ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2010
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 22.08.10
JUL-2010

SUPER!!! peisaj de +10, relaxare completa! SATISFACTIE 100%

Salutari la toti drumetii! Am fost in Corfu in aceasta vara si cred ca ma voi duce si la anul, si urmatorul! o sa dau si explicatiile de rigoare.

Mai intai cu peisajul care este de nota +10, o vegetatie mediteraniana, nu s-au defrisat muntii ca pe la noi, gasesti aici brazi, pini, mai incolo palmieri, flori, iar de portocali si lamai nu mai vorbesc. Este o zona muntoasa iar la baza sunt golfulete cu plaje. Plajele sunt cu pietricele, dar daca ai o cazare intr-o vila mai mica iti poti gasi un golfulet doar pt tine, sau poti sa il gasesti cu bicicleta, scuterul, masina, depinde de forma fizica.

Si credeti-ma, se merita sa ai golfuletul doar pt tine, liniste, intimitate, relaxare!!! In functie de cazare seara va puteti plimba pe sosea care este chiar pe coasta muntelui si vederea este frumoasa!

Akrotiri Beach este un hotel fain. Singura problema este ca romanii stau doar la et 1 si 2 care nu sunt renovate (romanii sunt mai "prosti" si suntem marginalizati peste tot). Restul 3 etaje le primesc strainii, nemtii care sunt ok, manierati, dar mai vin si papagalii de italieni carora le place sa se dea in spectacol, vorbesc tare, comenteaza de repartizarea meselor, in fine acum am inteles, romanii au luat de la iei numai defectele!

Cand spun renovate ma refer la mobila noua si plasma. Si camera in care am stat noi era varuita, dar mobila veche, baia fara repros, cu uscator de par. Toate camerele aveau aer conditionat si frigider. Per total mie mi-a placut, nu sunt mofturos, oricum cele 4* afisate erau, in functie de preferinte si totdeauna trebuie sa raportati la pret. Noi am avut cam la et 1 care era un parter mai inalt, dar fiind si ultima camera aveam in fata o mica gradinita cu gazon, flori iar de aceea dau camerei nota maxima. In fiecare zi veneau sa faca curat, sa schimbe prosoapele - in Romania la 4* nu se intampla asta!

Hotelul avea o piscina frumoasa (aveai voie si noaptea! ), avea si jacuzzi langa. Restaurantul era OK, dar si aici romanii aveau tratament "preferential" aveau mesele de langa perete, cele de pe faleza la cei din alte tari. Nu sunt un gurmand asa ca nu m-a interesat mancarea, dar era buna. Ce m-a uimit seara ne dadeau 3 feluri, legume gatite, o salata sau paste si o friptura cu garnitura sau peste, caracatita.

La micul dejun va puteati aseza frumos la terasa, nimeni nu va zice nimic. Ospatarii sunt super de treaba, in general sunt femei si incearca sa iti vorbeasca in romaneste ceea ce este simpatic. Va recomand pateul de masline - e super bun! Wi-fi era in holul si camera de zi a hotelului. De asemenea aveati gratis biciclete, dimineta pe racoare, era frumos! Plaja era destul de marisoara, cu petricele, avea sezlonguri cu umbrelute chiar pe mal, dar puteai sa stai si pe un prosop mai sus unde era si un pic de nisip. Aveai si dusuri cu apa dulce.

Sa vorbim si de ex optionale - Marele tur al insulei, se merita, sunt multe de vazut, dar mai putin plimbarea cu yelow submarine care este o panarama si costa si 10e de pers. Paxos-Antipaxos e frumoasa, dar nu m-as mai duce o data, vaporul era intesat de scaune sa intre cat mai multe persoane si nu aveai unde face plaja, de facut baie doar o data ne-a oprit, iat cand am ajuns in Paxos era ceasul 14: 00 si 40' te topeai nu alta, asa ca nu puteai sa stai la plaja, doar la o terasa unde preturile erau f mari.

Vis-a-vis de preturi in Corfu sunt cam cu 25% mai mari decat pe continent, iar in Paxos mai adaugati un 25%. Cu toate astea in statiune, langa hotel un suc la 2L era 1. 4e deci vreo 6 lei in conditiile in care la noi pe plaja e 10 lei, iar luxoasa noastra Mamaia e cu vreo 50 de ani in urma statiunilor din Corfu. Dar daca va plac plimbarile pe mare merita, eu am comparat cu Turcia care le organizeaza mai fain. Oricum excursiile lor sunt mai mult orientate pt a cheltui bani, la taraba asta care are ulei de masline "natural", la magazinul acesta de bauturi care sunt la fel de 'originle si natulale', la restaurantul asta cu privelistea cea mai buna si cu preturile cele mai mari, cam asa merge comertul la ei. O repet, In nici un caz nu va duceti cu yelow submarine!!!

In schimb se merita sa mergeti in Corfu Town singuri, nu cumva cu agentia lor ca va fugaresc si nu vedeti nimic. Luati autobuzul public, green bus, biletul e 2e si mergeti vreo 30 minute. Va plimbati linistiti, puteti sa luati fiecare magazinas la bani marunti, mancati unde vreti, faceti ce vreti. Primul autobuz e la 8: 30 si ultimul la 23: 00 asa ca aveti timp! Va recomand sa mergeti la Biserica SF. Spiridon, unde sunt Moastele. Cereti Filahto, care sunt bucati mici din sandalele Sf. Spiridon.

Transport - autobuz 2e, masina 40e, scuter 15e, bicicleta-gratis de la hotel.

In concluzie, merita cu varf si indesat, hotelul este bun, conditii de asemenea. Mancarea este gustoasa si buna. Plaja o recomand intr-un golfulet, unde si apa este mai calda (oricum aveti biciclete gratis de la hotel). Peisajul este de nota +10, un Monte Carlo cu foarte multa vegetatie! Ex optionale doar Marele tur al insulei si daca va place plimbare pe mare 50/50 Paxos.

VA RECOMAND TUTUROR CORFU-PALEOKASTRITZA 100%! MERITA! NU O SA REGRETATI NICI UN BANUT!

Trimis de incognito_icd in 22.08.10 11:04:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Rhodos, Paralia

VIZUALIZĂRI: 4108 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (incognito_icd); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cu acest peisaj ma trezeam dimineata pe racoare !!! foto este facuta din gradina-balcon.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [22.08.10 11:17:14]

Un review bun, cu multe informatii utile, felicitari si bun venit printre noi, asteptam si poze!

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [04.04.11 15:09:42]

@incognito icd

Ma bucur sa vad optimismul din postarea ta. Sincer sa fiu, ma cam speriasem dupa primele lecturari ale altor postari. Eu merg in vara asta, in iulie, impreuna cu inca o familie. Rezervarile le-am facut direct pe site-ul hotelului, asa ca o sa am pretentia ca sunt si am sa incerc sa evit primele etaje. Chiar sunt foarte curios. Multumesc inca o data penterun optimism

niccu
    [11.05.11 14:28:56]

Buna poti sa-mi spui ceva de temp apei?

eu merg in iulie -august (inceput)

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [11.05.11 16:00:52]

@Niccu: Temperatura apei este variabila in Paleokastriza, nu conteaza cum a fost anul trecut, acum poate fi altfel, sunt curenti de mare adancime ce aduc apa foarte rece.

Prima data am fost in octombrie 2009 si apa era foarte buna 22-23 grade, se putea intra in apa linistit, apoi a doua oara august septembrie 2010, am prins la sfarsit de august cateva zile foarte calde si cu apa foarte buna, apoi pe 31 august, brusc vremea s-a schimbat, apa a devenit foarte rece si temperatura aerului a scazut cu 10 grade cel putin, in acelasi timp pe partea cealalta a insulei in Moraitika, sau Barbati, ori Ipsos, apa era foarte buna in continuare.

niccu
    [11.05.11 16:07:53]

THANKS. deci cum imi e norocul'

raluca_muntenia
    [12.06.11 13:48:37]