ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.10.2008
AUG-2008

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 1 MIN

Un concediu activ & reusit

Am fost nu de mult in Italia, iar cele15 zile petrecute acolo au fost superbe. Am vazut ca s-a "deschis" si aceasta destinatie pe site si m-am gandit sa scriu impresiile mele, in ideea ca pot fi, eventual, folositoare.

Traseul parcurs: Lido di Jezolo, Venetia, Verona, Florenta, o scurta vizita de cateva ore de shoping la San Marino, Roma, Livorno+Pisa (sunt apropiate) si Milano.

In ciuda temerilor mele, italienii s-au dovedit foarte calzi, departe imaginea pe care o aveam datorita presei noastre...Intr-adevar, este plin de romani acolo, oameni care muncesc cinstit dar si multi, fooarte multi tuciurii cu vechile lor obiceiuri...

Per all, a fost un concediu reusit, foarte activ,cu foarte multe repere de vizitat. Ce mi-a cam "secat" portofelul nu au fost preturile de la cumparaturi, mese sau muzeele vizitate, ci taxele de autostrazi si parcarile (o noapte de parcare= 15-20 euro)...

Incerc sa uploadez si niste fotografii, am foarte multe...

Pentru mai multe informatii, va stau eventual la dispozitie.

----

NOTA WEBMASTER: Datorita numarului mare de poze [si toate superbe, nu m-a lasat inima sa nu validez vreuna], am preferat sa regrupez fotografiile dedicate unor orase in rubrici de EXCURSII separate [de exemplu fotografiile din FLORENTA au fost mutate - majoritatea - la rubrica Excursie FIRENZE etc].

In plus, am adaugat trimiteri catre aceste grupaje in textul atasat fotografiilor

Trimis de crisxx in 04.10.08 05:18:08

VIZUALIZĂRI: 3920 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (crisxx); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 LIDO DI JESOLO
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

sdanutza [09.10.08 06:45:20] »

superbe pozele....sunt convinsa ca a fost un concediu reusit....iar despre taxe, cunoastem si noi..de la intrare in Italia si pana la destinatie am platit aproape 40 de euro pe autostrazi..si nu sunt de cea mai mare calitate.

crisxx [09.10.08 09:36:16] »

Trebuie sa te contrazic din pacate in legatura cu autostrazile... sunt perfecte. cel putin cand am fost eu, in luna august a. c.

Au locuri minunate italienii pe care stiu sa le puna in valoare castigand bani frumosi de pe urma lor.

Venetia, Forenta, Roma sunt destinatii deosebite ce nu trebuie ratate.

Cristian_h* [19.01.09 12:57:41] »

sunt de parere cu tine crisxx, italia este una din tarile pe care inainte sa le parasesti deja te gindesti cind sa revii, dar apropo de venetia, de aici perpendicular spre nord pe linga treviso este poarta de acces spre dolomiti, unde dupa parerea mea intre cortina d'ampezzo si bolzano se afla cei mai frumosi, incredibili, majestosi munti din europa. Este mult de vazut in Italia, orasele lor sunt muzee in aer liber, dar nimic nu "mi-a taiat rasuflarea" ca si peisajele de aici, am admirat grandoarea si splendoarea Venetiei, arta desavarsita din Florenta, farmecul desavarsit al Romei dar sufletul mi-a ramas cramponat pe Sassolungo si Tre Cime. Am fost acolo in 2004 voi reveni cu siguranta, iti recomand cu caldura 3/4 zile sunt suficiente, sunt o multime de pensiuni, atunci am platit 25 euro /dbl/n+mic dejun, conditii impecabile, am stat si in camping dar nu merita diferenta de pret este mica. Iti doresc multe, multe excursii si multa sanatate!

macioan [02.03.09 13:56:49] »

recomandati-mi si mie va rog o cazare ieftina la 25-30 euro /dbl in zona Milano, Brescia, Verona, Vicenze, Venetia. Plec pe 18.03.2009 cu avionul pan la Milano si apoi vreau sa ma utilizez trenul pentru deplasari in zona de nord a Italiei.

hope [07.01.10 00:42:59] »

nu cred in cazare sub 50 de euro

autostrazile sunt de o calitate rara cred ca sunt printre primii care au asfaltat cu asfalt autodrenant ce reduce semnificativ riscul de acvaplanare

Cristian_h*, crisxx, hope, macioan, sdanutza
    Alte impresii din această RUBRICĂDrumetii Veneto - Lombardia - Piemont: