ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2010
ÎNSCRIS: 26.04.10
JUL-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 14 [ani]

Concediul ideal

Buna ziua tuturor! Suntem o familie de BUGETARI din Brasov beneficiarii unui sejur la hotelul Vera Santa Maria, pe banii nostri desigur, dar de care nu-mi pare rau absolut deloc. Am mai fost plecati si in alte parti din lume (spun asta sa nu se inteleaga ca nu am cu ce face comparatie, dar sa va arat mai tarziu de ce nu sunt multumiti romanii cand merg in afara...). Nu avem niciun party pris cu nici o agentie, din contra avem chiar avem un ghimpe impotriva lor si o sa vedeti de ce.

Sa o luam cronologic:

1. Transportul dus: am plecat in data de 06. 07. 2010 din Bucuresti (restaurant Cina) pe traseul binecunoscut tuturor, am ajuns seara in jurul orei 19.00 in Canakkale unde am fost cazati la hotelul Truva 3***, un hotel super OK cu aer conditionat, pozitionat pe faleza orasului, frigider in camera (suc, bere si alte bunatati, nu multe dar... zic dar, pentru ca am inteles ulterior ca erau incluse in pret - daca spun gresit sa ma contraziceti - dar pentru care ghidul, sau ma rog impropriu poti sa-i zici ghid acelui calator cu noi in autocar George ne-a spus ca se platesc separat, dar despre el ai tarziu...). Oras frumos, 1 euro = 1, 90 TRL pentru cei interesaţi, am facut ceva cumparaturi (bine ca le-am facut atunci caci o sa va explic de ce) ne-am plimbat pe faleza, deci relax. A doua zi dimineata, mic dejun inclus super OK si cam tot ce vrea omul normal (atentie omul normal si obisnuit si roman pe deasupra...) continundu-se drumul spre Kusadasi cu acelasi calator caruia agentia ii zicea ca e ghid – George de Romania – ajungand la hotel in jurul orei 14.30. Acolo ghidul ne-a debarcat si lasat pe mainile unei domnisoare Madalina (reprezentanta agentiei partenere de acolo) despre care acesta ne-a denigrat-o in permanenta pe autocar. Atat a tras cetateanul asta de soferi de nu va puteti imagina. A facut doar 3 opriri din Bucuresti pana in Turcia in 2 zile!!! Si asta dupa ce i-am zis ca vrem sa mancam (toti din autocar) altfel scoatem slana si ceapa si mancam pana se umple autocarul de mirosul specific transilvanean (glumeam desigur, dar trebuia sa-l facem sa opreasca).

2. Hotelul: Dupa completarea formalitatilor ni s-au repartizat camerele (romanii ar trebui sa stie ca 5-10 euro dati fac minuni in Turcia) cu vedere spre piscina. Am specificat asta pentru ca sunt pe aici pe site pareri cum ca a fost urat la acest hotel dar la 300 de euro de persoana cat a platit romanul nostru are pretentia ca in banii astia sa i se dea si 51% DIN ACTIUNILE HOTELULUI. Aratati-mi mie unde in land of choice-ul nostru sau cum i-o mai zice acum te costa mai putin la acelasi regim de tratatie (in Romania nu s-a inventat inca all inclusiv-ul, dar asta e altceva si nu polemizez discutia). Deci daca nu stiati ca atentiile sunt super la moda in Turcia atunci ati plecat total nepregatiti la drum. Si nu e vorba numai de Turcia, este valabil si in alte tari.

Nu mai revin cu ce a spus toata lumea si le gasiti detaliate in ceea ce a scris Mitzi. Distractie in fiecare seara, mancare pentru toate gusturile (aveau chiar si pentru fitosi sau simandicosi), si ca sa va faceti o idee erau cel putin 20 de feluri de mancare si alte 10 feluri de prajituri, bere, suc, pizza, placinte, etc la discretie. Nu aveau inghetata (poate de asta sunt suparati unii din cei de aici care au scris rautati) in acest all inclusive si nici spirtoase (sau poate de asta) dar si asta se rezolva cu un 5-10 euro la bar si erai asigurat tot sejurul (iarasi pentru cei care nu au stiut sa se orienteze: ati plecat neinformati).

In camere (Seif, telefon, TV, frigider, aer conditionat permanent nu cu portia ca la altii, apa in permanenta in frigider – aici o regula: daca nu consumi apa nu ti-o schimba, deci ori consumati-o ori faceti ce vreti cu ea, 6 prosoape pentru 2 persoane schimbate zilnic impreuna cu lenjeria de pat) nu cunosc ce ar mai fi vrut unii (poate baldachine, dansatoare din buric si nu asa, 2 de persoana poate). In afara de asta la vestitul hotel Burj al Arab ce mai au in plus, ca nu stiu? Si cand te gandesti ca in camera stai max. 1 ora pe zi si noaptea cand dormi... Poate cuptor cu microunde sa-si incalzeasca mancarea luata de la restaurant (unii isi luau si in camere, ceea ce era total interzis si cand au primit observatii in acest sens de la personalul hotelului tot ei erau cu gura mare si injurau). Restaurantul incapator, seara se puneau mese si langa piscina, deci o atmosfera super placuta.

3. Personalul si animatia: Era format dintr-o armata (si nu exagerez cand spun) de chelneri, ospatari, personal de intretinere si 5 animatori (4 baieti si o fata romanca). Piscina super incapatoare, inaltimea apei din piscina 1, 60-1, 70m, animatorii fiind tot timpul intre noi si atragandu-ne la diverse activitati (gimnastica, darts, popice, volei, polo) iar seara oferindu-ne spectacole diferite de la seara la seara. Personalul si aici ma refer la chelneri si ospatari pe faza tot timpul, cum goleai un pahar cum ti-l lua sa nu se aglomereze masa, cum goleai farfuria de pe masa veneau te intrebau daca ai terminat (desi era evident) si iti ridicau farfuria astfel incat sa nu le asezi una peste alta in fata ta. Bere, suc, cafea, apa la discretie. Eu cred ca acolo la cata bere si suc se bea ajungi la concluzia ca numai pentru asta ai platit. In fiecare zi cand ajungeai pe sezlong iti puteai lua prosoape special destinate in acest sens. Cat am stat acolo (o saptamana) doua femei romance, in doua zile diferite, au fost prinse furand prosoapele de plaja ascunzandu-le in prosoapele lor. Super, nu?

4. Mancarea: Pe toate gusturile si europeana si specifica locului, vreo 20 de feluri de mancare, 10 de prajituri (ce prajituri... !!! ) pe zi. Acum sa fim seriosi care din noi dupa ce te saturi de mancat chiftele asa simplu nu faci a doua zi poate acele chiftele cu sos si le mananci cu alt fel de mancare. Spun asta pentru cei care se plangeau ca a doua zi gaseau carnea sau alte ingrediente sub alta forma. Cati dintre noi dupa ce facem mancare azi, maine facem alta ca deh aia nu mai este ″de actualitate″, sau la noi in Romania (inclusiv la fiecare din noi acasa) o fi altfel si eu nu am vazut??? La alte hoteluri (chiar din Turcia) a doua zi acel preparat e mai bine dosit in mancare si daca nu-l vezi zici ca e alta. Hai sa fim seriosi. Daca vrei sa gasesti motive le gasesti. Uite poate de aia suntem priviti cum suntem priviti ca suntem si... si fuduli. Daca stau bine sa ma gandesc, acolo m-am imprietenit si cu rusi, italieni si chiar niste englezoi. Intrebandu-i cum li se pare tratatia turcilor (mancarea, bautura) ei au zis ca ei nu au venit pentru asta, ei vor distractie. De ce noi romanii ne gandim numai la mancare cand mergem in afara? Vrem sa aratam ca suntem nascuti gică-contra si mereu avem ceva de comentat. Dar cand vin altii la noi nu stim sa le aratam nimic. Fara suparare dar asta e adevarul si de aia nu o sa ajungem noi din urma pe nimeni. Daca nici pe bulgari, atunci...

5. Plaja: Mica, ingusta cu mult pietriș, apa adanca aprope de mal (dar aici difera de la loc la loc). Șezlongurile nu se platesc daca stai in sectorul destinat hotelului.

6. Transportul intors: Aici problema s-a schimbat. Vreo 4 firme (mari de altfel) timp de doua zile (ziua precedenta plecarii noastre si in ziua plecarii) nu au avut ce turisti sa aduca si astfel toti cei din cele doua zile au fost imbarcati si adusi de alte firme de transport, nu dau nume aici. Din 3 autocare (cam 60% pline) ce soseau in Kusadasi (pentru toate hotelurile) de exemplu de la venit s-au cuplat intre ei si au facut 2 autocare ale altor firme care aveau turisti numai la dus in Turcia. Astfel am ajuns sa ne intoarcem cu autocarul altei firme (din Valcea) care spre ghinionul nostru cand ne-a preluat avea aerul conditionat stricat si astfel am avut un retur de groaza pana la vama bulgaro-turca unde in urma scandalului facut de pasageri ne-a preluat un autocar sosit din Romania de data aceasta cu tot confortul si aici ma refer la banalul aer conditionat. La inceput am fost nervosi dar ne-am dat seama ca pana la urma firma aceasta ne-a facut un serviciu luandu-ne inapoi (agentia cu care am plecat in Turcia a procedat jenant in aceasta situatie, de altfel a trebuit sa sunam in tara ca sa aflam cu ce ne intoarcem. De toata jena firma din Bucuresti (iarasi nu dau nume, dar pe alt site il voi face cunoscut, asta preventiv pentru cei care mai merg de acum incolo). Pana la locul de intalnire cu acel autocar, am mers 30 km cu autocarul firmei partenere din Turcia (mi l-as fi dorit pana in Romania). Am inoptat in Ackay de data aceasta (acolo avea firma cu care ne-am intors rezervarile) ajungand a doua zi la orele 23. 30 seara.

7. Turcia in general: Peisaj nu tocmai superb, stancos in multe locuri, arid in altele, orase ingramadite dar frumoase, oameni ospitalieri care poate din nimic sau pentru un nimic te fac sa te simti ca ai valoare, Hagi, Popescu, etc peste tot (te miros ca esti roman si ma intreb cum s-ar fi uitat la noi daca nu treceau ei pe acolo si nu ii cucereau...) preturi si mari si mici, lucruri nu tocmai de calitate (risti sa ajungi cu ele stricate, defecte acasa, mie nu mi s-a intamplat dar am auzit si vazut la altii). Deh, marfuri turcesti, de altfel mai bune ca cele chinezesti, aur 25 euro gramul aurul ″reesapat″ (adica revalorificat prin slefuire, bibilire cum stiu mai bine) sau 30 euro ″original″ adica nou, apa nu se bea la robinetele din casa deci va cumparati (de la 50 de kurusi la 2 lire), tigarile ca la noi 10 – 11 lei pachetul (e bine de luat din vama la intrare in Turcia de la duty free (de la 12 la 21 euro cartusul, daca vreti detalii eventual pe privat sa nu fac reclama). Atentie la intoarcere bulgarii nu accepta in perioada asta sa le treci vama cu mai mult de 2 pachete de persoana si 1 sticla de alcool (whisky, coniac). Trabucurile (2,5 euro – 5 trabucuri in pachet) nu intra in restrisctia asta si eu am luat clapa. Si toate astea le cumperi de la duty free doar cu pasaportul. Excursii am facut doar la Casa Fecioarei Maria (12,5 TRL intrarea/pers. ) si la Efes (20 TRL intrarea/pers. ). Scumpe dar cu incarcatura emotionala. Rahatul (turkish delight) bun si nu prea depinde de dumneavoastra, nu luati la cutie (aprox. 10 cubulete per cutie), luati la kg dar daca vreti sa le faceti cadou asta e, luati la cutie. Kusadasi-ul frumos (de vizitat insula porumbelului), cu bazaruri, magazine, magazinase, peste tot si socant cu taxiuri mai ieftine decat dolmusul (ma refer la grup de minim 5 persoane – ei avand taxiuri de 6 locuri) de aceea va recomand taxiul si in excursia pe care o veti face la Casa Casa Fecioarei Maria si la Efes (intre 40 si 50 de lire taxiul – 4 persoane – sta dupa tine te asteapta si te duce de la un loc de vizitat la altul. De exemplu: 2,5 TRL /drumul cu dolmusul x 6 pers. = 7,5 euro, pe cand la intoarcere din Kusadasi am luat taxiul si am dat 7 euro / 6 pers. Nemaifiind nevoie sa bate orasul la picior sa gasim statia dolmusului nr. 1.

Per general acord acestui concediu (neluand in considerare plaja, care nu va trebuie daca mergeti la un hoteluri din acestea cu circuit inchis) calificativul FOARTE BINE. Nu mergeti cu nasul pe sus acolo, nu mergeti sa cautati nod in papura, MERGETI IN TURCIA SA VA DISTRATI! Simtiti ca sunteti in concediu, traiti ca in concediu, nu cereti actiuni ale hotelului in banii astia pentru ca in Romania ati vazut ce preturi sunt si ce conditii... Ganditi-va ca rolul unui concediu este in a va relaxa, nu a urmari cum face ala si ce face celalalt, aveti timp de asta cand va intoarceti acasa (spun asta pentru cei vesnic nemultumiti). Si nu uitati sa va informati despre locul unde va duceti, obiceiurile locului (ma refer aici si la renumita atentie pentru turci) inainte de a merge intr-un anumit loc.

Eu unul traiesc 6 luni de zile cu gandul la concediu si 6 luni gandindu-ma la cum a fost si revazand filmarile si fotografiile facute in acesta.

Si ca sa vedeti cine e de vina de fapt va povestesc ceva si inchei: In ziua plecarii era un grup de 10 persoane venite pe cont propriu din Romania cu masinile, au ajuns la orele 12, 00 si nu au putut sa ii cazeze timp de 4 ore din cauza faptului ca desi aveau vouchere-le la ei date de firma din Romania aceasta (firma) nu virase pana atunci banii desi ei (turistii romani) saracii platisera din februarie tocmai pentru a prinde early booking-ul. Dar cu toate acestea i-au invitat sa bea bere, suc, cafea, vazandu-i ca sunt obositi de pe drum.

Doamne, unde vezi asa ceva in Romania?

Daca am uitat ceva sau va pot oferi alte detalii va stau la dispozitie.

Trimis de iulibv in 09.08.10 19:04:02
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3212 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iulibv); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedre din balconul nostru.

[09.08.10 19:12:36]

nu mi se pare normal sa dai spaga, din moment ce ai discutat cu agentia despre asta, si app mancarea nu era asa buna sucurile nu aveau nici un gust asa ca am preferat sa beau numai apa, mancarea trebuie sa stii sa ti alegi, bv tie ca nu tia nimerit vreo mancare "alterata"cum ni s a intamplat noua

[09.08.10 19:19:21]

Agentiile din Romania nu-ti dau prea multe detalii (prietenii stiu de ce). Atentii dai si in Occident fara sa-ti ceara nimeni (sau nu ai auzit de cei 10% bacsis la restaurant?). Cat despre mancare am patit-o odata dar in Romania la mamaia (scriu cu litere mici ca nu merita mari). In alta parte in afara nu am patit-o niciodata. Imi pare rau de ce ti s-a intamplat . Sucuri prea putin am baut, berea a alunecat mai bine.

In rest numai de bine. Eu mi-am spus doar ce am trait eu.

[09.08.10 19:24:25]

Atentii dai si in Occident fara sa-ti ceara nimeni (sau nu ai auzit de cei 10% bacsis la restaurant?) de asta sa fi sigura ca am auzit!! dar totusi sa dai la receptir spaga nu mi se pare normal

[09.08.10 19:51:27]

SUPER-review, prin nivelul extraordinar de detalii si MAI ALES prin prisma echilibrului si intelepciunii cu care a fost perceputa vacanta, date in principal de corecta raportare la pretul platit.

As supralicita si as spune ca este un EXEMPLU despe felul in care iti poti FACE vacanta faina, chiar daca nu ai ales un hotel "cu staif"!

biancuta
[09.08.10 20:15:10]

Foarte utile impresiile tale! Ma bucur ca te-ai simtit bine la un hotel destul de controversat! Ca sa te simti bine trebuie sa sti sa alegi ce e bun din acel loc, sa sti sa-ti ajustezi asteptarile in functie de pretul platit, indiferent de numarul de stele si sa nu te cramponezi de anumite detalii! Felicitari pentru review si pentru concediul reusit!

ionica100
[09.08.10 21:20:48]

Buna,

Am citit cu placere amintirile postate de tine referitor la concediul la acest hotel deoarece in curand o sa plec si eu impreuna cu familia mea si alti prieteni (aprox 20 pers in total). In ultimi 4 ani am fost in vacanta in diferite locatiii in Turcia si totul a fost OK . Nu stiu daca si alti au avut aceeasi senzatie dar cand ajungeam la granita, respiram un al aer ( in ciuda oboseliii si a caldurii din aceasta perioada). Am analizat cu placere transformarile pe care le-a suferit Turcia ( ma refer la un traseu care a ajuns max. pana la Bodrum), anul acesta vom cunoaste mai mult din istoria Turciei centrale si am constatat ca de la an la an acestea sunt vizibile. Nu am nimic in comun cu aceasta tara dar acolo sunt parca acasa si daca vom avea posibilitatea as reveni in fiecare an, in alta regiune, acolo.

As vrea sa pun cateva intrebari pt reusita vacantei noastre:

- la piscina sunt asigurate prosoapele pt sezlong?

- care sunt atentiile care le considerati utile pt un concediu reusit pt ca firar sa fie am ajuns sa avem un singur concediu?

- cu spirtoasele baietii din grupul nostru cer daca este posibil lamuriri.

Va rog sa ne ajutati cu aceste intrebari si cu alte sugesti pe care le considerati utile pt. un grup care a ales o vacanta in care vrea sa se distreze si sa se odihneasca chiar daca "cristalurile" le vor scoate gazdele doar pt. clientii de suflet.

Pt comentari care nu pot fi postate , adresa mea de mail este i_panaiescu@yahuu.com

[09.08.10 21:35:15]

Ma bucur ca va place ce am scris și mulțumesc tuturor pentru apreciere. In general nu am darul scrisului sau al povestitului dar acum totul parca se scria singur, eu doar duceam degetele pe tastatura. Am scris ce am simțit eu, nu am inflorit pentru ca nu am motive, dar vreau sa arat prin aceasta ca nu trebuie sa cautați neapărat ceva extravagant, cincisprezece mii de stele, ci unde te duci sa scoți tu cei mai bun din ce e acolo, pentru tine nu pentru ce zic prietenii. Daca vrei sa te simti bine, nu te uita la cutele cearceafului de pe pat. Inca o data mulțumiri pentru aprecieri!

@ionica100 : Adresa de mail data nu este validă. Vezi dacă nu ai greșit ceva.

Si oricum pentru toata lumea:

1. Prosoapele le ridici zilnic dupa ora 10.00 de la animatori (it”s free !!!). Nu trebuie să le duci înapoi, le lași pe șezlong și le va strânge personalul.

2. Spirtoasele nu sunt incluse, dar orice bancnota de 10 euro / sezon, face ca un pahar să se umple cu orice combinatie spirtoasă dorită. Dar atenție, nu dați toți 20 , dați vreo 2 sau 3 din grup și ei va alimentează! Asta e metoda belarusilor merg cu all inclusive iar unul cu ultra all inclusive iar acesta le asigură tuturor licoarea bachică. Ai inteles cum funcționează principiul? E simplu, nu?

Intrebarea 2 nu am inteles-o revino cu adresa corecta ca sa nu transformam site-ul intr-un chat sau messenger. Dacă te referi la atențiile oferite o să vezi că o să-ți facă plăcere să le oferi când vezi cum te tratează. La noi dai și tot nu ai !

ATENTIE ! Contrar celor scrise in descrierile agentiilor turistice, seiful este gratuit (!!!) il gasiti in dulapul din camere, doar trebuie să cereți cheia de la recepție, care dacă o veți pierde costă 50 de euro. Face mult! Țineți în el actele și banii.

Internetul la recepție costă dar ce nu stiu câtă lume știe, există internet wireless gratuit, deci stați pe terasă, pe șezlong cu laptopul și gugăliți(!!!) , cereți și vi se va da gratuit username-ul și parola de la recepție! Eu n-am știut nu am fost cu laptop-ul (dar ca o parere personală nu-l luați cu voi). Aia vă mai trebuie? Nu e de ajuns că unii din dvs. stau zi de zi la servici pe calculator, vreti dușmanul și in concediu?

mushu23*
[09.08.10 22:23:42]

SAL. Sincer de cand am citit impresiile tale m-am mai linistit. Vreau sa spun ca am fost foarte speriat de ce am citit in ultimul timp pe acest site despre Vera Santa Maria.

Eu plec pe 16 august cu autocarul 7 nopti. Singura mea neliniste este in legatura cu cazarea. Am inteles ca toti cei care nu stau in Main au avut probleme mari si au fost nemultumiti.

De aici vine si intrebarea mea. Cum ai facut sa ai cazare in Main? Sau cui trebuie sa ii dau atentia de 5-10 Euro. Ghidului de la hotel sau altei persoane. ? Asta este singura mea neliniste si o prooblema pe care tre sa o rezolv neaparat.

As vrea sa iti las si ID meu de mess sa vb mai multe. Asta bineinteles cand ai timp si chef sa imi raspunzi la cateva intrebari. Nu te tin mai mult de 10 min promit mushu_bushu2004@yahoo. com

Multumesc anticipat!

[10.08.10 00:01:03]

Am raspuns pe messenger! Sper ca esti mai linistit acum.

[10.08.10 00:16:38]

Felicitari Iulian pentru Comentariu... am incercat si eu sa explic aici pentru anumite persoane care au avut ceva probleme si nu AU stiut sa le rezolve... dar ma faceau pe mine Pustan de 12 ani... Atata timp cat stii sa te distrezi si sa iti faci singur Concediul restul vine de la sine... Numai bine

ionica100
[10.08.10 11:14:10]

Buna din nou.

Multumesc pentru raspunsul la intrebarile mele.

Din cauza vitezei adresa de e-mail este gresita. Ea ar trebui sa arate asa: i_panaitescu[at]yahoo. com

[10.08.10 16:20:44]

Sincer raman stupefiat la ce zici!!! Datorita unora ca tine ajung toti sa creada ca e de basm la vera santa maria!!! Pai plaja si conditiile de acolo sunt execrabile!!! nu se poate numi plaja ce e acolo!!! Mai spui ca ptr 300 de euro ce iti doresti mai mult si ca altii sunt fitosi!!! Iti recomand sa mergi in bulgaria pe bani poate mai putini si sa vezi acolo conditii: plaja super, sezlong si umbrela ptr toata lumea nu ca aici la vera, bauturi spirtoase de care vrei, mancarea cu mult mai buna decat la turci, inghetata 10 tipuri cel putin etc, etc. Am fost anul trecut in Albena la hotel Kompas la ultra all inclusiv cu 270 de eu dar NU SE COMPARA CE E ACOLO CU CE E LA VERA NICIODATA!!! Sa nu mai aud de turci niciodata!!!

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[10.08.10 16:41:29]

Eu nu inteleg de ce esti stupefiat . Din cate vad iulibv a spus in review cum sta treaba cu plaja si cu spirtoasele.

Iar faptul ca cineva cu asteptari realiste se poate distra la acest hotel nu ma face decat sa-i spun un sincer BRAVO si la cat mai multe vacante faine, nicidecum sa raman stupefiat.

[10.08.10 17:10:15]

@sorin_buliga

Domnule draga,

Uite cum sta treaba: daca eram agentie de turism ițí turnam verzi si uscate și încercam să te îmbrobodesc. Nu! Aici pe acest site nu cred ca este loc de refulari ale complexelor fiecăruia, de răzbunări față de un loc anume. Și ca să pricepi mai bine (și oricum îți răspund doar acum, nu voi mai face polemică pe tema asta) un concediu este o suma de factori: bani, dispoziție, capacitate de te distra, vreme, noroc și mulți alți factori.

Dacă cuiva nu i-a plăcut concediul la Vera pt. că tocmai atunci s-a certat cu nevasta sau prietena și astfel el a văzut mancarea mai altfel decât alții, e problema lui. Dacă ai fi citit mai bine ai fi văzut că, ce am scris eu, reprezintă doar părerea mea despre concediul MEU și locurile unde am fost EU. Nu am făcut nici o referire la cum ți-ai petrecut tu concediul. Poate dacă scriam și despre părerile celor din Afganistan poate ieșea comentariul meu mai pompos si mai umflat. Dacă citeai mai bine ai fi văzut care este părerea mea despre plajă (uită-te ce nota am dat eu acolo). Nu am pomenit că este cel mai frumos din lume așa cum afirmi tu despre hotelul din Bulgaria. Există poate locuri mai frumoase în lume dar încerc să le descopăr mai târziu.

Eu mă duc să descopăr lumea nu ca atunci cînd vin acasă să mă laud în fața blocului câtă băutură am băut, câte femei faine au trecut pe lângă mine și m-au admirat (sunt om serios și la casa mea).

Despre fițoși eu consider că am dreptate, nu mai departe citește și părerea altora (gen @floryn) azi. Crede-mă suntem un popor aparte (noi ne bucurăm când moare capra vecinului și murim de ciudă când alții au noroc) . Crezi că cineva care a fost acolo dacă prindea și vreo zi de ploaie, trebuia să se sinucidă și să dea vina pe hotel? Stai liniștit și nu încerca să dai vina pe ”arbitri” atunci când echipa joacă prost.

Asta e părerea mea și te rog frumos să mi-o respecți. Încă o dată: NU MAI FAC POLEMICĂ CU NIMENI PE TEMA ASTA. Am scris doar ce am trăit, simțit și văzut, dacă tu ai avut ghinion din cauza oricăror motive pe care nu doresc să le știu, e problema ta. Foarte bine, nu ți-a plăcut nu te mai duci acolo, că doar nu te duci pe banii mei, mergi în altă parte și... distracție plăcută. Sper să nu te afecteze prea mult când îți voi spune că la anul tot acolo mă duc! Dacă continui pe tonul asta pe cuvant de onoare că nu-ți mai răspund.

O zi bună!

staiculescu
[10.08.10 21:43:09]

se poate o adresa de mes,sau un nr de tel.pentru mai multe detalii.

carmena*
[11.08.10 10:04:10]

Superba descriere a ceea ce ai trait. Oare de ce nu ne putem distra toti romanii fara sa ne uitam stg dreapta? Ai un vot de la mine.

Am o intrebare la dvs.: care este diferenta intre cazarea in main si cea din celelate cladiri (2 parca, nu? ). Plecam in septembrie la inceput si vreau sa stiu daca asta impiedica bunul mers al concediului.

Voi ati avut in main, nu? Multumesc mult

[11.08.10 10:13:27]

ptr iuli: am si eu o intrebare scurta si la obiect??? de ce mergi tu la mare??? sa constati ca nu ai sezlong si umbrela asa cum iti spun de la agentie sau pe site, sa constati ca ptr 2 hoteluri cu asa zisa plaja privata sunt 50 de sezlonguri, si alea sparte. !!! ca sa intri in apa de pe dig pe scari unde iti poti rupe picioarele, ca sa nu mai zic de copii!! ca sa nu mai zic ca plaja era de fapt pamant cu 2 cm de nisip deasupra!!! daca vroiam strict mancare si bautura si o piscina care intradevar era ok sincer ma duceam la felix la noi in romania si nu ma costa atat. Unii poate merg la mare ptr aerosoli ptr copii, etc ca daca nu stateam la munte la mine acasa. si daca pe tine animatorii aia te-au incantat inseamna ca ne meritam soarta ca natie!!!

[11.08.10 10:43:01]

Sal Iulian, nu te enerva cu oameni gen sorin buliga... el are o problema cu Plaja de la Vera dar poate nu stie sa citeasca... in comentariile noatre sa scris Foarte CITET ca nu ne a placut plaja de acolo si notele mici care le am dat... dar e greu sa intelegi. si eu i am spus ca avea optiunea de a se duce la Plaja din Port de la Kusadasi sau Ladys Beach dar de...

Na ca a mai aparut un OM care sa distrat la Vera: floryn, So pe el buliga spunei ca era plaja urata...

[11.08.10 10:54:22]

Se pare ca tu esti de la tara Ricardos!!! daca citeai atent chiar l-am intrebat pe iuli de ce merge el la mare!!! pai daca nu ai plaja, sezlonguri, umbrela, intri in apa de pe dig TREBUIE SA FII MULTUMIT CA TI-AU TRAS TURCII TEAPA??? ca ti-au zis ca ai de toate si de fapt nu ai plaja?? Deaia merge romania cum merge ptr ca oameni ca tine cand sunt mintiti si inselati zic nu-i nimic asta e, sa mai luam o teapa daca se poate!!! ia intra la rewiew-ul lui bataita si vezi cati sunt nemultumiti!!! oare toti aia sunt idioti ca si mine??? si ca idee ptr tine intra pe net la statiunea duni din bulgaria sa vezi conditii si eventual sa mergi pe acolo si mai vb!!!

[11.08.10 11:02:56]

Asa e sunt de la tara din Bucuresti... dar tu ai o F mare problema cand Oamenii spun ca ei mai stiu sa se si distreze... iar ca locatia de intrat in Apa e problema ta pentru ca daca citeai inainte sa iti cumperi bilet puteai sa vezi de aici (ca de AIA se scriu impresii de ceva ani aici) CA E VARZA... sunt de acord cu tine ca in Bulgaria a fost mai bine dar eu in Turcia poate data viitoare ma voi duce in alta locatie unde sa am Plaja Super OK... dar tu esti gica contra si trebuie fiecare OM care pune impresiile aici sa ZICA CA TINE... e imposibil NEA buliga. Sper acesta sa fie ultima Polemica intre noi ca SO fi saturat nea Webmaster de noi... Numai Bine si pe viitor Informeaza te mai mult...

[11.08.10 11:17:30]

sa fii sanatos!!! fiecare cu gusturile si pretentiile lui!!! si nu sunt gica contra dar nu pot sa spun ca e neagra daca e alba!!

si apropo am fost si la popular beach de langa port care e la fel de jalnica (bolovani, mizerie etc) intradevar la lady beach nu am fost, dar nu ma duc in concediu sa fac 1 ora pana la plaja, ca sa schimb 2 microbuze!!

si crede-ma ca inainte sa iau biletul m-am tot interesat pe forum despre conditiile de la vera santa maria, dar erau numai impresii la superlativ cum spui si tu. si uite cum iau altii teapa cum am luat si eu!!! intradevar una singura era a unui tip din brasov era corecta dar am zis ca e nebun!! si uite ca avea dreptate. asa ca deaia am si scris ce e acolo si daca te uiti mai sunt cel putin 10m ca mine. daca ptr tine distractia e sa stai la o piscina asta e!!! eu unul nu mai calc in kusadasi in viata mea ptr ca, consider ca nu merita sa bati 1500 de km dus ptr o piscina!!! POATE NU AI INTELES, EU MA DUC LA MARE PTR PLAJA, AEROSOLI, APA SARATA, CURATA, SA MA RELAXEZ SI TOATE ASTEA ERAU EXECRABILE IN KUSADASI!!! si cu asta am terminat discutiile cu tine ca degeaba vb ca nu ajungem nicaieri. asta e parerea mea si gata!!!

[11.08.10 14:26:10]

Domnule @buliga (dupa cum vezi te domnesc, dar nu o sa-ti vorbesc la persoana a doua),

Am zis initial ca nu iti raspund si promit că e ultima dată, dar simteam nevoia sa iti mai explic unele lucruri pe care se pare ca nu le pricepi:

1. Nu ai nici un drept să jignești pe nimeni (nu ai varsta, capacitatea de analiza si sinteză) și să spui altora țărani (conform DEX - stii ce e aia? - acest cuvant reprezintă și o invectivă - pe asta o știi? ), aici nu dai dovadă decât de proastă creștere;

2. După cum ți-am spus mai sus nu ai capacitatea de analiză și sinteză a celor scrise de mine. Tu ai ce ai cu marea - e obsesia ta n-am ce sa-ti fac du-o mai departe, creează dependență - cred că mulți ți-au explicat și tu nu vrei să înțelegi: Eu a fost la acest hotel tocmai pentru regimul lui de circuit inchis. Tocmai ăsta e rolul unor astfel de hoteluri - să te țină captivat de activitățile care se desfășoară pe timpul zilei. Dacă te-ai fi interesat pe forumuri vedeai și acolo că se spune despre majoritatea hotelurilor din Turcia că o duc rău la capitolul plajă la mare. De ce te-ai dus? Tu nu, Batman, Batman. Acum imi dau seama ca tu te incadrezi perfect in ceea ce spuneam eu: unii mor de ciudă când alții au noroc. Faptul că tu te duci pentru mare și aerosoli e problema ta, altă dată citește mai bine despre regimul acestor hoteluri. Altă dată alege Eforie.

3. Mie personal raportul preț - calitate mi se pare foarte bun. Se pare că și ție, că în afară de mare nu prezinți alte obsesii.

Rog domnii moderatori să nu-mi închidă acest review iar userii să ia legătură prin dumneavoastră pentru că nu merită pentru un singur user complexat de o idee. Promit că nu-i mai răspund acestuia nici dacă mă înjură. Atâta poate - atâta face. Unde nu e nici Dumnezeu nu cere!

Mulțumesc anticipat!

Dacă se poate întrucât acest user @buliga nu se limitează doar la exprimarea opiniilor sale despre concediul său ci aduce și injurii altora rog deasemenea domnii moderatori să scoată ceva cartonașe și să le arate.

@staiculescu - Ți-am trimis mesaj cu ID-ul de mess. Aștept să mă contactezi.

@carmena - Mulțumesc pentru aprecieri și scuze pentru polemicile cu unii useri. Mea culpa - nu am explicat capitolul cazare in Main vs celelalte 2 clădiri și o voi face acum. Nu nu am fost cazat în Main, dar am avut prieteni cazați în ambele clădiri. Singura deosebire pe care am vazut-o eu era că în cele două clădiri era gresie pe jos iar in Main era mochetă. În rest aceleași condiții. Ba mai mult decât atât vreau să vă spun că în clădirea dinspre bar, cameristele erau mai inventive în ceea ce privește aranjamentele pe care le făceau pe paturi și în camere. Nu există credeți-mă DIN CEEA CE AM VAZUT EU nici o diferență. Nu puneți accent pe acest lucru. Ceea ce nu știe lumea care merge pentru prima oară acolo, în Main pe centru ceea ce se vede pe centru în dreptul piscinei NU SUNT CAMERE!!! La etajul 1 este barul și terasa iar la etajul 2 este o cameră de protocol cu terasa aferentă. Incă o dată: NU SUNT CAMERE! Camerele din Main sunt pe treimile laterale stanga-dreapta și nu oferă o priveliște perpendiculară asupra piscinei ci laterală. Poate că din fotografia pe care am postat-o aici pe site (P7864-03) veți observa mai bine.

Dacă mai este ceva, vă răspund cu plăcere!

[11.08.10 14:57:06]

ar fi bine pentru toti ca aceasta polemica sa ia sfarsit chiar acum si sa va potoliti .

cred ca fiecare si-a cam spus opinia, continuati doar strict pe tema HOTEL VERA SANTA MARIA si atat.

[11.08.10 15:03:13]

Daca te uitai pe review -uri la deli 253 vedeai toate nemultumirile legate de acest hotel de cacao, precum si alte comentarii ale altora care au fost pe acolo!!! Oare gazulitza, soryn21, sniper 007, sebastian 1981, ana venera etc toti suntem idioti si nemultumiti din senin??? intra si citeste toate nemultumirile si analizeaza cine e taranul!!! si daca te-ai aratat super multumit cu mancarea si bautura de acolo iti recomand sa mergi tu la eforie sau tuzla ca nu te costa atat!!!

[11.08.10 15:06:18]

@sorin_buliga, inteleg ca tie nu ti-a placut sejurul la acest hotel, dar daca celor cu care te contrezi le-a placut, nu inteleg, care e problema? era obligatoriu sa fie de aceeasi parere cu tine?

ultimul avertisment pentru toti, urmatorul pas va fi cartonas (vedem noi ce culoare o sa aiba)

[11.08.10 15:16:00]

ptr webmaster: in primul rand nu tin ca toata lumea sa aiba aceiasi parere cu mine. ideea e sa fim sinceri si sa spunem exact ce este acolo si fiecare sa analizeze daca se duce sau nu acolo in concediu. inainte sa cumpar biletul am intrat cum era normal sa vad cam cum e acolo, si am gasit numai de bine un singur comentariu era de rau!! oare toti pe care i-am enumerat suntem rau intentionati??? (gazulitza, soryn21, sniper 007, sebastian 1981, ana venera) sincer nu pot sa stau pasiv sa vad cum vopsesc unii gardul ca sa-si ia altii teapa!! CONSIDER CA E NORMAL SA DESCRIEM EXACT CE E ACOLO SI NU SA DENATURAM ADEVARUL. Asa ca cine mai vrea sa mearga sa stea si sa analizeze din toate punctele de vedere si sa stie la ce sa se astepte, si daca ii convine bine daca nu, nu.

[11.08.10 15:21:52]

daca iti imaginezi ca cineva pe acest site are intentii ascunse de a vopsi garduri pentru ca altii sa-si ia si teapa, pe langa faptul ca te inseli ne si aduci o mare jignire noua, celor care ne ocupam de moderare si administrare. in concluzie ai o mica pauza pentru a iti recalibra gradul de vehementza. cartonas galben!

[11.08.10 16:10:47]

in legatura cu mancarea sorin buliga are dreptate (la un momentdat m am dat pe hamburgheri si cartofi prajiti, singurele care erau bune, tot la fast food am ramas fara voia mea) iar sucurile nu aveau nici un gust, asa ca am fost nevoita sa beau numai apa, nu bea alcool, nu stiu cum era berea...

[11.08.10 17:59:52]

Poate iulibv a fost mai norocos decat noi sau cei de la VSM au citit impresiile noastre de pe acest site si acum incearca sa atrga iar mai multi romani, care platesc cu ochii inchisi.

Nu stiu cum ati fi procedat voi atunci cand am intrat in camera si veioza de deasupra patului, unde doreau sa doarma copii se tinea doar intr-un holsurub sau despre bateria de la baie care era ruginita si curgea continuu, despre acea prelata mizerabila care acoperea cabina de dus si multe altele de care am beneficiat All-Inclusive.

Camera a avut nr. 1128 si nu a fost in maine deoarece cei de la receptie si Madalina au spus ca nu mai au camere libere (dovada ca 2 turisti din IS au trebuit sa plece la Prelude pt ca nu s-au mai gasit si pentru ei camere, saracii de romani). Si replica binecunoscuta a turcilor Maybe Tomorow (va fi mai bine).

Asta este parerea mea despre VSM.

marius_cv
[11.08.10 18:04:08]

Eu am fost cam in aceiasi perioda cu tine iulia si am fost multumit, m-am distrat super, am participat chiar si la discoteca copiilor

marius_cv
[11.08.10 19:47:45]

Dragii mei eu m-am distrat super am avut conditii bune fara sa dau "tip", mancarea a fost fffffff buna (daca esti om normal cu nevoi nomale), soarele excelent; apa din piscina nota 0, apa din mare mai murdar decat in Grecia, animatie nota 10.

Daca te duci sa te relaxezi si vrei sa te distrezi vei face acest lucru, daca nu vei fi un carcotas fara margini, cum sunt multi care s-au exprimat pe acest site.

Pe mine m-au deranjat cel mai mult "romanii" nostri pentru ca vroiau sa joace fotbal cu portile de polo, nu respectau randul la mancare si bautura, croiau mai multa bautura in pahare (am vazut o scena la barul din hotel de imi era rusine ca individul acela este roman).

Asa ca DISTRATI-VA mult, stati la soare si bucurati-va de ospitalitatea turcilor.

Va pup

[12.08.10 13:02:46]

Aveti grija cu ce agentie plecati.Sper ca a-ti vazut reportajul de ieri de pe Antena 1 , cand mai multi romani nu au avut cazare la Vera Santa Maria.

staiculescu
[12.08.10 22:46:18]

n-am primit id de mes, te rog sa-l mai trimiti odata

[13.08.10 17:44:07]

de la mine vrei id-ul, staiculescu?

Mitzy*
[14.08.10 22:26:41]

sorin_bulga:fiecare cu parerile lui,eu cred ca si exagerezi umpic dar in fine.....

La anul tot acolo vreau:X:X:X:X

deja imi este dor de vera

Mitzy*
[14.08.10 22:27:40]

foarte frumos comentariul:X

[17.08.10 12:31:25]

ptr webmaster77: am si eu o mare intrebare, ai vazut reportajul de pe antena 1 cu romani care si-au luat teapa la hotelul VERA SANTA MARIA??? Cand am spus ca e normal sa spunem ce e acolo si sa nu denaturam adevarul mi-ai dat repede cartonasul galben, ca vezi doamne ti-as fi spus tie ca protejezi pe cineva. Pana la urma cine a avut dreptate??? Cum se face ca din toata Turcia la cat e de mare numai la acest hotel au fost probleme??? Parerea mea e ca alta data sa fii impartial si sa analizezi bine parerile celor care scriu si mai usor cu cartonasele galbene sau rosii, ca pana la urma e un site care ar trebui sa ne ajute sa nu ne mai luam tepe de la unii si fiecare sa-si faca o parere si in functie de ea sa mearga sau nu in concediu!!!

Sincer mi-as fi dorit sa-si ia teapa cei care au laudat atat de mult hotelul si nu altii nevinovati!!!

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[17.08.10 12:39:52]

Se pare ca nu ai auzit de mega overbooking-ul de la Carpe Diem Claros.

Si referitor la reportajul de la A1 citeste ce sa zis clayton click aici ,care era acolo cand s-a intamplat.

Teapa se pare ca era de la agentie nu de la hotel.

[17.08.10 12:40:31]

Multumesc Mitzy pentru aprecieri, lasa-l in pace, e nevinovat.

@Andox : Ai perfecta dreptate, dar daca unii nu vad decat marea si plaja.... tu de ce iti bati gura degeaba? Am scris chiar eu in finalul review-ului cine si cui da teapa. Daca unii din cauza apei marii , nu citesc e problema lor. TEPELE INCA O DATA O SPUN : LE DAU FIRMELE DIN ROMANIA !!! Noi asa ne descalificam!

[17.08.10 12:51:54]

Bun si daca esti un hotel care te respecti de ce lucrezi cu agentii care iti creeaza probleme??? Mie mi-a fost de ajuns ce scriu ei pe site-ul lor personal (nu ce scriu romanii de la diferite agentii), privitor la amplasament, plaja, apa, sezlonguri, umbrele etc si nu vreau sa-mi mai aduc aminte ca iar ma enervez!!!

[17.08.10 16:07:51]

Felicitari Iulian Pentru comentariile tala foarte la Obiect si Foarte Adevarate....E lucru mare ca unii AU NOROC SI ALTI GHINION....iar altii nu vor sa Creada Realitatea.....Asta e....Na ca a mai venit un OM tare multumit "clayton"de serviciile de la Vera....pfffff...ce reclama face....

bataitza, biancuta, carmena*, ionica100, iulibv, marius_cv, Mitzy*, mushu23*, ricardos111970, sniperm007, sorin_buliga, staiculescu
Alte impresii din această RUBRICĂLuana Santa Maria Hotel (ex Sole, ex Vera) [Bayraklidede]: