ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2010
    ÎNSCRIS: 13.04.10
    AUG-2010

Hai la Hora la Prislop

Salut,

Se apropia week-endul si cam totul in jur incepea sa indice o plictiseala si o lene de nedescris. Nu aveam nici un plan, nici o destinatie nimic. Ne-am hotarat asa brusc sa plecam, nu stiam unde, dar am facut bagajul cam in 20 de minute si am demarat in mare graba spre ''nu stiu unde''. Am plecat la drum sambata seara, ne-am oprit sa innoptam la o pensiune si apoi de dimineata iar in masina cu destinatia Borsa, ca tot doream noi sa vedem Maramuresul. Drumul este foarte bun pana la Iacobeni unde am facut dreapta spre Ciocanesti. De aici si pana la Carlibaba drum de cosmar, unde daca nu esti atent iti rupi masina in doua. Toate acestea se mai compenseaza cu frumusetea locurilor si a peisajelor. Reusim sa scapam de chinul gropilor si inaintam spre Maramures prin locuri de vis cu peisaje superbe. Tot urcand ajungem in pasul Prislop unde dintr-o data se vad rasarind mii de masini parcate fiecare pe unde poate. Aglomeratie mare, vorba multa. muzica, fum de gratare, muzica populara din partea locului, dar si nelipsitele manele. Ii zic sotului''ma aici cred ca sunt zilele comunei ''. Sotul meu se da jos din masina si intreaba un agent de circulatie (erau la datorie si isi faceau treaba pentru ca altfel la ce aglomeratie era acolo era jale pentru circulatie) ce eveniment se desfasoara acolo si uite asa aflam ca suntem la Festivalul Hora de la Prislop editia cu numarul 42.

Bucurie mare pe noi gandindu-ne ca am prins doi iepuri si ca o sa vedem traditia la ea acasa. Cand am pasit pe poarta care facea intrarea spre eveniment nu mare ne-a fost mirarea sa vedem ca in loc sa fie plin de mesteri populari si de alte lucruri traditionale, balciul era la el acasa. Am fost tare dezamagiti dar tot am dat o raita printre tarabe sa vedem ce putem gasi. Pot sa va spun ca am gasit si cativa mesteri populari cu masti frumoase, cu sculpturi de lemn, mesteri care lucrau manual siraguri de margele, am vazut si cateva cojoace si bundite foarte frumoase. In alta parte am vazut cativa cai frumosi si impodobiti care mai de care mai impopotonat, afland de la un domn ca sunt pregatiti pentru parada. Tot domnul respectiv ne-a spus ca va urma si o parada canina, dar eu nu am vazut nici-un picior de caine:)).

In alta parte era in plina desfasurare festivalul si nu am putut sa nu remarc frumusetea costumelor populare din zona si mai ales frumusetea dansului si a cantecului maramuresan.

Acest festival se organizeaza an de an si se strang aici oameni din Bistrita, Maramures, Suceava pentru a incinge o hora cu traditie care inseamna uniunea ce exista intre aceste trei regiuni:click aici.

Am parasit locul festivalului parca cu un gust amar. Cred ca ar trebui sa se ia masuri ca la astfel de evenimente sa nu mai sfaraie micii si sa curga berea. Mi s-a parut ca oamenii prezenti acolo s-au dus pentru aceasta si nu pentru festival. Pacat, erau atat de frumosi cei imbracati in costume populare.

Am parasit locatia unde se desfasura festivalul si am urcat un pic mai sus spre Manastirea Sfanta Treime Prislop care poarta hramul Schimbarea la Fata. Este o manastire frumoasa dar inca neterminata. Pe afara si inauntru inca nu este pictata. In curtea manastirii se afla Cimitirul Eroilor cazuti in Primul Razboi Mondial sfintit in anul 2009. La manastire nu locuiesc decat 12 calugari: click aici.

