ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.08.2010
DE cos
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 27.04.09
JUL-2010

Locatie superba, pacat ca suntem romani

Am asteptat acest concediu un an intreg, Cu gandul la aceste zile m. am consolat in zilele reci de iarna, in zilele in care ma enervam la serviciu sau cand ma simteam epuizata. Am studiat ca in fiecare an ofertele de vacanta si am fost foarte hotarata atunci cand am ales aceasta locatie. Am citit atat de multe impresii, iar atunci cand am ajuns acolo ma simteam de parca mai fusesem si altadata.

Am plecat cu masina, asa am fost in turcia de fiecare data in ultimii ani, nu neaparat din cauza ca e mai ieftin, poate chiar nu este, depinde, la ce cheltuieli se limiteaza fiecare, dar ne place mult drumul, exceptand bineinteles bulgaria. Desi am optat pt. o varianta mai lunga de drum, cu 2 innoptari intermediare, pot spune ca nu este deloc obositor, mai ales ca pe autostrazi nu mergi cu mai putin de 140km/h, altfele ti se pare ca stai pe loc. Singura problema anul acesta a fost caldura, deobicei am fost in iunie sau septembrie, iar acum in iulie a fost insuportabila, nu recomand nimanui sa aleaga aceasta luna pentru un sejur in turcia. Dar va recomand ca macar odata sa alegeti sa mergeti cu masina, dar pe coasta, nu prin istanbul. E greu de descris frumusetea locurilor. Daca ati mers pe coasta de azur sau pe coasta dalmata nu veti gasi multe deosebiri cu ce veti vedea aici. Am descoperit locuri superbe si este atat de bine sa te poti da repede jos din masina si sa faci o baie pe o plaja de vis sau sa admiri panorame din varful muntilor. Asa ca drumul, asta pt, cei iubitori de natura si pt cei care simt ceva, nu este deloc obositor. Cu toate astea abia astepti sa ajungi la hotelul mult visat si sa te bucuri de concediul mult asteptat. Dupa 1882 km parcursi, stiu foarte mult, v. am spus ca am ales o varianta foarte lunga dar superba, chiar a meritat, am ajuns in lara kundu. Aici nu a fost greu sa gasim hotelul, ca dealtfel pe tot traseul exista indicatoare adevarate, nu te poti rataci.

Ne. am bucurat ca am ajuns destul de devreme, pe la ora 14, adica tocmai bine sa ne cazam si sa fugim la balacit in mare. Dar, surpriza!!! Dupa ce ni s. a spus ca nu este inca gata camera si sa mai asteptam 15 minute, au mai trecut 15 minute si alte 15 minute, timp in care nici macar nu ne. au bagat bagajele in hotel, le. au tinut afara. Nu ni s. a mai intamplat asta pana acum, fiind a 5. a oara cand mergeam in turcia. Normal ca am revenit in fiecare an pt. simplul motiv ca ne. am simtit mereu foarte bine. Dupa o ora de asteptat in holul hotelului cu bagajele afara, am inceput sa ne enervam si sa punem, normal, tot felul de intrebari. Si ni s. a raspuns, foarte simplu: agentul turc nu a platit si deci nu putem fi cazati. In acea clipa, nu, nu cred ca va pot transmite aici ce am simtit. Toata asteptarea, tot drumul, toate visele noastre de vacanta au luat. o pur si simplu la vale, as fi vrut sa plang dar nu am gasit putere, as fi vrut sa tip, sa. mi reneg originea. pt ca bineinteles ca totul are legatura cu faptul ca venim din romania. Ni s. a explicat pe cel mai dragut ton in asemenea situatii, ca nu este prima oara cand se intampla acest lucru, adica hotelul sa nu. si incaseze banii de la agentul turc cu care lucreza agentia din romania, iar ei daca altdata au acceptat de dragul turistilor, care nu au nici. o vina, ei au platit, acum politica hotelului nu le mai permite acest lucru. Concluzie, nu am incasat banii, la revedere, luati. va bagajele care oricum sunt afara si carati. va de aici.

Primul impuls desigur a fost contactarea de urgenta a agentiei de la care am cumparat biletele, cu rezervare din luna aprilie. Aici ni s. a raspuns la fel de simplu, noi am platit nu avem nici. o vina. Si uite asa am devenit minge de ping pong timp de vreo 2 ore. telefoane peste telefoane, nervi, suparare, ce sa va mai spun, e greu de povestit prin ce am trecut. Intr. un final ni s. a cerut sa depunem o garantie de 300 de euro, asta pana a doua zi, doar ca sa ne poata caza peste noapte. Nu am vrut sa dam niciun ban, in schimb nici nu vreau sa ma gandesc cat a fost factura de telefon. Am sunat si iar am sunat, pur si simplu ne. am rugat, implorat sa ne ajute cumva cei de la agentia din tara. De la receptie am foat anuntati ca bancile in turcia lucreaza doar pana la ora 17. 30 si daca pana atunci agentia turca nu le efectueaza plata, atunci putem pleca sau sa platim 300 euro prima noapte. Am plans, ne. am rugat de cei din romania, am blestemat ziua in care ne. am nascut in romania, hotelul era plin de englezi, nemti, olandezi, probabil ca nu aveau nevoie de niste milogi din romania care nu platisera. La ora 18 a venit managerul hotelului, deatfel un tip foarte dragut, care isi facea doar datoria, si ne. a anuntat ca a sosit faxul prin care agenbtia turca facea dovada platii, plata care trebuia facuta imediat dupa rezervare adica in luna aprilie.

Cam asa a inceput mult asteptata noastra vacanta. Dupa toate acestea am incercat din rasputeri sa mergem mai departe sa ne vedem de distractie, sa ne bucuram de soare, apa, mancare, dar oare daca esti om mai poti? Cat de nesimtit sa fi ca sa poti trece asa de la una neagra la una alba. Ne. am imbarbatat unul pe altul sa uitam patania, dar credeti. ma ca in primele zile nici nu vedeam pe unde merg. Orele in care am stat la receptia hotelelui, unde aerul conditionat era foarte puternic, dupa ce venisem foarte transpirata, nu se putea intampla decat sa ma imbolnavesc. Asa ca dragi fosti sau viitori turisti, pot sa va povestesc cate farmacii exista in lara kundu si ce preturi au. Dupa 2 zile de tratament usor, pt. ca nu ma simteam deloc mai bine, am trecut pe antibiotice.

Pot sa va povestesc ca mancarea arata foarte bine si era multa si variata, dar din pacate cu gatul umflat, abia daca am putut manca cate ceva, mai mult lichide. Cred ca m. am plans destul, poate nici nu intereseaza pe nimeni asta, dar e bine de stiut la ce va puteti astepta.

Acum sa incerc sa va spun cateva impresii despre locatie. Totul este foarte frumos si curat. Locuri multe care de care mai placute, baruri, restaurante, piscine. Plaja este superba, lata, cu nisip fin, intrarea in apa este lina, apa foarte calda si... curata, foarte curata, nu o sa vedeti urma de alge sau altceva. Piscine pe toate gusturile, una mai intima, alta, cea mare, cu mai multa agitatie.

Camera in care am stat a fost foarte mare cu 3 paturi, nu cu pat pliant ca in alte locuri si deosebit de moderna. Barul era completat zilnic cu 2 beri efes mici, pepsi, nectar, apa. Curatenie se facea zilnic si se schimbau prosoapele, iar pe cele de plaja le puteai schimba zilnic. Seara erau spectacole, uneori dragute, alteori mai putin dragute, dar daca nu aveai altceva de facut era ok. Noua cel mai mult ne. au placut petrecerile si muzica de pe ponton, dar care erau destul de tarziu si nu prea reuseam sa stam pana la sfarsit.

Despre regimul ultra all inclusive, pot sa spun ca nu este chiar ce ne asteptam in comparatie cu alte locatii din turcia. De ex. bere este la discretie, dar de la dozator si... in pahar de plastic, adica iti trece tot cheful de bere. Unele cokteiluri sunt contracost, deci trebuie sa studiezi bine lista inanite sa comanzi. In rest, la mese bauturi la discretie, vin, bere, racoritoare, dar toate de la dozator. Despre mancare nu pot spune decat: multa, multa, multa. pt toate gusturiel, iar prajiturile, deja imi ploua in gura cand mi le amintesc.

Cam asta a fost vacanta noastra mult asteptata. Nu am facut excursii pentru ca fiind a 5. a oara in turcia le. am cam facut pe toate si a doua oara cred ca nu mai au acelsi farmec. In plus, fiind cu masina ne. am cam oprit in locurile unde se faceau opririle in croaziere, deci nu ar fi fost nimic nou pentru noi. Asa ca am incercat sa ne relaxam dupa un an greu si desi primele zile au fost groaznice, apoi am intrat cat de cat in ritm de concediu si odihna.

Cm atat, daca vrea cineva alte amanunte, raspund cu placere.

Am rugamintea daca cineva a fost in club voyage torba din bodrum si. mi poate da si mie cateva informatii multumesc mult.

Trimis de cos in 12.08.10 11:55:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: belek, bodrum

VIZUALIZĂRI: 7261 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cos); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 86.40 EUR pe cameră

silky_lilky [12.08.10 12:24:59] »

Buna,

Fara comentarii, am citit ce-ai scris si mi-au dat lacrimile.

Am inteles exact ce-ai simtit, pt. ca am simtit si eu la randul meu acest lucru. Diferenta acuta am simtit-o poate in Austria (initial o simtisem la AquaFantasy -Kusadasi), in concediul din Iulie de acum cel mai acut, nu vom ajunge din pacate niciodata la nivelul lor si asta pt. ca nici nu incercam!

Foarte bun review , 400 PMA.

Numai bine, Liliana

getty75 [12.08.10 13:11:09] »

Ma bucur ca ati avut puterea sa mergeti mai departe si sa va distrati.

Esti un om de caracter, daca ai mai avut forta sa scrii cu obiectivitate despre hotel.

Si mie mi-a venit sa pling, pentru ca prin ceva asemanator am trecut si noi anul trecut la Royal Wings (nu atit de grav).

Si eu am fost la Limak Lara anul trecut si mie mi-a placut hotelul foarte mult. Iti doresc din suflet sa aveti parte numai de vacante minunate, pentru ca le meritati.

ariana [12.08.10 13:30:01] »

Buna ziua,

va rog frumos sa-mi spuneti cum se numeste agentia din Turcia care nu a platit hotelul?

Este foarte greu sa treci printr-o asemenea situatie, iar acum cu atatea probleme pe care le au firmele de turism poate macar evitam noi, viitorii lor turisti sa patim la fel.

multumesc

silky_lilky [12.08.10 13:44:08] »

Si eu va rog sa-mi spuneti cum se numeste agentia, pe privat va rog. Multumesc.

cos [12.08.10 13:57:30] »

cred ca nu am voie sa scriu aici numele agentiei,dati.mi o adresa de mail si va scriu.

cos [12.08.10 14:02:12] »

pt.ariana

Am incercat sa va trimit mesaj privat dar nu am reusit,cred ca nu aveti activata optiunea de a primi mesaje private.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [12.08.10 14:05:25] »

cos poti scrie fara probleme numele agentiei, dar referirile pozitive sunt interzise.

Ori experienta ta cu respectiva agentie numai pozitiva nu a fost.

In alta ordine de idei felicitari pentru modul obiectiv in care ai descris hotelul.

Altul in locul tau ar fi facut varza hotelul, exemple sunt destule pe site.

ariana [12.08.10 14:06:13] »

Adresa mea: gabriellag74@yahoo.com,

multumesc!

crivoicu [12.08.10 14:37:41] »

imi pare tare rau pentru ce ai patit, si mai ales pentru ca ai racit. asta chiar a pus capac.

dar f cinstit review ul.

vreau si eu numele agentiei te rog mult.

soleillevant32 [12.08.10 14:57:17] »

La toate hotelurile din Turcia cu sistem all inclusiv, berea, bauturile racoritoare si sifonul (apa minerala) sunt la dozator. Exemplificati un hotel cu acest sistem care serveste aceste bauturi la sticla.

Marea majoritate a hotelurilor folosesc pahare din plastic din cauza piscinelor.

Parerea mea este ca incidentul nu are nici o legatura cu faptul ca sunteti romani. Fiind vorba de o firma turca intermediara (cum am inteles) i se putea intampla oricui.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [12.08.10 15:18:25] »

La hotelurile Delphin berea este si la sticla (Efes dark, lights si Becks) iar servirea la restul bauturilor se facea in pahare de sticla.

Exceptie facea barul de pe plaja unde berea si sucul erau puse in pahare de plastic.

Si mai sunt si alte hoteluri unde este bere la sticla.

cos [12.08.10 15:20:57] »

La Limak Lara regimul este Ultra all inclusive. Am fost acum 2 ani La hotelul SUSESI din Belek, tot cu regim Ultra all inclusive, unde chiar este acest regim. Nu suntem niste snobi sau niste fitosi ca sa criticam acum regimul de la hotelurile din turcia, dupa cum am spus am fost a 5. a oara tocmai pt ca ne. am simtit mereu foarte bine. Doar am facut o remarca referitor la bauturile la dozator si la paharele de plastic.

La SUSESI, unde dupa parerea multora sunt unele dintre cele mai bune servicii, berea se serveste la pahare de sticla, chiar daca te duci cu ea langa piscina si au si bere in sticla, cel putin aveau acum 2 ani cand am fost noi.

Dar repet, asta chiar nu este atat de important, era o simpla remarca, sunt atatea lucruri de apreciat incat nu merita sa suferim pt niste bere in pahare de platic.

mandi [12.08.10 15:30:31] »

Cos, te rog spunene numele agentiei din Turcia !

silky_lilky [12.08.10 16:11:46] »

Multumesc pt. informatii, am incercat sa trimit si eu privat dar nu aveti activata optiunea de a primi mesaje private.

O zi minunata in continuare.

toprares [13.08.10 23:14:40] »

SIngura chestie care nu am inteles-o e cea cu renegarea ca roman. Crezi ca un olandez in situatia ta si-ar fi varsat naduful pe ai lui sau pe .... de turci.

In rest un review de nota 10.

rares andreas* [14.08.10 19:21:42] »

buna, imi pare rau de experienta traita dar bine ca intr-un final sa terminat cu bine totul,

anul acesta am ales si noi limak lara iar acum am putine emotii dupa cele scrise de tine pana acum,

am mai fost la su sesi si am fost f multumita chiar nu am avut nici un motiv de nemultumire oricat de carcotasa sunt

iar acum dela acest hotel ma astept la aceleasi conditii

noi mergem cu un copil mic am vazut ca aveti un copil mare daca ai fost cumva atenta la detalii pt copii mici te rog spunem daca e ok.

multumesc anticipat

cos [14.08.10 20:07:10] »

Buna rares andreas!

Si noi am fost la su sesi acum 2 ani, iar cand am ales limak lara ni s. a parut ca seamana foarte mult. Acolo am aflat ca au avut acelasi arhitect doar ca spatiul fiind mai mic e putin mai inghesuit totul, dar sunt sigura ca o sa va placa. Sunt multe distractii pentru copii, exista un miniclub iar tipa care se ocupa de miniclub este foarte simpatica, noi am urmarit. o seara de seara la spectacolele pt copii, care preced spectacolele din fiecare seara si ne. a placut cum se ocupa de cei mici. Asa ca din punctul asta de vedere puteti sta linistiti, copilul nu se va plictisi. In rest ce sa va mai spun, o sa gasiti multe asemanari cu susesi, doar ca aici unele servicii se platesc.

De ex. noi am fost la rest. mexican unde aici se platesc 9 euro de persoana, la bar sunt unele produse care sunt contracost, trebuie mereu sa te uiti pe liste, iar regimul fiind tot Ultra All nu mi s. a parut corect. Dar cu astea va obisnuiti dupa primele zile si sper sa nu va strice cheful, noi am incercat sa gasim alte diverse lucruri de care sa ne bucuram.

Va recomand jacuzzi de langa piscina mare, o sa le gasiti sunt mai multe, cred ca. i vor placea si copilului indiferent de varsta, noi petreceam mult timp acolo si piscinele sunt excelente, minigolful si o sa tot descoperiti diverse distractii. Nu mi. ai spus cat de mic este copilul dar din punct de vedere al mancarii nu cred ca va exista vreo problema, mancarea este pentru toate varstele, chiar si dietetica si pentru bebelusi, totul este sa ai rabdare sa cauti.

Sper sa aveti noroc de o vreme mai putin fierbinte, noi am fost in iulie si nu era nici. o diferenta intre temperatura apei marii si cea din piscina, nu ne puteam racori decat dimineata.

Sper sa. ti fie de folos informatiile, daca vrei s a ma mai intrebi ceva, raspund cu placere.

Concediu placut!

rares andreas* [14.08.10 23:48:22] »

buna , multumesc mult pentru promtitudinea raspunsului noi plecam pe 5 septembrie tocmai din cauza vremii , sper sa nu fie f cald

copilul nostru are 4 ani si se teme de apa as vea sa stiu daca ati remarcat cumva piscine mici pt copii, in pozele oficiale arata bine

si inca o intrebare daca pe langa piscine sunt baruri ca si la su sesi?

cos [16.08.10 09:14:36] »

Buna rares andreas!

Exista o piscina pentru copii mici mici, apoi mai este piscina de la tobogane si cred ca si in cadrul spatiului destinat miniclubului, acolo nu am intrat deloc din pacate. Sunt foarte multe baruri, langa fiecare piscina, si la fiecare se poate si manca intre anumite ore, noi de multe ori am mancat pranzul, la o terasa este meniu gen fast food, iar la cea mare, o sa o gasiti, e aproape de plaja, se serveste mancare, salate, duciuri, se poate manca foarte bine la pranz, daca va e greu sa mai mergeti la restaurantul principal.

daca mai aveti intrebari va raspund cu placere.

o zi placuta!

bebeluca [25.08.10 14:36:01] »

Buna Cos,

citindu-ti impresiile, am retrait cosmarul vacantei noastre de anul trecut... Am patit acelasi lucru ca si voi, numai ca la noi a durat aproape 10 ore, in conditiile in care aveam in grup 5 copii, unul de o luna si 10 zile...

S-a intamplat la Delphin Diva, unde nici macar nu au aceeptat sa platim o noapte de cazare, ori plateam intreaga suma ori plecam acasa... Si fiind vorba de un sejur de 14 zile, cu avionul, pleaca daca poti sau fa rost de o caruta de bani...

Am platit de doua ori acel sejur si ne-am recuperat o parte din bani cu ajutorul unor oameni inimosi de la o banca din Bucuresti, pentru ca agentia de aici, la fel ca si cea din Turcia, a dat din umeri, si atat...

La fel ca si tine, primele zile nici nu am vazut pe unde calcam... La Limak am fost in septembrie 2008, am stat in familly room, cu acces la piscina direct din camera, cu doua bai, jacuzzi in dormitor, etc. Copiilor le-a placut atat de mult incat au ales ca destinatie in acest an acelasi hotel. Ma bucur ca parerea ta a fost obiectiva, in ciuda experientei nefericite cu care a debutat vacanta voastra.

Numai bine,

Mona

michaela_1961 [20.09.10 22:38:09] »

O experienta urata, dar te felicit pentru modul in care ai reusit sa treci peste aceasta mare neplacere. Si totusi... numele agentiei? ! Nu este interzis sa-l dai si poate ai preveni si alti cititori.

In 2006, la H. Ephesia - 4stele, in Kusadasi ne-au dat cele mai oribile camere, cred eu, numai pentru ca eram romani. Ne cazasera fie in cate o camera cu baia care avea acces direct in camera, sau pe altii si mai bine, intr-un gen de apartamente cu o baie la 2 familii. Ne-au crezut cazuti din copac, si poate as fi crezut ca asa arata camerele lor standard, dar cu un an in urma dormisem o noapte de tranzit in drum spre Marmaris. Ne-a placut asa mult hotelul incat anul urmator am luat un sejur la ei. Le-am explicat ca stiu camerele standard si ca ce ne-au repartizat ei noua nu seamana. In final ne-au mutat, dar vorba ta, nervii pe care ni i-am facut nu ne-au trecut la comanda.

Bebeluca si rares andreas, nu v-ati intors de la Limak inca? Eu inca mai astept impresii de la acest hotel, sunt cam putine anul acesta!

spezam [17.01.11 01:05:15] »

Multumim pentru review. Era util sa stim si noi agentiile care v-au dat asemenea emotii! Anul asta vrem sa facem si noi Antalya, dar mi-e foarte teama sa nu primim tepe.

andugolf* [08.07.11 14:09:43] »

as dori si eu sa stiu cum se prezenta plaja si marea?? nisip sau pietris in apa si pe plaja?

adryana [01.03.12 17:27:17] »

deci eu inca nu am aflat numele agentiei turce.

@cos, este groaznic ce vi s-a intamplat, asa ceva va marcheaza toata viata. Dar... nu inteleg de ce crezi ca daca esti roman te trateaza turcii mai prost decat pe ceilalti -intrebare valabila si pentru @silky lilky (ce s-a intamplat la Aqua Fantasy? -aici era la receptie o tipa draguta casatorita cu un roman.).

Aici a fost doar vina touroperatorului, care nu a efectuat o banala plata. E pacat sa crezi ca doar daca esti roman ti se pot intampla astfel de lucruri.

@cos, nu sunt de acord cu titlul, nu e pacat ca suntem romani, a fost vina altuia aici, a agentiei turce.

adryana, andugolf*, ariana, bebeluca, cos, crivoicu, getty75, mandi, michaela_1961, rares andreas*, silky_lilky, soleillevant32, spezam, toprares
    Alte impresii din această RUBRICĂLimak Lara DeLuxe Hotel & Resort: