ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2010
ÎNSCRIS: 11.01.10
AUG-2010
2 AD. + 2 COPII

Salina Turda - O iesire reusita

Pentru o iesire de weekend, salina din Turda poate fi o alternativa interesanta.

Pentru 15 lei de adult si 8 lei de copil, o zi petrecuta in maruntaiele pamantului poate fi o experienta placuta si deopotriva sanatoasa, avand in vedere cura de aerosoli pe care o vei face in mod invariabil.

Desi am fost impresionat de ea si la prima vizita, in 2005, acum, dupa modernizarea inceputa in 2008 si terminata in ianuarie 2010, lucrurile s-au schimbat in mod extraordinar – in bine. Am fost impresionat de dimensiunile investitiilor si de calitatea lor – lucru rar in Romania zilelor noastre...

La intrarea noua, cea dinspre Durgau, s-a construit o cladire noua, moderna, cu design futurist. Este recomandata o tinuta adecvata, mai ales pentru copii – temperatura in salina este in general in jurul valorii de 12 grade Celsius.

Mina este compusa din: Mina Rudolf, mina Ghizela; mina Terezia si galeria Franz Josef. Mai multe detalii tehnice despre acestea gasiti pe net...

Pe langa baza de tratament, pentru recreerea turistilor, in mina Rudolf, la aproximativ 40 de metri mai jos, exista un teren de sport, un amfiteatru pentru spectacole, o roata mare pentru vedere panoramica, jocuri de minigolf si bowling.

Accesul in mina Rudolf si Terezia se face fie pe scarile de lemn (13 etaje), fie cu ajutorul lifturilor (de doar 7, respectiv 4 locuri) ceea ce presupune o luuuunga asteptare.

La aproximativ 100 de metri sub mina Rudolf, in mina Terezia, s-a construit un debarcader de pe care turistii pot inchiria barcute de agreement si pot vasli pe lacul subteran ce are un diametru de aproximativ 70 metri.

Per general, este o experienta placuta, impresionanta pentru cei care viziteaza salina pentru prima data.

Pentru cei interesati de o balaceala in apa sarata, fie pentru tratament medical, fie pentru distractie, la cativa pasi s-a deschis strandul Durgau, o investitie de asemenea recenta.

Trimis de ctc in 21.08.10 19:46:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURDA [CJ].

VIZUALIZĂRI: 3464 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ctc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea in salina dinspre Durgau

biancuta [22.08.10 00:16:45] »

Am vizitat si eu Salina Turda! E interesanta!

webmaster77 [22.08.10 09:52:36] »

mutat la "Excursie Turda", sters noua sectiune creata

aida.alecu* [22.08.10 11:27:15] »

Foarte frumos! Ma interesam zilele trecute de o salina pentru a merge soramea la aerosoli! Am dat de salina turda dar nu imi spunea nimic interesant!

Acum imi e foarte clar! Ar merita o cura de aerosoli acolo! E foarte frumos! Fotografiile sunt f reusite!

Posibilitati de cazare in zona?

ctc [22.08.10 16:06:59] »

Cu siguranta gasesti, la preturi mai decente decat in Cluj. Noi, avand treaba prin Cluj, ne-am cazat la vila Parc (un review il aveti aici click aici)

ctc [22.08.10 21:23:28] »

@biancuta

Desi am verificat de cateva ori cu butonul de "search" pe site, nu imi aparea nici un review despre aceasta salina. Acum, verificandu-ti posturile, l-am vazut pe al tau - unul foarte reusit, mult mai complet - felicitari!

webmaster15 [26.06.12 18:17:59] »

Mutat, la reorganizare, in rubrica "Salina Turda" (deja existenta pe site)

aida.alecu*, biancuta, ctc
Alte impresii din această RUBRICĂSalina Turda: