ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2010
ÎNSCRIS: 20.01.10
JUL-2010

Pestera acvatica Dirou/Diros - un must see al Greciei

Stamatis Spanoudakis - (1992) ''Thalassa'' - ''In the sea''

Asculta mai multe audio diverse

Minunata experienta a vizitarii acestei pesteri incepe cu o vizita la Biblioteca Judeteana din Pitesti.

Exact, de la aproximativ 1570 de km departare destinul isi face de cap. Iubesc Grecia, asa ca pentru a-mi infrumuseta timpul petrecut la sala de lectura a bibliotecii, pe langa cartile care imi erau necesare, de fiecare data luam si “Grecia: Istorie – arte, obiceiuri si costume – rute”.

Inevitabil sa precizez ca timpul alocat acestei carti (care are, spre disculparea mea, poze de la care nu-ti poti lua ochii) era de multe ori mai mare decat cel alocat studiului. Si bine am facut, pentru ca asa am citit despre una dintre cele mai frumoase pesteri din Europa, adica pestera despre care scriu astazi.

Pestera acvatica este situata la 300 de km de Atena, in Mani, peninsula centrala din cele 3 care “termina” Grecia continentala.

Pestera, sau mai bine zis pesterile, pentru ca nu este vorba de una ci de trei: Glyphada sau Vlyhada, Alepotripa si Kataphygi au fost descoperite in 1900 si explorate abia in 1949.

Cea mai importanta dintre ele, Vlihada (voi alege sa o numesc Vlihada si nu Glifada pentru a nu o confunda cu una din suburbiile Atenei) are o lungime de 33 400 metri patrati, acest complex de pesteri fiind si cel mai lung din Grecia.

Aceasta are un rau subteran in interior, apa potabila jucand un rol important in locuirea acestei pesteri inca din Neolitic. Pentru acest motiv, acest monument al naturii a servit de-a lungul timpului drept loc de dormit, loc de mancat, loc de rugaciune si, nu in ultimul rand, dar in ultima instanta, loc de veci.

Aici stalactitele si stalagmitele spun povestea a 6000 de ani de existenta.

Va invit sa facem pasul din 2010 in trecut.

Intrarea in pestera este la cativa metri deasupra marii iar in partea dreapta se intinde o frumoasa plaja cu pietre, ceea ce face ca apa sa fie foarte curata.

Problema mea, ca si a altor turisti odata ajunsi acolo, este: unde este Pestera Dirou? Cei mai multi cunoscand-o sub aceasta denumire si nu cea de Vlihada.

Ai tendinta sa tot intrebi ca sa te asiguri ca ai ajuns unde trebuie si sigur vei vedea pestera pentru care ai batut cale lunga, si pentru care ai platit 12 euro, un pret cam piperat imi ziceam eu, care am dat acum doi ani aceeasi suma pentru Partenon, Acropole si alte 5 muzee in Atena, insa isi merita banii.

Turul pesterii se face “by boat”, adica cu barca 1200 de metri, si “me ta podia” - cum zic grecii, adica pe jos, alti 300.

Scarile te conduc la barci, unde cel putin teoretic ti se da o vesta de salvare, si incepe calatoria printe tunelele milenare, unele stramte cat barca, altele atat de joase incat trebuie sa te apleci pentru a nu lua contact cu istoria: la propriu. :)

Sa nu credeti ca de vaslit se ocupa turistii ci angajatii pesterii, care mi-au oferit si o prezentare in greaca, din care intelegeam doua cuvinte si sapte nu.

Temperatura pesterii fluctueaza intre 16 si 20 de grade, atat cat am prins si eu, adica o temperatura numai buna pentru a uita fie si pentru putin de canicula de afara. Temperatura apei este de 12 grade, insa turistii sunt sfatuiti sa nu o testeze cu mana datorita tiparilor din apa.

Nici macar pozele superbe nu vor face dreptate peisajului, asa ca a incerca sa-l descriu este in zadar.

Ochii sunt cel mai bun povestitor.

