ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2010
DIN: Tulcea
ÎNSCRIS: 09.08.10
JUL-2010

Un sejur excelent

Am fost in concediu anul asta, in a doua parte a lunii iulie, la hotel Sol Nessebar Mare si ne-am simtit extraordinar. 10 zile de vis!

Am ajuns la hotel cu masinile proprii, am fost cazati rapid si fara probleme la etajul 6. Urcarile si coborarile cu liftul sunt super deoarece au peretele din exterior de sticla si se vede toata marea.

Camera enorma cu vedere inspre sol Palace si mare... superba priveliste... baia foarte spatioasa si curata... apa calda tot timpul, feon in baie, mini bar in camera, tv, aer conditionat reglabil, prosoape curate pe care le schimba si in fiecare zi... daca vroiai... astenuturile schimbate la 2 zile. Pentru copil un fotoliu pat cam ingust dar patul pentru adulti enorm.

Sala de mese foarte mare iar mancare din belsug... poate unele au un gust neobisnuit pentru noi iar combinatiile lor nu sunt specifice bucatariei noastre dar nu plecai nemancat de acolo. Mancarea intotdeauna proapata, salate multe si fructe din belsug. Ceaiuri, cafea (cam nasoala), sucuri, bere, vin, apa la discretie. Prajituri foarte bune precum si clatitele cu ciocolata.

Piscina destul de mare, curata si ca adancime normala (de la 60 cm la 1, 40 cm), partea buna e ca poti folosi oricare din cele 4 piscine ale complexului. La piscina copiilor erau tobogane cu apa si mai mici si unul mai mare si piscine cu apa mica... seara se puteau da cu barcutele pentru 3 leva/10 min.

Hotelul avea 2 baruri... unul la piscina si unul in holul hotelului de unde serveai bauturi, bineinteles gratis... inghetata la discretie aproape la orice ora precum si niste gustari compuse din prajiturele, un fel de pateuri cu foetaj, biscuiti si uneori chiar sandvisuri.

Complexul avea o echipa super de animatori care ziua organizau tot felul de jocuri pentru toata lumea... polo, volei, fotbal, gimnastica in apa, aerobic in parc, lectii de salsa, tango, jocuri distractive precum si tot felul de activitati pentru copii.

Seara, aceeasi animatori, aveau spectacole. Sunt 7 spectacole, in fiecare zi a saptamanii alt spectacol, mie personal mi-au placut foarte mult. De asemenea de la 20. 30 organizau discoteca copiilor.

Complexul are un parculet unde se tin spectacolele si din acest parculet cobori cateva scari si ajungi la mare. Plaja destul de ingusta si plina de sezlonguri si umbrelute contracost. Noi mergeam dupa-amiaza la mare pe la 16. 30 si puteai folosi sezlongurile si umbrelele fara sa te mai intrebe nimeni nimic. Apa marii, in general curata dar au fost si zile cand erau niste alge.

Complexul se afla intre localitatile Ravda si Nessebar, am fost in plimbare la Nessebar... am vrut sa luam autobuzul din fata complexului dar circula destul de rara asa ca am luat un taxi... 10 leva pana la Nessebar... cam 3 -4 km... Nessebarul un fel de insula... foarte frumos si foarte aglomerat dar merita vizitat...

la Ravda... e un orasel obisnuit dar acolo am fost la shopping... e mai ieftin ca la Nessebar sau Sunny Beach... si am fost pe jos... cam 2, 5 km fata de hotel...

Parcarea e cu plata si pazita... nu au fost probleme.

Una peste alta am avut o vacanta reusita, m-as intoarce acolo oricand si fara ezitare. Am plecat de acasa oarecum sceptica din cauza parerilor postate de unii si care nu erau tocmai grozave dar acum dupa ce am fost acolo consider ca nu ai de ce sa te palngi. Toate sunt asa cum trebuie sa fie. Bravo lor!

Trimis de anadutu in 09.08.10 11:02:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2350 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anadutu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera foarte mare
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 6 voturi)

pepsi70ro
    [09.08.10 11:26:50]

Foarte bun reviewul mai cu seama fiind si primul scris pe acest site, cu foarte multe informatii recente.

Felicitari si bine te-ai alaturat familiei AmFostAcolo!

Cat te-au costat cele 10 zile de vacanta acolo?

anadutuAUTOR REVIEW
    [09.08.10 20:58:00]

1100 euro pentru o familie de 3 pers (1 copil de 7 ani).

Multumesc pentru aprecieri... daca mai pot sa va ajut cu ceva...

anadutu
    Alte impresii din această RUBRICĂSol Nessebar Mare Resort & Aquapark: