ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2010
ÎNSCRIS: 03.08.10
JUL-2010

Mai bine nu se poate

Acum citeva zile ne-am intors din mult visata si dorita vacanta din Londra.

M-am gindit sa scriu despre acest hotel care a fost si ca va ramine o alegere foarte buna.

Hotelul este pozitionat in centru, chiar linga gara Waterloo, peste drum de London Eye si de Big Ben. Ma rog, ca sa ajungi la Big Ben trebuia sa treci podul peste Tamisa. O minunatie!

Am avut parte de vreme super buna, avind in vedere ca plecam dimineata si ne intorceam seara.

Cam 22-23 de grade si un pic de vint. Nu, nu ne-a plouat. Ce m-a distrat e ca ca noi eram corespunzator infofoliti si cu sepci in cap (sa nu cumva sa racim), iar englezii erau cu bebelusi de citeva luni desculti si imbracati intr-o salopetica subtire.

Dupa ce am aterizat pe aeroport, ne-a luat un prieten si ne-a dus cu masina pina la gara Windsor de unde am calatorit cu trenul pina la Gara Waterloo, iar de-acolo in doi pasi am ajuns la hotel.

Hotelul e o frumusete. Noi am avut un studio (156 euro/ noapte cu mic dejun inclus), care consta in: un dormitor cu LCD, pat matrimonial si un sifonier, un living cu o canapea extensibila, LCD, o chicineta care avea cuptor cu microunde, chiuveta, masa de calcat + fierul aferent, cani, farfurii, pahare, tacimuri, frigider, minibar. Ma rog, tot ce-ti trebuie. Adica si cu un bebe mic te descurcai de minune. Baia are si dus si cada, iar cosmeticele sint de calitate.

Pe hol era o masina de gheata. Hotelul are 3 lifturi si toate merg bine. Curatenia este ireprosabila.

Micul dejun inclus a facut toti banii: Lapte, nesquick, cafea, ceai, clatite, croassante, briose desigur, fresh de portocale si de mere, cereale de toate felurile, omleta, oua fierte si ochi, fasole, bacon, sunca, tot felul de salamuri, cirnati, rosii coapte, cartofi pane, dulceta, unt, iaurturi ambalate, nutella, multe sortimente de paine si chifle... foarte bun totul.

Personalul este de exceptie. Politicos pina in virful unghiilor, fara sa te agaseze insa. Este suficient sa te vada ca te foiesti un pic si sint linga tine sa te intrebe daca ai nevoie de ceva. Am mincat de 2 ori seara la restaurantul hotelului si de asemnea mincarea a fost foarte buna si servirea as well.

Pozitionarea linga metrou este un mare avantaj. Nu intru in amanunte despre ce am vizitat, dar daca vreti sa scapati de cozi e indicat sa va luati bilete fast pass, sau sa va prezentati exact cind se deschis obiectivele.

Nu disperati, cozile merg foarte repede, iar organizarea este tipic britanica, adica foarte buna. Un alt sfat ar fi sa vizitati si Windsor. N-o sa va para rau.

O sa revin cu mare drag la acest hotel, fara discutie.

Trimis de getty75 in 09.08.10 17:12:41
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MAREA BRITANIE

VIZUALIZĂRI: 2443 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (getty75); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Biscuiteii specifici si ciocolata calda
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 6 voturi)

[09.08.10 17:43:20]

Buna Getty, cum v-ati descurcat cu celelalte mese (pranz si cina)?

Ce obiective ati vizitat? Poate atasezi niste poze si sa ne spui cum va-ti descurcat prin oras.

Stiu ca Londra este un oras f. scump. Ati servit ceaiul la five o clock? Ai un vot de la mine.

[09.08.10 21:18:02]

Ne-am descurcat foarte bine cu mincatul. Sint o gramada de terase si restaurante.

Da, am luat si ceaiul de la ora 5 impreuna cu niste biscuitei specifici care se servesc impreuna cu unt si ca un fel de jeleu. Foarte buni, numai ca eu i-am rontait cu ciocolata calda.

De vazut am vazut asa: Acvariul, Big Ben, London Eye, Madame Tussaud's, Tower Brigde, London Bridge, London Tower, Palatul Buckingham, Parlamentul, British Museum, Muzeul de Istorie Naturala, Muzeul de Stiinta, Hyde park, St. James's Park plus minunata plimbare in Windsor si Maidenhead. Cele 5 zile nu mi-au ajuns nici pe-o masea, dar cu siguranta imi mai tirasc familia cit de curind inapoi. Da, Londra este un oras destul de scump. Cit ai, atita cheltui. De ex. pe noi trei, un prinz care arata cam asa: chilli cu carne, spaghete bolognese si un hamburger de pui, o cola, o bere si un suc de mere, ne costa cam 50 de lire, in Londra, iar in Windsor cam 30 (cu mentiunea ca aici ne luam si salate si fish and chips, si ca barul de salate era la liber si la fel si cola, numai berea si sucurile naturale le cumparai de fiecare data).

[10.08.10 13:37:53]

La arena de la Wimblendon ati fost? Cam care era pretul la obiectivele turistice? Te agasez putin cu intrebarile pt. ca s-ar putea sa fie urmatoarea locatie in care vom merge si as vrea sa stiu cat mai multe.

[10.08.10 13:54:20]

N-am fost pt. ca n-am mai avut timp.

Muzeele au intrare libera. London Eye, Madam T. si Acvariul ne-au costat cam 200 de lire.

Cazarea si zborul cu British Airways ne-au costat 1600 de euro, iar acolo am mai cheltui pe transport (care e si el scump), mincare si mici suveniruri (100 de lire) plus obiectivele care plateau inca vreo 1000 de lire. De ex. , o apa plata de 1/2 costa o lira. Daca mai vrei sa afli ceva, cu mare drag.

[10.08.10 14:02:37]

Iti multumesc f.mult si te felicit pt.alegerea facuta.

[10.08.10 23:06:22]

Mare bucuriei mi/ai facut cu impresiile de mai sus.

Peste o saptamana ajung si eu la Londra exact la acelasi hotel. Din ceea ce spui inseamna ca e o alegere buna hotelul ,,nostru

Spuneai ca ai mancat si la restaurantul hotelului. Mai scump decat in oras, nu? Ai vizitat si castelul Windsor? De la gara waterlo se poate ajunge la windsor? Cam cat este biletul de tren? Ce ti/a placut cel mai mult din ceea ce ai vazut?

[11.08.10 13:23:37]

Super! N-o sa-ti para rau. Eu am verificat hotelul pe tripadvisor cind m-am hotarit sa stau aici. Am mincat in doua seri la hotel si nu e mai scump decit in oras. Cel mai ieftin a fost prin pub-urile din Windsor si Maidenhead. Gara Waterloo e chiar linga hotel si de aici iei trenul fix pina in Windsor. Cap de linie si intr-o parte si in cealalta. Mind the gap! Cumperi bilet din gara, te uiti la ce linie o sa fie trenul, te urci in tren si gata. Nu trebuie sa faci nimic altceva. Oricum sint extrem de bine organizati.

N-am vizitat Castelul pt. ca aveam alte treburi. Fiind ziua copilului, ne-am infipt direct in Toys'r'us. Dar daca-l vizitezi tu, sa-mi zici si mie, te rog. Mi-a placut absolut tot. Nu am avut timp sa ma plimb peste tot pe unde as fi vrut, dar ma intorc cu siguranta si recuperez. Daca mai vrei si alte informatii, cu mare drag.

[11.08.10 14:14:58]

Multumesc.

Din cate ai scris tu inseamna ca e de stat un pic mai mult prin windsor. Am sa iti trimit poze cand ma intorc de acolo.

Locatia hotelului e intr-adevar excelenta si intreaga zona Westminster e atacabila pe jos.

In rest m-am gandit sa iau un travelcard sa am acces la toate mijloacele de transport Am impresia ca e valabil cardul si pana la windsor dar nu sunt sigur. am sa verific.

Am vazut fotografiile tale din London Eye. frumoase si... clare, semn ca plasticul capsulelor e foarte curat. Cam cat timp e de petrecut prin London Tower, Palatul Buckingham, Parlamentul, British Museum, Muzeul de Istorie Naturala ca sa nu spui ca le-ai vazut de mantuiala? (oricum de regula ai senzatia pe la muzee ca mai trebuie revenit)

Cozi mari pe la bilete sau ai folosit londonpass?

[11.08.10 14:36:55]

Pai, London eye e peste drum, la fel si Sea life. Pentru Madam T. am luat fast pass si am intrat mai repede.

La London eye ne-am prezentat pe la 10 dimineata si iarasi am intrat repede. Celelalte muzee au free admission, asa ca nu sint cozi deloc. Dar te verifica la toate intrarile in toate obiectivele, inclusiv in geanta. Te cauta de cutite si alte minuni. Nu e cazul, dar de cind cu terorismele din 2005, sint mult mai prevazatori, ca sa zic asa.

Poti sa-ti iei bilet fast pass de la London Eye si pt. Sea Life si pentru Madame T. si e si mai ieftin. Si noi am luat bilete pe toate liniile (ca nu se stie), dar n-am folosit decit metroul. Care e super!

Ca sa vezi totul cum trebuie si sa nu-ti iasa vorbe, cred ar trebui sa sati vreo 2 saptamini in Londra. Noi n-am avut decit 5 la dispozitie.

Pe care le-am exploatat la maximum, din punctul meu de vedere. Noi am fost si cu baietelul de 7 ani si am tinut cont si de rezistenta lui la alergatura. Daca nu esti cu vreun pitic dupa tine, e mult mai usor. Eu mi-am propus sa ma dau London Eye, sa vizitez British Museum si Mademe T. Atit. Ce-a fost peste, a fost binevenit. Stiam ca nu am timp de prea multe si nu m-am amagit.

Dar Windsorul si celelalte satucuri au fost o surpriza extraordinara.

Tip: linga Madame T. , un pic mai incolo e Muzeul Sherlock Holmes, daca te intereseaza. Ceea ce este cu adevarat minunat e toata lumea vorbeste engleza si nu-ti rupi mainile ca sa te inteleaga cineva.

[11.08.10 16:30:36]

Tot eu. Nu mai stiu cit a costat trenul (parca 8 lire si ceva de adult-dus), dar poti afla de aici ce te intereseaza: click aici

Mi-am amintit inca ceva. La intoarcere, am luat taxiul (black cab) de la hotel pina la aeroport si a costat cam 70 de lire.

[11.08.10 22:10:17]

Aha. Merci pentru sfaturi. Abia astept sa ajung. Lucrez de vreo patru zile sa definitivez priogramul pe zile dar cred ca... inspiratia va veni acolo. Daca mai am nelamuriri te intreb. Toate cele bune.

[04.09.10 11:25:37]

Ai avut dreptate getty75.Mai bine de atat nu se poate.Hotelul a fost perfect atat ca servicii cat si ca amplasament. 3 minute de roata Londrei, 4-5 minute de gara Waterlo, la o ,,aruncatura de pod'' de Westminster si Bib Ben. Extraordinar de frumos la Windsor.Merita o zi intreaga acolo, de la primele ore. Inca nu am limpezite gandurile dupa Londra.Si nici fotografiile nu sunt triate.Am sa revin.

[04.09.10 12:08:31]

Mare bucurie mi-ai facut! Chiar ma intrebam cind te intorci si daca ti-a placut. Abia astept sa vad poze.

celeste, getty75, ovidiu7020010
Alte impresii din această RUBRICĂPark Plaza County Hall: