ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2010
    ÎNSCRIS: 09.08.10
    AUG-2010
    2 AD. + 2 COPII

Fantana muzicala din Pitesti - este ceva super dar scumpa

Aseara impreuna cu tatal meu si cu cei doi copii, am vrut sa iesim putin din casa. Asa ca pe la ora 21. 00 ne-am deplasat in centrul orasului pentru a asista la spectacolul de muzica si de lumina pe care le ofera aceasta fantana muzicala deosebita.

Este a doua oara cand vedem live spectacolul. Prima data a fost acum doi ani, prin iunie 2008, dupa ce a fost data in folosinta. Atunci nu era criza si functiona in fiecare zi, cate doua ore pe zi, de la 20. 00-22. 00. Acum programul este mai redus, doar sambata si duminica, de la 21. 30-22. 15, ca doar este criza si ma gandeam cat o consuma ea energie electrica, dar si la costurile ei de intretinere, care dupa parerea mea, sunt destul de mari. Cand a fost construita se spuna ca a costat cam 1, 5 milioane de euro, o gramada de bani, atunci ne permiteam sa cheltuim bani, doar aveam destui sau cel putin asa ni se spunea. Acum cred ca banii cu care a fost construita aceasta fantana puteau avea o alta intrebuintare mai buna.

Fantana muzicala in sine este ceva frumos, pitestenii se mandresc cu ea, este unica in Europa de Est, are 1000 de guri de apa fixe si mobile, orga de lumini si ceea ce este super tare este ca apa se misca in functie de tonalitatea muzicii. Ca lungime cred ca are cam 30 de metri, iar ca latime cred ca pe jumatate. Piesele muzicale sunt inspirat alese, sunt interpretate de catre orchestra Filarmonicii din Pitesti si inregistrate timp de un an de zile. Fantana este o copie in miniatura a celebrei fantani muzicale ce se afla in fata Hotelului Bellagio din Las Vegas. Mi se pare ca la noi in tara mai este o singura fantana muzicala la Craiova, dar mai putin impresionanta.

Revenind la iesirea pe care am avut-o aseara, copii au fost impresionati in prima faza, dar dupa 15-20 de minute de la inceperea spectacolului, fetita, care se pregatise inainte, si-a scos rolele si a inceput sa se plimbe cu ele, iar baietelul si-a gasit mai multi copilasi de varsta lui, a inceput sa se joace cu ei, alergand de colo-colo. Doar eu cu tatal meu am ramas pana la sfarsit sa urmarim acest spectacol unic, comentand fiecare moment al acestuia. Inainte de inceperea show-ului, (noi am venit cu zece minute de inceperea acestuia), am vazut cum veneau grupuri-grupuri de persoane care se grabeau sa prinda un loc cat mai bun, in fata, pentru a vedea cat mai bine. Am uitat sa va spun ca aceasta fantana este amplasata in fata Primariei Pitesti, un loc unde sunt mai multe bancute din lemn, pentru cei care vor sa se odihneasca sau pentru cei care vor sa vada spectacolul de jos, dar de la o distanta putin mai mare. La acea ora parcarea din imediata apropiere a fantanii era arhiplina, nici macar un loc nu mai era liber, a trebuit sa ma intorc, sa caut cateva minute pana sa gasesc un loc de parcare neocupat, inseamna ca lumea vine la acest spectacol.

In Pitesti, pe langa acesta fantana, mai exista Gradina zoologica ce este super, Muzeul Judetean care este destul de interesant, sa nu mai vorbim de cunoscuta Simfonie a Lalelelor, deci in Pitesti exista mai multe obiective turistice care ar putea trezi interesul turistilor. Fantana in afara orelor cand nu are program muzical, este aproximativ o fantana normala, totusi este mai frumoasa si mai moderna.

Inainte de inceperea spectacolului, se sting luminile existente in jurul fantanii si sunt destule ca doar suntem in centrul orasului langa primarie, se face intuneric, creindu-se o atmosfera propice pentru vizionarea unui spectacol de exceptie. Imediat dupa terminare, lumea care se adunase sa vada fantana s-a risipit brusc, imediat s-au aprins luminile, iar fantana a redevenit o fantana aproape normala. Noi am mai stat pentru ca ai mei copii si-au facut de lucru pe acolo, dar si-au descoperit noi prieteni.

Daca ajungeti in Pitesti sa incercati sa nu ratati spectcolul de lumina si de muzica pe care il ofera fantana muzicala.

Trimis de fluturas1* in 23.08.10 15:33:24
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PITEȘTI.

VIZUALIZĂRI: 5996 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fluturas1*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Fantana muzicala inainte de inceperea spectacolului.

[23.08.10 15:53:41]

mutat la "Descopera Pitestiul", sters noua sectiune creata.

dannek
    [23.08.10 16:33:41]

poate o sa faca si la Las Vegas o copie a Pitestiului

zena*
    [23.08.10 16:44:31]

Am trecut de multe ori prin Pitesti dar nu am fost sa vad fantana, insa descriera ta mi-a starnit curiozitatea cu prima ocazie nu mai ratez!

[23.08.10 16:50:35]

Ar fi bine sa faca o copie a Pitestiului la Las Vegas, asa mai aud si americanii de Romania.

aida.alecu*
    [23.08.10 20:42:19]

Bravo! Am citit ceva de ea la un moment dat, dar uitasem complet!

Cand trec data viitoare imi gasesc si eu de joaca pe acolo numai ca sa o vad! !

cosminp
    [23.08.10 23:32:47]

fantana este, mai raman cazinourile ca-n Las Vegas.

[24.08.10 21:53:25]

sa stii ca s-a facut in Pitesti in zona Centru, un cazinou despre case se spune ca este in primele trei din tara, cu toate ca nu am intrat in el.

[25.08.10 17:56:45]

O sa adaug si niste fotografii

[29.08.10 22:33:47]

De când am postat reviw-ul şi până acum, am mai fost o dată la fântâna muzicală.

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [21.08.11 23:21:12]

@fluturas1

Abia acum ti-am descoperit review-ul. Excelent! Ce mi-ar fi placut sa asist la un astfel de spectacol de muzica imbinat cu jocuri de lumini...

Daca am fi stat si peste noapte in Pitesti intr-adevar am fi vazut si noi acea fantana muzicala, dar din pacate n-am reusit decat un popas in parcul Trivale s-am vizitat manastiea Trivale, despre care am povestit si eu aici. Sincer am ramas impresionata de aceasta mare de verdeata ce-o aveti in Pitesti.

Anul trecut am fost la niste prieteni din Slatina si seara ne-au scos la plimbare in centrul orasului sa admiram fantana muzicala. E similara cu cea din Pitesti, dar, din cate povestesti tu, nu cred ca este de aceeasi amploare.

Cumva este vorba de aceasta sau mai exista si in Craiova inca una?

aida.alecu*, cosminp, dananecula, dannek, zena*
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Piteștiul și împrejurimile: