ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2010

Nici nemulțumit, nici mulțumit
    Extrem de nemulțumit
    Extrem de nemulțumit

Cosmar

August 2010, concediu obligat – fortat. Peste tot cald si scump. Recesiune, criza economica, finante putine. Optiunile de mare sunt Romania si Bulgaria. Aleg din nou Bulgaria desi sunt satul de tara asta. Vreau insa cevai mai altfel, mai rustic si aleg Sinemorets. Aici gasesc hotelul Bella Vista Beach Club. Gasesc review-uri doar pe holiday check de la nemti... bunicele, aflu ca e resort TUI cu foarte multi nordici... pe astia ii stiu pretentiosi asa ca zic hai.

Cea mai proasta alegere facuta vreodata intr-un concediu. Sa detaliem.

Drumul l-am ales prin V Tarnovo, Gurkovo, Sliven Burgas, Sinemorets. 6 ore de mers efectiv, 7 jumatate de mers cu opriri. Drum bun, asfalt impecabil, 480 km in cap din Bucuresti.

Ajung la hotel, vreo 10 locuri de parcare, gasim doua libere. Intru la receptie... ma loveste un val de caldura. Afara vreo 35 grade, in hotel la fel. Un curent imposibil (toate usile si geamurile erau deschise). Zic in gand... asta e, nu merge azi AC-ul. Soata era deja verde la fata. Ne dau camerele (aveam family room). Sa ma ajute cineva la bagaje? ... nu exista bell boy. Sa aiba un troller, carucior ceva... In nici un caz. Am facut vreo 3-4 drumuri sa duc toate bagajele in camera. In lift aceeasi sauna, ies din lift, din nou sauna. Apoi o usa ce dadea pe culoarul cu camere. Deschid usa si mai sa am un soc termic. Pe acel hol cred ca erau 18 grade!! Sunt idioti imi spun. Ajung in camera, mare, pare curata. Parchet pe jos, ma descalt, si imi dau seama imediat ca nu prea e curata, pt ca in 5 minute sunt negru pe talpi. Ei faceau curatenie cu niste mopuri imputite, astfel incat de fapt intindeau mizeria prin camera. Aveam un living cu 2 fotolii pat, masuta, TV LCD, WC serviciu, apoi dormitor cu pat 2x2 si baie matrimoniala. Balcon cu vedere la piscina. Asternuturi si prosoape ce pareau curate, dar aveau acel miros de super uzat si prespalat la nesfarsit. In fine, inghit in sec, imi dau seama ca am facut 500 km ca sa stau intr-o mizerie, dar imi fac avant si imi spun ca la piscina va fi bine, ca mancarea va fi buna, etc.

Buun. Ajung la piscina si instantaneu observ o dara de mizerie pe marginea acesteia. Ea parea totusi curata asa ca intru, insa ies instantaneu. Probabil si pe creier se intiparise imaginea de jeg asa ca totul imi pute acum. In jurul piscinei mizerie, miros de (iertati-ma) voma si picioare nespalate. Ma duc la bar sa-mi iau o bere si surpriza: Becks la All Inclusive. Iau doua si fug catre plaja. Hotelul are rezervata o zona pe plaja Butamiata de 40 de umbrele cu cate doua sezlonguri. Gasim loc... dar nu ma impresioneaza nici plaja, destul de mizerabila, cu muuulti tarani din bulgaria ce acaparasera malul marii cu cearceafuri. Ma uit si mai bine in jur si imi dau seama ca am nimerit intr-un hotel in care toata „spuma” danemarcei e prezenta... Atata lume de proasta calitate nu am vazut in viata mea. Imi doream sa aud romaneste, sa vad romani. Imi spun in sine ca nu rezist aici, soata imi spune ca pt conditiile astea puteam sa mergem in Romania la Navodari si sa nu cheltuim 1500€. Sau in vama veche unde poate ne simteam mai bine.

Mergem la masa. Horror. Bineinteles ca inauntru nu exista AC. Toate geamurile si usile deschise, un curent ingrozitor. Iesim pe terasa, mese si scaune de plastic soioase, nu exista fete de masa, gasesc o masa libera (vorba vine, avea un morman de farfurii de la lacustele ce au devorat totul inainte). Rog un chelner sa faca curat, vine cu o laveta soioasa si imprastie jegul pe toata masa. In restaurant muste pe mancare, feluri putine, nici macar cartofi prajiti nu am vazut. O supa din plic, ma delectez cu niste coaste de porc de la gratarul (ce totusi se facea afara). Imi pun dorintza sa plec cat mai curand de aici, dar imi dau seama ca e vineri seara si va fi greu sa iau legatura cu agentia pana luni. Mai am de indurat. Ma culc dupa ce beau vreo 10 Becks ca sa uit de tot si sper ca voi gasi o solutie salvatoare. Iar aceasta s-a numit managerul hotelului... pe care l-am abordat direct si careia (era o ea) i-am explicat ca daca nu imi da banii inapoi ii trimit toate controalele posibile pe cap. Ajungem la o intelegere (era deja duminica dimineata) si convenim ca plecam luni dimineata cand agentia din Bucuresti speram ca ne va gasi o alternativa.

Seara existau spectacole si pentru adulti si pentru copii intr-o limba pe care nu am putut-o descifra (daneza, Suedeza?? ), cu animatori nordici. Singurul bancomat din Sinemorets, aflat in holul hotelului (despre care am intrebat daca exista si functioneaza inainte de plecarea din Bucuresti hotelul) bineinteles ca nu functiona si nici nu cred ca avea cineva sa-l depaneze. Asa ca am fost si fara nici un ban in buzunar

Sa punctez si lucrurile bune? Personalul vorbea o engleza de invidiat, berea Becks, si snack-ul dintre mese, cu o pizza foarte buna si sandwichuri la toaster excelente in contradictie cu tot ce a reprezentat acest hotel. Am preferat sa astept snackul decat sa mananc la pranz. Internet prin cablu in camera gratis cu o garantie de 5 leva. Tot cu o garantie de 10 leva prosoape de plaja, dar foarte mici, desirate si chiar patate.

Si... Sinemorets, un sat care mie mi-a placut. Am explorat toate plajele din zona (Butamiata, Lipite, Veleka si Silistar), am incercat sa stau cat mai putin in hotel si cat mai mult afara. Dar despre Sinemorets si plajele sale voi povesti intr-un alt review pt ca zona chiar merita explorata.

Este ultima oara cand ma iau dupa Holiday check. Traiasca AFA!

Trimis de molko* in 16.08.10 14:58:34
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 4801 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (molko*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 mizerie la piscina!

[16.08.10 15:18:47]

rog un WM sa mute si celelalte poze incarcate de mine la celalalt post aici. Multumesc.

mariana
    [16.08.10 15:29:19]

M-ai facut curioasa, ce ai rezolvat pana la urma? Ati plecat din hotel? Bine macar ca a compensat restul de peisaj un pic din neplaceri?

pepsi70ro
    [16.08.10 15:35:30]

Este ultima oara cand ma iau dupa Holiday check. Traiasca AFA!

Pentru aceasta afirmatie, dar nu numai, meriti toata aprecierea mea.

Excelenta descriere, felicitari!

[16.08.10 15:35:49]

da.. am plecat. Am stat doar 3 nopti din 10 si ne-am mutat la un alt hotel. Mai precis Riviera in Nisipurile de aur, hotel despre care voi face un review probabil maine. Peisajul frumos, tot maine voi incerca sa fac un review despre asta. Hotelul a fost problema, atat.

mirelab
    [16.08.10 15:40:17]

Imi pare rau sa citesc ce ati patit in concediu...asteptam continuarea de la Nisipuri, poate este mai pozitiva

bessondm
    [16.08.10 16:04:11]

Imi pare rau de ghinionul vostru, imi dau seama ce ingrozitor a fost daca-ti doreai sa vezi romani in preajma ta...totusi, un plus pentru cerbicia cu care te-ai luat de gat cu adversarul si succesul repurtat prin schimbarea destinatiei. Sper ca n-a fost, cum se spune, din lac in put, nu?!

[16.08.10 16:13:05]

nu, nu. Riviera a fost foarte ok. Poate cel mai ok din ce am vazut eu pana acum in Bulgaristan. Si, din pacate, am vazut destul

E adevarat ca pentru Riviera a trebuit sa platesc semnificativ in plus!

Multumiri si agentiei, din pacate nu am voie sa-i dau numele aici.

Andox
    [16.08.10 16:20:19]

Te-ai riscat anul acesta sa alegi ceva mai putin frecventat de romani. Bine macar ca ai reusit sa schimbi.

Abia astept impresile despre Riviera, un hotel care mi-a facut si mie cu ochiul dar care era prin primavara la early booking al naibii de scump.

[16.08.10 16:28:32]

Andox, ai dreptate... mi-am asumat un risc. Totusi nu imi pare rau ca am ajuns pana acolo. Am vazut cele mai frumoase plaje si cea mai curata apa de pe litoralul marii negre

Cat priveste Riviera, nici acum nu am platit prea putin. A fost in jur de 170-180€/noapte... rezervarea facuta luni la ora 11-12 si am aterizat la hotel in jur de 17.

A fost un moment cand plecasem de la Sinemorets si mergeam fara sa stim daca gasim ceva. nici nu mai stiu sigur. eram in stare sa platesc oricat.

Am avut de ales intre Riviera si Sol Nessebar. Decizia a fost simpla . Restul hotelurilor pe care le-am cerut agentiei erau pline.

iassmyna
    [16.08.10 16:59:29]

Si are 4*!!!

Wow!

Felicitari pt reviw. De tinut cont!

Nota maxima!

kmy
    [16.08.10 17:45:35]

Ma bucur ca am renuntat la Bulgaria si am ales Muntii Apuseni. Eu am avut un sejur minunat! Sîc!

[16.08.10 18:58:32]

he, he. Muntii apuseni sunt batuti si explorati de mult. De pe la 18 ani.

[16.08.10 22:42:13]

imi muta si mie un WM foto de la celalalt review (incarcate in timpul sejurului) aici unde le este locul?

[16.08.10 23:05:06]

Acum sunt toate fotografiile la locul lor, @molko?

dorgo
    [16.08.10 23:06:19]

Luni. 2010. Ora "h". Si un sfert. Trecute fix. Citit tot. Placut tot. Stilul. Mai ales. Mult. De tot. Telegrafic. 100%. Pana si Morse. Ar fi invidios. Sau Bill Gates. Unu-gaura-unu. Pardon, 1-0-1.

Felicitari preluuunge. Precum o sarma de telegraf din vremea lui Bell si Marconi. Sarma de pe la anul de gratie 1875.

[16.08.10 23:09:28]

wm99.. nu chiar, au disparut cateva.. sugestive pt mizeria de acolo. S-au evaporat? Erau vreo 4 si acum mai pot vedea doar una!

[16.08.10 23:15:41]

vor reveni colegii de la foto cu un raspuns (sper sa le gaseasca ei pe undeva.

Alina Morar
    [16.08.10 23:18:17]

Aproape toate review-urile, putine pe care le-am citit, despre Bulgaria, suna asa. Rar am citit ca cineva s-a simtit foarte bine intr-un anume hotel.

Eu nu am fost nici in Bulgaria, nici in Turcia, nici in Grecia.

Am fost in Italia si Spania, dar mie totul mi s-a parut perfect. Si poate mai ieftin, dar nu cu all inclusive.

Si in Italia am stat la hotel si de 2 stele, desi merita 3 stele, si la hotel de 4 stele.

Nu stiu, ma gandesc eu asa, oare nu noi romanii suntem de vina? Am inteles ca in unele locuri se fac diferente intre romani si straini. Poate vorbesc prostii la ora asta. Eu am vazut de multe ori cum am fost priviti noi romanii si s-au facut glume celebre pe seama noastra. Bine, aici am inteles ca tot hotelul avea probleme.

Imi pare rau ca ati patit asemenea lucru intr-un moment in care ati vrut sa va simtiti bine, dar vad ca pana la urma s-a rezolvat.

lizuk
    [16.08.10 23:43:47]

molko, dar parca dinainte de a pleca aveai niste retineri vizavi de destinatie, nu? pacat ca a fost, totusi, mai rau decat te asteptai...

[16.08.10 23:46:18]

Alina, e cu dus si intors. In general Bulgaria ofera sejururi ieftine si conditii cum iti e norocul. Am fost in ultimii doi ani pe litoralul lor si in principiu am nimerit bine. Pt mine Italia si Spania sunt de vizitat doar cu avionul, lucru pe care in conditiile economice actuale nu mi l-am permis, recunosc. Sejurul cu masina il exclud in start, fac o zi numai pana la Arad.

All Inclusive e un concept pe care eu unul nu il agreez. Dar am constatat ca pentru a merge la mare cu copilul e de preferat. E mult mai simplu. De aceea am ales in ultimii ani si cred ca nu am gresit. e drept ca deja la anul fiimea face 4 ani si sper ca nu voi mai merge in Bulgaria.

Maine insa voi posta si un review de la un hotel in care m-am simtit bine.

Cat despre Spania, ajung in septembrie, sper sa fie bine, problema e ca Blueair a anulat zborul de intoarcere si nu vreau sa raman pe acolo la cules capsuni!

[16.08.10 23:48:09]

@ lizuk.

Ma asteptam la ceva mai rau, aparusera si pe holiday check reviewuri mai proaste (anul asta de la niste polonezi).. dar realitatea a intrecut orice asteptare, in sens negativ.

yo3gdi
    [16.08.10 23:59:24]

Salut malko, si am stat tot la cearsaf, poate m-ai confundat si pe pine cu ,,taranii din bulgaria''. Asa imi place mie, cand ma duc la mare, sa simt nisipul la coaste si poate si altora. Nu ti se pare ca exagerezi, ce ai cu oamenii? Intre taranii aia eu m-am simtit bine, am intrat cu totii in apa si am lasat pe plaja bani, acte, si alte valori, numeni nu s-a atins de nimic; fa acelasi lucru si la noi si o sa vezi ce se intampla. Eu am fost acolo tocmai pentru ca nu doream sa mai aud vorbindu-se romaneste si sa mai vad ,,new romanian'', sunt satul de ei pana in gat; daca doreai o portie de ce nu ai stat pe litoralul romanesc?

Nu contest cele ce ai spus despre hotel, insa nu generaliza despre toata zona, noua ne-a placut mult amestecul de zone virgine si rustic. Sper ca te-ai simtit bine acolo unde te-ai mutat.

Nota: ,,new romanian''= cocalari, manelisti si alte nationalitati ,,inlocuitoare''.

[17.08.10 00:15:33]

nu ai citit cu atentie si nici nu ai inteles ce vreau sa spun. Ca dovada maine voi face un review despre Sinemorets si plajele de acolo. E o zona care mi-a placut. Doar in prima seara am facut plaja in zona hotelului, apoi m-am mutat in zona din sud, langa stanci, unde am stat pe prosop cu umbrela de acasa. Si m-am simtit foarte bine. Este zona in care banuiesc ca ai stat si tu. Daca ai fi vazut oamenii din zona (totusi rezervata) hotelului Bella Vista ti-ai fi tras un glonte in cap, iti garantez. Eu aici am vorbit despre plaja hotelului. Nu am gresit cu nimic ca "tzaranii" aia sa-si usuce chilotii pe corzile care delimitau zona si nici nu imi place sa nu am pe unde sa intru in apa pt ca trebuie sa fac slalom printre cearceafuri. Si cand spun tarani ma refer la modul lor de comportament si nu la locul lor de bastina. La faptul ca aruncau pe plaja coji de banane, mucuri de tigari si peturi de plastic. Si am plecat din Sinemorets pt ca agentia nu avea un alt hotel in oferta de acolo si trebuia sa iau un hotel tot prin agentie astfel incat sa nu pierd banii.

Sper ca referirea la new romanian ma exclude

yo3gdi
    [17.08.10 01:17:33]

Da, ma bucur ca ai descoperit civilizatia ,,occidentala'', vei constata ca de multe ori vesticii sunt mai neciopliti si mai lipsiti de maniere decat noi, ,,old romanian'', ori poate ca tocmai la noi e defectul.

Asa este, am facut plaja la capatul sudic al plajei, unde, oricum, era mai putina inghesuiala, erau familii cu copii la fel ca si noi, pentru cine a fost acolo, asta se vede si din pozele mele.

Fii linistit, referirea la specia sus mentionata nu te cuprinde si nu am avut nici o intentie, daca ai inteles altfel imi cer scuze anticipat, am spus doar ca sunt satul de cei de pe la noi.

De altfel, si anul asta am pacatuit, calcand cateva zile pe litoralul romanesc si observ ca nu s-au schimbat prea multe, aceeasi mizerie si nesimtire pe plaja, in statiuni si la hoteluri.

Ma bucur ca pana la urma ai gasit un loc bun unde te-ai simtit bine impreuna cu familia.

catalinalupu
    [17.08.10 13:25:21]

Imi scapase review-ul acesta, se vede ca am avut treaba... pacat de vacanta ta... si norocul nostru... ne-ai lamurit... daca aveam dubii... deci traiasca AFA!

[17.08.10 15:28:18]

WM99 am reincarcat pozele pierdute aseara, oricum vad ca dureaza destul pana se valideaza (vezi celalalt review de azi)

[17.08.10 15:39:32]

@molko, gata si noi, le-am validat!

@&all, cu validarea fotografiilor merge mai greu din motive pe care ne-am dori sa le intelegeti:

avem colegi in concediu sau prinsi cu alte probleme personale, in consecinta fotografiile isi asteapta frumos randul la validare

Multumim frumos pentru intelegere!

[26.08.10 23:25:41]

sunt la Bella Vista de 3 zile , ma simt bine si din pacate nu am timp acum sa detaliez...dar promit ca dupa incheierea sejurului voi reveni cu amanunte , inclusiv cu poze ale aparatelor de aer conditionat din restaurant (exista si in plafon si langa fereastra- gen mobil) si multe altele.....

[26.08.10 23:46:32]

ok florake, ma bucur ca te simti bine (si nu sunt ironic cand spun asta), iti doresc distractie placuta si astept cu interes impresiile tale la intoarcere!

In alta ordine de idei cel din plafon era si cand am fost eu (ca doar e de cand e hotelul ... dar nu functiona... de fapt, de ce ar mai fi nevoie de aparate mobile daca au in plafon?

Si inca ceva. Cand am avut discutiile cu managerul si m-a intrebat de ce vreau sa plec, unul din motive (lipsa aerului conditionat in locuri publice) a fost demontat de ea foarte simplu: It's a beach club, open air, why do you need AC?

Alex_Macedo
    [28.08.10 21:20:48]

... molko, molko... din Salzburg, cu respect prietene!... azi am vizitat un oras superb "sapat" in stanca si fiind curios ce se intampla pe AFA... deh... vechile obiceiuri, mor greu... ma minunez de rezistenta ta psihica la Bulgaria, pe care, cu mare placere, o voi ocoli!... ca de fiecare data, o placere sa te citesc si te vad ca un fel de indrumar, ca peripetie turistica! Review de nota 20, nota obisnuita, marca molko.

nota nu conteaza, chiar daca merita mult mai mult decat ceea ce se poate puncta!!!

Bravos Maestre!

Alles Gute salzburghez!!

[28.08.10 23:35:15]

merci maestre. Distractie placuta in continuare. Cat despre rezistenta mea pshica.. o iau de la capat sapt care vine , de data asta doar in tranzit pana la portile Istambulului. Toate bune.

[14.09.10 11:46:22]

Putem veni cu argumente pro si contra 3 zile si 3 nopti.

Ai dreptate este o chestiune de gusturi si asteptari.

Nu pot fi influentat de impresiile tale, un lucru este clar... si imi pare rau ptr tine: eu m-am simtit bine ceea ce nu poti spune si tu.

Sti ce se spune: "cea mai buna vacanta din Bulgaria este... in Turcia"

Succes in viitor!

[14.09.10 11:47:39]

... am postat in alta parte dar molko va intelege

[21.09.10 10:43:26]

Mutarea celor 4 poze "pierdute" era una dintre multele restante cu care ramasesem -- in acea perioada am lipsit destul de mult, practic ma mutasem... la una din maternitatile din tms

Am mutat pozele la review (sunt primele acuma), pentru ca devenisera deja dubluri, a trebuit sa sterg unul dintre seturi. Am preferat sa le sterg pe cele incarcate recent, pentru a incheia sirul de fotografii intr-o nota totusi mai optimista

Alex_Macedo, Alina Morar, bessondm, catalinalupu, dorgo, florake, iassmyna, lizuk, mariana, molko*, yo3gdi
    Alte impresii din această RUBRICĂBella Vista Beach Club:

• pagină generată în 0.065352201461792 sec