Singurul regret care il ai este ca barca ti se pare un mijloc prea rapid de locomotie. Cu greu te stapanesti sa nu ii zici ghidului sa incetineasca pentru a te bucura mai mult de darul ocular facut de timp si natura.

Salile au nume interesante si culori diferite, cele mai frumoase fiind rosu si verde. La capatul celor 1200 de metri parcursi cu barca potecile frumos amenajate te poarta, pret de cate minute vrei de data aceasta, catre iesire.

Pe aceasta sectiune am zabovit cel mai mult, stiind ca fiecare pas inseamna un pas catre iesire, catre sfarsit.

Insa, ca si in viata, sfarsitul nu este altceva decat un nou inceput, ba mai mult un inceput in care pasesti cu inima incarcata de bucuria a ceea ce ai trait anterior. Sau…cel putin in cazul acestei pesteri.

Pentru a te intoarce la punctul de intrare in pestera si parcare trebuie sa parcurgi un frumos drum avand muntele in partea stanga si marea in partea dreapta, iar in fata un superb peisaj cu plaja pietroasa de care povesteam la inceput.

Si am incalecat pe-o sa si v-am spus povestea asa!

Acum e randul vostru sa incalecati care pe ce aveti si sa vizitati fara doar si poate una din cele mai frumoase pesteri acvatice din lume.

Trimis de Ellada_sagapo in 23.08.10 00:29:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5911 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ellada_sagapo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Parcarea de la pestera!

[23.08.10 00:31:48]

Melodia cea mai potrivita este aici : http://www.trilulilu.ro/muzica-diverse/stamatis-spanoudakis-1992-thalassa-in-the-sea

Multumesc!

[23.08.10 00:41:01]

cu placere am atasat melodia solicitata, si cu aceasi placere salut revenirea pe AFA a userului Ellada sagapo

[23.08.10 01:19:46]

Multumesc de primire si pentru atasarea melodiei!

Lipsesc eu ce lipsesc dar si cand revin sa va tineti!

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[23.08.10 07:05:36]

Am vazut vederi cu aceasta pestera acum privind pozele regret ca nu am vizitat-o!

Multumiri si felicitari pentru frumoasa prezentare!

corinka
[23.08.10 09:43:09]

Felicitari pentru acest review! Imi face o deosebita placere atunci cand citesc cate un review diferit de majoritatea, cum ar fi acesta, despre o pestera de care nici nu auzisem.

Frumoasa prezentarea despre un loc intr-adevar deosebit, denota faptul ca autoarea este o persoana sensibila, care stie sa aprecieze si - o calitate pe care nu multi o au - stie sa isi exprime aprecierea fata de ceva frumos. Punctaj maxim de la mine...

raduu1972
[23.08.10 09:45:29]

foarte frumoasa pestera, pozele sunt foarte reusite. poate ne spui si cum se ajunge acolo, te rog. de unde setea asta a ta pentru cultura si istoria Greciei, ai ceva sange grecesc ellada?

Diaura*
[23.08.10 10:24:33]

Uite asa am mai aflat despre un loc minunat din Grecia. Cred ca nici daca as sta un an intreg in vacanta acolo si tot nu as vedea tot ce e interesant si frumos.

biancuta
[23.08.10 13:19:26]

Foarte interesanta aceasta pestera! Cu siguranta trebuie vizitata daca suntem in zona! Felicitari!

zena*
[23.08.10 13:20:16]

Cate bucurii ne poate oferi natura. Totul e sa apreciem si sa nu o distrugem; caci mai este si maine o zi si mai sunt si altii care trebuie sa se bucure de ea.

[23.08.10 14:35:14]

Va multumesc tuturor!

Daca as putea as striga frumusetea Greciei in patru zari, ca sa nu existe om pe pamant care sa nu fi cunoscut raiul!

[23.08.10 14:46:55]

@raduu1972

Nu am sange grecesc, am sange romanesc si sunt mandra de acest lucru.

Setea mea a inceput de cum am pasit prima data in Grecia, acum 3 ani. Am simtit ca am ajuns acasa dupa mult mult timp.

Despre drum ce sa zic, nu am condus eu si nu sunt atenta deloc la drum, ci la peisaje.

De la Kalamata se tine drumul pe partea vestica a Greciei pana la Aeropolis, si de acolo inca 6 km. Sper ca am fost de ajutor.

adrian2010
[23.08.10 14:50:48]

Un review frumos, iar melodia superba!

Al 13-lea vot vine de la mine incarcat cu 400 PMA! Stai linistita ca nu e cu ghinion!

georgiana
[23.08.10 15:13:11]

Foarte interesante pozele, dar poza nr. 3 este D-I-V-I-N-A!

Imi aminteste de Grotta Azzuro din insula Capri sau de o alta pestera din insula Kefalonia-Melisani, in care tot asa am intrat sa o vizitam, intr-o barca!

Daca voi ajunge pe acolo, prin zona, candva. cu siguranta voi face un popas sa o vizitam.

Ma intreb cate ''secrete bine pazite '' mai detii, ca esti atat de scumpa la ''vedere'' pe site si stii ca noi, cei care iubim Grecia, abia asteptam sa apara un subiect nou, ca sa-l savuram cu bucurie si de ce nu, sa-l visam??

Deci, te rugam sa nu dispari si sa ne incanti cu alte povesti grecesti si nu numai!

[23.08.10 16:27:11]

Sper sa ajung si eu pe urmele tale, draga Geo. Am fost de mai multe ori in Italia, dar niciodata in Capri.

In ceea ce priveste "secretele mele", acestea nu raman niciodata la stadiul de secret. Nu as putea trai cu un asa "pacat".

Iubesc atat de mult tot ceea ce este frumos incat simt ca fac o fapta buna atunci cand aduc la cunostinta si altor oameni locurile care mie mi-au bucurat sufletul.

Daca din toti unul imi va multumi pentru ceea ce a vazut, pot spune ca n-am scris degeaba.

Singura mea problema este timpul, cu atat mai mult cu cat nu vreau sa scriu ceva doar de dragul de a scrie, sau sa pun cateva poze la intamplare.

Tot ceea ce fac, fac din suflet.

Si daca mai esti si berbec si suferi de perfectionism, tocmai bine iti meriti povara semnului zodiacal!

Si da, va rog sa visati orice loc, pentru ca visul este portita care ne deshide usa tuturor posibilitatilor!

ciocani elena*
[23.08.10 18:13:37]

Frumoase pozele, si cred ca intr-o alta viata ai fost grecoaica, 400pma si de la mine, ca mai multe nu pot sa-ti dau.

mirelutza
[24.08.10 08:38:37]

seamana mult cu pestera ursilor de la noi... ; si draga ellada, bun venit din grecia (inteleg ca acolo ti-ai petrecut concediul) si revenire grabnica desigur in peisajul de vis insular de acolo .....

dorgo
[28.08.10 12:50:42]

Da! Seamana cu pestera Ursilor, dar in Grecia ai nevoie si de-o barca pentru a o vizita si pare mult mai mare dacat a noastra.

Hai ca ne-ai facut praf cu pestera Dirou! Ai zis ca e la 300 km de Atena. Mai zi-ne, cum ajungi acolo din Atena? Excursii organizate? Cu automobilul tau? Oare se poate ajunge si din alta localitate? Cei de la agentiile din tara iti ofera aceasta destinatie? Sau ti-o cauti singur...

Oricum, felicitari!

chelie_d
[30.08.10 21:33:43]

un review exceptional la fel si pozele,bravo

[22.10.10 23:52:38]

@dorgo

Cu masina am fost, nu stiu de excursii organizate, sau de agentii care o ofera. Eu am facut atunci un mini-tur in care am cuprins si Kalamata.

Pana la Kalamata am mers cu autocarul din Atena, nu recomand insa, este scump transportul.

Din Kalamata era parca un autobuz dar nu direct. Raman la parerea ca atunci cand pleci in vacanta masina este sfanta.

adrian2010, biancuta, chelie_d, ciocani elena*, corinka, Diaura*, dorgo, Ellada_sagapo, georgiana, mirelutza, raduu1972, zena*
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Peloponez: