ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2010
ÎNSCRIS: 30.07.10
MAY-2010
3 AD. + 1 COPII -- v: 18 luni

Un sejur frumos

Studiind impresiile altor calatori, m-am hotarit sa scriu si eu citeva rinduri legate de sejurul petrecut la acest interesant hotel.

Aventura nostra s-a petrecut in luna mai, mai precis la sfirsitul acestei luni, 22 - 29. 05. 2010. Am ales Antalia deoarece devenisem curiosi citind tot felul de chestii de pe mai multe forumuri si nu numai.

Am zburat cu Tarom si nu am ce sa le reprosez. Profesionisti. Zborul a fost placut si scurt. La sosite ne-au asteptat reprezentantii agentiei locale care ne-au preluat.

Aceasta agentie locala de fapt este una din cele mai mari din Europa si isi are sediul central in Rusia. Angajatii care se ocupa de romani sunt din Republica Moldova si sunt foarte amabili. Va recomand sa discutati cu ei si veti afla o multime de lucruri interesante si folositoare referitoare la sejurul ce urmeaza sa-l petreceti acolo si nu numai.

De la aeroport am fost preluati de un autocar confortabil care ne-a transportat la hotel. Drumul a durat cam mult, aproape 2 ore, deoarece autocarul acesta facea transferul la mai multe hoteluri si al nostru a fost ultimul. Dar nu ne-a parut rau pentru ca am mai vazut si alte locuri din zonele Manavgat si Side.

Hotelul este o bucurie a vietii. Totul e pus la punct pina la virgula. Receptia foarte mare si luminoasa, holuri largi, camere mari, alei foarte bine intretinute, rigole si gradini pline de flori foarte colorate.

Asa cum s-a mai scris, hotelul are un restaurant mare unde se servesc toate mesele pentru toti turistii. Mai sunt 4 restaurante ,,a la carte", fiecare cu specificul lui: pescaresc, turcesc, italienesc si mexican. Aici se platesc 5 euro pentru rezervare. Apoi, prin tot hotelul, imprastiate, mai sunt 11 sau 12 baruri, pub-uri, patiserii si cofetarii.

Servitul mesei este organizat 22 de ore din 24, la restaurantul principal servindu-se doar cele 3 mese principale ale zilei.

Mincarea este foarte variata, foarte multa si foarte buna.

Piscinele sunt imense si ar fi cam 3, dintre care 2 sunt legate intre ele printr-un culoar. Sunt foarte bine intretinute si curate. Adincimea: 1, 40 m daca imi aduc bine aminte. Cind am fost noi apa in piscina era OK, te puteai scalda fara probleme.

Hotelul are mai multe tobogane de apa care sunt grupate in intr-o zona de agrement cu 3 piscine mai mici pentru 3 categorii de virsta. O zona pentru adulti cu niste supertobogane, o zona pentru copii si o zona pentru bebelusi. Aici era distractia maxima pe timpul zilei. Foarte aproape se gaseau si citeva pub-uri de unde puteai sa iti procuri bautura dar si mincare (friptura de pui cu cartofi prajiti, pizza, produse de patiserie, clatite turcesti facute in fata ta, inghetata, cartofi copti umpluti cu 5 topinguri specifice).

Plaja hotelului era chiar in fata acestuia, peste drum de autostrada. Accesul se facea printr-un tunel lung, foarte curat si bine intretinut. Plaja avea toate facilitatile unui hotel de 5 stele: restaurant, toalete curate, cu mai multe cabine si cu intrari separate pentru ambele sexe, umbrare lungi de zeci de metri, sezlonguri cu saltele, posibilitati de inchiriere de ambarcatiuni diferite pentru practicarea sporturilor cu si fara motor.

Plaja era de nisip dar aproape de intrarea in mare era un cordon de pietris (cam neplacut si cam ascutit) de 2-3 m latime. Cu toate astea plaja avea semnul de ,,Blue flag" (eu nu i l-as fi acordat - poate doar pentru apa). Apa era curata si numai buna de balacit. Doar in primele 2-3 zile a fost mai rece dar nu exagerat. eu m-am bagat in apa in fiecare zi. Dar in primele zile a fost mai putina lume in apa.

In fiecare seara aveau program de divertisment care incepea pe la ora 20. 00 si tinea 1, 5 - 2 ore. Spectacolul se tinea intr-un amfiteatru curat, in aer liber. Participau trupe de dans sau de circ din diferite tari. Era frumos si interesant. Chiar erau profesionisti si tineau publicul in priza. Spectacolul se termina de fiecare data cu discoteca in aer liber.

Dupa acest eveniment incepea karaoke la barurile de la piscine. acolo se ducea mai toata lumea care dorea sa stea afara pina mai tirziu. ceilalti se imprastiau pe la barurile din hotel si in zona comerciala a hotelului. aici se aflau si multe magazine de suveniruri, haine si dulciuri, magazine care tineau deschis pina foarte tirziu.

Care se simtea obosit pleca la camera. camerele erau mari, curate si destul de simple. 80% dintre ele aveau balcon. noi am avut balcon si vedere la mare. baia era destul de mare cu cada dar in afara de prosoape mari si curate sapun si hirtie igienica, nu avea altceva. am fost la hoteluri de 3 si 4 stele in Istanbul si baia era plina cu tot felul de lotiuni si sampoane. M-am mirat ca la 5 stele baia era asa prost dotata. apa calda era non stop.

Curatenie se facea in fiecare zi. Prosoapele se schimbau in fiecare zi. Cearceafurile le schimbau doar daca puneai pe usa mesajul cu cerinta respectiva. Pe clanta de la usa, pe interior, erau puse inca de la inceput, 3-4 mesaje pe care le puteai folosi la nevoie pentru ,,dialogul" cu personalul hotelului atunci cind era vorba de curatenie. Noi pentru ca aveam un bebelusi cu noi am folosit mai mult mesajul cu ,,Nu deranjati".

Personalul hotelului era amabil si se purta frumos. Nu vorbeau engleza decit foarte putin si asta facea destul de dificila comunicarea. La receptie erau citiva, foarte putini, cu care te puteai intelege in engleza. In schimb se descurcau toti in rusa.

Turistii, cei mai multi, 75% erau rusi, ucrainieni si bielorusi. Romani erau putini. Abia daca ne intilneam cu ceilalti.

Ca si posibilitati obtionale externe de distractie, hotelul oferea prin agentia de turism de acolo, cam 16 -18 variante, de la hamam (baia turceasca), la seara turceasca si excursii pentru vizitat sau pentru aventura.

Nu va recomand HAMAM-ul. Nu merita. Daca esti roman, e bataie de joc. Altfel se pune problema daca esti rus sau ucrainian. Daca esti roman, chiar daca ajungi primul, intri ultimul la toate procedurile. Si toate aceste proceduri se fac superficial si in graba pentru ai nostri. Dar asta nu tine de hotel. Te duce ghidul intr-o locatie specializata in asa ceva. Locatia e OK dar pacat de tratamentul aplicat diferentiat. Se pare ca rusii dau spagi gase... Hamam-ul costa 30 Dolari.

Seara turceasca e de vis. Merita toti banii. Se desfasoara intr-o locatie speciala departe de hotel. Atmosfera e suprarealista si dureaza si mult (cred ca 4 ore). Ajungi la hotel undeva la 12 noaptea, dar plin de satisfactie.

Excursiile sunt interesante si placute. Vezi multe, auzi multe. Merita. Noi am fost in cea din Alania, cu autocarul si apoi cu vaporul. Super. Vaporul a facut turul peninsulei, s-a oprit si am facut baie in mare. Croaziera s-a sfirsit cu discoteca pe vapor si dans in spuma. Am vizitat si o cetate si apoi o pestera. S-a luat masa la un restaurant din zona. Masa a fost cu meniu fix si a intrat in pretul excursiei. Nu a fost extraordinara (masa) dar nici nu ma pling. Excursia cred ca a costat 40-45 Dolari de persoana.

Bomboana de pe tort in toata aceasta aventura a reprezentat-o raftingul. Asta o vom tine minte toata viata. Merita toti banii. Aventura la maxim! Se coboara pe un riu de munte 14 km undeva in muntii Taurus. Riul e destul de agitat ca sa iti creeze senzatii tari. Pentru incepatori in ale vislei sunt barci mari pneumatice pe care se iau 5-6 turisti si un instructor. Pentru cei mai avansati se dau caiace de 2 persoane. Pe traseu se fac pauze pentru altfel de activitati: concursuri marinaresti, tiroliana, sarituri in apa de pe un ponton, etc. La sfirsit se serveste masa care este foarte buna si destula pentru toti, bufet suedez. Atunci organizatorii prezinta pozele si filmele cu participantii, facute de profesionisti pe timpul aventurii montane. Pozele sunt foarte scumpe. Prima e 10 Euro. Daca cumperi 3 le iei cu 17 Euro. Noi am luat 5 cu 25 Euro. Preturile la fotografii sunt fixe. Filmul e super. Dar e scump. 50 Euro. Rusii dadeau. Noi am ramas la sfirsit si am negociat. L-am luat cu 30 Euro. La poze nu a mers. Raftingul cred ca a costat 45 Dolari.

Ca o concluzie: hotelul e super, mincarea e buna, posibilitati de distractie in incinta hotelului, super, marea frumoasa, plaja are nota 7 dar merge, excursiile optionale sunt de vis.

Un mare minus ar fi faptul ca hotelul nu e chiar in Side. E chiar foarte departe de orice localitate si nu ai posibilitati sa pleci de acolo decit in excursii. Pentru o persoana care cauta doar mare, soare si nisip, hotelul e perfect. Daca vrei sa te distrezi seara prin taverne si ziua sa mergi la shoping sau sa te plimbi printr-o localitate, atunci nu alege acest hotel.

In Antalia, cel mai bine merge Dolarul. Folotiti doar dolari sau lire turcesti. Cu Euro pierdeti foarte mult la paritate. Cind am fost eu 1 Euro era 1, 17 Dolari.

Ca un sfat de la un turist pe care il intereseaza ce vede cind se duce pe undeva, va recomand statiunea Alania, localitate foarte frumoasa cu plaja de nisip si cu port de iahturi, cu zona peninsulara de reclama, cu cetate si pestera.

Daca vreti si mare si munte va recomand Kemer. Dar acolo plaja e de pietris.

In rest - toate cele bune!

Trimis de bose in 04.08.10 23:30:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Istanbul, hotel Sultan Ostanic

VIZUALIZĂRI: 3369 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bose); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja hotelului cu cordonul de pietris la intrarea in apa...

trandafir 1970
    [04.08.10 23:48:56]

Bine ai venit pe "Amfostacolo. ro"!

Cred ca e primul review citit in ultimul timp, despre vacantele in Turcia, in special, care descrie foarte frumos unul din concediile pefecte! Felicitari pentru detalii, ma bucur ca ati avut un sejur reusit, te mai asteptam pe aici, scrii foarte bine!

Sa-ti fie de folos, iti dau primul vot!

[05.08.10 00:12:05]

Au apărut şi pozele, enjoy.

[05.08.10 07:18:53]

Au apărut şi pozele ( episodul II ), enjoy.

presario
    [05.08.10 09:57:00]

Foarte buna descrierea, felicitari!

[05.08.10 13:32:56]

Salutare tuturor celor interesati de acest hotel!

Am primit citeva intrebari si vreau sa fac citeva precizari suplimentare.

Sper ca ati citit bine tot ce am scris despre acest hotel. Va recomand sa mai cititi o data pentru ca la unele intrebari gasiti raspunsul acolo.

Internet se pare ca exista in acest hotel. Asa apare pe siturile de profil. Eu unul nu am avut nevoie si de aceea nu pot sa confirm. Cred ca are dar nu stiu sub ce forma se transmite semnalul si cum anume ai acces.

Cu cazarea este o problema dar nu grava. Din cauza fluxului de turisti o sa fie ceva coada la receptie si o sa dureze ceva. Nu va inervati. Asteptati calmi la masutele din receptie si cind se mai elibereaza rezolvati problema. Noi nu am dat spaga pentru nimic si nu am fost tratati rau. Nu cred ca e cazul sa dati spaga.

Nu cred ca sunt camere sau etaje de evitat. Toate sunt la fel.

La barurile de la piscine e ceva galagie - muzica - pina la 1 - 2 noaptea. Nu e neaparat o regula. Dar noi am avut copilul de doar 18 luni si nu au fost probleme. Daca chiar vreti liniste totala, atunci cereti camera cu vedere in spate. Dar daca mergeti in plin sezon cred ca va fi greu sa va alegeti o camera anume.

Piscina nu era aglomerata pentru ca e foarte mare si am inteles ca nu e niciodata aglomerata. Dar e posibil sa nu mai gasiti locuri pe sezlonguri.

Eu va recomand sa va duceti la mare. Acolo gasiti sezlonguri pentru ca sunt foarte multe. Si aveti si umbra din belsug, dupa preferinte.

Prosoapele de la piscina se dau pe baza unor carduri speciale pe care le primiti la inceput la receptie. Dar noi le-am folosit si pe cele din camera, ca aveam 6-8 prosoape dintre care 3-4 din acelea foarte mari. nu se depune garantie pentru prosoape.

Seiful e in camera si e gratuit.

Distractie placuta. O sa va placa. Sunt foarte multi copii. Copiii pot minca toate mesele la locul lor special unde au si piscina lor si locul lor de joaca. Acolo sunt si supraveghetori permanenti din partea hotelului.

Toate cele bune!

sev7
    [05.08.10 14:27:48]

mersi pt raspuns!!!!!

bafta!

[05.08.10 21:40:04]

A apărut şi setul III de poze, enjoy.

danidani
    [06.08.10 07:45:36]

Frumoasa descriere felicitari pt concediul placut pe care la-ti avut Eu urmez sa plec la mijlocul lunii spune-mi te rog cu cafeaua cum e ca sant bautor inrait si ceva detalii cu bauturile si cu restaurantele a la carte mersi

[06.08.10 19:15:56]

Cafeaua era OK. Au cafea inclusiv din aceea turceasca la canuta mica dar foarte tare - extrem de tare. Nu se plateste - intra in ,,all inclusiv".

Bauturile racoritoare - mai putin fresh-urile - nu se platesc si sunt la discretie. Bauturile alcoolice locale de asemenea. Bauturile din import se platesc. Dar eu nu le-am simtit lipsa. La caldura aia merge berea foarte bine.

Pentru restaurantele ,,a la carte" se face rezervare cu 24 de ore inainte. Rezervarea costa 5 Euro de persoana. Nu se intra cu copii. Mincarea am inteles ca e buna. Noi nu am fost asa ca nu pot confirma.

danidani
    [07.08.10 23:09:22]

mersi frumos detaliezi putin cu bauturie alcolice si racoritoare

[10.08.10 00:21:50]

Bauturile alcoolice produse in Turcia nu se plateau. Cele produse in afara Turciei se plateau. Stai linistit, se fac multe bauturi si in Turcia. Ce la noi nu se produc multe bauturi originale din alte tari?

Bauturile racoritoare, multe feluri, in general le obtineai prin autoservire de la dozatoare. Erau multe dozatoare si aveai pahare la indemina.

Bauturile racoritoare naturale se plateau. Cred ca 4 lire paharul de 200 sau 250 ml.

bose, danidani, sev7, trandafir 1970
    Alte impresii din această RUBRICĂCrystal Admiral Resort Suites [Kizilot]: