ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 3.5 ani

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Hotel bun

Acum 2 saptamani am decis sa fugim de canicula din Bucuresti la mare. recunosc ca initial am incercat varianta Albena din motive de costuri (sensibil mai mici decat la noi cel putin in ceea ce priveste cazarea) insa fara succes. Nu exista niciun loc liber la niciun hotel. prin urmare, mi-am luat inima in dinti si am hotarat sa mai dau o sansa litoralului nostru care ma dezamagise profund acum 4 ani. Si pentru ca preturile si aglomeratia din Mamaia mi s-au parut de neacceptat, am ales Jupiter. Hotelul Hermes Hercules imi fusese recomandat asa ca am facut repede o rezervare pentru weekend.

Drumul pana in Jupiter l-am facut in 4 ore din cauza blocajului de la statia de taxare de pe autostrada la Fetesti unde am stat aprox. 45 min la o coada de vreo 4km.

Hotelul Hermes Hercules este recent construit (2007) si asta se vede. Mobilierul este in stare foarte buna fara sa fie insa nimic deosebit (obisnuitul pal melaminat). Camerele sunt foarte mari pentru un hotel clasificat la 3 stele, baia in schimb micuta dar ok. Totul este foarte curat si fara kitchurile atat de familiare noua.

Hotelul este localizat chiar pe plaja siare un soi de curte interioara cu verdeata si cu mese. Restaurantul este langa hotel, are forma de vapor, dar vara este mai putin folosit de turistii care prefera sa ia masa la mesele in aer liber.

Servirea este foarte buna iar mancarea decenta. Preturile sunt totusi destul de mari, in special la bautura. 5 RON o sticla de apa de 500ml imi pare cam mult. Una peste alta o masa de 2 persoane cu bautura (vin si apa) ajunge pe la 100 RON, adica exact cat am platit in Grecia. Si asta fara specialitati/delicatese.

Plaja din fata hotelului este surprinzator de degajata. La cativa pasi mai incolo, pe plaja Jupiter era o aglomeratie de nedescris. Curatenie pe plaja? Ar fi daca lumea ar fi civilizata. In fiecare searatrecea un tractoras care ara si nivela, dar acesta nu putea sa curete mucurile de tigara lasate de conationalilii nostri... E drept nu erau scrumiere dar nu vad in asta o scuza, mai ales ca existau cosuri de gunoi.

Apa a fost o dezamagire. In acel golfulet din fata hotelului intrarea era destul de lina dar cu pietre si din cauza apei statute pietrele erau acoperite de alge vascoase care miroseau si pe care alunecai de la prima atingere. Nici alaturi pe plaja Jupiter situatia nu era roz, pentru ca desi nu erau pietre, apa era tot de o culoare incerta si cu mal.

Evident totul "asezonat" cu sticle de plastic si ceva pungi care pluteau in voie.

Si ca sa completez descrierea zonei, sa va spun ca langa Hotelul Hercules (dragut) trona un alt hotel, reminiscenta a vremurilor de mult apuse, acum lasat in paragina, cu geamuri sparte si tencuiala cazuta. In rest in statiune aceleasi chinezarii, porumb fiert, saorma si gogosi...

Concluzia mea: nimic nu s-a schimbat pe litoralul nostru si probabil urmatoarea incercare o voi face peste alti 4 ani (si asta daca la fel nu voi alta varianta pentru weekend). Hotelul e ok, dar conditia ar fi sa nu depasesti perimetrul lui.

Trimis de oanaboteanu in 04.08.10 09:45:40

VIZUALIZĂRI: 4498 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (oanaboteanu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul vazut de pe plaja

pepsi70ro
[04.08.10 09:55:12]

Pacat ca nota acordata pentru plaja si mare este minima si atarna mult pentru media hotelului. Din cate inteleg plaja a fost ok, probleme ai avut doar cu pietricelele din apa. Merita oare nota pe care ai acordat-o?

[04.08.10 09:55:31]

Bunicel review-ul, multumiri pentru impartasirea experientei de acolo.

Si totusi, ati fost la "Hermes" (asa cum apare in review), sau la "Hercules" (rubrica hotelului la care ai postat)?

[04.08.10 10:00:49]

Scuze, Hercules este Hotelul, te rog corecteaza in review.

Singura calitate a plajei este aceea ca e destul de lata. In rest: scoici sparte, chistoace. Poate daca as fi putin mai indulgenta as fi pus un 25%. Dar nuprea sunt indulgenta cand e vorba de conditiile in care imi petrec sejururile si pentru care platesc prea mult la ce mi se ofera.

aida.alecu*
[04.08.10 10:01:57]

Un review bun...eu te-am votat! Si ti-am apreciat in special sinceritatea! Pleci catre alte tarmuri mai bune!

[04.08.10 10:02:59]

corectat denumirea hotelului in review

[04.08.10 10:10:27]

As fi putut sa completez poate si cu cealalta deceptie pe care am avut-o si care se cheama Cazinoul din Constanta. L-am privit acum si nu mi-a venit sa cred. Este o ruina... imi amintesc cand eram mica si ma uitam la el si ma minunam de frumusetea lui. La fel si centrul vechi al orasului, Piata Ovidiu, o ruina pustie duminica la ora pranzului... Nu sunt o nostalgica comunista Doamne fereste, dar totul era altfel in zonele astea atunci. Erau pline de viata, de turisti. Acum sunt pustii. Cativa tigani care vindeau pe faleza coliere de scoici si delfini de plus. Pe vremuri la acvariu stateai la niste cozi imense sa iei bilet, acum nu era nimeni la casa de bilete. Am verificat sa vad daca nu cumva era inchis, dar nu, era... cat se poate de deschis si de pustiu...

Cum sa atragi turisti daca nu oferi nimic decat paragina??? Avem 3 pamieri ofiliti in Mamaia si cu asta crede Dl. Mazare (impropriu spus "Dl") ca atrage turistii in orasul pe care cu mandrie proletara il conduce...

pepsi70ro
[04.08.10 10:19:18]

Ai perfecta dreptate cand vorbesti despre Constanta in general si despre Cazinou in particular. Am scris despre Cazinoul in paragina mai ales ca in acest an a facut centenarul de cand a fost construit.

Este pacat ca anul acesta cand a implinit aceasta frumoasa varsta sa fie intr-o avansata stare de degradare care intristeaza nu numai turistii ci orasul in sine. Unul dintre simboluri sta sa cada.

[04.08.10 10:32:43]

Constanta e dupa Tulcea (unde m-am nascut) al doilea oras apropiat de sufletul meu pentru ca acolo mi-am petrecut toate verile la bunici. Nimic din ce era frumos nu mai exista sau este intr-o stare avansata de degradare.

Am incercat acum 4 ani sa vad cum mai arata Satul de vacanta, daca mai exista Casuta Dobrogeana cu placinta aia grozava pe care o taiau in niste tavi uriase cu un soi de iatagan Mai era, dar urlau din toti arunchii manelele iar placinta era doar o gluma proasta... in rest tiganie peste tot, inghesuiala, hoti si kitchuri...

valeamariei
[04.08.10 10:33:30]

apropo de parerea lui pepsi70ro, pe care si eu o impartasesc;

draga oana, zici aici:

Plaja din fata hotelului este surprinzator de degajata. La cativa pasi mai incolo, pe plaja Jupiter era o aglomeratie de nedescris. Curatenie pe plaja? Ar fi daca lumea ar fi civilizata. In fiecare seara trecea un tractoras care ara si nivela...

pe langa alte aprecieri la adresa hotelului, denota interes fata de activitatea de turism din partea conducerii si managementului, iar eu stiu destul de bine ce insemna sa sa te straduiesti sa iasa totul bine, luptandu-te cu sistemul si sa aduni o echipa de oameni competenti doar in sezon, in timp ce profesionisti sunt luati de unitatile ce asigura continuitate;

saptamana trecuta am incercat sa fac o alegere pt un prieten pe litoralul romanesc si sti cum am procedat eu:

1. am recitit impresiile lui pepsi despre plajele de pe litoral;

2. am deschis pagina cu hoteluri si tot cea fost de la 85% in sus am selectat;

sigur un Hercules ar fi ramas neselectat! ar fi meritat, in conditiile in care plajele si apa sunt asa cum le stim, fara ca hotelurile sa poata face ceva; aici tine de altcineva, dar in cazul asta trebuie sa citez pe CTP: "avem reprezentantii pe care i-am votat... deci conditiile pe care le meritam".

inteleg dezamagirea citind ecoul tau ulterior, dar hai sa nu batem copiii, ca ne-am certat la servici cu sefu'

[04.08.10 10:41:16]

nu vreau sa polemizez cu nimeni; citind mai multe reviewuri despre acelasi loc iti poti forma o impresie cat de cat corecta. Pentru mine nu e suficient ca hotelul sa fie ok, pentru ca stau in hotel decat seara. Conteaza si imprejurimile. Nu este vina proprietarului hotelului exclusiv, dar asta nu inseamna ca trebuie sa fii multumit cu putin.

[04.08.10 10:52:37]

webmaster, am decis sa fiu mai toleranta, deci te rog modifica la plaja/mare din 0 in 50%. Merci. La viitoarele reviewuri voi incerca sa fiu mai putin "severa" cu ceea ce nu tine direct de hotel.

webmasterXY*
[04.08.10 10:56:48]

Executat!

valeamariei
[04.08.10 11:03:36]

ma bucur tare mult sa constat ca sunt si oameni toleranti, nedominati de sentimente de orgoliu si care nu ezita sa revina asupra unei chestiuni, reanalizandu-le si asta in conditiile in care ecoul meu pare mai critic, pentru altcineva putand fi lejer un motiv de justificari si argumentari inflexibile;

Felicitari pentru ecou, dar mai ales pentru tine ca persoana!

aida.alecu*, oanaboteanu, valeamariei
Alte impresii din această RUBRICĂHercules Hotel [Jupiter]: