ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2010
ÎNSCRIS: 27.07.10
DEC-2009

La taifas in Marginimea Sibiului

Sa fie relativ aproape de Bucuresti (sa nu ne prinda zapada pe munti:)), sa fie o zona deosebita, sa fie mancarea buna si gazdele simpatice – asta am luat in calcul cand am decis sa cautam cazare pentru revelionul 2009. Dupa cateva zile in care am cautat pensiuni si hoteluri la un pret accesibil, imi pierdusem speranta ca vom mai merge undeva. Pretul pentru cazare si masa festiva de revelion se invartea in jurul sumei de 1000 Ron de persoana... (atatia bani pentru 3 zile? ). In cele din urma, rataciti prin Valcea, Valea Prahovei, Buzau, etc... am ales sa cautam cazare in Marginimea Sibiului – zona deosebit de frumoasa, cu un farmec aparte.

Pensiunea „La Taifas” ne-a convins din prima clipa in care am vazut-o. Pozele aratau exact ce ne doream: nu era pe munte, drumul era accesibil tot timpul anului, existau conditii de cazare foarte bune, zona rurala, linistita si toate astea la un pret mic (fata de restul ofertelor vizionate). Am sunat repede si am rezervat o camera, ultima pe care am gasit-o din cele 8 camere disponibile!

In ziua in care am plecat spre pensiune (30 dec. ) imi doream cu ardoare sa ninga. Dealurile din jurul Sibiului pareau pustii fara un strop de zapada care sa ne ureze bun venit... Cand am ajuns la pensiune am uitat de lipsa zapezii si am lasat toate problemele undeva, departe... acasa. Ne-au intampinat niste gazde primitoare, o curte mare, aranjata de sarbatoare, o pensiune cocheta, construita cu drag si cu bun gust si, ce era mai important, o masa traditionala de bun venit cu: slanina, ceapa, jumari, branza de oaie, paine facuta in casa si o tarie inmiresmata.

Mi-am dat seama din prima clipa faptul ca proprietarii sunt niste oameni deosebiti, care nu urmaresc altceva decat sa te faca sa te simti bine, sa nu-ti lipseasca nimic. Ne-au zis de la inceput sa le spunem orice problema avem, orice sugestie, orice repros... Au povestit ca au plecat din Bucuresti la tara in cautarea linistii si aerului curat. Inainte erau niste oameni obositi, stresati, aveau servicii solicitante si nu mai puteau face fata. Au bagat toti bani pe care ii stransesera in pensiune, au construit-o din toata inima si chiar daca nu aveau experienta in domeniu s-au descurcat excelent.

Pensiunea iti atrage atentia inca de pe drum – la intrare este asezat un panou cu o caricatura, infatisandu-le pe cele doua gazde stand la taifas:). Receptia, sala de mese (cu loc pentru dans), bucataria si camerele gazdelor se afla intr-un corp de cladire diferit de cel in care ne-am cazat. Mi se pare o idee excelenta: in sala de mese se poate asculta muzica si face galagie fara a deranja persoanele care doresc sa se odihneasca. Corpul de cladire cu cele 8 camere de cazare se afla mai in spate. Totul este nou, camerele au baie proprie, apa calda permanent, televizoare LCD si mobila de calitate. Proprietarii se ocupa de absolut tot ce tine de serviciile pensiunii: ei gatesc, ei servesc, ei vin si fac curat. Nu am mai vazut atata energie si daruire. Probabil si pentru ca sunt la inceput, incearca sa faca totul cat mai bine, cu mana lor.

Mi-au atras atentia in mod deosebit toate lucrurile personale pe care le-am vazut in curte, la receptie si in sala de mese: goblenuri, tablouri cumparate de la o expozitie din Herastrau, o colectie de papusi de portelan, ornamente deosebite de Craciun, jocuri, reviste, cd-uri, dvd-uri... toate acestea te faceau sa te simti ca acasa.

Masa a fost in regim de demipensiune. Totul era proaspat si bun, servit cu drag si cu voie buna. Micul dejun - bufet suedez iar la mesele de seara (2 mese, pe langa cea de revelion) am primit mancare traditionala (un fel de mancare ne-a atras atentia in mod deosebit – „Taci si-nghite” ne-a facut sa fim muti de placere pentru cateva minute). Masa de revlion a fost completa: aperitiv, ciorba, sarmale, friptura, tort... ne simteam ca la nunta. Bauturile s-au platit, doar taria era din partea casei.

Desi am fost numai noi 2, inconjurati de oameni straini, ne-am simtit foarte bine. De revelion am dansat, am cantat, am mancat pe saturate, am facut poze iar gazdele s-au imbracat in costum popular. Am putut sa ma duc sa ma culc linistita atunci cand am vrut. Muzica nu se auzea decat foarte slab din sala de mese. Dimineata m-a trezit un cocos nesuferit dintr-o curte vecina... dar nu m-am suparat prea tare: era prima zi a Anului Nou intr-un loc deosebit.

O singura sugestie am avut pentru gazde: sa puna mocheta sau niste covorase pe holul cladirii unde am fost cazati. Se crea un zgomot puternic (ecou) atunci cand intra cineva sau vorbea pe hol. Nu s-au suparat deloc si au zis ca vor avea in vedere acest lucru.

In concluzie, am petrecut clipe minunate „La Taifas” si am reveni cu placere acolo. Nu in ultimul rand, pentru o vacanta linistita si relaxanta, in orice anotimp, recomand zona Marginimii Sibiului - o zona splendida, cu locuri absolut superbe si pitoresti.

Trimis de verobutterfly in 20.08.10 20:10:51

VIZUALIZĂRI: 2033 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (verobutterfly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 La receptie. Colectia de papusi de portelan si un bradut foarte frumos

[20.08.10 21:19:46]

Acum pun si poze.

Sanziana
[20.08.10 23:32:27]

mi-a placut foarte mult review-ul tau, un vot

anadragusin, verobutterfly
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea La Taifas: