ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2010
    JUL-2010
    6 AD. + 1 copil de 5 ani COPII

Un restaurant traditional -Hanul Draguseni

Salut

M-am gandit sa scriu despre acest restaurant deoarece aici in zona este foarte apreciat, asta desi preturile sunt oarecum maricele.

Hanul Draguseni caci asa se numeste, se afla situat pe E85, inspre Suceava, in satul Draguseni, judetul Suceava.

Din Pascani se ajunge usor, de la Motca se face dreapta si cam peste 15 Km esti la han.

Ca scurt istoric pot sa va spun ca acesta purtat mai intai numele de hanul Calimahi si a fost construit intre anii1832-1841 de catre beizadeaua alex Calimahi fiul unui domnitor al Moldovei pe nume Scarlat Calimahi casatorit cu descendenta a neamului Sturdza. De altfel aceasta zona a Pascaniului este legata de numele Sturza chiar Codrii Pascanilor despre care Sadoveanu a scris prin operele sale fiiind recent retrocedati impreuna cu fostul Palat al Copilului. Dar acestea sunt date pur informative, pentru cine doreste mai multe informatii despre istoricul acestui han click aici.

Eu doream sa va prezint hanul prin prisma unui client destul de fidel care si-a serbat acolo multe aniversari, cea mai recenta fiind 3 ani de la casatorie:) (tot timpul trebuie gasit un motiv de sarbatoare).

Pensiunea Hanul Draguseni caci acesta este numele complet are 3 stele si ofera cazare in camere duble si apartamente de lux. Eu nu m-am cazat aici dar stiu ca pretul pentru camera dubla era in jur de 120 ron.

Restaurantul caci despre el este vorba este decorat rustic, cu mult lemn, stergare moldovenesti cu fir de borangic, cu covoare de lana tesute. Se servesc preparate moldovenesti, de la poale'n brau pana la preparate si specialitati de vanat. As recomanda tochitura moldoveneasca care este absolut senzationala si servita pe fund de lemn in stil traditional. Dintre bunatatile incercate de mine de-a lungul timpului va mai pot spune despre papanasii cu culceata si smantana, clatite cu branza dulce si stafide date la cuptor, pastrava la gratar etc. Cand am fost in iulie fiecare a servit ce a vrut dar la putere a fost tochitura. Restaurantul are formatie care canta de joi pana duminica si am prins de multe ori seri in care au cantat doamna Sofia Vicoveanca si d-na Margareta Clipa. Este un restaurant frumos in care traditia este la ea acasa. Mie imi place foarte mult si ma duc de fiecare data cu bucurie sa gust din a bucatele lor foarte bune.

Pensiunea dispune si de parcare pazita si este gratuita. Mai gasiti o sala de tenis de masa care nu stiu daca se foloseste de clienti, dar stiu ca este acolo.

Pot sa va mai spun ca restaurantul are si loc de fumatori si de nefumatori ,si crama la demisol cu vinuri bune si alese. Si trebuie sa va mai spun ca mare parte din produsele servite sunt de productie proprie(branza la borcan,carnati afumati,pastrama ,muschi afumat ,salata de gogosari in sos tomat,muraturi asortate etc.)

Pentru mai multe informatii despre han puteti accesa saitul lor: www. hanuldraguseni. ro.

Recomand restaurantul pentru iubitorii de voie buna si mancare traditionala.

PS. Pozele nu releva cu adevarat frumusetea acestui loc ,sunt facute pe fuga si cu lipsa de experienta,dar sper sa fie utile macar un pic.

Trimis de alinutzza140* in 17.08.10 16:59:00
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în DRĂGUȘENI [SV].

VIZUALIZĂRI: 6554 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinutzza140*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Aceasta este terasa de afara ,foarte frumoasa ,pacat ca nu reiese asata din poza mea

pepsi70ro
    [17.08.10 21:16:36]

Bine de retinut, nu stiu cand voi ajunge in zona, poate ar fi fost bine sa notezi si serviciile restaurantului. Felicitari!

alinutzza140*AUTOR REVIEW
    [18.08.10 08:09:31]

Multumesc domnule pepsi mi-a scapat. Servicii 95% (uneori mai intarzie comenziele ).

webmasterXY*
    [18.08.10 08:15:19]

Adaugat 95% pentru Servicii, multumim.

dannek
    [21.08.10 10:09:41]

Sigur saptamina viitoare voi face o vizita la Han!

magdalena
    [23.08.10 18:09:05]

Cred ca e o minunatie sa stai la masa si sa iti cante Sofia Vicoveanca!

alinutzza140*AUTOR REVIEW
    [23.08.10 18:12:59]

Sa stii ca este frumos si imi pare rau ca nu am luat macar un autograf. Doamna Margareta Clipa a cantat chiar si la o cumetrie care s-a tinut numai in jumatate de restaurant, dumneaei fiind printre invitatii cumatrului care este si proprietarul hanului.

[30.11.17 22:28:27]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Unde mâncăm în zona Drăgușeni, SV? » (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Unde mâncăm în zona Pașcani? ]

alinutzza140*, dannek, magdalena