Lasand la o parte gustul amar lasat de festival, vizita la manastire a fost linistitoare si parca m-a mai calmat si am constatat ca una peste alta a fost o zi superba petrecuta in Muntii Rodnei.

Trimis de alinutzza140* in 23.08.10 13:35:36
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #EXCURSII și CĂLĂTORII.

VIZUALIZĂRI: 2729 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinutzza140*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Urcam spre Iacobeni prin serpentine.

zena* [23.08.10 16:08:53] »

Frumoasa iesire in natura iar in ce priveste festivalul in general nu prea se mai tin traditiile cu toate ca acestea reprezentau tot farmecul ! Si de la mine un vot!

magdalena [23.08.10 18:07:17] »

Din pacate, multe festivaluri seamana a balci in ziua de azi!

Poze foarte frumoase...

aida.alecu* [23.08.10 18:08:18] »

alinutzza NU stiu de unde sa incep!

Felicitari in primul rand pt rw! Felicitari ca ati ales asa o zona! dar ce aveti cu oamenii daca au incins gratarele? (de mancat trebuiau sa manance) Nu asta era problema cred, ci manele combinate cu muz populara!!Pacat!

Din punctul meu de vedere nu trebuia sa pleci cu un gust amar, ai fost intr-un loc special, ai participat la un eveniment special si fie si numai pentru oamenii care au impodobit atat de frumos caii, fie pentru cei care si-au purtat mandrii straiul, pentru cei din ansamblurile de dans popular trebuia sa te bucuri! Nu mai zic de peisaj!

Eu zic ca trebuie sa ne bucuram mai mult si sa vedem partile bune!

alinutzza140* [23.08.10 18:14:40] »

@aida.alecu acum cand citesc ecoul tau sa stii ca iti dau dreptate, nimeni nu imi poate lua ceea ce am vazut si frumusetea acelor oameni. Multumesc ca mi-ai deschis ochii.

cc_iordachescu [23.08.10 18:24:04] »

Păi, e un festival, nu? Nu este concurs pe muzică de cameră, romanţe şi/sau psalmi. Aşa sunt toate festivalurile populare, cu veselie! Dacă vroiaţi linişte, nu vă opreaţi. Oamenii din zonă muncesc mult mai mult pentru o bucată de pâine, viaţa lor este, din cauza condiţiilor naturale, o muncă istovitoare continuă. Au şi momentele lor de destindere, ca acesta. Mie chiar mi se pare ok, mă bucur că încă se mai ţine, lăsând inevitabilul "bâlci de tarabe cu nimicuri" la o parte.

biancuta [26.08.10 15:54:45] »

E un moment de veselie, un prilej pentru a lua o pauza de la munca! Felicitari pentru review!

abbilbal* [13.09.10 16:29:21] »

Priveliştile din fotografii te fac să simţi aerul tare de munte, iar prezentarea te face să trăieşti bucuria localnicilor care au uitat de truda cotidiană şi de povara ce o poartă zi de zi.

Am acordat un vot reviewului care pentru mine a însemnat maximum de puncte.

georgiana [04.11.10 19:41:27] »

Despre frumusetea costumelor populare si eu eram mereu incantata si chiar ma intrebam cum as fi eu imbracata cu asa ceva.

Si o vorba din batrani spune''Ai grija ce-ti doresti, ca s-ar putea sa ti se implineasca''!

Si, de curand chiar am incercat in costum popular din zona aceasta, la Viseu!

popescu.borsa* [10.11.10 11:45:33] »

Si eu am fost la acelesi eveniment si in aceesi zi. Cred ca ai trecut pe linga mine. Eu stateam la o taraba. Mancam mici si beam bere. Ce sa faci o zi intreaga? Trebuie sa si mananci. Sigur, voi nu ati mancat nimic pe aici? Ai votul meu pentru celelalte amanunte.

abbilbal*, aida.alecu*, alinutzza140*, biancuta, georgiana, magdalena, popescu.borsa*, zena*
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Maramureș:

• pagină generată în 0.1481819152832 sec