ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2010
ÎNSCRIS: 28.03.10
AUG-2010
single

Decaderea si renasterea bailor Figa

Figa e la o “aruncatura de bat” de Beclean, iar la Beclean ajungi urmand soseaua de "talie mondiala", Cluj-Gherla-Beclean. La capatul orasului Beclean, un panou indicator te va indemna s-o iei la drepata caci pana la Figa mai sunt doar 3 km...

In urma cu 5 ani, pe Dealul Ocnei, intr-o mica depresiune, cateva paraie sarate se aduna intr-un bazin de pamant sapat de oamenii locului. Nu departe, cativa stalpi mineralizati, asemenea dintilor unui monstru preistoric adormit, imi reamintesc ca, de fapt, depresiunea este fundul unei foste mine de sare prabusita. Romanii au trecut pe aici acum aproape 2000 de ani. Sarea apare la zi. Cativa oameni din Beclean si-au construit aici, la Figa, case de vacanta. Unul dintre ei ma ia de mana si face pe ghidul: “-Avem aici de toate: flori de sare, namol, apa sarata, liniste, aer curat, o padure, ne-am amenajat chiar si un bazin de pamant plin cu apa sarata”… Calc pe o ”poteca alba” ce serpuieste printre dealuri “-E-un parau sarat care a secat, imi explica el cu o voce molcoma, ardeleneasca, a ramas doar sarea”. Ajungem la o balta sarata, apoi la o groapa cu namol, apoi la vechea piscina de beton roasa de sare si de vreme: “-Ce pacat ca nu vine un investitor pe-aici, n-ar avea decat sa umple bazinul cu apa sarata si sa cheme oamenii la baie! ” Plec, urmarit de un nor mare de praf, caci drumul Figa-Beclean nu e asfaltat. Baile de la Figa au functionat pana in anul 1968. Exista aici un chiosc alimentar si cateva cabine-vestiar. Acum totul a disparut, mai dainuie doar bazinul de beton, dar oamenii mai vin aici vara “la tratament pe cont propriu”. Apa unor izvoare de aici are o concentratie mare, de peste 250 g/l, iar namolul are o plasticitate deosebita.

In anul 2005, unui primar destoinic ii vine ideea de a declara teritoriul dintre Figa-Dej si Cojocna, "tinut al apelor sarate". iar cele 3 statiuni se vor numi de-acum incolo "parcuri balneare". Cei trei primari din cele trei localitati si-au dat mana si s-au pus pe treaba, au realizat un proiect comun, sponsorizat din greu de Uniunea Europeana. Astfel au aparut "noile bai" Figa.

In urma cu cateva zile, vizitez si eu aceste bai pentru a treia oara. Lipseste insa parca ceva, aaa... e norul de praf din urma masinii, soseaua s-a asfaltat! Niste bivoli semeti imi dau de inteles ca in acest judet rural, inca se mai folosesc animalele de povara. Bivolii "privesc peste gard" cu jind la namolul de la bai, ah! ce s-ar mai tavali si ei un pic in el... "

La intrarea de la bai le arat celor doi tineri ce rupeau bilete, poze cu "Figa in urma cu 5 ani"... "Stim, domnule, stim, ca suntem Figheni doar"... Baietii imi umplu buzunarele cu pliante publicitare.

Baile Figa sunt asezate intr-o depresiune sub forma de caldare, ferita de vanturi si inconjurata de coline inverzite. Pe una din ele apare un inscris monumental ce coboara parca din inaltul cerului - "BAILE FIGA".

Parcurg o lunga alee inflorata si ajung la piscina sarata care e "full". In jur, o multime de oameni stau pe sezlonguri sau direct pe nisip, strangandu-se pe sub umbrele. E cald, se anunta 33 de grade Celsius. Ceva mai incolo un barbat "tare reumatic" sta la soare sprijinit de un bolovan, uns cu namol pana si-n palme.

La dusuri e agitatie mare, semn ca apa sarata e concentrata si sarea trebuie indepartata. Langa piscina sarata e si un ATV de inchiriat. Mai departe zaresc pavilionul balnear in care functioneaza cateva jacuzzi si o piscina cu apa dulce plina mai ales de copii care prefera acest fel de apa care "nu-i pisca la ochi". Langa ea se afla un stand cu racoritoare. Pe terasa gasesti cam orice si-ar pofti un om flamand si insetat. Vad si doi palmieri carea aici in nordul tarii s-au aclimatizat mai bine decat palmierii de pe litoral. Cred ca domnul fost ministru Agaton trebuie invitat la Figa. Preturile sunt aici foarte mici, nu stiu cum administratia bailor va face fata la cheltuielile cu personalul. Intrarea la bai este de 5 lei (cu acces la piscina interioara), taxa la terenul de fotbal-15 lei, taxa la terenul de tenis-5 lei, taxa sezlong-1 leu, taxa jacuzzi (20 minute) - 1 leu, taxa sauna (20 minute) -1 leu, taxa fitness-1 leu pe ora.

Vai! si cand ma gandesc ca eu aproape in fiecare dimineata ii dau cersetorului din coltul strazii valoarea a 20 de minute de jacuzzi! Vinerea, sambata si duminica, preturile "sar" un pic. Intre Beclean si Figa exista legaturi bune cu microbusul, cu toate ca cei 3 kilometri pot fi parcursi si pe jos sau cu bicicleta. Baile sunt deschise zilnic intre orele 10 si 22.

Asadar, din triunghiul "Figa-Dej-Cojocna", triunghi castigator la competitia programelor europene, v-am prezentat deocamdata doar prima statiune iar in curand si pe celelalte doua. Veti putea opta asadar pentru una dintre ele, pentru week-end-ul urmator.

Nu sunt rele programele astea europene!

Se pare ca sacul Bruxelles-ului e mai plin decat buzunarul oricarui investitor din tara noastra.

Dorgo

Trimis de dorgo in 09.08.10 21:59:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BECLEAN & BĂILE FIGA. A mai fost în/la: aproape peste tot

VIZUALIZĂRI: 7058 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Drum de sare la Figa, nimic altceva decat albia unui parau sarat, secat

cosminp
[09.08.10 22:06:58]

interesante lucruri ne-ai povestit pe care le voi cuprinde in agenda de drum.

posibilitate de cazare exista?

[09.08.10 22:49:36]

Numai in Beclean, la 3 km de bai.

cosminp
[09.08.10 22:52:28]

frumos ar fi daca ar reusi chiar acolo ceva cazare si ar deveni un complex.

poate cu bani europeni, adica si de-ai nostri.

[10.08.10 00:55:54]

@dorgo: nu credeam sa fie nevoie sa-ti scriu, ma gandeam ca realizezi, pana la urma singur dar se vede treaba ca m-am inselat.

Acest site incearca sa pastreze o *organizare* care sa faca cat mai usoara regasirea informatiilor - grupate pe subiectele care l-ar putea interesa pe cel care se documenteaza.

In acest sens, pe langa organizarea geografica (pe care sunt sigur ca ai inteles-o: - tari (sau grupuri de tari) - regiuni (sau insule) - orase/statiuni), si care se afla la nivel ierarhic superior, site-ul include unitati organizatorice numite RUBRICI. Rubricile pot fi de doua feluri - dedicate unitatilor de cazare (scopul pentru care a fost creat initial acest site - un hotel / pensiune / vila etc) sau rubrici cu recomandari de calatorie si sunt incluse in entitatile geografice amintite mai sus. Intr-o statiune, de exemplu, se pot gasi, evident, mai multe astfel de rubrici - de "cazare" si/sau "de calatorie" (din aceste din urma este de preferat, zic eu, sa fie una singura)

Bon, pana aici cred/sper ca e clar.

Daca in privinta rubricilor "de cazare" este usor - fiecare hotel / vila / pensiune etc are rezervata o rubrica proprie - in privinta rubricilor de calatorie pare ca ai dificultati majore de intelegere a "flozofiei" si "ratiunii" lor - si acesta este motivul pentru care am scris aceasta lunga pologhie.

Pentru numele lui dzo, inceteaza sa mai deschizi la infinit rubrici noi cu numele X care sa cuprinda un review cu acelasi nume, X!

O rubrica (de calatorie sau de sejur) are rolul de a cuprinda impresii si recomandari de la mai multi turisti si nu un singur review - ce sens ar fi avea aceasta notiune altfel?? Ar fi suficiente unitatile organizatorie tip review, "legate" direct la cele geografice. Nu e logic?

Insa daca tu creezi o rubrica cu numele "Decaderea si renasterea bailor Figa" (pentru a scrie un review cu acelasi titlu), urmatorii care ar dori sa scrie in aceasta rubrica ar fi obligati sa scrie tot despre "renasterea" sau "decaderea" acestei statiuni! Nu e normal si nici firesc! Cine mai doreste sa scrie despre "Baile Figa" (sa speram ca vor mai aparea) trebuie sa poata scrie pe orice tema legata de acest subiect!

In mod evident - rubrica nou creata (daca subiectul nu mai exista pe site) trebuie sa aiba un nume generic legat de acel subiect - acesta este motivul pentru care am redenumit rubrica in "Descopera Baile Figa". In cazul de fata am pastrat rubrica (pentru ca e de asteptat / de dorit sa mai existe si alte recomandari din aceasta destinatie), dar in foarte multe alte cazuri anterioare ai creat rubrici noi pentru a scrie despre subiecte cu totul particulare, despre care era greu de crezut ca se vor mai scrie alte recomandari. Pe viitor TE ROG incearca - macar incearca! - sa localizezi mai bine rubrica care poate include subiectul review-ului. NU o sa reusesti intotdeauna - dat fiind spectrul larg al subiectelor - uneori cu totul particulare - despre care atat de frumos scrii! insa mi-as dori sa vad mai multa bunavointa in aceasta privinta...

[10.08.10 06:12:28]

Multumesc pentru eternul ajutor si scuzati eforturile permanenete la care va supun. Am sa ma concentrez mai mult la postare, sper sa iasa bine! Realitatea cea cruda e ca am invatat arta manipularii computerului recent, la "fara fracventa" si inca acesta mai are cateva secrete pentru mine.

Cu multa consideratie

Dorgo

[10.08.10 06:18:38]

[@cosminp:] Da, dar la Parcul Toroc din Dej, care se afla tocma' in buricul targului, gasesti cazare, iar la baile Cojocna, aflata in satul Cojocna, gasesti iarasi, am vazut si un hotel pe-acolo, la mana dreapta, cum iesi din parcul bailor. Am sa scriu azi si maine despre toate acestea, pentru ca doritorii sa mai prinda un week-end macar in aceeste frumoase si IEFTINE statiuni.

[10.08.10 09:14:16]

muta la "O zi in Baile Figa [Beclean] / BISTRITA-NASAUD" sectiune deja existenta pe site.

cosminp, dorgo
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Băile Figa: