ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2010
STATUS: UCENIC
JUN-2010

Descoperă Alanya

Alarahan / Excursie optionala in regiunea Alanya

La sfarsitul lunii iunie am fost intr-un sejur la un hotel de 5 stele cu UAI, totul a fost foarte bine organizat iar in urma intalnirii cu ghidul nostru am primit oferta excursiilor optionale. Am ramas surprinsi de varietatea ofertelor, erau excursii chiar in Israel (nu le vad totusi rostul din moment ce toti cei veniti acolo eram veniti pentru un sejur, dar poate exista interesati). Ofertele erau impartite pe categorii (distractii, culturale, extreme), noi am ales ceva intre cele doua: o seara turceasca intr-un caravanserai autentic, si distractie si ceva interesant de vizitat.

A costat 100 dolari pentru noi 2 adulti si un copil (dar am aflat ca altii au platit 100 de euro pentru 2 adulti fara copil). Am fost asteptati de un autocar cu ghid care din pacate a vorbit doar in rusa si germana dandu-le explicatii turistilor pe tot parcursul drumului (35 km) si linistindu-ne ca si pe noi romanii, care eram oricum in inferioritate numerica, ne va astepta la destinatie un ghid. Bineinteles ghidul nostru nu a venit si a trebuit sa ne descurcam cum am stiut, cu engleza si franceza pe acolo nu ai ce face, asa ca ne-am resemnat si am fotografiat tot ce se putea urmand ca la intoarcere sa accesam google sa vedem pe unde am fost si ce am vazut de fapt.

Tot ce o sa va povestesc am aflat abia la intoarcere cand m-am documentat. Pe malul raului Alara se pot face plimbari sunt multe locuri de odihna -umbrare, perne sa stai sa te bucuri de priveliste, noi am avut cam 1 ora si jumatate sa ne plimbam.

Caravanseraiul e de fapt un han, acesta fiind unul dintre cele mai bine pastrate si cu o arhitectura deosebita, construit in jurul anului 1231. Ne-au asteptat cu muzica traditionala (un instrument de suflat -cam strident si o toba). Sala era pe lungime plina de mese cu o scena in lateral spre care trebuia sa te tot foiesti sa vezi spectacolul. Dansuri traditionale, dans din buric si pentru domni si pentru doamne, fachir + momente in care publicul era antrenat sa participe pe scena. Per ansamblu a meritat fiecare banut. Mai putin cina propriu zisa care era in sistem impinge tava, stai la coada si incearca sa iei ceva comestibil. In scurta pauza afara a avut loc traditionala lupta in ulei -doi luptatori se ungeau cu ulei de masline si se luptau intr-o "arena", totul la lumina tortelor si a camerelor de filmat in bataia tobelor.

Ghidul nostru-o fata din republica Molova a venit cam la final scuzandu-se ca nu a putut veni mai repede, ne-a intrebat daca totul e OK si ne-a urat sejur placut. Cam asta a fost, mie mi-a placut desi sunt cateva minusuri, trebuie sa privesti partea buna si sa te bucuri de fiecare experienta noua.

Trimis de ralati in 16.08.10 15:32:15
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ralati); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Admin [21.09.10 18:56:46] »

Util review, ma mir c-a scapat neobservat de cei interesati in Turcia. Alanya este o zona pe care personal o recomand.

Mutat la rubrica "Descopera Alanya" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

pagină generată în 0.115242004395 sec