ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2010
ÎNSCRIS: 30.08.08
AUG-2010
2 AD. + 2 COPII -- v: 10 / 13

Excelent pentru familii!

Am revenit de doua zile din Halkidiki - Kassandra - Chrousso Village (www.chrousso.gr / www.chrousso.de).

Am gasit acesta locatie din intamplare, cautand o oferta de utim moment pentru Grecia, negasind nimic satisfacator la agentiile la care apelez de obicei si baleind pe tripadvisor / holidaywatchdog / etc.

Ce m-a atras in prima instanta au fost review-urile in covarsitoare majoritate pozitive.

Am contactat direct hotelul prin e-mail, am solicitat o oferta - am primit o oferta buna (180 Euro / noapte apartament pentru 4 persoane cu AI), am achitat 30% prin virament bancar si in 4 zile am fost acolo!

Despre locatie:

Chrousso Village este amplasat la cca. 8 km dupa Pefkohori, inainte de Paliouri.

Este un complex format din cca. 12 - 15 cladiri cu 6 - 12 apartamente sau studiouri, imprastiate intr-o gradina cu palmieri, lamâi, verdeata, un pârâias - frumos!

Are doua piscine (una mica si una mare) fiecare cu pool-barul ei, teren de tenis, locuri e joaca pentru copii, restaurant si un minimarket.

Locuri de parcare sunt arhisuficiente.

Este destinata (si recomandata) pentru familiile cu copii.

Datorita distantei fata de statiuni (Pefkohori - 8 km; Hanioti - 12 km, etc) nu este chiar potrivita pentru tineri sau persoanele amatoare de viata de noapte.

Despre cazare:

Noi am fost cazati intr-un apartament compus din:

- living cu o canapea extensibila, TV si un mic oficiu (chiuveta, tacamuri, resou electric, vesela, fierbator apa, etc) ;

- dormitor cu pat matrimonial;

- baie cu cadita de dus.

Camerele mari, curate, cu vedere spre piscine/curtea interioara.

Curatenie se face zilnic / prosoapele se schimba la 3 zile.

Rating-ul oficial, conform documentelor EOT aflate in camera este de 3 *. Si le merita cu prisosinta

Despre masa:

Asa cum unii stiti, sistemul AI din majoritatea locatiilor grecesti nu este caracterizat de abundenta de feluri si produse ca si cele bulgaresti ca sa nu mai vorbim de cele turcesti.

Mancarea este in schimb extrem de bine gatita si foarte gustoasa.

La fiecare masa principala (pranz si cina) sunt cel putin 4 feluri de carne (pui, porc, peste, miel, vita, fructe de mare, iepure). Pestele, fructele proaspete (e drept ca doar pepene galben, rosu si piersici), salatele si... maslinele nu lipseau de la nicio masa.

La capitolul desert nu stateau grozav - exceptand fructele, mai gaseai, la cina, cate un fel de prajitura (ce-i drept buna) si inghetata.

La capitoul bauturi: bere la halba (surprinzator de buna - mult mai buna decat cea pe care am servit-o in Bulgaria de exemplu), sucuri la dozator (eu nu am baut, dar copiilor le-au placut), vin alb si rosu (foarte bun - un fel de vin de casa, vărsat dar bun), alcool: vodka Kreskova, ouzo, vermouth, gin Bellmans, whisky... (nu am retinut numele dar slabut).

Anyway - la 35 - 37 grade Celsius ceea ce conta era berea rece si frape-ul!

Plaja:

ASTA face toti banii!

Este la cca. 800 m de plaja Palliouri, una dintre cele mai frumoase din Halkidiki.

Astia 800 m poti sa-i faci pe jos, pe o cararuie prin padure in cca. 10-15 minute - sau cu masina in 2 minute.

Dupa doua zile, cand ne-am prins care-i treaba, am optat pentru varianta 2.

Pe langa aceasta plaja, mai sunt o multime de plaje in zona - daca o iei cu masina inapoi, spre Pefkohori, o sa vedeti o multime de drumeguri din pamant pe partea dreapta.

Unele au si cate un mic semn cu ”Beach”, altele nu - dar tot spre diverse plaje duc.

Foarte frumoasa este plaja Glarokavos - foarte aproape de intrarea in Pefkohori.

Preturi:

Pe plaja

- 2 sezlonguri si o umbrela = 3 euro;

- 1 frape - 3 euro;

- un suc la doza (Pepsi/Mirinda/7Up) = 2 euro;

- o apa plata la 0, 5 l - 0, 5 euro;

- o bere - 3 - 3, 5 euro;

- o gogoasa - 2 euro!!!

- 1 h cu hidrobicicleta cu tobogan = 15 euro (cu reducere pentru cei cazati la Chrousso = 12 euro) ;

- intre 8 si 15 - 20 euro euro per ora respectiv tura erau si caiace, ski nautic, banana si tot felul de alte dracii trase cu barca pe apa.

Una peste alta, este o locatie pe care o recomand cu incredere.

PS: La data sejurului am fost singurii romani din complex.

Marea majoritate erau greci (80 - 85 %) restul sarbi (dupa numerele masinilor din parcare) si rusi. Mai erau si ceva nemti si engleji rataciti prin zona.

In schimb, am intanit o romanca la receptie (Anita) si inca una in personalul restaurantului.

Foarte dragute si extrem de amabile.

Trimis de marr in 09.08.10 16:55:33
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 11812 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marr); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Gradina - vedere din balcon

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [09.08.10 17:51:59]

Bun venit pe site si multumesc pentru impartasirea impresiilor tale , imi pare bine ca vacanta voastra in Grecia a fost frumoasa si linistita.

[09.08.10 17:56:00]

Multumesc.

De fapt, am revenit pe site.

Din motive necunoscute, nu am putut accesa vechiul (chiar vechi) user...

[09.08.10 18:56:09]

joldeam: scrie-mi numele contului vechi, incerc sa te ajut sa-l recuperezi si eventual (daca vrei) sa condesam scrierile tale pe un singur cont.

biancuta
    [09.08.10 20:18:52]

Interesanta locatie, foarte multe detalii! Felicitari!

[10.08.10 10:23:37]

la rugamintea autorului, am trecut impresiile de mai sus pe mai vechiul sau cont, marr, care a fost cu aceasta ocazie reactivat prin condensarea cu contul joldeam

Beatrice
    [02.03.11 14:55:41]

Va rog sa-mi spuneti daca erau prosoape de plaja disponibile la hotel, si daca acel drum pana la plaja poate fi facut pe jos cu 2 copii mici?

Va multumesc mult.

[03.03.11 08:19:19]

Hotelul, asa cum am spus, este pozitionat la cca. 800 m de plaja.

NU are plaja proprie - sezlongurile si umbrelele se platesc.

Legat de prosoape de plaja - sincer nu stiu, dar dat fiind faptul ca nu au plaja proprie, nu cred sa aiba prosoape de plaja. Sau este posibil sa fie disponibile pentru piscine, dar repet, eu nu am vazut - ce-i drept nici nu m-a interesat...

In ce priveste drumul spre plaja - poate fi facut pe jos, dar daca-i vorba de copii mici nu recomand.

Dimineata este chiar placut (drumul spre plaja este printr-o padurice). La pranz insa, la intoarcere este obositor - este foarte cald, soarele te bate direct in cap o buna bucata de drum...

Noi am fost pe jos primele doua zile, pe urma am preferat sa mergem cu masina. Asa faceau grecii, asa am facut si noi!

Cu masina faci 3 minute.

Locuri de parcare in zona plajei gasesti fara probleme. Daca mergeti mai devreme, poti gasi chiar locuri de parcare la umbra maslinilor.

Sper sa fi fost suficeint de explicit.

Daca mai ai intrebari / nelamuriri raspund cu placere!

[05.03.11 15:23:12]

marr, suntem si noi un cuplu din Sibiu si am facut rezervare pentru august 2011 la Chrouss.

Am vrea sa ne spui daca erau multe viespii, ca pe unele forumuri spun ca sunt foarte multe.

De asemena, ai spus de parcare in incinta complexului, dar e contra cost?

Mutumim.

Aure

[05.03.11 18:24:43]

Si mai am o intrebare. Cum ati facut deplasarea; fara oprire? din Sibiu pana la Chrouss?

[06.03.11 10:30:48]

Erau viespi intr-adevar in zona tersasei restaurantului.

Din acest motiv am preferat sa mancam in interior. Oricum am fi preferat interiorul mai ales pentru pranz si cina din motive de... aer conditionat!

Parcarea in incinta complexului este gratuita.

Referitor la drum - l-am facut dintr-o bucata pe traseulRO) Sibiu - Rm. Valcea - Dragasani - Caracal - Corabia - Bechet (traversat cu bacul) - (BG) Oryahovo - Botevgrad (A2) - Sofia - Blagoevgrad - Kulata - (GR) Promachonas - Serres (A12) - Salonic - Nea Moudania - Pefkohori - Chrousso Village (la cca. 3-5 km dupa Pefkohori, pe partea stanga).

Total Traseu - cca. 870 km.

Drumul spre Bechet este mai scurt cu vre-o 30 km prin Craiova, dar pe Corabia drumul este muuult mai liber si cu mai putin sate.

In Bulgaria am mers dupa GPS.

Recomand acesta varianta - este mai scurt cu aproape 200 km decat varianta prin Giurgiu-Ruse.

La intoarcere am venit prin Ruse, dar este mult mai obositor (drum mai lung, mai aglomerat - mai ales in august - si plin de politie).

Chiar in caz ca aveti ghinion extrem si stati 2 ore la bac, sunt ore pe care le stai, nu le conduci.

In plus, din Oryahovo pana pe A2 nu am vazut politie.

Recomand sa incercati sa ajungeti la bac cat mai devereme (in jurul orei 7:00 daca se poate).

Eventual, puteti sa alegeti sa dormiti in Corabia - va pot recomanda o pensiune ce ofera condirtii excelente (inclusiv piscina) la preturi absolut rezonabile (in jur de 100 lei camera pe noapte).

[14.09.11 15:02:49]

M-am intors de acolo la sfarsitul lui august 2011.

Pot sa spun, ca asa in mare, totul a fost multumitor.

Nu mai este ce a fost acum 2-3 ani, din spusele unei romance (Roberta) care este ospatar acolo, dar asa cum am spus, daca nu aveti niste pretentii exagerate este forte frumos; este liniste, multa verdeata, macarea cat de cat diversificata nu cum am mai citit alte impresii, (depinde de pretentii, sunt doar 3 stele si mai e criza).

Atentie!! daca ati platit studio sa nu fiti cazati la camera dubla. Studiourile sunt renovate iar camerele duble sunt in vila 29 si cred ca si in 30.

Sejur placut!

aure, Beatrice, biancuta, joldeam, marr