ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2010
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 06.04.10
JUL-2010

Hotel “Conrad” Cracovia

Este un hotel nou (dat în folosinţă în 2009), cotat oficial la trei stele plus, iar neoficial, potrivit statisticii rezultate din sondarea clienţilor, la patru stele.

Situat pe bulevardul Joseph Conrad 29, amplasamentul este ideal pentru acces facil la principalele zone de interes ale Cracoviei, distanţele până la acestea fiind relativ mici: cam 3 km de centrul oraşului, 5 km de ieşirea pe autostrada A4 spre Katowice, de unde se poate intra pe A1 spre Varşovia şi 6 km până la aeroport.

Numele hotelului s-a vrut a fi un omagiu adus scriitorului de limbă engleză, dar de origine poloneză, Jozef Teodor Konrad Korzeniowski, cunoscut cititorilor sub numele de Joseph Conrad. Acesta şi-a trăit la Cracovia o parte din copilărie, de la vârsta de 11 ani, când a ajuns orfan şi a fost luat spre creştere de unchiul său, şi până la 16 ani, cand a decis să plece în Franţa, devenind marinar. Momentul i-a marcat întreaga existenţă, constituind preludiul unei vieţi aventuroase duse pe mările şi oceanele lumii şi care a constituit “ materia primă” pentru toate romanele sale. Este şi motivul pentru care hotelul ce-i poartă numele este decorat cu elemente de mobilier, tablouri autentice, machete şi chiar mozaic, toate de inspiraţie marinărească.

Noi am ajuns în această locaţie după ce făcusem turul Cracoviei şi după ce o ploaie vijelioasă ne alungase de pe străzile marelui oraş. O parte dintre tovarăşii nostri de drum erau deja uzi până la piele, alţii erau foarte obosiţi, astfel încât ne-am bucurat deopotrivă că repartizarea în camere s-a făcut în cel mai scurt timp: ni s-au împărţit rapid cartelele de acces şi după numai 10 minute ne aflam cu toţii în camere.

Camera în care am fost cazaţi, ca toate camerele hotelului probabil, ne-a încântat realmente: totul era nou, iar curăţenia era la ea acasă; mobilierul, lenjeria de pe paturi, draperia şi mocheta erau asortate în tonuri de crem şi maro, iar sub iluminaţia discretă a celor două lămpi fixate pe perete deasupra patului, toate dădeau o notă caldă şi casnică încăperii, ca şi cum alături s-ar fi aflat un şemineu care încălzea şi ilumina deopotrivă.

Despre dotări, ce să mai spun! Nu lipsea nimic din cele necesare unui călător care poposeşte aici fie şi numai pentru o noapte:

- baia elegantă, perfect utilată cu: cabină de duş, geluri de duş, şampoane, mască de protecţie la duş, trei rânduri de prosoape pentru fiecare persoană, hârtie igienică de calitate, uscător de păr şi chiar telefon.

- dulapul încăpător, în interiorul căruia am descoperit şi seiful pentru valori.

- birou de lucru în care era încorporat si frigiderul, cu scaun ergonomic, casetă pentru corespondenţă continând hârtie şi pix, telefon, priză de acces la internet (conectarea la internet se poate face gratuit, pe toate sursele posibile: wireless, dial-up sau cablu).

- televizor LCD de înaltă definiţie, cu diagonala de 29 inci, pe care am avut răbdarea să numărăm numai până la 120 de programe!

- facilităţi de pregătire a cafelei sau a ceaiului: fierbător electric, câte trei pliculeţe diferite de ceai/persoană, câte una de cafea solubilă şi o sticlă de apă plată îmbuteliată (consumabilă fără plată).

După ce ne-am desfăcut şi ne-am aranjat bagajele am coborât în holul recepţiei pentru a face fotografii exterioare hotelului. Se înoptase deja, iar ploaia încă nu contenise, aşa încât ne-am întors repede în hotel. Deşi era destul de pustiu la acea oră, holul elegant al hotelului, accesoriile lui, barul şi sala restaurantului au constituit subiecte bune pentru pretenţiile mele de... fotograf amator. Văzându-ne interesaţi şi înţelegând că vrem să facem din hotelul Conrad subiectul unui review, tânăra recepţioneră ne-a înmânat un pliant al hotelului, altul decît cel găsit în cameră, care era doar de prezentare. Cel primit de la recepţioneră avea un aer mai commercial, făcând de fapt reclamă hotelului. Din el am aflat mai multe detalii despre oportunităţile şi serviciile prestate aici, pe care n-aş vrea să le citez decât în parte, pentru că am descoperit că pliantul cu pricina este ilustrat întocmai pe pagina de internet a hotelului şi ca atare poate fi consultat de oricine e interesat, dând clic pe adresa: www. hotelconrad. pl:

- patru etaje cu 98 camere (camera single 33 euro/noapte fără mic dejun, camera dublă 41-45 euro/noapte fără mic dejun, 7 euro mic dejunul), dintre care 8 apartamente (76 euro/noapte cu mic dejun, 69 euro fără mic dejun) şi 4 cu dotări special pentru persoane cu handicap.

- centru de afaceri cu toate dotările necesare, cuprinzând 2 săli de conferinţe şi 4 săli de întâlnire pentru grupuri mici

- un bar, un restaurant şi o sală de bal

- recepţie cu program non-stop

- aer condiţionat numai în spaţiile publice comune

- saună şi jaccuzi, sală de fitness, gratuite

- telefoane mobile de închiriat

- organizări de excursii şi tururi de oraş după itinerarii preferate de turişti

- ziare gratuite în holul recepţiei

- cazare împreună cu animalele de companie (se plătesc în plus 30 PLN/noapte şi animal)

- parcare auto (fie în garajul hotelului, fie în parcarea exterioară) : cost 30 PLN/zi.

Micul dejun servit a doua zi dimineaţa la restaurantul hotelului a fost şi el de natură să mulţumească pretenţiile tuturor: meniu cuprinzător şi variat, preparate proaspete, sucuri naturale, aglomeraţie moderată.

Am părăsit hotelul la ora 8, 00, îndreptându-ne spre Varsovia. În autocar, mi-am notat şi câteva puncte slabe ale hotelului:

-camerele nu au balcon, aşa încât un nefumător musai trebuie să se sacrifice şi să suporte fumul partenerului fumător, căci fereastra nu asigură o aerisire rapidă şi completă

-nu există aer condiţionat în camera, motiv pentru care noi am fost obligaţi să dormim cu fereastra întredeschisă, căci afară a plouat toată noaptea, iar în interior era prea cald, ca în plină vară fireşte

-zona din jurul hotelului este lipsită de orice element pitoresc sau de verdeaţă. Dimpotrivă, pe o suprafaţă destul de mare de jur împrejur sunt zone parcă lăsate în părăsire, altele în construcţie, iar vecinătatea şoselei, cu o circulaţie continuă şi zgomotul generat de aceasta până noaptea târziu, nu fac decât să sporească disconfortul unei odihne într-o cameră de hotel cu geamurile închise şi fără aer condiţionat în perioada călduroasă.

Cu toate acestea, confortul dat de utilităţile şi serviciile hotelului, de amabilitatea personalului de servire, justifică din plin calificarea acestuia la 3 stele plus. Zona fiind în plin proces de prefacere, poate peste câţiva ani, lucrările de construcţie vor fi definitivate, poate că vor apărea parcuri şi alte suprafeţe pline de verdeaţă, care vor întâmpina cu un aer mai primitor călătorul dispus să se cazeze aici. În ce mă priveşte, poate am văzut şi partea cenuşie a lucrurilor, deşi îmi place să cred că nu sunt o pretenţioasă ciudată sau exagerată, fiindcă tot timpul cât am poposit la hotelul Conrad a fost înnorat, întunecat şi a plouat fără încetare, iar eu m-am molipsit probabil de la acestă atmosferă mohorâtă. Şi dacă aşa stau lucrurile, nu mă dau în lături să recomand acest hotel ca fiind unul demn de atenţia dumneavoastră, un eventual loc de popas care vă va mulţumi din plin cu calitatea serviciilor şi oferta de cazare.

Trimis de mariana.olaru in 20.08.10 15:46:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în POLONIA.

VIZUALIZĂRI: 2235 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Intrarea în hotelul Conrad din Cracovia

georgiana
[20.08.10 15:55:56]

Primul vot a venit din partea mea!

Dar am curiozitatea sa-mi spui de ce ai ales Polonia?

[20.08.10 16:47:17]

Foarte buna prezentarea.

Cam cate stele are hotelul? (ca nu scrie nici la ei pe site)

[20.08.10 16:53:40]

georgiana

În primul rând, pentru că nu am văzut-o niciodată. În al doilea rând, pentru motivul expus mai pe îndelete în introducerea la review-ul meu "Cracovia-inima şi bijuteria Poloniei". În al treilea rând pentru că eram înciudată pe polonezi : nu înţelegeam cu ce sunt ei mai presus de toţi ex-comuniştii , de-i ajută toţi şi mai şi ţin cont de opiniile lor. Acum am înţeles, în parte poate, dar voi limpezi mai mult lucrurile în review-ul următor.

Mulţumesc şi pentru vot. La rândul meu,preţuiesc foarte mult review-urile tale.

[20.08.10 16:56:19]

presario , răspunsul îl afli chiar din prima frază a review-ului. Oficial are 3 stele plus, neoficial, chiar patru.

[20.08.10 17:00:45]

Da, acuma am vazut. L-am citit mai "in diagonala" ( cum zice Cornel ) si am trecut direct la dotari.

magdalena
[20.08.10 17:08:16]

Ai vazut locuri aparte, mai putin vizitate de romani. Cine stie, poate ni se deschide si noua apetitul!

[20.08.10 17:14:08]

presario

Nu-i nimic, presario! Şi mie mi se mai întâmplă. Sigur nu-i capăt de ţară pentru nimeni!

[20.08.10 17:18:45]

magdalena

Aşa pare , pentru că nu mulţi au scris despre aceste destinaţii (Polonia şi Germania de est). Dar am întâlnit mulţi români pe traseu , deci nu-s mai puţin populare decât altele. Stai să vezi când va începe să publice Costi, că şi al a făcut în mare acelaşi traseu, dar pe cont propriu !

[20.08.10 17:26:27]

Poţi să-mi faci o favoare ? M-am gândit mai bine şi cred că mai potrivit ar fi să încadrez review-ul nu la Descoperă Cracovia , ci ca o locaţie de sine stătătoare cu denumirea hotelului. Şi mai cred că astfel poate fi mai util celor ce doresc să poposească la Cracovia, pentru că poate fi identificat mai uşor după nume. Mă poţi ajuta? Mulţumesc mult!

[20.08.10 18:02:37]

@mariana.olaru, ai facut o descriere atat de amanuntita, incat am o imagine completa a camerei de hotel! Felicitari pentru aceasta frumoasa prezentare!

[20.08.10 18:06:17]

biancuta

Te rog să te uiţi şi pe fotografii. Cred eu că ilustrează foarte bine conţinutul review-ului. Şi mulţumesc pentru felicitări.

[20.08.10 18:10:17]

Multumesc, mariana.olaru, acum cateva minute inca nu erau validate. Pozele intaresc tot ceea ce relatezi in review!

[20.08.10 18:10:26]

Scuze că revin cu o nouă cerere : fotografia P01 nu a primit bonus , probabil pentru că nu a avut iniţial text explicativ. Ulterior am repus acel text pe care omisesem să-l scriu. Se poate repune şi ...bonusul ?

Costi
[20.08.10 18:51:40]

Stai să vezi când va începe să publice Costi, că şi el a făcut în mare acelaşi traseu, dar pe cont propriu!

Aveţi puţintică răbdare, vă rog, că acum sunt în pregătiri pentru plecarea în Croaţia, premiul meu pentru anul trecut.

Şi mai am de povestit şi un rest de anul trecut!

[22.08.10 19:53:30]

Mutat la rubrica hotelului Conrad (nou-creata pe site).

Punctajul pozei P01 vad c-a fost "reparat" anterior de unul din colegi.

[23.08.10 09:56:31]

Mulţumesc mult pentru răspunsul la solicitările mele. Şi cu riscul de a deveni de-a dreptul agasantă , dar şi cu mulţumiri anticipate, revin cu încă o rugăminte: din viteză probabil, în conţinutul review-ului am indicat greşit adresa de internet a hotelului. Adresa corectă este www. conradhotel. pl. Se poate corecta?

[23.08.10 10:18:45]

ok, am modificat.