ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2010
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 15.04.10
JUL-2010

Primul contact cu Elvetia

n.r. - etapa a doua a unei calatorii mai cuprinzatoare efectuata de autoare prin Europa; prima etapa este descrisa incepand cu acest review: click aici

13 IULIE

Dupa vizitarea Ghetarului RETTENBACH, ne-am indreptat spre Elvetia. Inainte, ne-am oprit la Hofen si Vogele, pt mici cumparaturi. La Vogele am gasit reduceri mari, de unde i-am si luat copilului multe hainite. Eu nu mi-am gasit nimic pe plac.

Anul acesta, am ales sa evitam pe cat posibil autostrazile, e mult mai frumos pe nationale, vezi mai multe in ciuda faptului ca timpul parcurgerii traseului, e mai mare.

Am intrat in Elvetia, prin Schalkl, nu ne-a oprit nimeni la vama, de fapt nici nu-ti dai seama ca este vama, doar un chiosc parasit pe mijlocul drumului. Ma gandeam ca o sa fim opriti, verificat pasapoarte, etc, dupa cum am citit pe alte seit-uri, mai ales noi fiind romani. La acea vama nu era nimeni.

A urmat un drum lejer, neaglomerat, printre munti si sate, zic eu la prima impresie, parasite. Nu vedeai un om, casele pareau vechi, nu erau pline cu flori, ca si in Austria. Prima impresie asta mi-a fost, de loc parasit.

Ce am mai intalnit eu aici, drumul, la un moment dat, este exact cat incape o singura masina. Casele sunt construite exact din drum si pe acesta portiune incape exact, doar, o masina. Si de obicei, aceste portiuni de drum, se nimeresc a fi si in curba. Foarte ciudat. Aceasta a fost prima impresie, cand am intrat in Elvetia. Bineinteles, ca, pe parcurs mi-am schimbat-o total.

Nu am platit vigneta de 40 chf, pt ca nu am circulat pe autostrazi. Un pic am fentat in zona Zermatt, dar nu am avut ce face. GPS-ul nu vroia nici cum pe alt drum.

Nu am vizitat orase mari, am vrut doar la munte si oricum ca sa vizitezi un oras iti trebuie ceva timp, ceea ce noi n-am avut. De fapt, cam in orice locatie in care am fost, ca sa cunoastem cat de cat zona, ne trebuia cel putin 3-4 zile.

Anul acesta am vizitat doar in mare, am selectat zonele cele mai frumoase si pe viitor, daca vom mai merge, vom stii exact unde si ce anume sa nu ratam.

Elvetia e o tara deosebit de frumoasa, dar mie mi s-a parut f f f scumpa. Toate sunt scumpe. Mancarea, taxa de intrare la obiective, chiar si souvenirurile sunt mai scumpe ca si in Austria. Cu toate astea, tot mi-am umplut, iarasi, usa frigiderului cu magneti, ca amintire din locurile superbe pe care le-am vazut.

In schimb, ce mi s-a parut ieftin, sunt campingurile si mult mai dotate ca si in Austria. In Elvetia, am stat 2 nopti si doar in camping.

Iubitorii de munte au de unde alege, 70% din suprafata tarii este ocupata de munti, foarte multi avand altitudinea de peste 4000m.

Transportul in comun, trenurile care urca la peste 3000m altitudine... te lasa, vorba aceea, cu gura cascata. Poti parcurge tara, de la un capat la altul, cu unul dintre aceste trenuri, peste munti, tuneluri, vai. 2 sunt cele mai importante Glacier Express si Bernina Express. Mi-as dori, desi e foarte scump, la o viitoare oprire in acesta tara, sa pot si eu calatori cu un astfel de tren. Din aceste trenuri, vezi niste peisaje de vis.

Ce am mai intalnit des pe trase, sunt Flugplatz-urile, de unde se inchiriaza elicoptere. Nu stiu cat costa, nu sunt amatoare de asemenea senzatii, eu inca nici cu avionul n-am fost, dar cred ca e superb. Asa, chiar ai privelisti de vis. Si sunt destul de cautate aceste locuri. Tot timpul vedeam elicoptere si banuiesc ca erau cu turisti.

Impresii despre Elvetia, in general, am sa mai adaug pe parcurs.

Dupa drumul printre munti, am ajuns si la ST. MORITZ, binecunoscuta si mult laudata statiune.

Si aici, de fapt ca si oriunde, din lipsa de timp, concediul acesta fiind o fuga nebuna, n-am zabovit prea mult. Ne-am plimbat putin pe pietonala, iar apoi pe malul lacului, in care asa de frumos se oglindeste statiunea si muntii din jur...

Am gasit loc in parking-ul situat chiar langa zona pietonala si pe o caldura infernala, am pornit la plimbare. Era o circulatie nebuna in ST. MORITZ.

Cladiri impunatoare, stilul vechi si nou sunt imbinate perfect in acesta statiune, terase foarte frumoase, magazine foarte scumpe cu imbracaminte si nu numai.

Am admirat si aici, doamne in varsta, fara nici o grija asupra zilei de maine, aranjate, chiar la volan in decapotabile sau la plimbare cu cateii. Unele aveau cate 2-3.

Asa frumos se vedea lacul. De aici mi-am luat un magnet, pe care am dat 12chf si o canita cu St. Moritz, foarte frumoasa si interesanta. Aceasta nu mai tin minte cat a fost. Am mancat cate o inghetata si am mers inapoi la parcare, pt a lua masina si a merge putin si pe malul lacului.

Pentru timpul cat am stat, am platit 2 chf.

Precizez ca in Elvetia poti plati si cu euro. De fapt, automat pe bonul de casa, noi am intalnit scris pret si in euro si in franci. Deci, nu e necesar sa umblati ca nebunii sa cumparati franci, cum am patit noi. In Cluj, doar in al patrulea loc, in care care am cautat, am gasit franci elvetieni.

Lacul este superb, frumos amenajat, culoarea apei...

Aici ne-am plimbat putin timp, in care am dat papita la ratustele care "pluteau elegant" pe apa, spre incantarea copilului, ne-am jucat cu un shi-tzu, leit cu Maya a mea, de care imi era un dor nebun. Pe Maya am lasat-o la parintii mei, care mai au un pechinez si o birmaneza. Este raiul ei acolo, dar totusi ne-a dus lipsa. Acum am eu grija de animalute, cat sunt plecati parintii mei in concediu.

Pe Maya, nu o putem lua in concedii, desi te poti plimba prin mall-uri, peste tot cu animale, e prea cald pt ea si ar fi numai un chin.

Lumea se dadea cu bicicletele, faceau jogging, nu stiu cum pe caldura aceea, plaja si baie in locurile special amenajate.

De aici, mai avand de mers mult, pana sa ne cazam, am trecut pa langa Lacul Silvaplana si acesta un lac SUPERB, lac pe care l-am pozat si filmat de pe drumul care duce la Julier Pass. Am oprit intr-un loc, cu banci si care ofereau o priveliste mai buna asupra lacurilor si a muntilor din jur, pe care n-am avut ocazia sa-i urc.

Din start, un SFAT de la mine, noi fiind cu un copil de 1 an si 9 luni. Daca mergeti in Elvetia si vreti sa urcati pe munti, NU mergeti cu copii mici. Puteam urca pe orice munte, in acest concediu, dar nu ne-am luat suport pt bebe. Nu avea rost, cel putin al meu nu ar fi stat in el. Si asa, de mana sau in brate, mi-ar fi fost frica sa ma aventurez, la cat de zvapaiat si de "nestat locului" este al meu copil. Daca il intrebi pe sotul meu, cat de mult i-a placut la rechini, anul trecut, la Aquario Cattolica, iti va spune ca nu i-a placut, deoarece la intrare am primit un suport din acesta si sa nu va zic cate palme si pumni a primit de la copil. Pt el era o distractie, pt sot nu. Asa ca am considerat ca al nostru "plod" nu va sta intr-un asemenea suport.

Daca vreti sa bateti carari de munte si aveti un copil de genul... Eu fara Ianis, nu plec nicaieri, e mai greu, dar ne descurcam.

Sa revenim la subiect. De pe aceste banci se vedea foarte frumos lacul, pe care erau multe barci si iole, nu stiu daca le zic bine, era impanzit lacul de asa ceva. Si nu in ultimul rand, FOARTE CURATA APA.

Apoi, am urcat in serpentine spre JULIER PASS, la 2284m altitudine. Acesta nu e foarte spectaculos, dar asa mi-am dorit eu sa parcurg cat mai multe pasuri.

Este un mic magazin, restaurant, un lac si munti in jur, iar serpentinele nu sunt foarte mari. Aici se pregatea ceva festival, atunci se monta scena si un cort imens. Si drumul, o portiune era in lucru.

De aici, ne-am continuat drumul spre CHUR.

O concluzie, ST. MORITZ este foarte frumos, elegant, am vazut blocuri cu terase panoramice, imense, am vazut calea ferata care trecea peste munte, am vazut oameni cu foarte multi bani, dar noua, pt o buna parte din romani, ne e putin accesibila. Merita, o data vizitat. Si aici sunt multe obiective turistice, dar pt asta e nevoie de timp.

VA URMA... (urmatoarele recomandari din seria "Elvetia" le gasiti aici - nota webmaster)

Urmatorul review, va fi SPER, de la PADIS. Maine voi face o excursie, doar de o zi, la Padis.

Trimis de Alina Morar in 03.08.10 13:52:29

VIZUALIZĂRI: 6968 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina Morar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Spre pietonala din ST.MORITZ

[03.08.10 17:32:34]

@alina morar

Sunt momente cand pentru mine siteul AFA este ceva ce nu inteleg. La asa destinatie dupa patru ore de la postare nici un ecou! Un nenorocit de hotel de oriunde (Bulgaria sa zicem), face valuri si curg comentarii cu nemiluita. Aici liniste. Inteleg ca lumea nu prea merge prin Elvetia (si motivele sunt lesne de dedus), dar ceva acolo tot se poate spune...

Incep eu. Cea mai ieftina cazare pe care am gasit-o la Silvaplana a fost 110 euro!!! Camera pe colt, ambele dadeau spre sosea, se considera camera naspa si de aceea o aveau la reducere!?!? Acolo am stat.

Foarte multe cladiri in constructie, multe detinute de italieni care vin de cateva ori pe an, in rest le tin inchise.

Cu elicopterul se poate zbura intradevar peste Alpi, am fost cu asa ceva este o senzatie unica, mi-ai dat o idee pentru a scrie niste impresii. E adevarat zborul a fost in Bernesee Oberland peste varfurile Jungfrau, Monch si Eiger.

Franci elvetieni se pot cumpara din tara de la BCR, cu o zi inainte dai comanda si a doua zi ridici banii (ma intrebau si cum vreau bancnotele, mai mici sau mai mari).

[03.08.10 20:17:01]

@Alina sper sa placa melodia atasata, am si o remarca de facut, privesc cu bucurie cum fiul tau creste odata cu AFA, nu-mi ramane decat sa-ti urez sa-ti traiasca si sa-l vedem cat mai des in pozele din frumoasele voastre calatorii!

@Pit asta ma doare de multe ori si pe mine si chiar nu pot sa inteleg acest lucru!

[03.08.10 20:41:18]

Da, intradevar, cele mai cautate sunt Turcia, Bulgaria si Grecia.

Eu incerc, pe cat posibil, sa-mi fac altfel vacanta, scurta, de 2 saptamani pe an.

Este o destinatie scumpa, ce-i drept, am facut eforturi mari, pot spune. Am mancat si din "bagaj". Nu ma pot lauda cu ce-am mancat, cat am platit si pe ce terasa am iesit la interval, cum fac altii. Oricum, noi nu suntem mancaciosi, pe langa faptul ca ne straduim sa slabim.

Pt mine un concediu nu inseamna tolaneala la resort de 5 stele si sa se vada urma mea pe mese la all inclusive.

Consider ca lux am acasa si in concediu ma duc sa descopar locuri noi si sa stau cat mai mult in natura, desi locuiesc la casa intr-o zona verde. Asta-mi place mie.

Si asa, e un sacrificiu mare, multi bani se duc doar pe motorina sau benzina, autostrazi, vignete si bilete de intrare la obiective turistice. Eu nu ma plang si nu m-am plans, nu m-am abtinut daca am vrut sa-mi cumpar ceva.

Am stat si in camping si la hotel de 4 stele si a fost foarte bine.

Si pe langa faptul ca, cunosc multa lume pt care muntele nu exista. Spun: ce sa fac la munte? Ma duc la mare sa ma bronzez sau nu-s curios. Multa lume gandeste asa.

Chiar nu ma supar ca n-am fost votata, eu doar am placerea sa scriu, asa cum scriu eu si poate ceea ce scriu va fi de folos cuiva, candva.

Multumesc de melodia asta linistitoare, relaxanta si pt toate melodiile pe care le atasati.

molko*
[03.08.10 20:51:17]

mai sunt unii care apreciaza si voteaza... doar ca nu spun chestia asta .. Frumos concediu Alina..

mariana
[03.08.10 21:56:20]

@Alina ma vad nevoita sa te contrazic, mai ai surprize si in Elvetia sa nu poti plati cu euro, anul trecut chiar langa Silvaplana am ratat o urcare pe munte din acest motiv, nu am avut decat euro si plata cu orice fel de card era refuzata.

Deduc din ce ne-ai povestit ca nu ai urcat pe nici un munte in Elvetia nici cu telecabina nici cu trenul si iarasi te contrazic, conditiile sunt excelente si nu prezinta nici un risc, am intalnit familii cu cate 3 copii si nu au fost probleme (copii pana in 4 ani).

St. Moritz este o statiune foarte scumpa si dupa mine si nu prea avea de ce, am vazut altele mult mai frumoase (ex. Lautenbrunen) dar este o parere.

[03.08.10 22:10:36]

Zermatt si Lauterbrunnen sunt preferatele mele. Voi scrie pe parcurs.

Am mers doar cu trenul pana la Zermatt.

[03.08.10 22:25:31]

De cand e Ianis, am devenit foarte fricoasa, nu stiu de ce. De exemplu, la Trummelbachfalle am crezut ca mor de frica. Acolo si sotului i-au cam tremurat mainile.

Tot am impresia ca pateste ceva, visez noaptea ca il scap din mana si cade undeva... ma rog, poate instinctul maternal...

De la anul ne vom duce peste tot.

[03.08.10 22:52:55]

@alina morar

Ai amintit de elicopter, eu am dezvoltat subiectul si am impresia ca am fost prost inteles sau s-a denaturaturat sensul ecoului postat de mine. Nu am spus-o ca o lauda ci ca o completare la cele scrise de tine (banuiai ca sunt pline cu turisti).

Daca te uiti la impresiile scrise de mine, trei mari si late, observi ca toate elogiaza muntele.

Exemplul cu camera de 110 euro e pentru ce preturi exorbitante sunt in Elvetia. Am fost acolo in 2008 si 2009, anul acesta nu m-a tinut buzunarul.

De fite si impresii nici nu poate fi vorba.

Vacante frumoase si sa-ti traiasca baietelul!

[03.08.10 23:00:01]

Nu!!! Doamne fereste!!! Chiar ma bucur ca ai venit cu completari, pe tine si pe sotia ta, chiar va admir foarte tare!!! Am mai scris-o prin ecouri despre cat va admir si multe recomandari le-am avut de la voi.

Eu m-am referit la lume in general! pt ca asa gandeste romanul. Suntem o tara de grandomani si fitosi.

Eu nu m-am exprimat bine.

[03.08.10 23:01:59]

Dupa ce am citit review-urile voastre, m-am hotarat sa ajung si la Lauterbrunnen, care mi-a ramas si mie la suflet.

biancuta
[04.08.10 00:45:42]

Alina Morar, foarte frumoase aceste impresii! Nu stiu cand voi ajunge in Elvetia, dar review-ul tau este foarte util.

Eu cred ca sunt foarte multi cei care apreciaza maretia si frumusetea muntilor, iar Elvetia are peisaje aparte, doar ca, probabil, acum e sezonul bailor, cand mai toti se gandesc la mare, la plaja, etc.

La firma am primit niste poze de la un partener elvetian, peisajele, casele, muntii, parca erau decupate dintr-o carte de povesti! Intentionez si eu sa merg in Elvetia, dar ceva mai incolo! Felicitari pentru review!

[04.08.10 07:30:54]

Reformulez.

Nu am cu nimeni, nimic, de pe acest seit. Sa nu creada cineva chestia asta.

V-am spus, tot timpul cand vin din concediu, sufar, o luna, la cat de civilizati sunt acei oameni si simpli si amabili.

M-am referit in general la poporul roman.

Nici eu nu m-am laudat, am zis cat de scumpa e tara si inaccesibila.

Nu zic, poate si aici sunt persoane de genul, n-am apucat sa citesc ce au scris toti. Pana acum am dat numai de oameni minunati.

De la multi, de pe acest seit, am luat numai sfaturi bune si idei de vacanta.

Multumesc.

oanaboteanu
[04.08.10 11:07:36]

subscriu la remarcile privind ecourile la unele destinatii...

Cat despre elvetia, eu mi-am propus sa merg in vacanta de iarna acolo. am ales si zona in principiu, este vorba de Diablerets. Daca aveti ceva informatii v-as fi recunoscatoare.

Nicu
[04.08.10 12:24:19]

Anul trecut in toamna am fost in Elvetia pentru prima data, caut cazare cam scump pina la urma ma decid si merg la un hotel, toate bune amabilitate maxima, aveti camere -da-cit costa imediat de la la si scot pasaportul si apare la doamna de la receptie care pina atunci a fost ff amabila un sentiment de neliniste si zimbetul devine artificial.

Dau sa platesc cu cardul, il ia se uita la card si la mine si incepe sa noteze tot de pe card.

Inainte de a da pasaportul am fost perceput ca o persoana normala dupa ce a avut pasaportul in mina am devenit alta persoana.

La magazin de 2 ori nu am putut plati cu cardul din acelas motiv, a luat cardul si sa uitat la el si a zis nu. In rest toate bune in afara de STAMPILA pe care o ducem dupa noi cind mergem in o anumita... directie.

[04.08.10 21:36:28]

@OANABOTEANU

Te-as ajuta cu placere, dar nu cunosc aceasta statiune sau oras, ce e.

@NICU

Da, din pacate, toti suntem bagati in aceeasi oala, din cauza unor nemernici.

Noi nu am patit faze de genul, doar ca se uita mai ciudat, iar noi, din aceasta cauza, incercam sa fim cat mai amabili si sa nu "suparam" pe cineva, cand mergem in vacante.

Sa vedeti ce e in Cluj si pe DN1, in luna august, toti, care sunt plecati la munca in Spania si Italia, vin si fac pe grozavii. Ce fac pe drum si cum conduc...

Azi de 3 ori era sa facem accident din cauza smecherilor cu nr. de Spania sau Italia. Turisti straini sigur nu erau. Si cred ca, in luna august, asa ceva intalnesti in toata tara.

Nu mai zic nimic. Numai imi pun paie in cap.

Poate peste vreo 5 generatii vom fi si noi altfel.

[04.08.10 22:05:18]

@MARIANA si @PITI

Chiar va rog, pe viitor, la urmatoarele postari despre Elvetia, si nu numai, daca le veti citi, sa ma corectati daca scriu, cumva, prostii sau sa aduceti completari, pt ca voi cunoasteti mult mai bine acesta tara. Eu in 2 zile...

[04.08.10 22:15:46]

@alina morar

Nu iti fa probleme, nu e cazul. Eu am inteles bunele tale intentii, ne impartasesti din frumoasele tale vacante. Noi chiar le-am apreciat punctandu-le ca atare (evident nu amandoi, suntem foarte atenti la amanunte de acest gen). Asteptam nerabdatori urmatoarele locuri, ca o fi Lauterbrunen sau Zermatt nu conteaza. Seara faina!

[16.08.10 20:29:02]

Alina,

pentru mine Elvetia ramane o poveste foarte frumoasa ! Voi sunteti tineri si va tin picioarele...deci fiecare lucru la timpul lui !

Am ramas cu visele dar, te-am votat cu placere !

[16.08.10 20:48:27]

piti,

sincer imi pare rau dar ai perfecta dreptate in ecoul tau !

Elvetia si cred ca si Austria raman intr-adevar niste necunoscute , nu numai din cauza banilor dar, cred ca de cele mai multe ori din cauza varstei, a greutatii... sunt de la munte, am cutreierat muntii, iubesc muntele. Nu sunt fitoasa, imi doresc dar imi cunosc puterile. Ce sa fac ? Sa ajung acolo si sa ma plimb pe trotuar in loc sa ratacesc pe carari de munte? Apoi sa vin acasa si sa ma dau mare ca am vazut Elvetia ? Nu mai putem sofa atatea ore. Numai cu avionul ma pot deplasa, dar majoritatea circuitelor se fac cu autocarul .

Intr-adevar de la o varsta ramane Bulgaria (patru ore cu masina )si Turcia (o ora si jumatate cu avionul).

Ramaneti voi, prietenii nostri sa ne povestiti de FRUMOSUL care noi nu mai avem cum sa-l vedem !

[16.08.10 21:20:37]

@balasa violeta

Sincer imi pare rau ca nu mai poti strabate carari de munte . Dar exista varianta , e adevarat surogat de a urca muntii cu telecabina .

Elvetia ca si Austria are o " retea " de telecabine , e adevarat nu ieftine , ce te poarta pe crestele Alpilor . St. Moritz , Zermatt , Lauterbrunen , Saas Fe au instalatii pe cabluri ce faciliteaza accesul la 3500 m si peste , de unde te poti bucura de panorame de neuitat .

Am discutii cu sotia ca totii banii sunt investiti in concedii . Unii isi cumpara case , altii masini fitoase , eu am aceasta placere sa colind lumea , sa-i cunosc frumusetile . O fii bine , o fii rau , timpul va da raspuns la aceasta intrebare . Nu vreau sa ma trezesc la o anumita varsta cu regretul ca vreau sa colind lumea dar nu mai pot ( nu fac nici o aluzie ) . E la fel de adevarat ca noua romanilor nu ne da mana sa calatorim cum o fac altii : am vazut pensionari nemti in grupuri foarte mari in diferite colturi de lume sau americani sexagenari invadand Florenta .

[16.08.10 21:55:23]

Da, e adevarat ca de la o varsta nu mai poti si nici nu mai ai chef.

Vad asta la parintii mei, inainte nu era week-end sa nu plece undeva, chiar si pe vremea lui Ceausescu, mergeam, in week-end-urile cand nu puteam circula cu masina din cauza nr pare si impare, de vineri seara si ne intorceam duminica noaptea dupa ora 12 si dimineata mergeau la servici.

Dar acum, merg mai putin si stau mai multe zile intr-un loc si mai mult printre munti sau la bai in Ungaria sau Austria. Si cauta locuri neaglomerate.

[16.08.10 21:58:09]

piti,

multumesc pentru raspuns!

Casa, masina si restul consider ca trebuie sa ai atat cat te simti bine si confortabil.

Foarte important pentru mine este ceea ce-mi face bine la SUFLET (atat luam cu noi ).

Un concert bun, o pictura, o carte, un ciripit...o clipa de eternitate intr-un varf de munte...consider ca este cea mai buna investitie !

O seara placuta !

[16.08.10 22:16:53]

Draga Alina,

daca ai stii cat chef am de colindat ! Acum mi-as face rucsacul, l-as convinge eu cumva pe sotul meu sa plecam imediat...cu sufletul si cu spiritul stam ca la 25 ani dar ...fizicul nu ajuta...se umfla picioarele, astmul s-ar putea sa-si faca de cap si tot asa. Acum avem posibilitati dar nu mai avem cu ce, la tinerete nu aveam bani, aveam voie numai in anumite destinatii dar, aveam cu ce.

Asta-i viata ! Nu le poti avea pe toate !

Parintii tai se duc la bai la unguri pentru ca e aproape si poate stiu si un pic din limba...dar noi ne invartim in partea astalalta.

O seara placuta !

[16.08.10 22:33:58]

Da, vad ca din cauza ca nu avem autostrazi, tara este impartita in doua. Cei din vest, pleaca in vest, iar cei din est, trag spre sud, sud-est. Poate peste 100 de ani, cand vor fi si la noi drumuri ca lumea, nu vor mai fi probleme.

Alina Morar, balasa violeta, biancuta, mariana, molko*, Nicu, oanaboteanu, piti
Alte impresii din această RUBRICĂDescopera St. Moritz: