ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2010
DIN:
ÎNSCRIS: 21.07.10
JUL-2010

Kerkira town

Kerkyra town asa cum a fost numita de greci, este capitala insulei cu acelasi nume si reprezinta o adevarata atractie turistica a insulei Corfu. Kerkira Town si-a pus amprenta asupra dezvoltarii Greciei, inca din secolul VIII. Supranumit si orasul Castel datorita prezentei impunatoare a celor doua fortarete (new citadela si old citadela), Kerkira town este postat pe o fasie de pamant stancoasa ce este dominata cu mandrie de Fortul Vechi din estul insulei Corfu.

Dumnezeu a impartit Kerkira town in doua, asezand cu pricepere centrul vechi old KERKIRA sau Palaiopoli in nordul capitalei, intre piata Spianada si fortul nou. Spianada este in centrul orasului si a devenit piata publica in timpul ocupatiei franceze. Este inconjurata de cladiri si monumente impunatoare. Una dintre cele mai fascinante este Liston. Aceasta este deosebita datorita aerului frantuzesc pe care il emana (stilul arhitectural Rue de Rivoli), dar si prin eleganta si luxul cafenelelor si restaurantelor de aici.

Centrul nou sau new Kerkira este catalogat ca fiind unul dintre cele mai frumoase si mai elegante orase ale Grecie. Ea este de asemenea cel mai mare port al insulei Corfu, dar si orasul din Insulele Ioniene cu cei mai multi turisti. De-a lungul timpului new kerkira town s-a impus prin frumusetea si stilul arhitectural mostenite de la popoarele care l-a dominat... Astfel ca, este uluitor sa remarci cum conglomeratul de arhitectura: italiana, franceza si britanica au transformat Kerkira town intr-un oras incarcat de istorie si frumusete.

Turistii din intreaga lume cutreiera kerkira town atrasi de frumusetile ei deosebite. Cateva dintre atractiile acestui oras sunt: fortaretele venetiene, Academia Ioniana, Palatul Sf Mihail si Gheorghe, Muzeul de arheologie, dar si suburbii deosebit de atractive precum Kanoni si Mandouki

Trimis de aimee in 09.08.10 22:40:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3472 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aimee); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 kerkira town

zena*
[10.08.10 13:40:44]

De unde ai facut prima fotografie? E superba, este genul de " vedere" .

[10.08.10 13:49:34]

prima fotografie mi-a trimis-o un prieten care are o agentie de turism in kerkira. meritele nu imi apartin, din pacate. mi-am dorit sa o postez intru-cat este superba si am vrut sa vada toti userii cat de frumoasa este kerkira.

Andrew22*
[10.08.10 14:12:33]

Si eu aveam dubii legate de autenticitatea fotografiilor ,e bine ca ai lamurit situatia. Sper ca textul e autentic...

[10.08.10 19:15:47]

da.multumesc pt. sustinere!

Andrew22*
[10.08.10 21:52:01]

Parerea mea (si o spun cu toata prietenia, nu mi-o lua in nume de rau) este ca cine vrea sa vada poze de prezentare dintr-o anumita destinatia are la dispozitie Google. Cred ca ideea acestui site este de a impartasi impresii si experiete proprii legate de o anumita destinatia precum si pareri utile legate de anumite unitati de cazare, restaurante, parcuri tematice s. a. m. d

Texte generale se gasesc pe pliantele tuturor agentiilor de turism. Practic cu un pliant de la o agentie si cateva poze de pe net oricine poate scrie review-uri din orice destinatii.

[10.08.10 21:58:38]

iti multumesc pentru sugestii. voi tine cont de sfatul tau pe viitor. cu maxima prietenie!

razv
[03.09.10 14:27:46]

foarte interesant si educativ reviewul tau.

[06.12.11 15:07:49]

Mutat la rubrica "O zi in Kerkyra (Corfu Town)" (nou-creata pe site)

aimee, Andrew22*, razv, zena*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Kerkira (Corfu Town) :