ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 18 [ani]

Foarte nemulțumit
Extrem de nemulțumit

Dezamagire

Referitor la un sejur la acest hotel numai NEMULTUMIRI:

1 - locatia

hotel in pustietatea de sud a Turciei- la 3 km de satul Finike, o localitate amarata.

Se face 3 ore cu autocarul din Antalya. Ganditi-va ca la intoarcere aveti avion la 9 - desteptarea la 3, plecarea din hotel la 4.

2- cazarea

Daca ai vazut cumva un hotel adevarat de 5 stele, cand vei intra la receptie si apoi in camerele standard vor ,,zbura " majoritatea - este de 1 * din categoria celorlalte hoteluri (cotatia este de pana la 7)

Camere standard sunt in corpul 2, care seamana cu un camin de nefamilisti, cu coridoare lungi, usi mai mici cu 2-3 degete de la podea, care se trantesc permament din cauza curentului. In camera o mobila veche anii '70, cu in miros specific, iar paturile au cuverturi respingatoare. geamurile nu asigura izolatie fonica.

PATUL SUPLIMENTAR = UN PAT DE CAMPANIE, PLIANT, MIC, IN FORMA DE COVATA.

3. restaurantul

Daca hotelul este plin si va este foame in jurul orei 8, veti sta cel putin 15 min. alergand prin restaurant dupa un loc. Mancarea acceptabila, fara prea multe variatiuni.

4. sezlongul

Este gratuit dar pentru un loc bun trezeste-te din timp sa-l ocupi, atat la mare cat si la piscina.

5. MAREA

IN PRIMA ZI MI S-A PARUT CURATA. APOI A APARUT SURPRIZA: IARBA IAR APOI CULMINAND CU UN CACACEL PLUTIND - poate un copil mic, m-am gandit initial. Insa acestia s-au inmultit ulterior, afland ca angajatii se straduiau sa-i pescuiasca inainte de venirea turistilor pe plaja. OK, dar cand am auzit ca captura era de 2 SACI mi-am pus problema unei canalizari devarsate direct in mare!!!

6. terasa

pe terasa sunt loouri pentru jumatate din turisti. Succes in batalia pentru retinerea unuia.

7. excursii

Se poate vizita Finike, in care zona de bazar este o piata in aer liber cu o multime de tarabe intre blocuri pe alei nesfaltate cu o marfa de ,,piata".

Excursia de shoping va sfatuiesc sa o faceti doar daca aveti in plan sa cumparati o bijuterie scumpa de aur sau o haina de piele, acestea sunt SINGURELE magazine unde soferul acestor firme va va duce; daca cereti sa vedeti si altceva veti avea neplacerea sa vi se comunice ca va veti intoarce din Kemer (cca 50 km) cu un alt mijloc de transport- gasit si platit de tine.

Croaziera este plictisitoare.

Excursia la Pamukkale poate ai si tu surpriza sa o platesti iar apoi sa afli cu o zi inainte ca nu se mai organizeaza.

CONCLUZIE:

NU RECOMAND, CHIAR DACA PRETUL PARE O. K.

Trimis de mfurnea in 04.08.10 19:42:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 3335 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mfurnea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 29.70 EUR pe cameră

[05.08.10 00:39:39]

mfurnea: pentru o mai corecta imagine a evaluarii tale, te rog specifica la ce alte hoteluri ai mai fost pana acum in Turcia. Termenul de comparatie pe care-l ai este, am spus-o mereu, cat se poate de important.

Deasemenea, te-as ruga sa ma contactezi pe privat, as vrea daca esti amabil sa-mi raspunzi la o intrebare ce tine de detaliile tehnice ale review-ului tau.

cosminp
    [05.08.10 21:44:26]

este prea mare dezacordul tau in comparatie cu gradul de satisfactie al altor useri care au fost acolo.

de fapt, cand iti alegi vacanta, in afara pretului mic, asa cum a fost cazul acestui hotel, te interesezi unde este localizat, ce posibilitati de miscare/excursii exista, orar de zbor, transfer si altele.

(si pe mine m-a tentat acest hotel, dar pentru ca am fost cu masina am ales o locatie mai apropiata. si acum regret ca nu am mers la acolo).

de altfel, ca regula generala, un pret mic trebuie sa-ti dea de gandit ca vei gasi niste minusuri acolo. ore de zbor, transfer, masa, cazare sau orice altceva.

te-ai gandit ca poate ati avut voi ghinion de camera sau poate asteptarile voastre au fost prea mari?

ancuta_ok*
    [09.08.10 16:24:58]

Sunt foarte socata de se s-a scris in aceasta postare. Este adevarat ca noi am stat in corpul din fatza, asa ca nu pot comenta vis-a-vis de camerele standard... dar marea a fost superba... extrem de curata si calda.

Noi am fost anul trecut, imi e dor de locul acela... si nu numai mie... copilul meu care imediat implineste 4 ani isi aminteste de Turcia!!!... dupa un an de zile ma intreaba cand mai mergem la discoteca de copii ) si la tobogane.

Anul acesta din cauza unui buget restrans am ales litoralul nostru... nici nu exista termen de comparatie... piticul de uita in largul marii si ma intreba cat e de departe Turcia, sa mergem acolo.

vacanta2007*
    [15.08.10 23:38:51]

Buna Seara,

Acum sunt in Mangavat la hotel Turan Prince si de 3 zile am plecat de la Presa de Finica.

Cu scuzele de rigoare pentru userul mfurnea, nu pot sa nu ma abtin si sa nu ii dau deloc dreptate.

Hotelul pentru banii care ii dai, este un excelent, are un farmec aparte si nu se regaseste deloc in caracterizarea facuta in aceata postare.

La banii pe care ii dai la acest hotel, in Romania nici cu cortul la Novodari nu stai.

claudia2008
    [19.08.10 10:47:52]

Aveti perfecta dreptate, este superb locul cat si hotelul, sincer m-as intoarce oricand acolo, chiar nu inteleg ce se astepta sa primeasca la banii acestia? eu zic ca a fost prea bine, daca stam sa ne gandim la banii astia la noi pe litoral nu primeam decat cazare la un hotel de maxim 3 stele iar problemele cu shopingu nu cred ca ar trebui sa fie legate de hotel, acolo sunt niste reprezentanti ai tarii noastre care propun diferite croaziere si mai stiu eu ce, eu de cand am plecat de acasa stiam ca ma duc intr-un loc retras.

Noi am fost in gasca si sincer nu m-am plictisit deloc, daca vrei plimbari eu zic sa pleci cu masina personala, asa putem vedea ce dorim fara sa fim la mana cuiva.

ancuta_ok*, claudia2008, cosminp, vacanta2007*
    Alte impresii din această RUBRICĂPresa di Finica Hotel & Suites: