ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2010
ÎNSCRIS: 16.07.09
JUL-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: apoape 6

Merita

Totul a fost super bine. Eram reticenta la inceput dar in momentul in care am ajuns mi-a venit inima la loc.

Camera ptr. care am optat a fost studio - garsoniera foarte spatioasa cu spatiu de dormin cu 2 paturi, tv cu div programe dar si postul hotelului unde poti comanda orice film doresti sa vezi.

2. living cu o canapea generoasa, mobilier nou, modern, toate de bun gust.

3. bucatarioara super dotata - frigider mare, cuptor cu microunde, plita cu inductie foarte utila ptr. incalzitul laptelui ptr. copil, seturi de tacamuri ptr. 6 persoane, cupa de inghetata, cesti de cafea, pahare, farfurii, salatiere, craticiore, ibric de cafea etc.

4. balcon super mare.

5. baia draguta, cada cu hidromasaj.

Am prins o oferta super cu md si pranz, si bine am facut ca am optat si ptr. masa de pranz, ptr. ca hotelul este la cca 1 km. de Mamaia, si cu un copil ar fi fost dificil cu masa, de cautat restaurant, de asteptat pana cand se prepara ce ai comandat... si oboseala dupa plaja.

Apropo, plaja a fost super, curata, apa buna, limpede de se vedeau pestisorii prin ea, mergeam cca 100 m si apa era pana la genunchi. Se plateste sezlongul 10 lei/per. cu toate ca initial pe site spuneau ca sunt gratis, umbrelutele sunt din paie cele care au fost la Majestic.

Sunt 4 piscine, 1 ptr. adulti, una mica mica ptr copii mici si inca una tot ptr. copii, dar si o picina acoperita.

De jur imprejurul lor este o piscina raulet care este grozava.

In prima zi s-a intamplat un incident nu tocmai placut, cand fetita mea nu m-a ascultat si a intrat in piscina raulet fara sa ma astepte si pe mine si era sa... noroc ca am fost la un pas de ea. Am fost dusa in eroare de receptionera care mi-a spus ca garsoniera noastra este chiar linga piscina ptr. copii.

Dar vreau sa subliniez urmatorul aspect - a doua zi cineva de la marketing cerea parerea turistilor, iar eu le-am sugerat ca normal ar fi ca piscinele ar trebui sa aiba placute cu adancimea apei si surpriza a doau zi erau montate placutele.

De jur imprejurul piscinelor sunt fel de fel de baldachine, leganute, sezlonguri.

Tot timpul era personal care verifica ca totul sa fie ok.

Masa buna, diversificata. Mic dejun/lapte rece, cald, cereale, compot piersici, ananas, salate diverse, crenvusti, oua, cabanos, ficatei, cafea. Ce mi s-a parut dragut aveau u spatiu /self service unde iti puteai prepara singur cafeau.

Prinz / 3 feluri de ciorba, spanac cu carne, sarmalute, ardei umpluti, varza calita cu carne, bame cu miel, sarmale libaneze, budinca de legume, cartofi la cuptor, cartofi prajiti, pomana porcului, ficatei carne de pui divers preparata, ex. cu alune, salate diverse, acrituri, legume din care iti puteai face salata care o doreai. Ceva foarte bun - avea un gratar unde iti facea mici, carnaciori, ceafa de porc, frigarui.

Cina am servit-o acolo doar in prima seara ptr. ca apoi am fost in Mamaia. Ne-am luat abonament pe 7 zile de intrare in Mamaia.

Nu in ultimul rand trebuie sa precizez ca au un spatiu mare de joaca cu topogane, saltelute, casute dar si un spatiu la parterul unui hotel cu sala de cinema ptr. cei mici. In fiecare seara aveau program ptr. copii cu animatori de la 18-19, apoi distractia se muta pe terasa restaurantului.

Parintii stau la masa aproape linistiti si copii se joaca cu animatorii.

Seara de seara sunt spectacole cu artisti cunoscuti sau mai putin cunoscuti dar talentati.

Toate mesele sun in sistem bufet suedez. Pret 50 lei/pers, iar copii 25 lei.

Mai este si un loc amenajat ptr. fitness.

Am sa postez si cateva fotografii destul de relevante.

Inca ceva (important): curatenia se face zilnic, lenjeria se schimba la 2 zile.

Trimis de danait in 05.08.10 19:17:21

VIZUALIZĂRI: 6416 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danait); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Imagine din balcon.

roxxie [05.08.10 19:27:02] »

Buna, niste poze?

danait [05.08.10 19:28:18] »

Acum le postez.

creivean [05.08.10 19:29:39] »

Când un review ca al tău vine la o lună (parcă) de la deschiderea resortului, la câteva ore după ce (curios fiind) am pus o întrebare despre acest resort, vezi click aici, constaţi că, comunitatea noastră, chiar a crescut bine şi are useri foarte valoroşi, aşa că, nu-mi rămâne decât să aştept validarea pozelor.

Despre şezlonguri, se scrie şi pe sait că-s 10 lei, şi m-ar interesa mai multe amănunte despre masă. Dacă plăteşti demipensiune (ambele mese bufet), se poate servi şi a treia masă, contra cost (bufet), la 50 lei RON/persoană? Au şi alte restaurante, A La Carte, Pizzerie, etc? Au bar pe plajă? Se ajunge uşor la plajă (se trece vreo şosea) ? La barul de la piscină se poate servi masa?

Mulţumesc pentru review. Resortul pare a fi un foarte bun început pentru relansarea turismului românesc.

creivean [05.08.10 19:32:41] »

@roxxie

Pana se urca/valideaza pozele, intra click aici

aida.alecu* [05.08.10 19:43:51] »

WAw, in sfarst vesti bune de pe litoral...de la noi! Bravo! plaja este departe? au plaja privata?asteptam si pozele tale!

creivean [05.08.10 19:45:59] »

Pe sait la ei spun 100 metri, plaja lor, privata, cu 10 lei şezlongul.

aida.alecu* [05.08.10 19:57:29] »

Aha, bun asa! Si daca nu esti cazat la ei?...dublu probabil!

danait [05.08.10 20:18:52] »

Acum a aparut pe site tariful ptr. sezlong. Cand am optat eu ptr sejur erau gratis. Dar pana la urma nu e nici o problema.

Toate mesele sunt bufet suedez. Nu au alte restaurante. Ptr a servi a la carte trebuie sa comanzi cu o zi inainte-asa scria pe un afis. Daca mergi in grup mai mare se merita sa servesti seara bufet suedez ptr ca poti urmari si spectacolul, daca esti gurmand mananci, vorbesti, bei-contra cost, iar mananci...

La barul de la piscina nu se serveste masa.

Langa restaurant este si un bar - LA ABDUL - de unde poti urmari programul artistic daca nu vrei sa servesti masa la restaurant.

danait [05.08.10 20:19:46] »

Plaja nu este departe,cam la 5 min de hotel

creivean [05.08.10 20:24:08] »

Bar pe plajă ? Sau alte chioşcuri, pentru o îngheţată, apă rece, etc.

aida.alecu* [05.08.10 20:25:06] »

Te cam inveti! Unde te crezi?! chiar, au?

webmasterXY* [05.08.10 20:34:58] »

Au apărut şi pozele, enjoy. Poza 5 a fost ştearsă, fiind dublura pozei 4.

aida.alecu* [05.08.10 20:36:29] »

Bravo! Multumim!

Djbobo* [05.08.10 20:44:13] »

In sfarsit si la noi ceva serios care sa nu-ti strice vacanta. Sper sa nu bea apa dupa ceilalti si sa strice treaba. Din ce am inteles patronul ar fi arab.

Pe site-ul lor pretul il vad mult mai mare decat ai platit ptr sejur, or fi majorat tarifele?

danait [05.08.10 21:30:44] »

Da au bar pe plaja cu sucuri, inghetata si banuiesc bauturi alcoolice.

Pe plaja e liniste, nu vin diversi cu porumb, namol, etc.

danait [05.08.10 21:36:47] »

Resortul face parte din reteaua Olimp-Majestic, dar este cu mult peste.

Cand am ales eu pe 23.07 aveau oferta afisata pe site cu 25% reducere, dar surpriza placuta a fost cand am sunat la receptie si mi-au spus ca ptr, inca 300 de lei ptr. 2 pers. avem si prinzul inclus. intreg sejurul.

Copii pana in 12 ani cred nu platesc cazarea si masa.

In camera studio de ex. pot sta 3 adulti si un copil sau 2 adulti si 2 copii.

Flaviu [05.08.10 21:48:19] »

Un asemenea review te incita si, cum sunt in cautarea unui loc de petrecere a unui sejur in ultima decada a lui august, caut rapid site-ul resortului cu pricina. Si ce sa vezi: resort nou, modern, apartamente spatioase si mobilate modern, piscine frumoase, bar la piscina, plaja aproape si o parcare mare (zic ei). In concluzie: o adevarata "senzatie" aparuta pe Litoralul nostru mult hulit (de multi). Care va sa zica a aparut si "luminita de la capatul tunelului" - imi spun eu in mintea mea patrioata - si sa vezi ce turism ne-om "trage" de-acu-ncolo de vor face bulgarasii coada la vignete la Vama Veche.

Coane Flaviu-imi zic eu-cauta rapid oferta de pret ca timpul trece si nu mai gasesti oferte decat la Vintu de Jos. Zis si facut, iata ce gasesc:

- pret/persoana in studio= 340 euro cu mic dejun inclus.

Hopa! Cam scumput, imi zic eu, pentru unii care vor sa penetreze pe piata (deloc virgina) turismului de cura heliomarina. Da' ce nu face omu' cu dragoste nemarginita de tara asa ca hai sa citesc mai departe-

acum urmeaza una din "bulele" marketingului autohton -

- suplimentul pentru demipensiune (pranz) este OBLIGATORIU (sublinierea mea, ca la ei e scris mult mai mic) si e in valoare de 10 euro/zi/persoana.

Pai bine fratilor, nu puteati spune de la inceput ca pretul e de 410 euroi de cap de vita furajata Sau, daca tot v-ati dat doctoratu'-n marketing, de ce nu afisati un pret de 199 euro/persoana/sejur All Inclusive la care se adaugati urmatoarele servicii (scris mic, undeva in josul paginii) neincluse in tarif da' obligatoriu de achitat la receptie:

- taxa acces resort = 20 euro/zi/pers.

- taxa acces toalete publice = 20 euro/zi/pers.

- taxa salubritate = 20 euro/zi/pers.

- taxa dusuri la piscina = 30 euro/zi/pers.

- taxa acces liber in Marea Neagra = 50 euro/zi/pers.

- tipsuri pentru personalul de la receptie, barmani, ospatari = 50 euro/zi/pers.

- taxa pentru lebede facute din prosoape = 10 euro/zi/pers.

- cota dividende actionar majoritar = 11 euro/zi/pers.

Nu credeti ca e mai "atragatoare" oferta?

Basca persoanele single trebuie sa plateasca camera intreaga adica vreo 750 euro pe 7 zile (sau trebuie sa calculez si suplimentul pentru pranz pentru 2 persoane?).

Avand in vedere cele descrise mai sus, doresc sa postez urmatorul anunt:

''Tanar simpatic de varsta a doua, iubitor de sejururi romantice in Gradina Carpatina Litorala, posesor auto fiabila autohtona, doresc cunostinta cu tanara (doamna, domnisoara) iubitoare de cura heliomarina, in vederea petrecerii unei vacante de neuitat in mirificul resort Phoenicia Holiday. Asigur transport si cazare cu mic dejun Am o singura conditie: partenera isi suporta suplimentul de demipensiune si (eventual) sezlongul pe plaja"

Multumesc pentru (ne) intelegere.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][13 voturi]
    PeterCook [05.08.10 22:01:45] »

Flaviu te-am punctat pt. acest ecou.

Da' asa sunt toti prietene ... romani, bulgari, turci ... martzieni etc... cei din industria hoteliera ... au tot timpul cel putin o surpriza (ne)placuta si bine ascunsa pt. "clientul lor, stapanul ...".

Hai sa-i sustinem olecutza pe astia ca, totusi, au facut ceva fain si, poate fiind noi, mai invata, mai imbunatatesc cate ceva pe parcurs (vezi faza cu adancimea apei).

P.S. Punct si pt. danait, tare asteptam un review pe aceasta tema.

Sanziana [05.08.10 22:07:14] »

@flaviu, daca treci si grupa sanguina, culoare naturala la par si ce sporturi extreme practici, sigur gasesti doritoare... dar nu aici

un vot pentru originalitatea ecoului desi pretul la suplimentare ar trebui sa fie de sejur nu pe zi ca iese prea mult.

@danait, este primul review pe care il trec la favorite de cand cu functia asta, ma incanta sa aflu de asa un loc, cand am mers eu ultima oara in zona acolo era un adevarat santier. Intradevar calitatea costa si chiar daca unora li se pare scump eu zic ca se merita. Un SB pe merit vine catre tine.

Flaviu [05.08.10 22:11:50] »

Doresc si chiar acord nenumarate sanse Litoralului romanesc (hotelierilor), din pacate ei nu prea imi mai acorda mie multe sanse sa le trec pragul.

O seara buna!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [05.08.10 22:26:01] »

o nedumerire:

-tipsuri pentru personalul de la receptie, barmani, ospatari = 50 euro/zi/pers.

persoana asta, e vorba de turist, ori de persoană din personal?!? nu de alta, da' să ştiu dacă mi'ajung banii (sau nu)...

danait [05.08.10 22:33:00] »

Revin si spun ca am platit 2300 lei ptr. 7 nopti cu dp. Trimit si f. proforma daca vrei. Daca nu doresti dp. poti servi masa de pranz. contra sumei de 50 lei/pers si 25 lei copil achitand la restaurant. Optand ptr. dp. copilul nu plateste masa. Suna la receptie, daca ai citit review-ul meu am precizat ca fata de pretul de pe site, in momentul cand am facut rezervarea telefonica mi-au prezentat si reducerea ptr. dp.

Am verificat si eu pe site acum si ai dreptate dar ptr. un sejur de 7 zile ai reducere 10%, iar copii nu platesc. Incearca sa vb. la telefon. Probabil au marit tarifele vazand ca vin multi turisti.

danait [05.08.10 22:33:53] »

[@sanziana_m] - ms.

Flaviu [05.08.10 22:37:09] »

@Dragos

Sa nu exageram, totusi, in caz contrar mai bine ne cazam la Hotel Negresco pe Coasta de Azur. Sanziana m avea dreptate privind preturile "inventate" de mine: sunt per sejur nu per zi.

Flaviu [05.08.10 22:45:50] »

@danait

Multumesc pentru precizari dar eu ma refeream la 'tratamentul" pentru persoanele single, acelasi, din nefericire in 99% din unitatile hoteliere de pe Litoralul nostru. Din pacate trebuie sa ma orientez catre touroperatori straini si alte locuri de vacanta pentru ca acolo nu platesc "pentru doi".

ancamariagadea* [05.08.10 23:29:05] »

@danait, foarte interesant review-ul tau! Chiar asteptam impresii despre aceasta locatie nou deschisa

andreimara [06.08.10 00:03:15] »

@ danait Ma bucur mult ca ai scris review-ul acesta asa de amanuntit! De 3 saptamani caut informatii pe tema asta. Cand am vazut site-ul resortului nu mi-a venit sa cred. Am si eu rezervare din 20 august si chiar aveam emotii. Voiam sa intreb despre locurile la piscina, ma gandesc ca este destul de aglomerat. Trebuie sa mergi cu noaptea-n cap ca sa prinzi un loc?

Inca ceva: din poze, restaurantul mi se pare cam mic si inghesuit. asa e sau e doar impresia mea?

danait [06.08.10 07:39:37] »

@andreimara

Sezlonguri sunt si in jurul piscinei raulet dar si la piscina mare.

Restaurantul este destul de mare, are o zona acoperita si o zona in aer liber langa scena. Ceea ce ai vazut in foto este locul ptr. prepararea cafelei.

Andree [06.08.10 08:29:51] »

Review ft bun si imi confirma ceea ce stiam deja, faptul ca se poate si in Romania.

krondia* [06.08.10 11:51:20] »

Cred că este printre puţinele dacă nu chiar singurul review cu grad de satsifacţie 100% la toate capitolele la un complex de pe litoralul nostru. Chiar mă bucur. Felicitări!

andreimara [06.08.10 11:57:53] »

@danait

Da, pozele tale sunt foarte elocvente, ma refeream la pozele restaurantului de pe site-ul resort-ului.

As mai vrea sa te intreb ceva, poate stii: check-in-ul se face fix la ora 18 sau poti intra si un pic mai devreme? La check-out cred ca nu mai e loc de-ntors, la 12 ai iesit, desi pranzul din ultima zi e dupa ora 12, presupun.

Din nou, felicitari pt. review-ul tau!

livia72 [06.08.10 12:44:54] »

Buna,

Intr-adevar tentant complexul. In descrierea lui oficiala se mentioneaza ca ar exista si o piscina interioara. As fi tentata sa incerc un weekend prelungit la inceput de septembrie si m-ar interesa daca ai vazut asa ceva, in caz ca se strica vremea.

danait [06.08.10 12:54:58] »

@andreimara Ne-am cazat dupa ce s-a facut curatenia in camera, cam la 30 min dupa ce am ajuns (ora 14).

Noi nu am asteptat ora 12 la plecare renuntand la masa de pranz care incepea la ora 13.

Cred ca nu trebuie fix la 12 iesirea, deoarece menajera m-a intrebat daca reusim sa eliberam camera in jur de ora 13.

pepsi70ro [06.08.10 13:00:59] »

Este un complex nou infiintat, am auzit cuvinte de lauda despre el, impresiile tale imi intaresc aceasta parerea buna care o are multa lume despre el. Felicitari!

Pagina hotelului care de altfel este disponibila si in fisa tehnica a hotelului este:

click aici

Acolo cu siguranta gasiti raspuns la multe intrebari.

danait [06.08.10 13:15:29] »

@livia72

Da, are si piscina interioara incalzita. Nu am testat-o, am prins vreme buna. In review am mentionat acest lucru.

Iti doresc sejur placut!

danait [06.08.10 13:17:10] »

@pepsi70ro.

Astept si parerile voastre.

danait [06.08.10 15:12:51] »

Mai adaug cateva precizari care le-am omis:

hotelul mai avea in dotare retea de internet wireless care functioneaza fara repros,

o mini gradina zoo,

iar in momentul in care plecam se lucra la amenajarea unui teren sportiv,

aer conditionat.

miki1979 [06.08.10 16:16:09] »

danait, te rog, spune-mi in incinta complexului cum sunt preturile la bauturi/sucuri/bere etc?

in apartament te poti aproviziona din afara cu apa/lapte si ce mai ai nevoie (am un bebe mic) ? adica poti aduce produse din afara sau trebuie achizitionat totul din complex?

multumesc anticipat de info,

mihaela

andreimara [06.08.10 19:22:14] »

@danait

Merci pentru raspunsul prompt. O seara placuta! Tuturor!

danait [06.08.10 22:10:28] »

@miki1979

Cu placere iti raspund.

La fiecare masa sunt 6-7 dozatoare cu ceai si suc, dozator cu apa iar bauturile alcoolice se platesc la restaurant.

In barul care are uneori si program artistic separat (ex. dansuri orientale) preturile sunt de la 7 lei o bere, 8 lei suc, apa, in jur de 12 lei sucul natural.

Frigiderul din camera este unul generos unde iti poti pune alimentele, apa. Poti sa tii in frigider ceea ce ai nevoie tu.

Ptr. incalzit si cred ptr. gatit este plita cu inductie care am folosit-o cu succes ptr. incalzirea laptelui (cca. 60 min) programata pe butonul de fiert, dar si un cuptor cu microunde.

In complex este un magazinas cu fructe, lactate (nu diversificate, daca bebe bea un lapte anume trebuie sa il cumperi dinainte), tigari, apa.

bessondm [01.09.10 15:31:02] »

Am citit cu atentie review-ul tau, ma bucur ca ati avut un concediu reusit. Din cate stiu, resortul a fost reprofilat dintr-un ansamblu rezidential, investitorii l-au finalizat dupa prabusirea pietei si au adoptat aceasta solutie (transformarea in resort) ca sa nu vanda in pierdere.

Cat despre litoralul romanesc si redresarea lui - nu sunt asa optimist, deh, vorba veche, cu o floare nu se face primavara...Si observ ca nu i-a lasat inima sa introduca sistemul AI, nu pricep de ce hotelierii nostri nu adopta solutia asta. Stiu, e criza...dar nici inainte se inghesuiau. Cred ca asa ar creste numarul turistilor si pe litoralul nost'.

PeterCook [01.09.10 16:11:12] »

Fara suparare @bessondm, dar nu toata lumea e adepta sistemului AI. Eu unul ma bucur ca Phoenicia merge doar pe demipensiune. Cu AI esti prea legat de hotel.

bessondm [01.09.10 16:19:24] »

Nu ma intelege gresit, nici eu nu sunt adeptul AI. Cum spuneai, te leaga prea tare de "glie" si "te urca" si la cantar. O sugeram ca solutie de atragere a mai multor clienti si nu ma refeream aici numai la cei romani. Atrageam atentia ca mai e mult pana departe, adica trebuie sa apara mai multe locuri de acest gen si apoi sa incepem comparatiile cu Bulgaria, Grecia etc.

ascent [22.09.10 15:57:56] »

@flaviu - un super vot din partea mea pentru ce ai scris in ecoul tau (cel lung, evident). Stau si ma gandesc ce te faci daca la anuntul tau primesti mai multe oferte... nu se stie...

Pe de alta parte un vot mare pentru @danait care a reusit sa fie prima acolo si sa ne povesteasca si noua.

Flaviu [22.09.10 16:48:43] »

@ascent

Multumesc pentru ecou.

Oferte n-am primit, probabil au citit si celelalte review-uri despre acest loc si se asteptau sa ma reorientez spre un UAI in Turcia.

PhoeniciaHR [24.06.14 12:53:17] »

Buna ziua!

Va multumim pentru review! Ne pare rau pentru eventualele neplaceri pe care le-ati intampinat. Recenziile dumneavoastra, ale tuturor turistilor care ne-au ales sa le fim gazde sunt foarte importante pentru noi. Cu ajutorul dumneavoastra am crescut, ne-ati ajutat sa imbunatatim serviciile si facilitatile resort-ului si sa ne mentinem standardele ridicate, iar acum putem spune ca alaturi de noi veti avea parte de vacanta la care ati visat mereu. Dorim sa va invitam anul acesta alaturi de noi pentru a va bucura de minunata lume Phoenicia Holiday Resort!

Cu stima,

A. Damian, Referent Marketing Phoenicia Holiday Resort

NB PhoeniciaHR este (sau a fost) reprezentant al unității
    Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT

aida.alecu*, Andree, andreimara, ascent, bessondm, danait, Djbobo*, Flaviu, krondia*, livia72, miki1979, PeterCook, PhoeniciaHR, roxxie
    Alte impresii din această RUBRICĂPhoenicia Holiday Resort [Mamaia Sat]: