ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2010
DIN:
ÎNSCRIS: 21.07.10
JUL-2005

Villa Athineos - aici a inceput dragostea mea pentru Corfu!

Totul a inceput in vara anului 2005, cand eu si sotul meu am achizitionat un pachet turistic la vila athineos din Dassia. Era prima mea iesire din tara si imi propusasem ca aceea vacanta sa fie una linistita, in care sa predomine plimbarile si shopping-ul, dar nu a fost asa... Dupa 2 zile si jumatate de peripetii cu autocarul, am ajuns in Igoumenisa, iar oboseala si stresul acumulate pe tot parcursul calatoriei si-au pus amprenta asupra mea culminand cu decizia de a ma intoarce acasa dimineata, cu un alt autocar. Cu greu si la insistentele sotului meu si ale ghidei, am cedat si am facut un compromis. Compromisul consta in faptul ca daca a 2a zi nu imi va placea insula, vom lua avionul spre casa.

Am ajuns la destinatie-corfu-dassia-villa athineos in jurul orelor 12 a. m. Parea o vila ca oricare alta doar ca iese in evidenta prin piscina deosebit de ingrijita. Cum am ajuns la vila proprietaru ne-a intampinat cu parul ravasit si mai obosit decat noi, care eram pe drum de aproape 3 zile... Ne-a fost repartizata o camera de la parter, cu iesire in gradina, si cu vedere la piscina. Atunci ne-am suparat, intrucat voiam o camera cu balcon, dar am acceptat situatia.

Camerele erau albe si spatioase ca niste mici sali de muzeu... Marmura si peretii zugraviti in alb iti lasau impresia unui salon de spital. Am ramas in soc cand am vazut cat era de curat si faptul ca erau 2 paturi. Sotul meu a fost deranjat de acest lucru si tindea sa creada ca eu am conditionat agentia sa imi rezerve o camera cu 2 paturi. lol. A fost funny! cand l-a intrebat pe proprietar, Spiros cacia cesta era numele lui "de ce 2 paturi? ". Raspunsul lui Spiros a fost un pic ciudat si de neinteles" asa se obisnuieste la noi. sa doarma fiecare in patul lui.

"Proprietarul, un batranel dragut si vorbaret, de care ne-am apropiat din prima clipa avea un dar aparte de a te captiva cu povestirile lui despre Romania... Aveam 2 lucruri in comun, un pic diferite, dar totusi in comun-eu iubeam Grecia -el iubea Romania. Asa ca, in fiecare fiecare dimineata (12 pm), daca pot spune asta, eu si sotul meu ne beam cafeaua pe terasa si intretineam mici dialoguri cu mr. Spiros. Vreau sa va spun ca de 2 ori pe zi Spiros lua probe de apa piscinei pt. a verifica cat de curata este.

Curatenia, schimbatul asternuturilor si al prosoapelor era un ritual executat zilnic.

Totul era superb, iar eu parca ma schimbasem total. Nici nu mai voiam sa ma intorc. Voiam sa vad corfu. Cat mai mult din corfu. Asa ca de diminteata pana noaptea tarziu alergam de nebunii cu masina pe cararuile serpuite ale insulei, dornici de a explora cat mai mult din frumusetea ei... Vreau sa va spun ca am inchiriat masina a 2a zi dupa sosirea noastra pe insula prin intermediul ghidei angelica. Aceasta afacere s-a dovedit a fi o mare teapa mai tarziu. De ce fac lansez afirmatii? intrucat la 2 zile am gasit in dassia un centru de inchiriat de unde puteam lua cu 40 de euro pe zi, cat am dat noi -o masina adevarata, nu un fiat vechi fara servo frana si servo directie. Nu mai spun ca ne-a oprit in plus 50 de euro garantie in caz de accident, pe care urma sa ni-i restituie cand plecam, dar desi am insistat nu s-a intamplat acest lucru. Mai tarziu am aflat ca ii reveneau si ei o parte din bani.

Si cum va spuneam, inca din prima zi am pornit sa exploram insula. desi eram in dassia prima plaja deacoperita a fost in agios Stefanos. Era o plaja salbatica impodobita de stanci de unde puteai vedea in departare spre Albania. Am incercat sa merg si anul urmator acolo dar cineva isi ridicase o casa pe acel petec de plaja si o ingradise. Ce pacat! Era superba! Poate cea mai frumoasa plaja de pe insula. Acolo am intrat sa inot si am facut o mare greseala. Desi era luna iulie, marea era extrem de agitata si valurile imense m-au izbit cu, capul de o stanca... Am scapat din fericire dar cand mi-am revenit din sperietura marea ne furase hainele, bricheta si pachetul de tigari care zacusera intinse pe, crampeiul de nisip din vecinatatea stancii. Asa se scurgeau zilele noastre de vacanta.

Ziua alergam disperati sa vizitam cat mai mult, seara dansam in Sescheria Island (DASSIA) pe muzica lui MIKA, iar dimineata ne prindea pe cararile din munti intorcandu-ne din Kerkira town sau plimbandu-ne pe stazile feeric luminate din: sidari, gouvia.

De ce la athineos m-am indragostit de corfu? nu stiu, poate este impropriu spus ca datorita ei m-am indragostit de corfu, cred ca datorita curiozitatii de a vedea villa am ales sa imi continui vacanta si mai cred ca daca renuntam la vacanta, nu as fi aflat niciodata ce frumos este sa fi indragostit de corfu...

Trimis de aimee in 11.08.10 23:53:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2281 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aimee); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 piscina vilei athineos

[12.08.10 00:05:49]

imi cer scuze pentru eventualele erori aparute in text (de scris, litere) am ceva probleme cu tastatura. multumesc pentru intelegere!

[12.08.10 00:19:30]

Am vazut ca ai notat 2000 fara transport la capitolul pret sejur

Care dintre urmatoarele variante este ce corecta:

- 2000 ron, cu transport inclus (ai spus ca ati mers cu autocarul), inseamna ca e vorba de o eroare la capitolul transport;

-2000 euro, inseamna ca e o alta eroare, dat fiind suma destul de maricica pentru o saptamana de cazare, cu transport autocar, chiar si in varf de sezon. Singurul motiv care ar justifica acest pret ar fi numarul mare de stele;

-2000 euro, insa aici ai inclus toate cheltuielile facute pe durata sejurului (inchiriat masina, masa la restaurante, cumparaturi/suveniruri etc. )

[12.08.10 00:29:37]

Am cheltuit in jur de 2000 fara sa pun la socoteala sejurul si transportul care erau achitate cu, cateva luni inainte de a pleca... chiar specificam ca am dat banii pe tot felul de prostii: mancare la taverne, iesit in cluburi ,,inclusiv un lampadar, vaze, haine... suveniruri pentru rude si tot felul de excursii optionale sau plimbat cu vaporasul hydro land etc. dar am bifat la nimereala.

[12.08.10 00:39:07]

Camera la aceasta vila nu este deloc scumpa. pe vremea aceea era in jur de 90 de euro pe noapte, dar acum de cand a pus stapanire criza si pe ei cred ca o gasesti cu 60.

60 pentru ca-i in dassia, care este la cativa km de kerkira, deci o statiune mult mai scumpa ca acele din nordul insulei precum acharavi, sidari, roda

[12.08.10 00:51:13]

@aimee:

ma faci sa caut prin review-urile tale, ca sa ma dumiresc unde apar toate aceste detalii, inclusiv pretul corect

Norocul meu a fost ca nu ai scris (inca) multe, altfel ma lasam pagubas.

Dar, cu ocazia asta, am lasat in cutia postala a respectivului review inca 400. ce-or fi astia? ...

@WM 1-99: rog a nu se puncta ecoul, scriu moka in noaptea asta

[12.08.10 01:04:21]

Ciudat ca sunteti interesat mai mult de ce cheltuieli am avut, decat de impresiile postate de mine pe acest site. niciodata nu am stat sa imi bat capul cu bifarea sau debifarea unor spatii. am sesizat ca am gresit in momentul cand am selectat transport, dar este o eroare. si am trait cu impresia ca pe acest site se pune accent pe impresiile de si despre vacanta, nu pe valoarea materiala a unui sejur. oricum eu va multumesc pt. puncte si va asigur ca pe viitor voi fi mai atenta la ce bifez.

cristi_an3000
[12.08.10 08:50:44]

@aimee, nu inteleg o chestie, de ce ati facut doua zile si jumatate pana in Igoumenitsa? si eu am fost in 2008 si am facut de pe la ora 12:00 pana a doua zi pe la 9-10 dimineata, deci vreo 22h.

[12.08.10 09:44:20]

@aimee:

punctand review-ul am considerat ca i-am apreciat valoarea, asta nu inseamna ca este obligatoriu sa si comentez in plus la acest capitol, o fac rareori.

Este posibil ca multi alti useri sa fie la fel de interesati de pretul unui asemenea sejur, precum ar fi interesati si de ceea ce vor gasi la fata locului, incepand de la partea cu transportul/calatoria, continuand cu cazarea, masa, distractii, imprejurimi, shopping etc.

De aceea apar toate intrebarile de mai sus, tocmai pentru a sti in ce fel sa-ti pregatesti vacanta: perioada aleasa, zona/hotelul, si nu in ultimul rand, bugetul alocat acesteia.

Multumesc pentru intelegere si pentru raspunsurile primite.

corinka
[12.08.10 11:54:46]

Draga aimee,

Frumusetea locurilor descrise intr-un review deschid apetitul la calatorii similare. Eu una imi doresc de multe ori sa traiesc experienta descrisa in review de un utilizator, nu sa calatoresc doar in vis.

Problema este ca orice calatorie are un pret, care de multe ori te trezeste din visare.

Bineinteles ca este important si pretul, ca sa realizam daca ne permitem sau nu un sejur asemanator, iar valoarea unui review nu sta numai in frumusetea descrierii, ci si in bogatia si utilitatea informatiilor oferite, inclusiv a celor... practice.

Felicitari pentru alegerea unui sejur in Dassia, minunata statiune. Noi am stat "in vecini", la Ipsos, dar centrul Dassiei mi s-a parut mai frumos, mai ales ca si statiunea este mai mare.

Vacante placute si pe viitor, atat tie, cat si celorlalti utilizatori!

[12.08.10 12:14:13]

am facut 2 zile si jumatate, asa cum scriam intr-unul din review-urile mele, datorita incompetentei de care a dat dovada agentia de turism de la care am achizitionat sejurul. aici fac referire la faptul ca am schimbat 4 autocare pana sa ajungem la destinatie si am colindat toata tara facand popasuri din 30 in 30 minute. desi plecasem la 16 din bucuresti, la 17. 10 cred eram in pitesti (de unde sunt eu), iar dimineata am trecut cu bacul. nu mai stiu exact orele, dar ceea ce va pot spune cu certitudine este ca agentia de turism s-a spalat pe maini, desi o sunasem toata noaptea sa ii comunicam ca noi suntem inca in romania si ca vacanta este un esec, datorita transportului pe care erau obligati prin contract sa ni-l ofere. au fost multe peripetii. imi amintesc spre exemplu ca am platit agentiei pentru un sejur cu mic dejun, desi la vila nu exista sala de mese (am aflat cand am ajuns). am platit de 2 ori pt. ferry (1 data agentiei, cand am achizitionat sejurul, a2a oara ghidei cand am ajuns in igoumenisa) sau poate ca la intoarcere am schimbat 3 autocare, iar de la craiova la pitesti ne-au urcat intr-un maxi taxi. dehhhh. datorita acestui fapt am ales vacantele individuale.

[12.08.10 12:17:16]

de cand mergem pe cont propriu,plecam la 15 din pitesti si la 7 suntem in igoumenisa.

[12.08.10 12:26:01]

vreau sa iti spun ca am invatat multe din aceea experienta si anul acesta am stat 21 de zile impreuna cu sotul si fiul meu si nu am cheltuit mai mult de 1500 de euro. am inclus in acest pret cazare si transport, si am facut si turul insulei... si cumparaturi. doar ca acum stiu exact unde sa ma cazez, preturile la unele taverne si unde pot gasi benzina ieftina si mai ales nu mai arunc cu banii. stiu sa ma simt bine fara sa scot sume exorbitante din buzunar. atunci nu am tinut cont si am facut risipa, dar niciodata nu am regretat. desi a fost cu peripetii, a fost ceea mai frumoasa vacanta din viata mea. chiar nu as fi vrut sa fie altfel.

[12.08.10 12:37:00]

dar daca ai nevoie de cazare pe viitor,te pot ajuta cu mult drag.

[12.08.10 12:52:26]

imi cer scuze ca nu am atasat si fotografii cu vila, dar promit sa ma ocup de acest lucru imediat ce reusesc sa fac o selectie si sa le transfer in pc. multumesc pentru intelegere!

[12.08.10 19:13:16]

regret daca raspunsurile mele v-au ofensat in vre-un mod. nu asta a fost intentia mea. va multumesc inca o data pentru fidelitatea cu, care imi punctati review-urile. cu maxima prietenie!

[13.08.10 00:31:04]

poate cineva sa imi ofere informatii vis a vis de ahilea balcik (pret parcare, conditii de cazare, mancare) ? plec peste 10 zile acolo si vreau sa stiu la ce sa ma astept. va multumesc mult!

webmasterXY*
[13.08.10 06:30:43]

@aimee, oare de ce pui aceasta intrebare aici? Crezi ca citeste cineva care a fost in Balcic aceasta intrebare? Raspunsul e simplu sanse 0. 01%.

Cand vrei sa intrebi ceva despre un hotel, il cauti pe site, intri la pagina de prezentare si in stanga jos ai butonul "scrie o intrebare", apesi pe el si scrii intrebarea dorita, astfel toti cei care au fost la Ahilea iti vor putea raspunde.

Pagina hotelului este : click aici

De data asta am pus eu intrebarea in locul tau , pe viitor te rog sa faci la fel cand ai o intrebare , sa o pui la hotelul respectiv si mai ales la tara respectiva.

[13.08.10 11:32:57]

multumesc foarte mult webmaster25

razv
[19.09.10 16:43:58]

foarte frumos scris. am citit toate impresiile tale de aici, si parca am retrait momentele frumoase petrecute pe insula. meriti toate punctele.

aimee, chelie_d, corinka, divio*, razv
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Corfu: