ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.08.2010
ÎNSCRIS: 21.04.10
AUG-2010
2 AD. + 1 COPII

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Hotel Helios... se putea si mai bine

Am sosit la Helios pe 30 iulie 2010.

Drumul de la Sibiu si pana la Ocna - nemarcat, in reconstructie, circulatie doar pe o banda pt ambele sensuri, cu stop-uri foate dese; viteza cam 15km/h.

Toata statiunea... daca o putem numi asa este un santier, am vazut doar trei hoteluri si cateva pensiuni. Desi este un oras cu peste 6000 de locuitori nu exista nici macar un parc pt copii, doar doua leagane si un tobogan, uzate dar in relativa stare de functionare. Peste tot este praf, nu verdeata, nu alei, nu parc, nu magazine nu nimic. Nu ai unde sa iesi din hotel, nu ai ce sa vizitezi, pe o raza de 15 km. Asta cu imprejurimile

Acum, hotelul: am ajuns cam la ora 14, ne-au cazat imediat, fara nici o problema, exact in tipul de camera solicitat (pat matrimonial). Camerele nu au balcon, si nu au fier de calcat, doar uscator de par, prosoapele care se gasec in mod obisnuit si halate de baie.

Mobila este noua si frumoasa, incapatoare. Umerase putine si incomode. TV model vechi cu tub mare si telecomanda proasta. Telefon fix in camera, seif, aer conditonat sau un soi de ventiloconvector... nu l-am testat, a fost destul de racoare. Acces in camera se face pe baza de cartela. Internet cu fir in camera iar pe hol si la receptie wireless.

Curatenia: in cele sapte zile nu au aspirat decat odata, si asta la cererea noastra. Prosoapele se schimba la cerere, alta curatenie - schimbat gunoiul, pus hartie higienica si cam atat. Sapunuri mici si plicuri cu sampon - se inlocuiau la 2 zile. In cada exista covoras de plastic antiderapant. Instalatiile de buna calitate.

Mancarea: mic dejun bufet suedez, exact acelasi in toate cele sapte dimineti - ochiuri si omleta, mezeluri, branza, lapte, iaurt, cereale, compot, ceai si cafea. Fructe - doar mere, uneori banane si o singura data pepene si kiwi. Per total, ok micul dejun.

Pranzul si cina: aici au aparut problemele. Se comanda a la carte. Destul de scump; intre 8 si 10 lei o cioarba; 5 lei apa la 500 ml; orice fel cu carne, fara garnitura, intre 20 si 30 de lei (pestele era mai scump). Meniul este destul de saracacios - multe feluri cu carne - pui, porc peste si vita, 4-5 din fiecare fel, toate in gama snitel; aveau si nelipsita tochitura, numai buna la 30 de grade si daca vrei sa te mai dezintoxici..... Mai erau 5 ciorbe, 5 salate, 5 garnituri si... asta era tot.

Nu au piure, nu au mamaliga cu branza, nici un fel cu paste, nu fructe de mare, nu sote-uri de legume. Daca mergi cu un copil de 18 luni, cum a fost cazul nostru, e destul de greu sa-l hranesti cu ceva, in afara de ciorba/supa. Nu exista feluri de mancare usoare - doar carne si aceea gatita ba cu smantana, ba cu cascaval, ba cu bacon... e drept ca se putea comanda de la barul de zi mici sau carne la gratar. Tot carne. In sapte zile, adica 14 mese a fost din ce in ce mai greu sa gasim ceva de mancat care sa nu se tot repete sau care sa nu contina carne, multa carne.

Desertul ok: papanasi si clatite bune, inghetata, fruncte de padure.

Marea problema era ca dura cam o ora pana aducea mancarea si cu ora in care o consumai... se faceau doua... de ori pe zi. Pierdeam cam patru ore pe zi numai cu masa. La un moment dat, ne-am prins de sistem si mergeam la 12 si la 19 sa comandam felurile in avans si ne prezentam la masa la 13 si la 20, si mai scuteam cam 30 de minute de asteptare... Desi am platit inclusiv masa prin agentie, fiind sistem a la carte, nu am scapt de bacsis, 10 lei la fiecare masa. Adica 150 de ron in sapte zile... nu stiu daca e mult sau putin, dar am simtit ca am platit acelasi lucru de doua ori - desigur ca daca era bufet suedez (erau destui oaspeti sa poata face bufet) nu pierdeam nici timpul la masa si nici nu se creea ocazia de spaga... Altfel, mancarea bine gatita si portii suficiente. Chelnerii amabili, cel putin cu noi care ii stimulam de fiecare data. Ca si concluzie: ne-a lipsit varietatea si masa dura mult prea mult. Vorbim, totusi de un hotel de patru stele.

Piscinele.Dou exterioare - una mare (de la 90 cm l a140 cm; semiolimpica) si una pt copii. Cea mare cu apa sarata, foarte curata, arata foarte bine insa apa era uneori destul de rece. Apa de la copii era vesnic rece, pt ca au construit piscina intre un zid, pe de o parte, care o separa de piscina mare, si un palc de copaci, pe cealalta parte - niciodata nu ajungea soarele acolo sa incalzeasca apa. Varianta oficiala este ca ambele piscine sunt incalzite cu panouri solare - noi nu am putut tine copilul mai mult de 5 minute in piscina mica, era foarte rece. Ambele piscine foarte curate si bine intretinute, cu podea si pereti dintr-un fel de cauciuc/silicon moale si antiderapant. Erau scaune si umbrele suficiente; fara saltelute.

Sambata si duminica, se umplea locul cu sibieni - veneau la strand.

Piscina interioara calda, cu apa dulce, insa avea asa de mult clor, ca te usturau ochii daca stateai mai mult de 10 minute - acolo ne-am balacit cu copilul. Adanca, de la 140 la 190 cm.

Baza de tratament - arata bine, multe plante, totul zugravit in alb, bazine cu apa sarata si mai calda si mai rece. Am facut si trei jacuzzi si am observat dupa aceea, ca, apa nu era complet golita din cada (ramanea pe fundul cazii o adancitura cam cat un lighean mai mare care vesnic tinea apa si nu se scurgea niciodata complet... foarte igienic si profesional...). Sauna umeda si uscata ok. Am facut si masaj (era inclus in pachetul de relaxare si spa; ziceau ei 20 de minute). Faceau 15 minute pe ceas, dadeam si acolo 5 lei de fiecare data. Eu si sotul, sase zile, adica 60 de ron. Mai erau si alte aparate/instalatii, proceduri care se puteau face, insa nu m-a interesat si nu stiu daca le prestau pe toate sau doar erau afisate. Namol nu se facea (cei de alaturi de la Complex Strand aveau). Aveau si o sala de fitness mare si frumoasa, bine echipata - nu am servit.

Agrement: Exista un teren de tenis; se putea juca ping pong. Altceva nu am vazut.

Pentru copii: nimic. Desi jumatate din oaspeti erau cu unul sau doi copii, intre sase luni si 10 ani, nu era nici un loc de joaca amenajat, nici macar un leagan, animatori sau baby siteri nici poveste. Nici un orez cu lapte in meniu, nimic. Tot ce a facut fiul nostru a fost sa alerge prin curte si in jurul piscinelor iar noi dupa el...

Asadar, concediul nostru a constat in stat la piscina, intrat in piscna destul de rar ca era rece, mers la piscina interioara, alergat copilul prin curte si cele 3-4 ore de masa zilnice. In hotel nu ai ce sa faci altceva, iar in afara hotelului nici atat.

Un aspect pozitiv: banii pt mese (pranz si cina) erau pusi in contul camerei, si la fiecare masa primeai bon fiscal care se scadea din valoarea totala alocata pe camera.Desii banii au fost initial alocati pt mancare, puteai sa cumperi orice serviciu cu ei - masaj, tenis, jacuzzi etc.Practic, totul se trecea pe contul camerei (nu aveai nevoie de bani cash in complex), iar la check out plateai eventuala diferenta.

Complexul este maricel (zona verde dintre cladiri este cam cat un parc nici mare nici mic), locuri de parcare suficiente, musafirii educati, si romani si straini (germani, italieni, francezi). Daca doresti strict odihna si tratament e ok, iti umpli ziua cu proceduri si orele de asteptat la masa. Altfel, cumpaniti bine la cele de mai sus.

Impresia a fost ca nu exista niciun interes in a antrena oaspetii in niciun fel. La receptie nu exista niciun pliant cu ce s-ar putea face sau vizita in statiune, daca intrebai, nu prea stiau ce sa-ti spuna. Noi am ajuns acolo vineri seara, iar sambata noapte au facut un foc de tabara (pe care l-am ratat pt ca am dormit). Nu s-au sinchisit sa anunte si eu cumva la receptie sau la restaurant ca vor organiza acel foc, dupa ce ca, oricum, altceva nu au facut... puteau sa-l mediatizeze un pic. Lipsa de interes.

Sper ca v-a folosit acest post - eu as fi vrut sa-l citesc inainte de a alege destinatia...

Numai bine si vacanta placuta!

Trimis de emanicolai in 10.08.10 14:32:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în OCNA SIBIULUI.

VIZUALIZĂRI: 3296 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (emanicolai); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Bazin cu apa sarata calda(35 C), din centrul spa.

r6a6c
[10.08.10 18:58:08]

Foarte util. Multumesc. Cam plictiseala pe acolo. Aveam in plan dar mai aman. Poate peste 15 - 20 de ani cand ma vor durea incheieturile.

aida.alecu*
[12.08.10 22:00:48]

Destul de bun! Bravo! F multe detalii, ceea ce ma incanta sincer! De fapt cred ca asta astepti cand te intereseaza o zona anume!

Hmm...faptul ca mergi intr-o zona inseamna ca planifici un pic! eu nu merg cu lectiile nefacute nicaieri! Ia-o ca un sfat! nu ca pe o carcoteala! Oricat de mut ti-ai dori sa te informazi la fata locului si oricat de mult ti-ar place sa zaci pur si simplu tot ajungi sa te plictisesti daca nu iti planifici un pic timpul!

Inca ceva, focul de tabara a fost organizat sau facut spontan? Poate nu aveau cum sa il mediatizeze daca l-au facut cativa turisti mai cu initiativa, sau poate i-au platit sa il faca!!

te mai asteptam oricum! felicitari inca o data!

emanicolaiAUTOR REVIEW
[13.08.10 19:00:15]

Multumesc pentru aprecieri. Sunt incurajatoare

Focul de tabara a fost organizat si realizat de cei de la hotel - nu stiu daca a fost un eveniment la cerere, pentru un anumit grup, sau ceva planificat pur si simplu...

Cat despre planificat, e destul de greu, sa afli CONCRET cum este un anume loc - internetul ajuta foarte mult, insa, din pacate, pt locul in care am mers eu, informatiile au fost sarace iar cunoscuti care au fost acolo nu am avut... doar sotul meu acum 15 ani. Nu am facut decat sa sun la hotel si sa aflu ca nu au patut de copii in camera (dar au contra cost), nu au fier de calcat (decat, evident, contra cost) si nu au scaunel de masa pt copii, nici cu bani si nici fara... si informatii despre piscine.

Oricum, sunt in Albena de 3 zile, la Hotel Flamingo - care nu este nici el beneficiar de review-uri clarificatoare, dar, cand ma voi intoarce acasa, asta se va schimba

Vara frumoasa!

aida.alecu*
[13.08.10 21:30:16]

Eu zic ca in jur mai ai cate ceva de vazut! Bine asta nu la sub 5 Km!;D!Eu in Maramures spre ex am luat in calcul toate obiectivele pe o raza cam de 100 km fata de cazare! Nu am exclus nici ideea de a trece granita!

Dar din cate inteleg ai copil micut! si te iertam!

Asteptam cu interes rw despre Albena, au fost pareri contrare pe aici!

Pana atunci concediu placut!

aida.alecu*, emanicolai, r6a6c
Alte impresii din această RUBRICĂHelios Hotel: