ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2010
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 20.08.09
AUG-2010

O vacanta placuta

Am petrecut o vacanta placuta in Spania, in Santa Susana, pe Costa Maresme (caci asa este corect) la hotel Montemar maritim care este un hotel relativ linistit si ca atare are programe de divertisment destul de slabute, este un hotel de familie, asa cum scrie pe el. Piscina este destul de mica. In hotel se vorbeste engleza atit la receptie cit si la restaurant.

Din punctul de vedere al organizarii a fost totul Ok, am fost preluati de la aeroport de catre ghid, condusi la hoteluri si pe drum ghidul ne-a descris pe larg excursiile optionale pe care le ofera agentia, extra, dar la care noi nu am aderat pentru ca suntem adeptii plimbarilor libere cu harta in mana. O excursie dura cam toata ziua si costa in medie 50 euro de persoana. Singura avantajoasa (dar nu ca si pret) este cea din Barcelona de la fintanile magice care datorita programului de incepere, seara, te fac sa nu mai ai legaturi catre statiune, nici tren si nici autobuz. In schimb ai taxi care are tarif fix, 80 euro din centru Barcelonei in Santa Susana.

Statiunea este separata de catre localitate, fiind o insiruire de hoteluri de-a lungul unei strazi principale, unde seara te poti plimba in voie admirand/cumparand de la tarabe sau petrecand pe o terasa a unui restaurant.

Pe plaja bate briza destul de tare si uneori dupa amiaza pe la ora 5 nu se mai poate sta. Am observat ca exista diferente mari de temperaturi intre Barcelona si Santa Susana asadar recomand sa vizitati site-ul Santa Susana online.

Pe plaja este plin de chinezi care te agaseaza cu masajul lor din 2 in 2 minute devenind stresanti. In schimb negrii care vind ochelari nu te abordeaza, se plimba cu lucrurile la vedere printre oameni. Un sezlong costa 5 euro/zi si o umbrela la fel, poti lasa sezlongul cu prosopul pe el in timpul amiezii si sa te intorci dupa citeva ore, dupa amiaza, ca-l gasesti in acelasi loc. Si primesti si bon pentru plata sezlongului si a umbrelei.

Pentru cei care au optat sa aiba doar demipensiune sau doar mic dejun, le recomand magazinul Carrefour care este in spatele hotelului Montemar dar dupa o fisie de loturi de teren cultivate pe care trebuie sa le ocolesti.

Despre hotel: curat, se facea curatenie zilnic si se schimbau asternuturile la doua zile, dar cu pereti subtiri si cu usile de la iesirile de urgenta din metal care fac galagie atit cind se inchid (fiindca sunt trintite) cit si cind se deschid pentru ca nu sunt unse.

La masa se intra decent imbracat, nu in haine de plaja si mancarea este buna dar nu prea variata, mai ales la micul dejun si la deserturi. Ceea ce m-a mirat a fost ca unele persoane, nu stiu ce nationalitate aveau, consumau sampanie la micul dejun. In ceea ce priveste apa sau sucurile, erau gratis dimineata (suc la dozator), in schimb seara si la prinz erau contra cost: 1, 5 euro o sticla de apa de 1/2 lt. Nu aveai voie sa aduci cu tine nimic de baut din camera.

Hotelul era populat mai mult cu olandezi si britanici (galagiosi), italieni, francezi, nemti, spanioli si romani (putini).

Am avut un fel de ghinion, pentru ca dispozitivul de blocare al usii de la balcon se bloca mereu (camera 118) am ramas odata cu prosoapele de plaja si costumele de baie incuiate afara si am reconfigurat traseul, plecand sa vizitam Barcelona. Pentru cei care doresc sa-si organizeze vacanta le recomand sa citeasca acest site, sa se informeze de pe alte forumuri, pentru ca mie mi-a folosit enorm, atit in alegerea statiunii, a hotelului cit si pentru organizarea vizitarii Barcelonei.

Odata am uitat seiful deschis, cu cheile in el si mi-am adus aminte de acest lucru in tren, catre Barcelona, dupa circa 1/2 de ora. Am sunat la hotel, am anuntat, dar mi-au spus ca politica lor este sa nu se atinga de lucrurile clientului, si deci nu puteau sa-l inchida si sa tina cheile la receptie. Tin sa mentionez ca usa de la balcon nu era blocata (eram la etajul 1 si se putea trece dintr-o camera in alta pe platforma) si ca in seif erau toate actele (buletine, pasapoarte, telefon mobil si bineinteles bani) dar nu a disparut nimic.

Costul inchirierii seifului pe o saptamana este de 14 euro la care se adauga o garantie de 5 euro pentru cheia seifului. Pentru telecomanda televizorului se mai percepe o garantie de 10 euro. Desigur garantiile se returneazaa plecare.

La terminarea sejurului din nou te preia ghidul cu autocarul si te lasa la check out in aeroport. Atentie in aeroportul din Barcelona, pentru cei impatimiti de cumparaturi la duty free, dupa controlul de securitate se merge jos la parter la duty free si abia dupa aceea se face controlul pasapoartele caci altfel ratati magazinele (care sunt foarte multe) si le vedeti doar de la etajul 1 fara posibilitatea de intoarcere.

Una peste alta a fost o vacanta reusita.

Trimis de marcelina in 19.08.10 16:14:17
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 4163 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marcelina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 54.01 EUR pe cameră

popescu.borsa*
    [20.06.11 17:33:56]

Marcelina mi-ai trimis o întrebare pe mesageria privată. În mod normal ar trebui să-ţi respund în acelaşi fel, dar din păcate tu ai dezactivată mesageria. Cum vrei să facem?

marcelinaAUTOR REVIEW
    [20.06.11 17:58:10]

Cred ca acum am facut activarea.

Adresa mea: maga1323[at]yahoo. it. Multumesc!

[20.06.11 21:11:24]

Am modificat un pic adresa de mail, nu este deloc recomandat ca adresa de mail sa fie postata in clar pe Internet, riscati sa va treziti cu multe mailuri spam in Inbox.

marcelinaAUTOR REVIEW
    [20.06.11 22:20:38]

Multumesc

popescu.borsa*
    [20.06.11 22:44:35]

Cu placere. Sau nu mie mi-ai mulţumit?

marcelina, popescu.borsa*
    Alte impresii din această RUBRICĂMontemar Maritim Hotel: