ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2010
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 03.05.09
SEP-2009

O zi la Slanic Prahova

Mai fusesem aici doar cand eram copil! Acum, cand sunt si eu parinte, la randul meu, mi-am dorit foarte mult sa-mi duc fiul aici, sa vada si el ceea ce pe mine m-a incantat foarte tare candva! Pe vremea aceea eram…un pionier destoinic…. Si asa am hotarat, sa mergem sa vedem salina din Slanic Prahova, cea mai mare salina din Europa, deschisa undeva pe la 1688 de spatarul Mihai Cantacuzino iar pe la 1912 sa introdus iluminatul electric, din aceasta exploatare sa extras sare pina in 1970.

Impreuna cu sotia si baiatul, am plecat din Bucuresti cu masina, pe DN1, inspre Ploiesti, apoi pe Valea Teleajenului. Am ajuns foarte repede, in total, cam 100 km, drumul destul de bun si nu foarte aglomerat.

Am ajuns in orasul Slanic Prahova, un oras din centrul tarii situat pe raul Slanic, asezat intr-o depresiune, in curbura subcarpatilor, inconjurat de dealuri impadurite, intr-o zona cu un potential natural foarte ridicat.

Mi-a placut orasul, cam micut, dar curatel, modernizat, cu cateva blocuri, case frumoase traditionale, cu cerdac, o multime de terase si pensiuni noi aparute si multi turisti, ca era sfarsit de saptamana.

Nu departe se vad Muntii Teleajenului. Este un loc foarte pitoresc.

Aceasta statiune balneoclimaterica este deschisa tot timpul anului si e vizitata de multi turisti, atat pentru tratament, cat si pentru relaxare si distractie. In primul rand e renumita pentru 2 lucruri: pentru salina, care ar fi cea mai mare din lume si pentru Muntele de sare, care e cel mai mare de pe continent. Zacamintele de sare se exploateaza aici de peste 300 de ani, din vremea lui Mihai Cantacuzino. Si a fost iluminata abia la inceputul secolului trecut. Are si un adevarat Muzeu al Sarii!

Atentie, lunea este inc hisa salina. Iar programul era cam scurt, in cursul saptamanii era de la 9 pana la 13, iar in weekend de la 9 la 17. Pretul platit la intrare pentru adulti era anul trecut 12 ron pentru adulti si 6 ron pentru copii, dar poate intre timp a mai crescut!

La bilete nu erau foarte multe persoane undeva la vre-o 5 pers.in 10 minute eram in asteptarea liftului care spre deosebire de vremea in care am fost eu aici cred ca prin anul de gratie... 1985,acum este mult mai mic ,incapeam cam 10 persoane in el.Si iata coboram in salina cu mici hurducaieli ajungem jos .

Temperatura in salina este de doar 12 grade. Acolo am putut juca fotbal sau tenis de masa.Se simte un pic presiunea in urechi. Pentru copii sunt si balansoare si masinute. Poti servi si masa.Dar eu nu m-as incumeta sa mananc ceva de acolo! Este si un magazin de unde poti achizitiona diverse suveniruri,si produse din sare. Salina este benefica pentru toti, nu doar pentru cei cu afectiuni.

Pentru cei care vin la tratament in statiunea balneoclimaterica Slanic Prahova, ar trebui sa stie ca aici este recomandat pentru reumatism, pentru diferite forme de boli ale sistemului nervos, boli ginecologice. respiratorii, dermatologicesi vasculare. Izvoarele cu apa minerala care au concentratie mare de sare si sunt foarte bune pentru tratarea reumatismului. Se mai pot face aplicatii cu namol cald pentru afectiuni ginecologice. In cazi se pot face bai minerale calde, iar in lac, bai reci!

La adancimea de peste 200 de metri vechea mina de sare, Unirea, care a fost transformata in sanatoriu. Pacat ca nu sa investit un pic in acel sanatoriu pentru ca nu multe tari au asa ceva, dar asa parca revedeam acelasi mobilier

Ne-am simtit foarte bine acolo toti 3, deoarece era ceva nou pentru noi, imbinam utilul cu placutul. Aerul acela sarat este extraordinar pentru aparatul respirator.

Pentru cei care nu vin aici pentru tratament, in aupropiere, la 6 km, puteti vizita si Manastirea Crasna, apoi e o rezervatie naturala, un munte neacoperit de sare. Un alt obiectiv turistic ar fi Piatra Verde, pe care am zarit-o si admirat-o chiar din centrul orasului. Mai puteti face plimbari de o jumate de ora la izvoarele din apropierea orasului.

La 20 de metri adancime, este Grota Miresei, un lac renumit prin modul in care s-a format, adica prin prabusirea unei mine de sare din zona.

Noi am stat decat o zi, pentru ca seara ne-am reintors in Bucuresti, dar a fost o excursie placuta si educativa si nu a fost obositor, din cauza ca nu este atat de departe. Am ales aceasta zona, deoarece eram cam plictisit de celebra si aglomerata Vale a Prahovei.

Si mi-am atins si scopul initial, acela de a-i arata fiului nostru cat de multe frumuseti sunt in jurul nostru, dar trebuie sa le sti descoperi, admira si aprecia.

Trimis de raduu1972 in 09.08.10 00:29:14

VIZUALIZĂRI: 6199 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raduu1972); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 cred ca din cauza presiunii ,mi-a tremurat aparatul....

ionescunic
[09.08.10 08:07:49]

Foarte frumos Radu, am fost si eu aici tot asa in copilarie, acum review-ul tau ma face sa ma gandesc la o revenire cat de curand, dar totusi mi-e frica de liftul cel rau...

georgiana
[09.08.10 08:13:32]

@ionescunic,

Ce lift?

Ca eu n-am fost acolo si nici intr-o alta salina nicioadata! Spune-mi, te rog frumos, ca sa vad daca imi doresc sa merg si eu acolo sau nu!

ionescunic
[09.08.10 08:25:23]

Ca sa cobori in salina, te urci intr-un lift cam scary movie si cobori ceva, mie mi se parea interminabil momentul.

dannek
[09.08.10 08:30:12]

@georgiana

Si liftul lui @ionescunic te da cu capul de pereti pina jos asa ca nu este o experienta prea frumoasa.

Dar nici la Slanic Moldova nu mi-a fost rusine.

Am nimerit un sofer care cobora cu un microbuz de zice-ai ca scapa trenul!

georgiana
[09.08.10 08:37:52]

@dannek,

Nu ma mai speria si tu, credeam ca @ionescunic ma pacaleste, tachinandu-ma, pentru ca la Intalnirea de la Poiana Brasov,cand am uract cu el ,cu liftul si i-am povestit de ce nu merg eu singura cu liftul, pentru ca am o experienta neplacuta din copilarie!

Dar tu @raduu 1972, de ce nu ai zis nimic de liftul asta? Sau din copilaria lui Nicu s-a mai schimbat si acum o fi unul nou si modern?

dannek
[09.08.10 08:43:53]

Garantat ca este acelasi lift, am fost eu de curind?

Asa mai bine te duci la Cacica ca se coboara pe niste trepte... cam multe cei drept dar nu ai lift sau microbuz.

Sau daca ti mortis sa dai cu liftul intai du-te la Slanic Moldova date cu microbuzul si daca scapi coboritul cu liftul la Prahova este un riset de copil.

[09.08.10 08:54:19]

Inainte vreme, liftul nu era nici macar iluminat... Intr-adevar, coborarea era ceva deosebit, dupa 10 sec. erai in bezna totala, lumea soptea incetisor, parca de teama sa nu trezeasca paznicii salinei din adancuri - titanii de sare. Cu inconstienta specifica varstei, ma bucuram nespus de calatoria cu liftul spre pantecele pamantului, cursa parea interminabila, si ma amuzam de teama celor mari. In minte revedeam pataniile eroilor lui Jules Verne, dintr-un celebru roman al copilariei, "O calatorie spre centrul pamantului", si ma gandeam ca daca ne continuam drumul, nu ma intrebati cum, ajungem in China sau iesim in apa vreunui ocean...

Iar despre baile ce-au facut faima Slanicului odinioara (aici am invatat sa inot), nu pot sa spun decat ca ma bucur tare mult ca turismul in zona s-a revigorat in ultimii ani, macar partial; la Baia Rosie si Baia Baciului s-au facut cateva amenajari de bunsimt, iar, daca informatia mea este corecta, in vara asta s-a redeschis si Baia Verde. Am insa, o mare parere de rau pentru prabusirea muntelui de sare, autoritatile locale n-au reusit sa-l sprijine cumva, din lipsa fondurilor, iar acum 5-6 ani, in urma unor ploi diluviene, a disparut intr-o noapte.

catalinalupu
[09.08.10 09:14:39]

Sa sti, tot prin 1985 am fost pentru prima data la Slanic Prahova, cu ai mei parinti in concediu si am stat atunci in vilele din fata salinei, care acum sunt in paragina din pacate, dimineata dupa micul dejun se facea o coada...imensa pentru a intra in mina, stateam pana la pranz cand la fel era o coada imensa pentru a iesi din mina. Liftul a suferit de atunci mici...imbunatari, dar aventura coborarii si urcarii e cam aceeasi...noi revenim cand si cand in weekend, pentru un aerosoli si pentru un gratar la iarba verde pe valea Teleajenului. Un vot si de la mine!

[09.08.10 10:30:12]

@ ionescunic ,in privinta liftului nu cred ca ai de ce sa iti faci griji cu toate ca sunt cam 200 de metri de coborat,pe vremuri daca iti mai aduci aminte era ceva mai mare ,iar lumina din cabina se stingea la coborare si se mai lovea de peretii putuli minei.oricum cred ca o usoara investitie ar atrage si mai multi turisti

[09.08.10 10:31:47]

@georgiana, sa cred ca iti este frica de lift? nu cred ca ai dc sa iti faci probleme, merita vizitata salina

[09.08.10 10:33:50]

@ dannek,in locurile frumoase se ajunge putin mai greu.....

[09.08.10 10:36:47]

@bessondm, poate ca inca mai vin turisti acolo in virtutea a ce a insemnat Salina pentru generatia noastra.

[09.08.10 10:39:13]

@catalinalupu, banuiesc ca facem parte din aceeasi generatie de pionieri care au fost dusi in excursie la Salina. hmmm... emotiiile de atunci cu greu le mai poti regasi astazi

catalinalupu
[09.08.10 10:42:36]

Asta asa e, dar eu le-am vazut la fimiu inca, in multe ipostaze, o fi genetica de vina... si nu pot decat sa ma bucur inca, ... sper pentru multa vreme de acum incolo... dar cine stie...

[09.08.10 12:16:48]

@raduu1972

Salina e intr-adevar un loc deosebit, fie si numai prin grandoarea deschiderii de 200m (numai in sare) ; nu mai vorbim acum de efectele terapeutice, sunt arhicunoscute, cred. La un moment dat, a fost si ea in pericol de surpare, tot in urma unor ploi marete, dar aici s-a reusit salvarea ei prin implicarea celor de la exploatarea miniera, prin aducerea unor specialisti geotehnicieni, au fost adoptate solutii complexe de drenare a versantilor de deasupra salinei pentru eliminarea infiltrarilor, in fine... desfasurare mare de forte.

Am revenit si eu anul trecut la Baia Baciului, arata bine acum, recunosc, chiar mai bine ca atunci cand eram copil. Un singur lucru m-a deranjat, insa: peste tot - gratare si focuri arzand... nu va spun ce nori de fum si mirosuri de carnati/mici/fripturi te asalteaza din toate partile. Ok, are si gratarul farmecul lui, dar parca n-ar strica un pic de cenzura in locuri asa aglomerate. Pana la urma, tine tot de respectul pe care trebuie sa-l aratam unul fata de altul, ce vina am eu care vin sa fac o baie sarata, sa plang de la un capat al zilei din cauza fumului?! Respect pe care unii dintre vizitatori l-au uitat acasa.

[09.08.10 19:28:35]

sper sa placa melodia atasata insa nu este batuta in cuie !

[09.08.10 21:43:45]

placeee multumesc mult webmaster 13,dau o bere)))) receeee

ciocanioana
[09.08.10 22:05:02]

Hello superb loc merita revazut! Am fost si eu acolo cu ceva ani in urma!

[16.08.10 16:24:06]

O singura completare - orasul se numeste Slanic. Atat. Nu Slanic Prahova, nu Baile Slanic Prahova (aici vorbeste prahoveanul din mine.

[16.08.10 16:40:10]

@bessondm, Slanic Prahova pentru a o putea deosebi de Slanic Moldova. ai dreptate, orasul se numeste Slanic de PH. multumesc pentru completare.

magdalena
[17.08.10 09:25:56]

Ai descris foarte frumos statiunea Slanic Prahova, ai adus un suflu optimist in descriere, poate ca nu e departe vremea cand o sa o vad si eu la fel...

Sa speram ca se va investi in ea.

recul*
[23.08.10 15:06:04]

din pacate Slanicul pastreaza PREA mult din atmosfera anilor '50. un orasel de munte care te duce cu gandul la faptul ca unii romani (inca) nu stiu sa faca turism. mie unul mi s-au parut un pic exagerate preturile, de la taxa de coborare in salina, 14 lei de persoana (7 lei de copil) , mai erau si niste taxe pentru aparatul de fotografiat sau camera video, 20 de lei intrarea in strandul de la Grota Miresei, iar preturile de la restaurantul cu acelasi nume sunt chiar mult prea mari pentru serviciile si mancarurile oferite. dar lipsa de concurenta isi spune cuvantul si aici...

eu personal recomand, ca si @raduu1972 pe cat posibil, excursiile de o zi, dar alegerea apartine fiecaruia. felicitari pt review!

Ellada_sagapo
[29.08.10 15:32:29]

Frumoasa descriere!

Acum, cunoscandu-i istoria, si pozele, nu mai imi ramane decat sa vizitez salina!

Dar frig si aici, doar 12 grade, urasc frigul!

Punem hainele de toamna pe noi si gata! Cand iti doresti ceva cu adevarat gasesti o cale!

bessondm, catalinalupu, ciocanioana, dannek, Ellada_sagapo, georgiana, magdalena, raduu1972, recul*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Slănic Prahova: