ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.08.2010
ÎNSCRIS: 11.08.10
JUL-2010

Către satisfăcător

Bulgaria NU in veci!!!

Am avut bilete in perioada 29iulie-5august 2010. Am plecat impreuna cu finii nostri incantati in vacanta pe care o asteptam de ceva vreme cu totii, citisem review-uri pe site-uri altele decat romanesti si eram cumva 50-50% dar mi-am zis ca totusi nu ai cum sa multumesti pe toata lumea. In fine, plecam la drum, ajungem cu bine dar foarte dimineata in jur de 6. 30 si mergem la hotel unde receptionerul ne baga in seama dupa ce stam si sprijinim ghiseul pret de cateva minute uitandu-se sfidator. Suntem 'taxati' pana si de femeia de serviciu care ne arunca priviri si fete de parca as fi deranjat-o di pat. Suntem informati ca nu putem fi cazati pana la orele 14. 00.

Ok zisem pe moment, mergem sa mai omoram timpul si sa dam turul statiunii sa vedem unde putem parca etc.

Gasim ca plaja care apartine hotelulul e la vreo 3-400m si nicidecum la 150m cum spuneau in descrierea hotelului, parcarea hotelului f mica tinand cont ca e un hotel destul de mare (pot fi parcate cred ca max 20masini in fata acestuia in schimbul a 5leva pe zi) si noi am fost nevoiti sa o parcam 2 din cele 7 nopti in parcarea unui alt hotel invecinat pt 10leva/zi nu inainte de a ramane blocati intr-o parcare din vecinatate (cea care duce catre plaja hotelului) afundati in nisip si nimeni ori nimic nu te avertizeaza ca odata intrat pe portiunea de nisip nu mai iesi decat remorcat (nu mai putin de 20leva). Masinile de clampat, ridicat circulau cu o frecventa inspaimantatoare asa ca ATENTIE.

Ajungem sa ne cazam la orele 14. 00 dar constatam cu stupoare ca nimeni de la receptie nu se sinchisea cu toate ca holul era plin de turisti asadar suntem cazati in jurul orei 14. 30 dupa ce suntem lasati sa asteptam ca fraierii pe hol.

Camerele ok, destul de generoase ca spatiu, curate la prima vedere. Pe parcursul sejurului am constatat ca de fapt nu iti sunt schimbate decat prosoapele zilnic, iar lenjeria doar daca o scoti de pe pat si o lasi jos iti este inlocuita altfel stai cu lenjeria patata de rasina (de pe balustrada balconului) pana pleci. Hartia igienica iar e o problema iar daca esti mai generos cu sapunul la dus s-ar putea sa nu ti se mai umple din nou daca ai ghinion.

E adevarat ca e plin de pete pe tavan si au scurgeri de apa in baie, cel putin la noi asa a fost, nu stiu din ce motiv sincer si nici nu m-am mai agitat sa aflu dat fiind ca oricum nu aveai cu cine discuta oricum. Angajatii hotelului incepand cu cel mai sus pus si pana la femei de serviciu sunt mai mult decat nepoliticosi, aroganti si neprofesionisti.

Orarul in ceea ce priveste servitul meselor este un adevarat cosmar dupa cum mentiona cineva anterior. Oricum in primele 2 zile le-am cam ratat iar cand am intrat in restaurant un mare SOC: umblai cu farfuria goala de ameteai pana sa reusesti sa-ti iei ceva (daca gaseai ceva de mancat si mai apoi comestibil).

Dimineata o incepeam cu 2 cani de ceai si niste 'croissante', la pranz daca il prindeam cartofi pai dupa ce stateam la cozi interminabile pt ca atunci cand se terminau era adusa o jumatate de tava si nicidecum o tava plina care se termina instant, daca aveai noroc gaseai si o bucatica de carne intr-un sos, ori intr-o fasole ori mai stiu eu ce alta amestecatura ori rest ramas de peste zi, in fine un DEZASTRU iar seara erau asanumitele grill-uri unde se aruncau fie carnaciori, fie piftele facute din acelasi aluat (mai era si o rulada la cuptor din aceeasi compozitie) si nelipsitele salate trecute, ofilite, amestecate cu ce ramasese la mesele de peste zi care iti facea greata doar la simpla vedere. Nu are sens sa mai continui pt ca in final nu aveai ce sa alegi. Snack barul subscriu la tot ce s-a scris anterior referitor la cozi interminabile pt 2 clatite si o bucatica de pizza care e de groaza. Bauturile diluate in cel mai crunt mod.

In cea de-a 2a zi am mers si am mai schimbat ceva banuti unde am fost furati pe fata (cursul afisat pt 1 euro era 1. 95leva iar noua ni s-a dat la schimb 1. 57) care s-a finalizat cu plangere la politie si o seara stricata evident.

Deci inca o data atentie mare ce semnati la casele de schimb valutar pt ca noi nu am mai recuperat nimic si am stat si cu frica de a nu fi urmariti (chestie f frecventa in tara lui papura voda) si intimidati pt ca li s-a inchis pravalia (probabil nu pt mult timp).

Am constatat de asemenea cu stupoare ca sezlongurile pe plaja se platesc in hotel la receptie 12leva pt 2 buc si o umbrela.

La piscina nu prea ai sanse sa prinzi loc decat daca stai pe iarba din prejur.

Culmea nesimtirii e ca au avut curajul sa ne arate pusculita cu bacsisuri dupa ce ne-au disperat de-a dreptul cu obraznicia si nesimtirea tot sejurul.

Curatenia in sala de mese lasa de dorit.

Nu mai are sens sa continui. Spun doar atat EVITATI! In ceea ce ne priveste noi nu mai servim niciodata Bulgaria.

Trimis de Mihaela30 in 12.08.10 00:32:05
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2618 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mihaela30); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

laura_bodysoul [12.08.10 15:03:26] »

Am citit ceea ce ai scris despre hotel si am ramas uimita. Am fost la acelasi hotel, in aceeasi perioada si nu am patit nimic din ceea ce ai patit tu.

La masa tot timpul era mancare in tavi (si daca se termina se inlocuia tava in 30 sec), fetele de masa erau curate, utilaje de ridicat masini nu am vazut, daca megeai prin dune-plaja era la 150 m, nu la 300 cum zici tu.

Daca ai consultat site-urile internationale, nu ai citit acolo ca trebuie sa platesti 12 leva pt 2 sezlonguri la plaja? De ce spui ca 'ai constatat cu stupoare'?

Aveati casa de schimb valutar in hotel (langa lobby bar) cu un curs bun si un baiat foarte serios care niciodata nu iti lua un banut in plus-totul se vedea clar pe bon.

Si inca ceva. Daca nu esti o persoana pretentioasa si te-ai dus sa te simti bine, puteai sta si pe iarba ''din prejur'', cum spui tu, fara sa te enervezi si pur si simplu sa te relaxezi.

banal [12.08.10 18:52:52] »

La casa de schimb din hotel era 1,90 la 1 eur cu chitanta, de, asa e cand te lacomi la cursurile din statiune, acolo era afisat curs de fraierit scuza-mi cuvantul.

costy68 [12.08.10 22:35:12] »

In 2-7 august am fost si eu, asa ca minti in tot ce ai scris, te rog sa nu mai duci lumea in eroare, cand trei insi iti spun ca ai baut, atunci te duci acasa.

webmasterXY* [12.08.10 22:39:08] »

@costy68, nu-mi place tonul ecoului tau, poti argumenta cu totul altfel, mult mai diplomat. Nu este greu, crede-ma!

Mihaela30 [14.08.10 14:41:00] »

Draga deja fac un mare efort sa-ti raspund. Probabil n-ai fost niciodata intr-o tara civilizata care stie cu ce se mananca turismul. Evident Bulgaria este pt tine cu mult peste asteptari. Enjoy!!

Mihaela30 [14.08.10 14:46:20] »

Iar tu scumpule nu ai decat sa treci mai departe si sa citesti doar ce-ti place. Eu asta am vazut si experimentat. E valabil si pt tine ca si pt mademoiselle de mai sus!

webmasterXY* [14.08.10 19:15:19] »

@Mihaela30 acelasi avertisment asupra tonului ti-l adresez si tie.

@all atacurile la persoana nu sunt admise, puteti ataca o parere atat timp cat acest lucru se face cu argumente pertinente si mai ales exprimate decent.

alex82 [14.08.10 21:33:45] »

1. Pentru cine nu a vazut masinile de ridicat, probabil nici nu a iesit din hotel, dar si asa ii puteai vedea ridicand masini pe straduta de langa hotel.

2. Plaja era la 150 m poate de locul in care se termina parcela hotelului (de fapt al hotelului amfora). Pana in acel loc mai mergeai inca 150 de la hotel, deci in total de la iesirea din hotel erau cam 300 de m pana la plaja.

3. Daca un curs de 1. 93 (pe langa cel de 1. 90 din hotel) vi se pare unul de 'fraierit'... ma rog. Nu cred ca s-a lacomit nimeni la 0. 03, ci probabil asa s-a nimerit. Eu unul am avut noroc ca am citit pe net inainte de plecare ca exchange-urile crown sunt serioase si nu percep comision. Intrucat era una peste drum de hotel, acolo am si schimbat mereu. Nu am schimbat in hotel nu ptr ca era mai mic cursul cu 0. 03, ci ptr ca nu afisau nicaieri ca nu percep comision... asa ca nu se stie. Probabil asa a patit si Mihaela.

raylight [15.08.10 00:47:54] »

doamna draga, eu am fost in perioada 31 iulie - 10 august... nimic din ce spui dumneata vis-a vis de mancare si de plaja nu este adevarat.

mintiti cu nerusinare... mancarea era din abundenta si sigur gaseai cel putin un fel de mancare din care sa te saturi, sa nu vorbim de bauturi, erau sprite, pepsi, mirinda lemon si orange din belsug... la snack bar se dadeau cocktail-uri cat puteai duce... bere la fel... pizza e mai buna decat cea care o mananci in romania, era preparata pe loc, stateai la coada ca se facea in ritm de 1 la 5-7 minute si majoritatea nemancatilor luau cate 5-6 felii (baiatul care o prepara o taia in 8)...

la plaja ajungeai in maxim 5 minute daca mergeai ca melcul cum mergeam eu cu un copil de mana...

daca esti atat de pretentioasa mai scoate cateva sute de euro si mergi in tari civilizate... aaa, nu sunt disponibile alea cateva sute de euro pe praful asta? ! ? ok, atunci du-te in romania doamna draga si distreaza-te pe terase unde mananci si bataie pe langa mancare stricata...

cei mai pretentiosi si necivilizati din cate am vazut eu sunt romanii... la masa mancam alaturi de englezi, nemti, unguri (cred ca 30%) ucrainieni (30%) si bulgari, si nici unul nu iesea in evidenta ca romanii nostrii...

PS: maine poate apuc sa mai ridic si eu prestigiul acestui hotel atat de blamat de pretentiosi care la bani putini (a se citi mocangeala) asteapta servicii de 6 stele...nicaieri in lume pe bani putini nu primesti servicii ca la mama acasa....

webmasterXY* [15.08.10 07:12:14] »

@raylight, ceea ce am scris mai sus este valabil si pentru tine, te rog sa te conformezi.

Este ultima data cand avertizez.

raylight [15.08.10 13:54:23] »

webmaster18 am inteles mesajul tau...

ai si tu dreptate...

dar doamna respectiva exagereaza in a prezenta deformat realitatea. as vrea sa o intreb totusi ce mananca acasa atat de special incat la respectivul hotel nu a gasit de mancare... poate caviar??

in 10 zile cat am stat eu nici macar nu am mancat paine prajita si iaurt, nu a fost nevoie sa le gust... ceai?? de ce sa beau ceai cand era lapte? croissante proaspete, cremvursti, 3 feluri de preparate din oua (omleta, ochiuri si ceva ca o placinta); sa nu vorbim de 3-4 feluri de mezeluri (inclusiv sunca), sunca prajita, telemea, vreo 2 feluri de cascaval, cereale, 3 feluri de paine...

banal [15.08.10 15:42:05] »

ptr alex82 : a spus daca citesti din nou mai atent ca a schimbat cu 1,57 , daca crezi ca diferenta este de 0,03 , mai schimbati in continuare ca de aceea ne iubesc bulgarii.

costy68 [15.08.10 16:40:43] »

ce vina are Imperialul, ca doamna a fost neglijenta ca nu s-a informat in privinta cursului, la aceea casa de schimb. daca vreti sa stiti eu am schimbat la bancomatul unei banci internationale si am fost foarte multumit de curs si nu am "umblat" prin Europa cat Mihaela30.

alex82 [15.08.10 21:38:06] »

A schimbat cu 1,57 pentru ca a fost tepuita. Ganditi si voi cu o minima matematica (de clasa a doua). O rata convenabila este una cat mai mare 2,5... 3 etc. Ea s-a dus sa schimbe la 1,93 si i s-a dat 1,57, adica 1,57 leva la 1 euro, in timp ce rata reala de schimb in Bulgaria este undeva la 2 leva ptr un euro.

Desigur hotelul nu are nici un amestec si nici nu cred ca s-a referit la asta, doar la smecheria care exista in Bulgaria si la mafia omniprezenta acolo (de la vigneta pe care vamesii te trimit sa o platesti la peco la pret dublu, la taximetristii smecheri, la casele de schimb unde te tepuiesc pe fata, la masinile ridicate - numai cele romanesi, de cele bulgaresti nici nu se ating, de masinile furate, de politia care nu face nimic in privinta asta, de lipsa parcarilor tocmai ca sa iti ridice masina etc). Exemple pot fi multe pentru a demonstra ce fel de tara este Bulgaria. Noroc au avut cu nemtii care le-au facut hoteluri si le-au pus turismul pe picioare.

Adevarul este ca in privinta mancarii, nici eu nu am reprosuri, mancarea a fost suficienta si buna.

laura_bodysoul [15.08.10 22:20:36] »

Mihaela, nu mai face atat de mult efort sa-mi raspunzi.

Crede-ma ca am fost in tari cu adevarat civilizate, gen Austria, Germania, Ungaria (ca sunt peste noi pana si ei) si lista poate continua... dar sunt prea modesta si cu mult prea mult bun simt ca sa ma apuc acum sa ma laud.

Cel mai mult mi-a placut aici, sincer... si peste tot am fost la 4 stele, dar pur si simplu nu se compara...

Imi pare rau daca te deranjeaza toti cei ce nu sunt de acord cu impresiile tale, chiar nu inteleg de ce te ofensezi atat.

laura_bodysoul [15.08.10 22:22:51] »

alex82... pe geamul ghiseului de la casa de schimb valutar a hotelului scrie maaaaRe: NO COMMISSION...

alex82 [15.08.10 22:34:12] »

ok, scuze. nu am observat acest lucru.

Mihaela30 [16.08.10 15:15:01] »

raylight draga nu se pune problema catorva sute de euro si nici nu e cazul sa ma justific in fata ta pt alegerea facuta. daca voiam sa merg cu cortul nu alegeam nici pe departe un hotel de 4*+. doar ca acest hotel e mult prea departe de standardele care le impun aceste stelute si aste se vede in comportamentul staff-ului, in mancare, etc.

vizavi de schimb nu era afisat nicaieri 1.57 ci 1.95 si primeai teapa. evident ca nu am invinuit hotelul pt aste, ar fi fost absurd sa o fac, spun doar ca e plin de tepari la toate colturile si aviz turistilor. dar sunt sigura ca cine a vrut sa inteleaga ce era scris mai sus a inteles.

laura... de asta se numesc impresii si pareri personale pt ca fiecare individ poate percepe altfel aceeasi experienta. invata sa le accepti.

manuelaa [17.08.10 23:35:32] »

1. Cursul valutar este diferit la hotel fata de alte puncte din oras, adica este mai mic

2. Nu este nimeni "tepuit"!!! Cred ca ati observat, nicaieri nu se afisau ambele cursuri (adica la vanzare si cumparare) ci doar unul singur. Nu trebuie sa fii inteligent ca sa citesti ce curs este afisat. De multe ori este afisat cursul care este mai atractiv pentru turisti. Trebuie sa fii atent daca este cursul la vanzare sau la cumparare. Atat trebuie sa faci ca sa nu mai ai impresia ca esti "tepuit".

Toate cele bune!

claudi50 [21.08.10 14:29:50] »

Vad ca foarte multa lume e suparata din cauza prosoapelor si lenjeriilor de pat neschimbate zinic.

Pai daca faci baie in mare si vii la hotel cu sare si nisip pe tine e simplu si comod sa faci un dus la piscina si dupa asta chiar o baie in piscina. Ajuns in camera fiind all inclusive nu mai costa nimic sa mai faci un dus. Dupa atatea bai si dusuri nu vad cum ar putea sa se murdareasca prosoapele si lenjeriile de pat.

Daca in restaurant multi isi pun in farfurii 3 fripturi in loc de una doar ca sa faca paguba cei care solicita prosoape si lenjerii de pat zilnic credeti ca o fac pentru ca lucrurile respective chiar s-au murdarit?

Sa imi spuna si mie cineva unde a fost cazat si a gasit la baie sapun de 150g de o marca unanim recunoscuta?

Cred ca totusi cei care lucreaza in turism au mare dilema. Cum o parte din turisti sunt multumiti si altii nu de aceleasi conditii?

toro_tiberiu [02.09.10 17:36:35] »

super ECOU si cat se poate de adevarat in acelasi timp

alex82, banal, claudi50, costy68, laura_bodysoul, manuelaa, Mihaela30, raylight, toro_tiberiu
    Alte impresii din această RUBRICĂImperial Beach Hotel (Imperial Resort):