ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2010
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 08.07.10
JUL-2009

Adevarata experienta greceasca

Imi doream foarte mult sa merg in Grecia si am ales sa incep cu Insula Creta. Am studiat ofertele, am verificat hotelurile si m-am dus la agentie sa cumpar biletele fara sa fiu foarte hotarata totusi in privinta unui anumit hotel. Am primit o oferta Last Minute si am ales Hotelul Terra Maris din Hersonissos (cu demipensiune).

Am ajuns in aeroportul din Heraklion la ora 21. 00 si apoi am fost preluati de un autocar. Stradutele sunt foarte stramte si aveam impresia ca vom intra in curtea cuiva sau ca ne vom rasturna. In acele momente soferul imi parea un nebun si tot ce imi doream era sa ajung la hotel mai repede... Transferul a durat in jur de o ora si 15min, si eram ingrijorata deoarece multi oameni coborau si ma gandeam ca vom fi singurii de la acest hotel. In final mi-am dat seama ca in hotel cu noi mai erau inca 3 familii (in total am fost 12 persoane cu data aceea de intrare).

Fiind tarziu pierdusem cina, dar ni s-a spus ca putem manca la resturantul Pithos. Am platit in acea seara doar bauturile. Fiind destul de tarziu am hotarat sa ne retragem in camera, lasand descoperirea insulei pe ziua urmatoare.

Bufetul in care se servesc mesele se afla la acelasi nivel cu receptia. Exista un perete din sticla care desparte acest bufet de o zona exterioara foarte frumoasa, cu mese si canapelute unde puteai sa iesi sa bei ceva. De aici se coboara pe niste scari la zona in care se afla piscina exterioara. Complexul este format, pe langa cladirea principala, si din bungalow-uri. In apropierea acestora mai exista 2 piscine si un mini water park pentru cei mici

Micul dejun este foarte gustos. Exista mereu cineva care se plimba printre mese si te intreaba daca vrei cafea, lapte sau ceai.

Pranzul l-am servit in Hersonissos, aici existand o multime de restaurante din care puteai alege, cele mai frumoase fiind cele de pe faleza.

Cina contine atat preparate cu specific mediteranean, cat si fripturi. Daca doreai sa bei ceva trebuia sa platesti. Noi am preferat sa bem ceva in statiune, la una din multele terase.

Exista si alte restaurante in cadrul hotelului, dar nu am vazut pe nimeni care sa ia cina acolo. Hotelul are si o capela (pentru cei care doresc sa se casatoreasca acolo) si un centru foarte mare de conferinte (intr-o zi chiar s-a tinut o conferinta, parcarea era plina, iar la buffet a fost aglomeratie in acea zi).

Camera este decorata in stil grecesc, asa ca sa nu va asteptati la ceva foarte modern. Atat camera cat si baia sunt mari. In camera, pe langa cele 2 paturi foarte mari unite, se mai gasesc o canapea, o masa cu fotoliu. Balconul este destul de mare si are o priveliste superba. Si aici se gaseste o masa cu 2 fotolii din ratan. In camera exista si un fierbator de apa, iar pe tava, langa el se gasesc pliculete de zahar, cafea si ceai. Atat pe site-ul hotelului cat si in in catalogul de la agentie scria ca exista in camera o masina de calcat. Ne-am bazat pe asta si nu ne-am calcat hainele. Ajunsi in camera am inspectat toate colturile in cautarea masinii de calcat. A 2-a zi am vorbit la receptie si doamna ce era acolo mi-a spus politicos ca imediat cineva imi va duce in camera o masina de calcat. Am intrebat daca au si papuci si halat de baie dar doamna mi-a zambit si mi-a raspuns ca aici nu ma poate ajuta.

In ceea ce priveste programul de divertisment, pot sa spun ca a fost inexistent. Nu era trecut nimic pe tabla aceea cu activitati, dar mi-a spus cineva ca se facea water gym in jurul pranzului la piscina cea mare. La ora aceea eu eram mereu la plaja asa ca nu pot sa va spun mai multe. In una din seri s-a organizat un barbeque pe plaja dar nu am fost intrucat pretul era destul de mare (parca 20 sau 25 de euro).

Ca sa ajungi la plaja trebuia sa treci un mic pod care te ducea la niste bungalow-uri din cadrul complexului. Printre bungalow-uri exista un drum foarte frumos, de-a lungul caruia se aflau multe flori si copacei. Acest drum te duce la Hotelul Creta Maris, hotel ce face parte alaturi de Terra Maris si alte cateva hoteluri din grupul Maris. O data ce treci pe langa piscina Hotelului Creta Maris ajungi la plaja (aici exista un bar, cat si un magazin cu preturi rezonabile). Plaja nu este foarte lata, dar erau destule sezlonguri totusi. Apa este limpede, intrarea in mare este lina. Exista posibilitatea sa gasesti si niste bolovani prin apa, dar e de ajuns sa te muti intr-o parte si nu mai ai probleme. In camera gasesti prosoape de plaja. Noi le-am schimbat langa piscina hotelului Creta Maris, fara sa stim ca acel loc pentru prosoape era doar pentru cei de la acel hotel. Ne-am dat seama ca am gresit cand am vrut sa le schimbam din nou si de data asta era cineva care ne-a spus ca numai cei cazati la Creta Maris le schimba acolo. Se pare ca noi trebuia sa le schimbam la Centrul thalasso aflat in apropierea piscine mari de la noi de la hotel. Le-am schimbat o singura data acolo, si asa destul de greu. Cei de acolo pareau destul de surprinsi ca am intrebat de prosoape si a durat vreo 10 minute pana au reusit sa ni le dea.

As reveni oricand la acest hotel. In privinta mancarii nu trebuie sa va faceti grija, lucru valabil si pentru camera. Nu va ingrijorati deoarece nu exista animatie in hotel caci centrul statiunii va ofera destula distractie. Acest hotel este o alegere foarte buna intrucat se afla la doar 10-15 minute de mers pe jos de centrul orasului Hersonissos, cea mai mare si animata statiune din Creta. Daca vrei sa ajungeti in centru nu trebuie sa faceti greseala sa iesiti din hotel pe la receptie (de acolo ajungeti la soseaua ce te duce spre capitala insulei, Heraklion). Trebuie sa iesiti pe langa Restaurantul Pithos, ajungand apoi in parcarea Hotelul Creta Maria. De aici porniti pe un drum luminat ce va poarta spre o strada cu multe magazine stil supermarket. E de ajuns apoi sa faceti stanga si ajungeti pe faleza. Aici veti gasi multe terase, magazine si cluburi.

Recomand acest hotel atat celor care doresc liniste (in hotel domneste linistea), cat si celor care doresc sa aiba parte de o vacanta activa, lucru favorizat de apropierea de centrul statiunii Hersonissos. Din cate mi-am dat seama, Terra Maris si Creta Maris sunt hotelurile pozitionate cel mai bine fata de Hersonissos. Aici nu va veti simti izolati deoarece sunteti aproape atat de mijloace de transport, dar cel mai important de restaurante, magazine si cluburi.

Trimis de Onix in 11.08.10 16:23:17
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 5856 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Onix); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 privelistea ce ma intampina in fiecare dimineata

presario
[11.08.10 17:30:41]

Excelent review, felicitari !

Pretul de 1100 Eur/camera este pretul pt 2 adulti banuiesc ?

OnixAUTOR REVIEW
[11.08.10 17:38:52]

Multumesc

Da, pretul este pentru 2 adulti cu toate taxele (a fost o oferta prin care se calatorea cu un singur bilet de avion)

O sa revin si cu excursiile optionale pe care le-am facut, intr-un alt review, maine.

corinne
[12.08.10 11:12:27]

Un review complet cu multe informatii...

Felicitari !

stefan.b
[17.01.11 01:55:36]

interesant comentariu. as dori sa aflu amanunte despre creta maris daca stiti, mai ales cum este plaja? cu nisip, pietris?

corinne, Onix, stefan.b