ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2010
AUG-2010

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Semi-dezamagire

Bun gasit tuturor

Abia ne-am intors din Neptun, unde am fost cazati la hotel Sulina (3*)...

Am pus puncte-puncte si va voi explica de ce.

Din nefericire in tara noastra clasificarile in domeniul hotelier se fac asa cum se face si treaba la noi, adica de mantuiala si am convingerea ca se dau spagi mari in acest scop.

Cat despre statiune, sunt dezamagit de multe aspecte pe care le voi puncta mai sumar, dar precis.

Sa ne intoarcem la hotel, despre care pot sa va spun urmatoarele:

1. Avantaje:

-distanta relativ mica pana la plaja (350 m)

-personalul hotelier suficient de amabil incat sa reactioneze bine la un stimulent financiar, nu voi preciza suma desi banuiti care ar fi...

2. Dezavantaje:

- baia ingrozitor de mica (daca stai pe colac si intra copilul mai iute in baie, iti iei o usa in cap; fapt probat)

-baia are gresie si faianta din antichitate

-nu exista etajera in baie (daca doresti sa iti pui ceva gen aparat de ras sau trusa de cosmetica nu poti sa le asezi decat pe marginuta unui lavoar unde vor fi continuu stropite

-cabina de dus este extrem de neconfortabila, ca sa nu mai zic ca pe jos are gresie colturoasa (mi-am zdrelit un deget acolo)

-in camera o singura priza disponibila

-wireless nu exista

-frigiderul foarte mic

-televizorul foarte mic

-sunt camere care miros a mucegai (noi am refuzat o astfel de camera)

-evacuarile de condens de la AC nu sunt corect amplasate, astfel incat daca nu esti atent cand intri in hotel prin lateral, poti aluneca pe gresia uda continuu de la scurgerea de apa provenita de la instalatiile de AC

-pentru a merge la piscina sau la masa trebuie sa faci un adevarat slalom prin receptia altui hotel (Dobrogea) printr-o parcare si apoi un teren viran, ca nu-l pot numi spatiu verde!!!

-nu exista loc de joaca propriu pentru copii

-la masa iti sare in ochi un afis mare: ''Va rugam nu luati pachet in camera''... pe banii mei cred ca pot sa iau un pachetel pentru sotie si copil care se trezesc mai tarziu... asa ceva nu am vazut in alte tari! Credeti-ma nu sunt un gurmand cat despre greutate pot sa va spun ca sunt foarte atent (180cm si 75Kg). Am facut aceasta precizare deoarece am citit cateva posturi anterioare destul de rautacioase referitoare la greutatea unora...

-parcarea hotelului nu asigura loc decat pentru 10-12 masini... a trebuit sa vanez un loc de parcare aproape de intrarea hotelului

Cam atat despre hotel, desi parca vad ca dupa ce trimit postul meu imi voi mai aminti de ceva, dar va asigur ca sunt cele mai importante aspecte.

Oameni buni, e foarte important sa ne spunem parerile deschis si fara jigniri, in felul asta vom schima multe lucruri, vom putea fi informati corect, iar in timp se vor alege singure hotelurile care vor supravietui...

Cat despre statiune... dezamagirea vine din faptul ca in Neptun totul e mai scump, doar fiindca e Neptun, nu are legatura cu calitatea sau cantitatea; si cand spun mai scump sa stiti ca e cu mult mai scump sa cumperi pampers sau cosmetice de acolo decat de acasa...

Sezlongurile costau in week-end 20/pers, iar in rest 15/pers (mi se pare scump in conditiile in care nu aveam scrumiera, scaun si mai misunau si cainii pe acolo)

In ceea ce priveste fiscalitatea nu pot sa spun decat ca 80-90% din comercianti eludeaza legea prin faptul ca nu elibereaza bonuri fiscale, iar daca o fac, il cer inapoi (caz la locul de joaca din centrul statiunii unde imi cerea bonul inapoi sub pretextul ca astfel fac dovada ca am achitat cei 5 lei pt. 5 minute de sarituri la o trambulina de copil...

Mi-am promis ca anul viitor imi voi petrece concediul in alta parte de vreme ce aici banii mei nu sunt apreciati corespunzator!

Concediu placut oriunde veti fi!

Trimis de aga1994 in 19.08.10 15:41:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în NEPTUN / OLIMP. A mai fost în/la: Hotel Majestic-Jupiter, Sovata-Sovata,

VIZUALIZĂRI: 3301 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aga1994); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

anadragusin
    [19.08.10 20:02:11]

Bun review. Pacat ca nu a iesit cum trebuia, dar eu m-am amuzat copios. Sper doar ca ti-a trecut cucuiul. puncte.

cc_iordachescu
    [19.08.10 20:19:35]

aga1994 - bine ai venit în comunitatea AFA!

Tragi-comic review-ul tău, motiv pentru care te "penalizez" cu un SB!

Şi o întrebare: cât a costat toată "distracţia"?

aga1994AUTOR REVIEW
    [25.08.10 21:41:36]

Toata ''distractia'' ne-a costat aprox.1600 lei,doar mic dejun inclus,asa cum spuneam!....Se pare ca la bulgari e muuuult mai bine la aceiasi bani !

La anu' va trimit review de acolo!

Concediu placut oriunde ati fi !

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [18.01.11 14:15:02]

@aga1994

Pot sa-ti recomand ceva mai bun: Croatia, peninsula Istra. Eu mi-am facut calcule pentru 2011, in iulie, apartament cu 2 camere = acelasi pret cu o camera cu pat suplimentar la Sulina (e adevarat ca la Sulina mai ai in plus mic dejun, dar... nu se compara).

aga1994, anadragusin, johnnyredlabel
    Alte impresii din această RUBRICĂ2D Hotel [Neptun] (ex Dobrogea & Sulina):