ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2010
ÎNSCRIS: 15.07.08
JUL-2010
single

Gradina Botanica - ultimul loc verde al unui oras asfixiat

Imi aminteam ca prin vis ultima vizita la Gradina Botanica, undeva pe la inceputul liceului - chiar si atunci, cand natura si verdeata erau poate ultimele destinatii favorite ale unui adolescent teribilist, pur si simplu m-am indragostit de acest loc.

Dupa 10 ani, sleit de caldura de afara, am urcat pe bicicleta si am traversat complet orasul, in cautarea unui loc unde puteam sa respir linistit aerul, fara a fi intoxicat de tevile de esapament sau asfaltul pe cale sa devina lichid.

Surprinzator sau nu, n-as putea sa spun ca s-a schimbat mare lucru aici. Mi s-a parut un loc la fel de incantator, cu toate ca data trecuta mi s-a parut ceva mai verde (iluzie optica a unui copil sau delasarea anilor recenti? ).

Nu sunt foarte multe lucruri care pot fi spuse despre Gradina Botanica, cel putin nu din punctul de vedere a locului de relaxare pe care aceasta il poate servi - recunosc ca nu am intrat in muzeu, serele erau inchise, dar... nu m-a deranjat deloc asta, locul meu era pe aleile gradinii.

Este pacat sa ai o dupa-amiaza libera si sa nu vii aici - atata verdeata ar fi irosita daca n-ar fi nimeni care sa o admire.

Am vazut si oameni la picnic aici (decent, nu cu gratare si alte prostii), langa arborii care par mai vechi decat orasul.

Recomand.

Trimis de C05T1N in 07.08.10 10:38:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 1545 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (C05T1N); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Veritabila "peace and quiet". Ma intreb de cat timp dormea omul acolo...

[07.08.10 12:09:06]

Cel mai frumos verde al gradinii il puteti vedea prin luna mai! Atunci totul pare perfect,straturile de flori zambesc imbobocite, neofilite inca de arsita ce se asterne odata cu venirea lui cuptor!Iarba o poti gasi in acest sezon inca netunsa de la inceputul primaverii(cel putin in unele locuri mai ferite) si te poti tolani in voie daca te induri sa o culci la pamant!Iti creaza acea impresie de salbatic, ca in padure! In plus aleile nu sunt aglomerate ca intr-un parc, poti citi o carte in liniste!!

Despre sera nu va pot spune prea multe lucruri frumoase! Intrarea pare incantatoare, apoi odata patrunsi in celelalte sere nu mai iti pastrezi aceeasi impresie! In plus geamurile serelor sunt f murdare si patate de rugina! Florile sunt destul de frumoase, au multe specii, dar felul in care sunt ingrijite nu pare a fi intotdeauna unul calificat! Daca aveti norocul sa puteti intra in sera cu nuferi ramaneti totusi cu o parere f buna, e f frumos! Nuferi puteti gasi si afara intr-un mic lac ferit(cel putin noi am gasit acum vreo 2 ani)!

Langa sere exista si un mic labirint cu "loturi"unde poti admira anumite flori sau plante pentru fiecare existand indicator cu denumirea stiintifica si populara!(la vremea aia erau chiar f frumoase).

Oricum de vizitat, o oaza de verdeata intr-un Bucuresti prea aglomerat, prea galagios!

CLAUD1A
[07.08.10 13:35:36]

True, un loc prea putin stiut de localnici.

raduu1972
[07.08.10 14:33:49]

un loc care altadata atragea foarte multi bucuresteni,dar acum s-a mai mai pierdut ceva din farmecul acestei frumoase gradini.hai sa o redescoperim

[07.08.10 14:42:31]

Felicitari pentru foto! Sunt extraordinare! Iar zona de conifere este extraordinara!

[07.08.10 14:43:41]

CLAUDIA Intr-adevar, unii habar nu au ca exista acest loc in Bucuresti! Merita o plimbare sa il descoperi sau sa il redescoperi!

cosminp
[08.08.10 10:13:37]

categoric nu sunt de acord ca aceasta gradina publica este "un loc prea putin stiut de localnici".

de gradina botanica cred ca au auzit aproape toti oamenii pe care ii opresti pe strada si ii intrebi. poate nu stiu unde este localizata, dar de auzit, sigur au auzit.

picnicul de care vorbesti era format din sandwichuri?

cat priveste dormitul pe bancile din parc, in tarile civilizate este interzisa aceasta practica. acolo vine cate un politist, te trezeste si, daca ai noroc, iti spune sa pleci. daca nu, te legitimeaza, iti da amenda sau te duce la sectie.

[08.08.10 21:28:03]

cosminp In privinta dormitului in parc pe banca, in alte tari trebuie sa te legitimezi si daca nu ai acte astepti cateva ore in sectie ca sa demonstrezi ca ai unde sa dormi! ! de amenda nu prea ai cum scapa!

in schimb poti dormi pe iarba daca iti aduci paturica! La ei se poate calca iarba!

Costi
[12.08.10 15:02:48]

@aida. alecu

Aşa este, în mai este grozav. Cel puţin, aşa am găsit-o eu, click aici

Şi nu erau nici oameni care dormeau pe bănci şi nici măcar la picnic.

[12.08.10 21:30:32]

costi Eu am zis ca mai e cea mai buna luna de dus acolo pentru ca probabil imi place sa vad anumite lucruri, altora poate le place altceva, tu esti de aceeasi parere vad, , dar sti cum e:unora le place...jazz-ul!!

bose
[14.09.10 23:32:28]

Un loc placut unde nu am mai fost de mult timp si unde mai exista un colt real de natura pura. Fotografiile imi rascolesc amintirile. Frumos. Ce poti spune? Imaginile vorbesc de la sine. Poate daca s-ar investi putin mai mult... Dar e bine ca mai exista si ca deocamdata a scapat de moara pragmatica a capitalismului original de pe plaiurile noastre.

[10.11.15 10:10:10]

Mutat în rubrica "Grădina Botanică Dimitrie Brândză București, BUCUREȘTI" (nou-creată pe sait)

aida.alecu*, bose, CLAUD1A, cosminp, Costi, raduu1972
Alte impresii din această RUBRICĂGrădina Botanică Dimitrie Brândză: