ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2010
ÎNSCRIS: 23.12.09
JAN-2009
single

Excursie Kiruna - In tara lui Mos Craciun

Anul trecut in Ianuarie mi am permis luxul de a merge in tara lui Mos Craciun in Laponia, si anume la Kiruna. Pana la polul nord schimbi 3 avioane. Pleci pe ruta Bucuresti- Viena- Stocholm- Kiruna. Returul l-am avut Kiruna- Stocholm- Frankfurt- Bucuresti. Pretul a fost de 700 de E, zborurile + timpul de asteptare in aeroporturi adunat =12 ore.

La aeroport in Kiruna am inchiriat o masina de ocazie un VW Polo cu 35 E / zi. Este necesar daca vreis a te plimbi nestingherit prin gradina mosului si sa treci in Norvegia sa vezi fiordurile. (inca 150 de km).

Cazare am gasit la hotel Gullriset la 50 E/ zi, baie + bucatarie in camera, super calduros avand in vedere ca la aterizarea la Kiruna erau -23°C.

Despre aceasta excursie sunt enorm de multe de zis. Este ceva de vis sa mergi pe strazi, sa traverseze in fata ta renii si elanii. Sa schiezi pe partiile de acolo, sa mergi cu snowmobilul si cu saniile trase de caini, de nepretuit.

Incepand cu aterizarea pe o pista acoperita de gheata totul este o aventura totala. Au fost momente de neuitat, frig pe care nu l mai intalnesti prin alta parte, chiar si -30°C. Restaurantele sunt superbe, specialtitati din carne de ren, somon de toate tipurile, doar ca au preturile cam piperate. (o cina cam 30 de E). Este si un club in centru la hotel Scandic, nu credeam sa vad asa ceva, ce stil au suedezii in a consuma alcool si a se comporta (mai ales femeile).

Daca nu consumi nimic in oras poti sa ti iei de la supermarket si sa servesti in camera, totul, inclusiv vase, aparate electrocasnice, iti stau la dispozitie.

Strazile sunt in general acoperite de un strat subtire de gheata, insa deszapezite, masinile sunt echipate cu proiectoare imense si "cauciucuri cu cuie" pentru aderenta maxima. Este o senzatie incredibila sa te opresti pe marginea strazii sa pozezi renii si elanii. In zona era si un Ice hotel pe un lac, pretul de vizitare 30 E, cazare in jur de 100 E dar numai cu rezervare si plata in avans. Plimbare cu snowmobilul cam 100 de E/ zi sa l inchiriezi si sa te plimbi prin Laponia toata ziua cu ghid si pe un traseu stabilit. Plimbarea cu saniile trase de cainii cam 50 de E pe zi.

De retinut ca in Suedia moneda este coroana suedeza, fie schimbati acolo Euro fie platiti cu cardul. Au un sistem fantastic de plati cu cardul, practic si o bere daca o ceri la un bar, ii dai cardul si atat. Cu banii nu e problema, doar sa ai suficienti la tine.

Tot in Kiruna este o statie ce cercetare spatiala, o mina de fier (singura sursa de venit a orasului in afara de turism) care se pot vizita contra cost.

Sunt multe de spus despre ce am trait acolo, am facut un scurt rezumat aici, daca vreti sa faceti vreodata o nebunie, Kiruna este locul perfect.

Trimis de gigioc in 13.08.10 23:36:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ȚĂRILE SCANDINAVE. A mai fost în/la: NU

VIZUALIZĂRI: 5990 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gigioc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Un elan

Valentina69
[13.08.10 23:49:12]

Un vot de la mine si pot spune ca am ramas incantata de ce am citit. Superb, abia astept sa vad pozele si poate ne mai povestesti ce ai vazut si cum s-au de,sfasurat excursiile pe care le-ai facut.

ancamariagadea*
[13.08.10 23:49:36]

Nemaipomenite aceste randuri!

Au venit exact la fix, pentru cineva pe care caldurile ultimelor zile si intarzierea celor cu repararea aerului conditionat l-au terminat nervos Acum... gandindu-ma la Tara lui Mos Craciun parca-parca m-am revigorat. Deja ma vad intr-o sanie trasa de cai, admirand si fotografiind renii lui Mos Craciun si elanii...

Multumesc de doua ori: pentru informatii si pentru ca ai mai alungat din caldura!

[14.08.10 07:38:51]

avand in vedere ca nu prea s-au spus multe despre hotel, review-ul a fost transformat in unul "de calatorie" si mutat la "Descopera Suedia"

bogdan 75
[14.08.10 09:21:12]

Fiind o destinatie mai putin cunoscuta,ar fi bine sa ne mai povestesti.Un vot mare.

biancuta
[14.08.10 09:44:18]

Interesant si frumos povestit! Un vot si din partea mea!

[14.08.10 11:18:15]

Interesant rw, insa ma asteptam sa scrii mai mult despre ce ai vizitat fiind o locatie putin cunoscuta, ce preturi sunt, daca te-ai intalnit cu Mos Craciun... si nu in ultimul rand din ce bunatati culinare te-ai infruptat.

[14.08.10 14:22:37]

Buna tuturor

Am scris acest review aseara tarziu in limita a catorva paragrafe cat sa va captez atentia si sa nu va plictisesc.

Despre aceasta iesire sunt enorm de multe de zis.

Mai fac o scurta recapitulare:

Se pleaca de pe Otopeni catre Viena si de la Viena la Stockholm cu Austrian Airlines. Servicii de nota 20 mancare, apa, suc, bauturi la discretie, stewardeze la inaltime. De la Stockolm la Kiruna se merge cu Scandinavian Airlines. Ei sunt cam zgarciti, daca vrei o apa in avion trebuie sa platesti. Zborul dureaza vreo 2 ore si esti inconjurat numai de blonzi si blonde (nordici).

Aterizarea este o aventura, pista e curatata der acoperita cu un strat subtire de zapada sau gheata, practic avionul aluneca si te zgaltaie in toate directiile. te dai jos din avion ca in autogara, vine el pana la intrarea in micutul aeroport. Cobori, iti iei geanta si pleci, nu te intreaba nimeni pe cine cauti, ce vrei (pasapoarte, etc). Mi am luat masina de inchiriat si am plecat spre oraselul Kiruna.

Hotelul Gullriset este situat aproape de centru, este un complex de 4 vile vopsite in culori diferite. Este foarte primitor si calduros, m am simtit ca acasa. Baie, bucatarie, electrocasnice si vase, oale linguri, tot ce vrei, gasesti acolo.

Au o gramada de posturi la TV din care sunt si o gramada in engleza.

Am uitat sa va spun, curatenie iti faceai singur, aveai tot ce iti trebuia. Ei iti aduceau asternuturi curate din 2 in 2 zile. Cand am ajuns era tarziu, nu mai era nimeni la receptie insa imi lasasera cheia pe tejghea cu un mesaj de bun venit si cu numele camerei. Impresionant.

Spun asta pt ca am sa continui cu stiluld e viata al nordicilor, practic mi s au parut cei mai putin stresati oameni din lume. Case doar cu gardulete mici in fata, usile nu le incuiau niciodata, masinile lasate cu cheile in contact in fata casei si motorul pornit, schiuri infipte in zapada in fata portii. Oamenii aia nu stiau ce inseamna sa incui, sa pui lacat, sa ai grija ca te fura sau ca iti dispare ceva. Majoritatea vorbesc engleza. Imi amintesc cand mergeam pe un drum prin zona si la un moment dat ne am intalnit 2 masini, ne am dat pe margine sa avem loc, eu am scapat cu dreapta in santul de pe margine care nu l am vazut fiind acoperit de zapada. La -20°C nu era un lucru bun insa in scurt timp a trecut o tanti cu un volvo vechi, i am facut semn, a oprit. A vazut despre ce e vorba, parca din instinct a mers la portbagaj a scos o chinga si m a remorcat, m a scos de acolo. Nici n am avut ttimp sa i multumesc, mi a zambit si a plecat.

In alta zi m am dus sa mananc la un restaurant si am parcat masina intr o zona care nu anunta nimic langa un morman de zapada. CAnd ma intorc am gasit un bilet in geam ca am parcat ilegal si ca am o amenda de 500 de coroane (cam 50 de E). Am mers la politia din oras, le am spus despre ce e vorba. Nu mi venea sa cred cand un agent de acolo mi a oferit o ciocolata calda, am stat de vorbba la o masa m a intrebat de unde sunt, cu ce ocazie pe acolo si mi a explicat ca in tarile nordice este o regula nescrisa, adica nu sunt amplasate indicatoare rutiere, dar lumea stie ca in zonele centrale parcarea masinilor e interzisa in alte locuri decat cele semnalizate corespunzator, chiar daca eu oprisem langa un morman de zapada. Am vorbit cu omul, a rupt biletelul cu amenda, mi a urat numai bine si sa mai vin pe la ei. Incredibil!!!

Despre mancare

Si aici sunt multe de zis. Sunt restaurante tip meniul zilei la pranz. Se plateste intre 10 si 15 E la intrare in functie de restaurant si mananci pe saturate. M au impresionat cele peste 10 moduri de a servi somon, de la somon crud pana la cel afumat, carnea de elan. Restul sunt ca la noi, carne de pui, de porc, de vita, preparate de aceeasi maniera. Bucataria este perfecta, fara surprize, deci nu te trezesti ca ai mancat vreun sarpe sau altceva.

Seara se mananca in oras la restaurante. Servirea este deosebita, intri acolo, exact ca in america, te preia cineva, te duce la masa. Te asezi frumos comanzi, imi amintesc ca intr o seara am comandat ceva din somon si mi a adus pe o farfurie de gheata. Superb. Pretul este insa pe masura, cam 35 de E.

Daca nu mananci in oras poti sa ti iei tot ce doresti de la hipermarket, in gen ca Real la noi, preparate gata facute, le mai bagi putin acasa la microunde (ca pana la masina au inghetat).

Bautura si tigarile se cumpara de la magazine specializate, nu se gasesc peste tot ca la noi. Preturile sunt ceva cam mari.

Repet, sunt anintiri de neuitat, as scrie sute de pagini, ma limitez cu aceste randuri.

Raspund cu placere celor care imi adreseaza intrebari suplimentare.

ms65
[14.08.10 17:07:00]

impresii foarte interesante si poze foarte "racoritoare"!!! felicitari!

[14.08.10 17:16:09]

Ai dreptate sunt niste amintiri de neuitat.

Noaptea cate grade erau? Mi se pare misto chestia cu parcarea daca vrei sa-ti porneasca masina a doua zi. Sa stii ca nu ne plictisesti chiar imi place ca ne povestesti pt. ca este un loc unde cred ca nu ajunge multa lume si referitor la ce ai scris ca ei nu sunt stresati, compensam noi ca cel mai stresat popor.

[14.08.10 22:10:49]

pt celeste

helou

cand am ajuns era seara ora 22.

din micutul aeroport pana afara unde era masina (pusa la priza normal) mi a amortit mana pe manerul de la troliu. pun contactul si vad in bord temperatura ext: -23°C.

Cred ca atunci a fost cel mai frig. In rest ziua erau cam -8°C, noaptea oscilau intre -15°, -17°C.

Am inteles ca vara temperatura urca binisor si pe acolo chiar si la 20°C. cu plus. Lacurile sunt complet inghetate si sunt folosite de producatorii auto (Volvo, BMW, renault, etc) pt teste. Practic sunt transformate in adevarate piste de incercari.

[14.08.10 22:48:49]

Interesanta servirea somonului pe farfurie de gheata (chiar ar merge pe canicula asta); dar nu mi-ai zis daca te-ai intalnit cu Mos Craciun.

Misto pista de incercari.

[15.08.10 20:27:33]

hello celeste

pe mos craciun nu l am cautat ca era februarie, trecuse febra "craciunului".

Somonul la farfurie de gheata este: de neprretuit (35 E) . de fapt gustul e de nepretuit

mamede
[08.07.14 08:27:14]

@gigioc: Cateva precizari: hotelul de gheata este cel mai mare din lume, aici s-a inventat ideea.

In fiecare an artisti din toata lumea vin si creaza opere de arta din gheata, iar fiecare camera este decorata diferit. Este o incantare sa vezi asa ceva!

Mina de fier este cea mai mare si mai moderna din lume, compania LKAB contribuind cu 10 procente la PIB-ul Suediei.

Amenda primesti pentru incalcarea regulilor scrise, pentru nerespectarea regulilor nescrise - esti ostracizat!

Kiruna este kommuna cu cea mai mare crestere a veniturilor in Suedia in ultimii 10 ani, asa ca si preturile sunt pe masura.

[08.07.14 08:29:37]

@mamede: dac-ai fost pe acolo - şi-mi pare evident c-ai fost -- ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[28.08.14 19:21:30]

Mutat, la reorganizare, în rubrica: SUEDIA|[ALTE ZONE]|Impresii sejur KIRUNA.

biancuta, bogdan 75, celeste, gigioc, mamede, ms65, Valentina69
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Kiruna: