ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2010
DIN: Târgu Mureș
ÎNSCRIS: 28.03.10
JUL-2009

De la Leonardo, balaceala e ieftina!

Iata deci continuarea review-ului "Pensiuni la 10 euro patul", am sa ma grabesc sa va trimit informatii calde, proaspete, de ultima ora, pentru ca vara inca nu s-a terminat!

In vara anului trecut, tare mai vroiam sa fac impreuna cu Dana o baie la Sovata dar stateam foarte prost cu banii. Erau in Sovata hoteluri de categoria I-a, vile superbe de categoria II-a, doar buzunarul meu era de categoria a III-a. Ce sa ma fac? Cerul senin al noptii imi arata constelatia Canis-ului, numita de romani si Canicula, deci urma un week-end torid. Trebuia sa plec cu orice pret!

Pornesc spre Sovata sambata dis de dimineata, cu doar 200 de lei in buzunar. Pe drum nu opresc nicaieri decat intr-un lan de floarea soarelui ca sa fac niste poze si din care ies cu pantalonii uzi pana la genunchi de la roua de dimineata. Oricine m-ar fi vazut acolo pe sosea, ar fi murmurat cu mila "Vai, saracul de el, atat de tanar si nu poate sa se abtina nici pana in lan... de ce nu consulta oare un urolog?"

Opresc la pensiunea-bar "Leonardo" care se afla pe stanga, chiar la intrare in "orasul Sovata", acolo unde drumul se bifurca, spre drepata o iei spre Praid-Corund-Odorhei iar dac-o tii tot inainte, ajungi la Lacul Ursu din " Baile Sovata". Am noroc de o camera la etaj, fata de la barul care se afla in fata pensiunii imi da cheia si achit tot la bar... 75 de lei pentru o camera cu un pat dublu. Adica nitel mai ieftin decat la "10 euro patul" din Corund.

Am trecut si anul acesta pe la Leonardo si pretul era acelasi. Camera de la etaj era draguta, mobilierul era din lemn vopsit in alb, la ferestre erau puse termopane albe. Dezavantaj - baie comuna si lipsa locurilor de parcare, asa ca daca la prima vedere pensiunea mi s-aparut de 3 stele, cred c-am gresit... era doar de doua stele, in conformitate cu buzunarul meu din acele momente. Stelele se dau printre altele si in functie de capacitatea locurilor de parcare, adica la 2 stele trebuie sa ai 30% locuri de parcare acoperire fata de numarul camerelor, la 3 stele - 50%, la 4 stele - 80 % iar de la 4 stele in sus, ai nevoie de o parcare mare, care sa-i ofere fiecarui client din pensiune locul sau propriu de parcare. Dar, ce pretentii sa am, cand eu ma dusesem "la noroc"? Grupul sanitar de la etaj era mare, avea mai multe chiuvete, oglinzi mari, un dus, un WC si o cheie in usa pe care o foloseai de fiecare data cand intrai. Si nici restaurant n-avea, dar asta nu-i o problema pe-aici, gasesti in Sovata cate vrei.

Ne-am cazat si-am facut socoteala, daca mergem sambata si duminica la Lacul Ursu, e cam scump, mai costa si parcarea si nu ne raman bani ca sa vizitam si salina de la Praid. Asadar ne-am hotarat sa ne balacim 2 zile la rand in strandul de la Praid, care era "colea", doar la 10 km de "Leonardo", program 9 dimineata - 9 seara, strand care are in incinta ei si o terasa unde puteam servi masa. Iar pe "Leonardo" urma sa-l folosim doar pentru somn. Apoi a doua zi ne gandisem sa repetam figura. Pretul la strandul sarat de la Praid era jumatate din cel de la lacul Ursu din Sovata, adica 10 lei pentru adulti. Zis si facut, Dupa o prima balaceala la Praid unde ne parlim ca doi pastravi pe jaratec, coboram in salina, unde pentru 18 lei de persoana, (anul acesta pretul a sarit la 20 de lei), am vizitat si minunatul monument subteran al naturii si ne-am racorit de-a binelea caci inauntru nu erau mai mult de 16 grade Celsius. Trecerea de la 33 de grade Celsius la 16 grade Celsius ne-a picat de minune, e ca si cand ai intra de pe fierbintela asfaltului strazii intr-un magazin cu climatizare! Somnul a fost adanc, dupa atata balaceala si soare, plus efortul depus la coboratul si urcatul scarilor in salina. Seara la Sovata "s-a lasat" cu o ploaie scurta de vara iar deasupra noastra a aparut dintr-o data un superb curcubeu ce strabatea intreaga bolta cereasca de la un capat la celalat (incerc sa gasesc CD-ul cu arcul rosu-oranj-galben-verde-albastru-indigo si violet numit curcubeu, pentru a-l atasa ulterior).

A doua zi de dimineata am iesit in curtea "din dos" a pensiunii. Inca nu mi-a fost dat sa vad o curte atat de frumoasa si-atat de multe flori intr-o singura curte. Acolo, pe o masuta din lemn lacuit, ne-am sorbit alene cafelele pe care ni le-am preparat in camera. Nu! n-am luat de la bar nimic, fiecare isi face cafeaua asa cum ii place, noi ne-am invartit vreo 10 minute niste "ness-uri cu zahar si cofetta" in pahare, pana cafeaua granulata si-a schimbat culoarea, din "maro inchis" in "gri deschis". Atat de groasa am facut cafeaua, incat lingurita statea singura in sus, in pozitie "de drepti" ca la armata, dac-o introduceai in licoarea desteptatoare...

. Ah!... savoarea cafelei de dimineata, sorbita incetisor, gura dupa gura, cafea care ai vrea ca sa nu se mai termine niciodata, bauta fara graba si intr-un loc inconjurat de atatea flori si atata verdeata, la ora cand primele raze de soare apar incet pe-un colt al fetei de masa si tie nu-ti mai vine nici sa pleci nici sa mai intri in casa... (Na! c-am inceput sa compun si versuri...) Ce poate fi mai placut pe lume?

A doua zi am parasit pensiunea "Leonardo" si-am repetat balaceala din ziua precedenta.

Seara ne-am intors la Tg. Mures, cu bani!... suficienti ca sa intram la un supermaket si sa cumparam niste cutii mari cu inghetata de ciocolata!

Si daca tot am trecut pe la salina Praid si pe la piscina sarata de la Praid, am sa va trimit si niste "info" de ultima ora, vis-a-vis de preturi si mai ales cele de la crama din salina, "gaselnita" fericita si recenta a d-lui Seprodi, directorul salinei, care are deja un mare succes in randul grupurilor de turisti din strainatate, ce servesc masa "de adio", acolo. Crama din salina e un loc ideal si pentru nunti, mai ales ca in alta sala a minei de sare exista si o capela catolica, unde poate fi oficiata si casatoria religioasa...

Dorgo

Trimis de dorgo in 04.08.10 19:17:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SOVATA [MS]. A mai fost în/la: aproape peste tot

VIZUALIZĂRI: 3571 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 O pornim dis-de-dimineata spre "soare-rasare" iar "floarea-soarelui" pare a ne indica directia "Incolo e Sovata, daca cumva nu stiti!"

[04.08.10 19:25:04]

redenumit sectiunea in "Pensiunea Leonardo"

Sanziana
[04.08.10 20:57:49]

nu prea iese socoteala la bani da daca spuneti d-voastra trebuie sa va cred pe cuvant

Frumos povestit, cu umor, pacat de locatie ca e o viitoare"fosta"statiune Sovata

krondia*
[04.08.10 21:00:38]

Frumoase impresii şi utile, ca de obicei. Întâi m-am mirat când am văzut preţul, apoi am văzut că este inclus şi transportul şi camera costă doar 75 lei. O adevărată afacere! Aştept şi "info de ultima oră" şi, bineînţeles, şi validarea pozelor.

[04.08.10 21:44:14]

Iata pretul...

75 de lei cazare o noapte la pensiune

40 lei strandul (2 intrari a 10+10 lei)

36 lei salina (18+18 lei)

0 lei parcare la Praid

10 lei racoritoare

25 lei motorina

(Ford Fiesta-4, 6 litri la 100 km, parcurs 140 km)

Cafea, zahar, mancare (sendviciuri), hartie higienica, furculite, lingurite, pahare, fata de masa si mult noroc, adus de-acasa in port-bagaj

Total general - 75+40+36+0+25+10=186 lei

Mai raman deci 14 lei pentru inghetata

[04.08.10 22:03:01]

@ sanziana.m

Si mai e ceva, noi cei din Reghin, Odorhei sau Tg.Mures, in general nu ne cazam la Sovata cand dorim sa facem o baie sau plaje la Lacul Ursu ci mergem in Corund sau Praid, unde preturile la pensiuni sunt mai mici iar conditiile de cazare sunt acceptabile. Sau facem naveta...intr-o ora suntem acolo, seara ne intoarcem acasa. De la Reghin exista o sosea de "scurtatura", care te scoate aproape de Sovata.

Spre exemplu la Hotelul Danubius sau Alunis, in urma cu 3 ani, preturile erau de 48 lei camera cu doua paturi (113 euro) iar la celalat doar 60 de euro. Acum preturile au scazut, patronii au revenit cu picioarele pe pamant.

Cu banii astia stai mult si bine la Leonardo, Praid sau Corund si faci zilnic o mica naveta de 2-10-15 km pana la Sovata.

Poate e bine sa va scriu un review despre toate cele inca 15-16 bai sarate din Transilvania si Maramurs (cu preturile practicate mai ales), dar asta imi va lua ceva timp, promit review-ul pentru saptamana viitoare...

Numa' bine!

webmasterXY*
[04.08.10 22:39:07]

Au apărut şi pozele, enjoy.

Sanziana
[04.08.10 22:48:48]

la asa preturi..... vreau si eu! nu imi ramane decat sa ma bucur ptr voi si ptr cei ce au acces la zona

[05.08.10 05:06:08]

Am trimis si curcubeul, de la "pensiunea cu curcubeu" din Sovata

webmasterXY*
[05.08.10 07:33:25]

Au apărut şi cele două jumătăţi de curcubeu, enjoy.

alinutzza140*
[05.08.10 09:10:33]

Pe drum nu opresc nicaieri decat intr-un lan de floarea soarelui ca sa fac niste poze si din care ies cu pantalonii uzi pana la genunchi de la roua de dimineata. Oricine m-ar fi vazut acolo pe sosea, ar fi murmurat cu mila "Vai, saracul de el, atat de tanar si nu poate sa se abtina nici pana in lan... de ce nu consulta oare un urolog? "

Am ras cu pofta citind aceasta fraza. Demult imi doresc sa ajung la Sovata si la Praid, si mai ales sa fac baie in Lacu Ursu. Dar nu mai este mult mai am putin de asteptat.

Aveti talent de povestitor.

alinutzza140*, dorgo, krondia*