ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2010
ÎNSCRIS: 30.06.08
JUN-2010

ARTICOL ARHIVAT

La rasarit de... Thassos

In sfarsit... am ajuns... pe Thassos, in Skala Potamia... dar unde-o fi Sunrise? Am gasit-o... pe malul marii... chiar pe malul marii... doar un drum o desparte de plaja ingusta... salbatica si totusi frumoasa...

Cat despre vila Sunrise, pot spune ca mi-a placut din prima clipa... foarte bine amplasata, nu foarte mare dar cocheta... are 7 camere, 4 cu vedere la mare si 3 cu vedere catre varful Ypsario... toate camerele au aer conditionat, wireless (inclus in pret), televizor, chicineta, fiecare camera are terasa proprie, la care putem adauga terasa din spatele vilei, plus un foisor aproape de mare (de unde puteti admira un rasarit de soare minunat)... camerele sunt foarte bine finisate (as putea spune dupa tipic german), curate si spatioase... curatenie se facea din doua in doua zile, la fel si lenjeria si prosoapele erau schimbate tot a doua zi...

Pentru cei ce doresc sa-si faca ceva de mancare in camera: chicineta este dotata cu pahare, cani, tacamuri si vesela pentru 3 persoane, la care se adauga o oala de vreo 5 litri si un ibric... pentru cei care doresc mai mult, cred ca e necesar sa va luati de acasa (noi am mai cerut macar o tigaie, dar nu am primit...), asta fiind poate singurul motiv de nemultumire... ba nu, ar mai fi unul (e drept, unul micut) : doamna Dimitra, proprietara, nu prea le are cu engleza, drept pentru care am cam facut gimnastica... noroc cu Pavlo, fiul Dimitrei, cu care am putut dialoga mult mai bine, doar ca el trecea mai rar pe acolo (sau nu eram noi acolo cand venea)...

Foarte aproape de Sunrise erau cateva taverne, unde puteai sa mananci foarte bine, iar preturile erau cam pentru toate buzunarele: puteai lua o shaorma cu 2 euro, dar puteai incerca si fructele de mare sau specialitatile din caracatita... bauturile erau intre 1. 5 - 2 euro sucurile, iar berea 2-3 euro... de asemenea, foarte aproape era si un mic magazin cu produse naturale (eco sau bio, spuneti-le cum vreti), de unde puteai cumpara cateva din bunatatile locale, din care as aminti in mod special mierea de pin...

In stanga, puteai ajunge destul de usor la plaja Golden Beach, dupa cum spun localnicii, cea mai cunoscuta si apreciata plaja, cu nisip fin si plaja lata (desi, personal, as recomanda un tur al plajelor din Thassos, asta pentru ca sunt atat de multe plaje superbe, incat e pacat sa te "ancorezi" intr-un singur loc).

Mai multe insa, cred ca puteti vedea pe site-ul: click aici, la care adaug cateva poze facute de mine...

Trimis de rodik in 04.08.10 14:03:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 11963 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rodik); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera noastra... ( din pacate poza e cam intunecata, dar va puteti forma o impresie si asa ... )

raduu1972
[07.08.10 14:23:40]

Am ochit si eu aceasta locatie mai demult, sper sa mai ajung in Thassos si atunci voi ajunge in aceasta locatie. 400pma.

[05.09.10 11:41:08]

@rodik, este de inteles ca Pavlos nu a vrut sa-ti dea tigaie. Dupa cum ne-a spus si noua, nu e convenabil pentru el.

Daca tu prajesti ceva - chiar si omleta - si a doua zi, a treia zi vine altcineva sa se cazeze si inca miroase, mai vine acolo?

Eu nu. As renegocia pretul sau as pleca in alta parte.

Sau pune-te in situatia respectivului, ce parere ai avea de vila lui Pavlos?

Si in plus de asta, nu ti-ar fi mila de camera aceea?

Sau cum ai dormi tu in mirosul respectiv?Fara suparare, dar asta este parerea mea.

Pentru gratar se rezolva la Dimitra Studios, vila mamei lui Pavlos.

[08.09.10 16:50:07]

Nu a fost neaparat un repros. Ne-am descurcat cu ce am avut...Ceea ce a fost poate un pic de tot suparator era ca nu au spus clar ca nu ne dau tigaie ci s-au facut cumva ca nu inteleg ceea ce vrem(de fapt vorbeam cu Dimitra , care este o scumpa, si care oricum nu intelegea mai nimic...) ....Iar despre faptul ca ar fi mirosit in camera...avand chicineta ma gandesc ca si-au asumat un astfel de risc(si mai exista deodorante speciale,nu?)...Oricum , cu tigaie sau fara...a fost un concediu superrrrrr....

[12.02.13 21:20:56]

@rodik: un vot maxim pt un review deosebit de util pt cei ce intentioneaza un booking aici

te rog, o rugaminte

zi-mi te rog daca exista o diferenta mare de calitate sea view intre studioul de la ultimul etaj fata de cel de la primul etaj.

Mr. Pavlos m-a pus in incurcatura. Doresc 2 studiouri, dar nu are disponibile decat unul sus si altul jos

Pe de alta parte, spune-mi te rog sugereaza-mi locatii unde ai servit cu placere masa

Orice alte informatii le voi aprecia la adevarata valoare

Trebuie sa ii dau raspunsul curand in privintra deciziei finale

Tu ce ai alege?

Multumesc!

[13.02.13 13:49:48]

@tirol:

Nu stiu daca exista vreo diferenta de calitate intre camere... nu vad de ce... atata doar ca, de la etaj, marea se vede mai frumos... nu am vazut toate camerele, dar cele pe care le-am vazut nu difereau calitativ.

Cat despre taverne, e greu de spus care e "mai cu mot" dintre cele vizitate... de obicei faceam o plimbare pe malul marii si intram in cea in care gaseam ceva deosebit, pe moment: poate un zambet din partea celui care te invita acolo, poate o panorama deosebita (desi, din acest punct de vedere, sunt o multime... Plecand spre dreapta, intotdeauna am gasit chiar mai multe taverne care sa ne atraga atentia... ideea e ca sunt multe, sigur vei gasi ceva pe gustul tau...

[13.02.13 14:05:40]

@rodik: incep cu un sincer multumesc!

Iti aduci aminte daca exista un BBQ? Exista conditii placute, optime pentru ca pregati un peste proaspat, de exemplu? Exista un foisor, un chiosc, un aragaz in gradina?

Stii ceva despre "Dimitra Studios"? Este a 2-a afacere in turism a aceluiasi domn Pavlos. Daca stii, poti sa faci comparatie?

Mr. Pavlos imi raspunde f greu. Zi-mi te rog daca ai reveni aici!

[13.02.13 15:05:19]

@tirol:

BBQ nu era - din pacate - dar era un foisor in curte, spre mare, unde puteai sta la taclale/cafea/bere si sa admiri marea, eventual rasaritul...

Despre Studio Dimitra nu pot sa-ti spun nimic, nu am fost pe acolo, nu stiu cum arata, tot ce stiu este ca nu e pe malul marii, e undeva spre strada, ceea ce-l face neatractiv din punctul meu de vedere...

De revenit nu as reveni aici, nu pentru ca nu mi-a placut sau ca nu m-am simtit bine aici - din contra - ci pentru ca, in fiecare vacanta caut o locatie noua... Dar pot recomanda acest loc prietenilor... Nu este un loc din care iesi si esti pe o plaja de nisip, pe care sa lancezesti toata vacanta, dar e pe malul marii, iar panorama e deosebita - e o adevarata placere sa stai pe balcon, sau in foisor si sa asculti marea - iar daca esti cat de cat activ, cu-n minim spirit aventurier in tine, poti gasi in fiecare zi cate o plaja splendida, iar seara sa te intorci "acasa" cu placere...

[13.02.13 22:12:30]

@rodik: ciudat... ! Mr. Pavlov mi confirmat existenta unui BBQ in spatele cladirii:

"We are o. k for 2 studios From 10 – 20 June (10 nights)

One studio one the first floor and one studio on the second floor

Sea-view studios with kitchen and outside BBQ

As I told you for the reservation you must send me 100 Euro as for deposit... "

Esti sigura? Te poti interesa?

Conteaza mult la un self catering

Multumesc din nou!

[13.02.13 22:56:45]

@tirol:

La vremea cand am fost noi - adica in iunie 2010 - nu am vazut nici un BBQ, poate s-o fi "dotat" omul in perioada asta... ma gandesc ca daca a confirmat ca are gratar in curte, asa o fi... nu-mi vine sa cred ca te minte, nu pare genul ... probabil ca cererea pentru un gratar in curte a impus dotarea cu asa ceva , avand in vedere ca in camera nu erai " incurajat " sa prajesti ceva ...

[14.02.13 08:52:24]

Anul trecut avea deja facut un foisor in genul celui de la Studios Dimitra. Atat ca locul este putin cam mic.

[14.02.13 08:55:46]

@valiman: Multumesc!

sa inteleg ca ati locuit acolo?

daca da, care ar fi aspectele negative pe care le-ati putea mentiona?

am de ales intre aceasta locatie si o alta, situata in apropiere de Golden beach, pe un deal, maisonnetee, panorama superba, dar distanta mai mare de plaja si un deal anevoios de parcurs zilnic

Multumesc

[14.02.13 09:20:22]

Salut @tirol.

In 2010 cand am stat la Sunrise, singurul "minus" era ca nu avea parasolare la balcon si dimineata eram nasol cand stateam pe balcon la cafea (fiind cu vedere la mare). Dar fiind primul an de functionare, probabil s-a grabit sa-i dea drumul sa faca bani.

Intre timp, am vazut ca si-a instalat parasolare si chestie d'aia de incalzit apa pe acoperis.

Anul trecut am vazut ca avea facut si foisor cu mese, scaune, gratar, aragaz, chiuveta.

Alte aspecte negative nu prea am ce sa semnalez, poate lipsa de verdeata in gradina, dar vila este noua si mai este si atmosfera foarte sarata de la malul marii. Asa mi s-a spus, n-am scos-o de la mine.

La ce vila te-ai mai gandit?

[14.02.13 09:28:03]

@valiman: foarte interesanta observatia ta; voi verifica, Il voi intreba pe Mr. Pavlos daca si-a instalat parasolare

ma atrage aceasta locatie datorita apropierii de mare si, bineinteles, datorita review-urilor pozitive

o oferta atragatoare, o am si de la golden beach inn, pt 2 x maisonettes (merg insotit de baiat si prietena lui), sea view, comentarii pozitive de la prietenii AFA.

Dezavantajul ar fi faptul ca e localizata pe un deal, la vreo 300 m de plaja. Pretul e super, chiar cu 100 Euro mai mic decat la Sunrise, probabil mobilierul e mai modest.

E greu sa aleg. Acum Inclin spre Sunrise

Multumesc,

e greu sa aleg

[14.02.13 09:33:10]

@valiman: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

[14.02.13 11:01:51]

Parasolare are, pentru ca le-am vazut.

La Sunrise, Pavlos are preturi cam mari, poate ca este chiar pe malul marii. Vila este noua, 2010 fiind primul sezon, camere maricele, mai ales cele cu vedere la mare, este curat, Dimitra se ocupa personal de curatenie (este obsedata dupa parerea mea).

Avantajul este ca putin in stanga incepe plaja cu nisip, sunt 2 taverne chiar langa vila si este relativ liniste. Doar valurile marii mai fac "scandal".

La Dimitra unde camerele sunt la fel, dar este la 1 km de mare, preturile sunt mult mai mici. Si este cam zgomot de la sosea.

Spor la rezervari.

[15.02.13 12:31:18]

@rodik: daca imi permiti, iti adresez ultime intrebari - cred ca m-am hotarat sa achit un avans pt rezervarea acestei locatii -

Inainte de asta as dori sa imi spui

- care este distanta pana la cea mai apropiata plaja in care sa poti faci baie (am inteles faptul ca in fata studiourilor nu exista plaja amenajata)

- cum procedai cu sezlongurile si umbrella, cum si cat achitai inchirierea acestora?

- ce distanta ai avut pana la marketurile de unde te aprovizionai pt self catering? Ai gasit pescari ce vindeau peste proaspat?

- ce taverne ai apreciat in apropierea acestei locatii?

Ce sfaturi, cu ce tips&tricks ai putea sa ma ajuti, in cazul in care aleg aceasta cazare?

iarta-ma si... iti multumesc!

[15.02.13 23:46:42]

@tirol:

Pana la cea mai apropiata plaja unde puteai sa faci si baie erau vreo 100 de metri la stanga... de acolo plaja se lungea pe aprox 3 km si se termina cu celebra Golden Beach... dar e pacat sa mergi in Thassos si sa te "ancorezi" pe langa pensiune, sunt atat de multe plaje superbe acolo, doar sa ai timp destul sa vizitezi cat mai multe...

Sezlongurile erau cam 7 euro (2 sezlonguri + 1 umbrela), dar in multe locuri daca le faceai consumatie erau free... si-apoi mai puteai veni si cu sezlongurile proprii, ca nu toata plaja era ocupata de umbrelele lor...

Peste nu am cautat sa cumparam, deci nicio informatie pe tema asta... iar despre taverne, erau cateva, imediat in vecinatatea hotelului, unde am mancat bine, dar la fel de bine am mancat cam peste tot in Grecia...

Sfaturi/tips&tricks: insula e superba, descopera-i frumusetea, afla-i secretele si savureaza fiecare moment!

Vacanta placuta!

[16.02.13 08:54:09]

Pentru peste, poti sa vorbesti cu pescarii din portul vechi din Skala Panagia pentru proaspat pescuit, sau sa cumperi de la cei care trec cu masinile pe malul marii dar este ca si cel de la supermarket, tinut la gheata. Nu este proaspat pescuit.

[16.02.13 08:56:38]

@valiman: Multumesc. Asa am procedat in fiecare vacanta din Bulgaria sau Muntenegru, sau Croatia. Am cautat pescari sau piete de peste proaspat.

Ce distanta este pana la Skala Panagia? Trebuie parcursa dimineata, la prima ora, cu masina?

Multumesc din nou

[16.02.13 09:21:47]

Sunt cam 3 km pana la Skala Panagia, dar nu stiu la ce ora se intorc pescarii. Banuiesc ca foarte devreme. Cred ca va trebuie sa vorbesti de cu seara pentru a doua zi.

Un amic de-al meu a fost chiar la pescuit cu ei. Ma rog, la scos plasele.

Cand am stat la Sunrise, pe strada din fata vilei treceau masini cu diverse de vanzare inclusiv peste si fructe de mare, toata ziua.

Si nu e nicio sansa sa-i ratezi, tipa in portavoce.

Nicu V
[16.02.13 09:29:37]

@tirol: Eu nu am avut kicineta, nu am cumparat peste proaspat, desi as fi vrut, dar am vazut pescarii din portul vechi din Skala Panagia, port care este tocmai in capatul plajei Golden Beach, Chrisii Amoudia. De la Sunrise pana acolo sunt vreo 2.5 km, cam mult de mers pe jos.

Dar este port si in Skala Potamia, la 700-800 m distanta, in dreapta, ar trebui sa gasesti pescari si acolo. Am vazut barci pescaresti, cu plase in ele. Mergi si in amandoua si te orientezi la fata locului. Te descurci oricum.

[16.02.13 09:43:57]

@Nicu V: iti multumesc.

baza pt self catering si a pestelui proaspat pregatit, o am in BBQ-ul promos de cei care au fost aici, si in cele confirmate de proprietar

Sper sa fie doar senin!

La fel si voua!