ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2010
ÎNSCRIS: 03.08.10
FEB-2009
single

Iguazu - Aici am descoperit paradisul

Un adevarat colt de rai situat la granita dintre Brazilia si Argentina.

Principala atractie de aici sunt Las Cataractas cum zic localnicii si mai précis La Gargantua Del Diablo (Beregata diavolului). Vizita acestui monument natural se face in 2 zile. Prima vizita se face pe parte argentiniana si apoi pe cea braziliana. Nu poti face o comparatie intre cele doua circuite de-a lungul cascadei intrucat perspectiva este diferita. Cazarea s-a facut in Iguacu, Brazilia, la hotel El Colonial.

In primul circuit ai o imagine, din aproape in aproape, trecand pe langa fiecare cascada (salto) in parte. Este absolut spectaculos si incredibil. Sunetul cascadelor este aproape asurzitor, apogeul atingandu-l Gargantua del Diablo unde mii de litri de apa curg pe secunda. In acest moment iti dai seama cat de grandioasa este natura si ramai absolut uimit de ce a putut crea Dumnezeu.

Plimbarea continua prin parc si ne aflam inca pe partea Argentiniana. Plimbarea este una care avea sa dureze cateva ore, mai ales daca iti iei o pauza de masa si una dintre plimbarile cu barca: Experiencia nautica sau Gran Aventura. Plimbarea prin parcul national Iguazu are loc cu ajutorul unor pasarele instalate deasupra cascadelor, prin padurea tropicala. Umezeala este mare iar caldura din prisos. Se simte totusi racoarea intrucat mai toata plimbarea are loc prin padure.

Inainte de a incepe calatoria cu pricina am luat un trenulet care ne-a adus la o statie de unde incepe o mica poteca prin padure (marcata evident. ) Acolo ne astepta celebrul animal salbatic Oposum, asa cum il vedeam in deseneul animat Madagascar. Sunt extraordinari de prietenosi si totusi periculosi daca te musca vreunul.

Parcul are foarte multe cascade pe care le vizitezi, pana cand ajungi la un loc de vis, inconjurat doar de apa si stanci, acolo unde incepe Experienta Nautica. Primesti o vesta de salvare si te urci intr-o barca care te va duce la un dus racoritor sub una dintre cascade. Dupa ce treci de cei 3 Muschetari, o suita de 3 cascade, are loc dusul cel mare. Este absolut uimitor cum te simti ca in mijlocul unei adevarate furtuni. Barca se opreste din cand in cand pt poze. Este absolut uimitor si adrenalina din belsug.

A 2 a zi, se face plimbarea pe partea braziliana, acolo unde cascadele se vad in ansamblu si panoramic. Intrarea in parc este foarte frumoasa iar acolo te asteapta un bus care te duce pana in apropierea cascadelor. Acum suntem de partea cealalta si vedem de la distanta toate cascadele formate de raul Iguazu si Parana. La un moment dat se ajunge intr-un loc divin, unde te afli sub o cascada superba. In jurul tau se afla un curcubeu gigantic pe care nu il poti cuprinde cu vederea, fara sa intorci capul. Peisajul este superb si te lasa fara rasuflare. Pasarela foarte atent construita te duce chiar in inima cascadei.

O data aflat in acest loc, te gandesti daca un cumva asa arata paradisul.

Va recomand sa ajungeti in acest loc divin.

Trimis de Nebelux in 05.08.10 10:42:22

VIZUALIZĂRI: 4583 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Nebelux); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Spectacol

lizuk
[05.08.10 10:47:48]

Doamne, cate poze de la Iguacu am vazut! Ce loc superb! si cat mi-am dorit sa ajung aici! Din pacate, inafara de cei din agentiile de turism, nimeni nu m-a incurajat sa merg in Brazilia, povestindu-mi numai despre talharii si alte nenorociri... Cred ca astea sunt lucruri (plimbari) pe care, daca nu le faci atunci cand esti tanar (si ai mai putine responsabilitati, copii care depind de tine etc) mai tarziu ti se par tot mai greu de realizat...

[05.08.10 10:50:55]

Salutare,

Te incurajez din toata inima sa ajungi aici daca ai posibilitati si timp. In toata excursia aceasta nu am avut nici un fel de probleme cu asa zisi talhari. In Iguazu nu ti se poate intampla absolut nimic rau fiind o statiune plina de turisti, mai tot timpul anului.

Urmeaza sa adaug si poze.

Te vei convinge inca o data de frumusetea locului.

bafta

[05.08.10 11:13:47]

Frumos subiect, frumos scris pe marginea lui

recomand ci impresiile Arinucai, care prezinta o vizita la acest obiectiv dinspre partea argentiniana - click aici

presario
[05.08.10 11:17:38]

Foarte tare, asteptam si pozele.

Simonaaa*
[05.08.10 13:00:58]

Uau! Foarte interesant si... mai mult decat superb. Am ramas fara cuvinte. Felicitari pentru review si poze! Iti doresc sa tot ajungi acolo!

presario
[05.08.10 13:04:18]

Excelente si pozele !

[05.08.10 13:06:25]

Iti multumesc Simona. La fel doresc tuturor!

multa bafta

ancamariagadea*
[05.08.10 16:14:15]

Doamne, @Nebelux, pe mine personal ma vei imbolnavi cu impresiile si pozele tale. Asa experiente sa tot fie!

[05.08.10 20:39:06]

Sper sa placa melodia atasata!

romanitzaa
[05.08.10 20:44:25]

Superb!!!!!!!!

Un vot si de la mine!

Arinuca
[06.08.10 09:04:40]

Intr-adevar, este superb!

Desi am vazut numai partea argentiniana a cascadei Iguazu, data viitoare (? ) as dori sa vad si partea braziliana. Poze super!!

"Gran Aventura" o experienta unica, de tinut minte toata viata. Desi nu imi plac activitatile cu "adrenalina" plimbarea cu barca Zodiac a fost nemaipomenita! Cel mai mult s-au bucurat sotul si fiica mea.

/// @nebelux - sa nu te superi ca iti atrag atentia, dar cred ca e o greseala de "typing": se scrie 'Garganta' in loc de 'Gargantua' si 'Cataratas' in loc de 'Cataractas'. ///

Cu toata bucuria, ai un vot de la mine!!!

ps: mai pune poze!!!

[06.08.10 09:21:04]

Ms mult pt comentarii.

Mi-a facut mare placere sa le citesc.

Mai pun poze.

celeste
[06.08.10 11:51:03]

Buna ziua, Nebelux vreau sa-ti spun ca tocmai acum am primit o oferta de la o anumita agentie... Discover America de Sud cu 4265 de euro de persoana, 16 zile -15 nopti cu plecare in luna octombrie. cum ti se pare? Lima - Cusco - Machu Picchu - Puno - Titicaca - Buenos Aires - Iguazu - Rio de Janeiro.

[06.08.10 12:05:24]

Salutare,

Daca ai si avionul inclus in acest tarif, cazare si masa, este bine.

Daca ai banii si timpul necesar, profita!

Numai bine!

celeste
[06.08.10 12:10:12]

Este cu avionul, timp necesar am dar astept sa castig la 6 din 49 sau la bingo si dupa aceea o sa profit din plin, oricum pozele tale super... no comment.

Arinuca, celeste, lizuk, Nebelux, romanitzaa, Simonaaa*
Alte impresii din această RUBRICĂLas Cataratas de Iguazu / Iguacu: