ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2010
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 11.11.09
AUG-2010

ARTICOL ARHIVAT

Nu e chiar ultra all inclusive!

pentru ca sunt f multe comentarii despre acest hotel am sa incerc sa aduag unele noi, negative, ca sa stiti exact la ce sa va asteptati.

nu e un sistem ultra all inclusive deoarece la bauturi, multe trebuie platite (de exemplu, am comandat un campari orange si mi l-a facut cu o bautura locala desi sticla de campari se afla pe bar. am crezut ca barmanul n-a inteles, i-am explicat si mi-a zis ca pt campari original trebuie sa platesc). whisky-ul ieftin (teacher"s, jim beam) intra la uai dar jack-ul nu.

de evitat camera la ultimul etaj deoarece instalatia de aer conditionat nu face fata caldurii datorate incingerii acoperisului. desi privelistea e minunata, cei care au probleme cu caldura ar fi bine sa ceara camere la nivelul imediat inferior. la mine in camera temperatura nu a scazut niciodata sub 25 de grade. la momentul cazarii am vazut 2-3 clienti care faceau scandal ca in camere nu le functiona aerul conditionat, iar receptionerii dadeau din umeri si ii asigurau ca va veni mecanicul insa nu au precizat cand, fapt ce i-a iritat si mai tare. dar cred ca problema s-a remediat pt ca apoi n-am mai auzi nimic.

personalul de la baruri in special are o ura imensa pe romani dar nu si-o manifesta fatis insa uneori se mai scapa. la restaurant sunt ceva probleme cand hotelul este full si de vreo 2 ori am asteptat un pic pana am prins o masa. ar mai fi problema galagiei din restaurant pe care o fac lautarii (dar si copiii, in special ai romanilor, care se joaca, alearga, tipa printre mese, evident nu in vecinatatea mesei parintilor ci pe nervii altor turisti care trebuie sa le suporte tipetele si chiotele in timp ce la masa lor totul e linistit iar mami si tati mananca in tihna. pe ai nemtilor sau ai rusilor nu i-am vazut facand asa ceva! ).

la piscina programul se termina in jur de ora 17,30-18,00 cand apar tipii care o ingrijesc si iti explica sec: chimica! adica trebuie sa iesi deoarece pun in apa ceva substante pentru intretinere si pot afecta pielea! ca o concluzie personala, nu a fost rau, dar la banii platiti parca tot turcia ar fi de preferat.

Trimis de dudi_iancului in 18.08.10 23:11:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: nisipuri, madara

VIZUALIZĂRI: 8688 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dudi_iancului); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ancamariagadea*
    [18.08.10 23:56:19]

Imi poti spune cat a costat acest sejur?

[19.08.10 09:42:53]

79 euro/pers/noapte. total 1106 euro la care se adauga transportul. cam 300 lei, din bucuresti.

doctorul45
    [19.08.10 10:01:47]

e un pret mare la care ai asteptari pe masura. Si noi am avut probleme cu aerul conditionat la mult laudatul Duni dar pretul a fost mult mai mic. Serviciile barmanilor de la Duni sunt insa aproape ireprosabile si aici am baut cea mai buna cafea din bg si pot spune si din grecia. La toate barurile se servea espresso veritabil. De asmenea bauturile erau din abundenta cocktailuri bune si servite rapid. Aveau un vin rosu f. bun cu autoservire. La tine cum a fost vinul?

[19.08.10 22:06:49]

erau mai multe sortimente, inclusiv romanesti. dar erau cam dezorganizati, in sensul ca nu le aveau expuse sa vezi din ce sticla iti toarna. astfel ca daca la un bar cereai vin rosu (cazul meu) primeai un sortiment iar la alt bar, sau mai tarziu la acelasi, daca repetai comanda, riscai sa primesti alt vin. barmanul iti punea din prima sticla de vin deschisa care ii era la indemana. eu am baut unul italienesc, bunicel, caruia i-am memorat eticheta si am stiut ce sa comand. imi raman insa in memorie ura si invidia care o au pe romani.

geruladacul
    [07.09.10 15:59:22]

Prin ce se manifesta ura si invidia fata de romani. As dori niste exemple concrete.

[08.09.10 09:34:59]

ii vezi cum se uita, cum raspund, cum reactioneaza atunci cand ceri la bar a 3-a oara acelasi produs. uite un exemplu concret: am uitat la restaurant prosoapele de plaja. m-am intors dupa 15 min si nu mai erau unde le lasasem. am vb cu managerul restaurantului si mi-a zis ca in mod cert cineva din sfaff le-a dus la piscina de unde le luasem. la plecarea din hotel, cand i-am povestit receptionerei incidentul, se vedea pe fata ei ca e bucuroasa ca trebuie sa ma taxeze pt "pierderea" prosoapelor. n-am stat sa ma cert cu ea pt 10 leva, parca, dar i-am zis ca asta se le fie lor profitul!

[05.11.10 15:15:21]

Mi se pare f amuzant ceea ce ziceti!

Sa va explic! Dvs stiti ce inseamna conceptul ULTRA ALL INCLUSIVE? Imi dau seama din ce ati scris ca nu.

Inainte sa postati ceva, incercati mai intai sa va documentati.

Sa revenim! Aproape toti turistii romani care vin in Albena se intreaba de ce se face diferenta intre ei si nemti? !

Pentru ca romanii sunt suuuubbbbb nemti din ff multe puncte de vedere, cum ar fi:

-a fi civilizati: va pot da 'n' exemple de cazuri similare si reactiile nemtilor in comparatie cu romani

nemtii: calmi si intelegatori, pe cand romanii scandalagii, frustrati etc

va mai intreb, draga domnule, cum ati vrea sa fie tratat un roman cand vine in fata receptiei si urla, injura, ameninta sau pleaca cu farfurii full de mancare din restaurant, isi lasa plodul sa alerge, urle etc (deranjand pe toata lumea), se imbata ca porcul (scz) si o bate pe nevasta'sa in camera, rupe ghiuveta??? !!! Exemplele continua la nesfarsit! Astept cu nerabdare rasp dvs!

Nu spun ca toti romanii fac la fel DAR in 80% dintre cazuri...

Cat despre 'lautari', daca v'au deranjat de ce nu ati mers in cealalta sala sa manacati? va garantez ca acolo nu se aude muzica!

Deci sa fim seriosi, astfel de postari apar numai din partea unor oameni frustrati!

Nu va convine produsul ALBENA, papappapapaap, welcome TURCIA!

Deci...

Sa fiu sincera au fost 'n' turisti care au venit pt prima data in Albena si au zis ca nu mai calca in viata lor si surprise surpise! urmatorul an erau prezenti la acelasi hotel!

Deci... sa lasam review'urile negative!

Sa imi spuneti daca cu aceeasi bani ati fi fost in Romania la un hotel de 4* cu aceleasi servicii (UAI) si sa fiti tratati mai bine decat in Albena!

[06.11.10 08:59:22]

Romanul frustrat are o singura remarca fata de comentariul dvs: se scrie corect chiuveta, nu ghiuveta! va doresc propasirea materiala pe plaiurile bulgaresti, fara insa ca pentru a realiza acest scop sa induceti in eroare romanii frustrati!

[11.11.10 15:37:02]

@ dudi iancului: Sunt permise ambele forme! Inainte de a posta un raspuns incercati sa fiti mai bine informati! Va multumesc Si aici nu cred ca era vb de cum am scris ci de ceea ce am scris! Incercati sa nu mai fiti carcotas

Dragoș_MD
    [11.11.10 16:19:35]

@MiniMe, iata, am incercat sa fiu mai bine informat si "l-am intrebat" pe DEX:

aici e raspunsul.

Pana si Stefan Banica jr. o cearta pe Veta lui ca i-a stricat chiuveta...

[fara PMA, va rog]

[12.11.10 10:29:09]

Credeam ca aici si discuta despre conditiile unui hotel! Nu de faptul ca as fi gresit eu o litera (sau nu) dintr-un cuvant! Dar... se vede... Romanasul cand nu are ce sa zica... Se leaga de orice! Sunteti patetici

O zi frumoasa domnilor!

[12.11.10 10:44:56]

Propun sa ne canalizam concentrarea pe fondul problemei si sa lasam intepaturile de-o parte, nu-si au rostul aici, credeti-ma. Se poate discuta civilizat, constructiv, fara a se aduce atingere imaginii unei persoane, deci haideti sa pastram un ton agreabil, ok?

ADO5000
    [13.11.10 22:08:01]

Ptr. autor rewview... se vede ca nu ai copii... te deranjeaza foarte tare prezenta lor... este incredibil...

In alta ordine de idei... exista ounele probleme la Kaliakra, dar ce m-a deranjat cel mai tare a fost mirosul urat din wc si crabii din mare...

[14.11.10 08:12:27]

nu ma deranjeaza prezenta copiilor. ci doar atitudinea parintilor. nu mi se pare normal sa se joace, cu tot ce presupune joaca lor, pe nervii turistilor de la alte mese. sa urmaresti te rog daca si copii nemtilor, sau ai rusilor, fac la fel. si daca nu, gandeste-te de ce. nu cumva pentru ca parintii lor au mai mult respect fata de restul turistilor? copilul, fie el roman, rus, sau neamt, s-ar juca in egala masura! diferenta o face atitudinea parintelui. iar pentru web master am rugamintea sa cenzureze mesajele publicitare. ce face doamna nefrustrata e reclama mascata acestui hotel. care pentru nimic in lume nu practica un sistem uai. am explicat anterior de ce.

[14.11.10 09:18:15]

@dudi_iancului

In general oamenii sunt diferiti, la fel sunt si asteptarile lor, unii se multumesc cu ceea ce se ofera, altii din contra doresc mai mult, iar raportul calitate/pret este unul dintre repererele obiective.

In opinia mea nu am de ce sa cenzurez acel punct de vedere, hotelul se bucura de servicii UAI si asa va ramane deocamdata.

[15.11.10 12:13:25]

@webmaster10: Multumesc!

Nu fac reclama mascata/nemascata etc! Ci e doar adevarul! Dar... draga Domnule... Comentatiile se fac DOAR referitor la hotel! Ok?

Si inca ceva! Daca vreti UAI, Turcia e aproape! Sa inteleg ca nu ati avut destula bautura, sau ce? Haideti dom'le sa fim seriosi! Nush de cate ori ati iesit din tara sa va puteti da cu pararea!

Si imi puteti face o comparatie intre un hotel UAI la care ati fost dvs si Kaliakra?Sa ne demonstrati totusi ca acest hotel nu e UAI, dupa cum sustineti!

[15.11.10 12:29:58]

@MiniMe, jignirile nu sunt permise pe site, va rog sa pastram un ton decent altfel voi fi nevoit sa iau masuri neplacute. Va multumesc.

[15.11.10 17:07:31]

Ce jigniri? Am vb cat se poate de frumos, dandu'i domnului o replica corespunzatoare! Sa fim seriosi...

[15.11.10 18:37:23]

ok, in opinia mea o "replica corespunzatoare" nu inseamna

Sa inteleg ca nu ati avut destula bautura, sau ce?

Aveti doua zile de relaxare pentru a intelege care sunt exigentele site-ului, foarte putine dar pline de bun simt.

La revenire speram sa nu ne mai intalnim cu un astfel de limbaj, pauza poate fi utila si pentru redactarea unui review pentru a combate astfel mult mai elegant ideile exprimate anterior de autorul review-ului.

ADO5000
    [16.11.10 19:21:07]

Continui sa raman la parerea ca se vede ca nu ai copii... In rest... totul e istorie...

paragraf sters de catre webm10

In alta ordine de idei, hotelul Kaliakra are multe defecte, intr-adevar dar si cateva lucruri bune iar unul dibntre ele ar fi ca poti sa-ti lasi copii sa zburde in voie si eventual sa se distreze pe seama persoanelor cu probleme

[16.11.10 20:34:28]

@ADO5000

Este ultimul avertisment general pe care il lansez, combateti ideile si nu persoanele care le emit, sper sa fiu pe deplin inteles.

Pe de alta parte am sters paragraful pe care nu-l gasesc potrivit aici, flamband inutil atmosfera.

[16.11.10 20:35:11]

spune-mi te rog, ti se pare ceva deplasat in pretentia mea de a lua masa in concediu in linistea pe care ti-o poate oferi un restaurant precum cel de la kaliakra? iti repet (cred ca e necesar), ca nu am decat pretentia ca in restaurant, copiii, indiferent de natie, sa se joace (cu tot ce presupune joaca lor) langa masa parintilor. nu langa a mea. pentru ca invariabil asta inseamna sa alerge, sa tipe, sa se bata, sa planga, etc? fa-ma te rog sa inteleg de ce e normal ca lucrurile astea sa nu se intample la masa parintilor. si ce e exagerat in atitudinea mea care astept de la un concediu relaxare (una din metodele de relaxare fiind servitul mesei in tihna, nu ca la fast food-ul din gara. de astfel de mese am parte tot anul). n-am pretentia sa nu se joace pe plaja, la piscina, la locul de joaca, etc!

ADO5000, doctorul45, dudi_iancului, geruladacul, MiniME*
    Alte impresii din această RUBRICĂKaliakra Superior Hotel: