ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2010

Foarte nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit
Foarte nemulțumit

Dezamagire la ODESSA

am revenit de curand din vacanta de la odessa.

ce pot sa va zic este ca cei de acolo au intepenit in anii 90', lumina putina pe strazi, balarii, trotuare desfundate. la hotelul victoria nu s-a inventat aerul conditionat.

am pornit cu stangul inca de acasa adica am plecat la drum cu un autobuz cu pretentii de autocar, soferul nu stia drumul, ghidul nu stia ruseste mai deloc, am stat pe la vamile ucrainene cate 2 ore, ne-am ratacit in odessa si nu nimeream hotelul - ghidul nu voia sa ia un taxi care sa ne duca la hotel.

oricum situatia e cam asa: e un oras cu contraste majore, maghernite linga blocuri cu 20-30 de etaje, masini luxoase linga anticele masini sovietice, reguli de circulatie nu prea sunt, nu se semnalizeaza, nu se prea da prioritate, nu se claxoneaza!!!, tamponarile sunt la ordinea zilei, militia vine dupa ore bune.

Centrul orasului e absolut OK, partea de muzee si obiective turistice e in regula desi loc de promovare si punere in valoare ar mai fi.

Daca ajungeti la Odessa, naeparat sa vedeti spectacolele de la DELFINARIU - sunt ceva incredibil! - MERITA, NOTA 10.

Preturile in Mall-uri sunt ca la noi, vestitul bazar de la "kilometrul 7" e teapa, preturile sunt ca in Mall, vanzatorii sunt mitocani, nimeni nu vorbeste engleza. Auzisem ca sunt preturi bune la electrice electrocasnice s.a.m.d. dar la aceiasi bani sunt si acasa.

Acolo sunt ieftine tigarile bauturile si tramvaiul, 1 dolar face cam7,8 grivne, iar 1 euro cam 10 grivne, un pachet de tigari mai bune costa intre 6 si 10 grivne, iar o jumate de votca cam 25 de grivne.

E greu sa maninci acolo ca nimeni nu stie romaneste sau engleza, iar meniurile sunt in limba ucraineana (CU 2-3 EXCEPTII) in rest te descurci daca vorbesti cu mainile. Mancarea e ca lumea si multa, si cam scumpa dealfel daca reusesti sa comanzi!!! Plaja ar fi fost acceptabila daca ar fi strans gunoaiele, paturi de plaja si umbrele se pot inchiria, terasele abia acu' descopera cum se atrage clientul, dar cum spuneam, trebuie sa vorbesti cu mainile...

In concluzie, am cheltuit dublu ca la noi, cazare mai proasta ca la noi, nu am inteles ce scria, nu am inteles ce se vorbea, mizerie cat cuprinde, cosuri de gunoi sunt ceva rarisim, nimeni nu are vre-o problema cu aruncatul pe jos, iar in dimineata plecarii am vazut niste gunoieri arzand gunoaiele pe margine trotuarului.

Ar trebui sa mai asteptati cativa ani inainte sa va duceti acolo in vacanta.

Trimis de RICHELIEU in 03.08.10 10:38:56
  • A fost prima sa vizită/vacanță în UCRAINA

VIZUALIZĂRI: 6558 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RICHELIEU); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterXY*
[03.08.10 10:43:06]

@RICHELIEU, probabil data sejurului este iulie 2010, asa este? Confirma si modificam noi.

Dragoș_MD
[03.08.10 11:07:10]

inteleg ca ati fost cu o excursie organizata (de o agentie).

la cum vad eu lucrurile, poate ar fi bine sa o numesti, ca sa stie lumea, sa se fereasca de o asemenea agentie care intr-o tara unde e clar ca turistii nu se pot descurca fara un ajutor calificat, trimite un ghid habarnist si miserupist...

ai vorbit si de pretul mare, dar ai uitat sa il mentionezi. cat ai dat, daca nu suntem prea indiscreti, pe "distractia" asta?

[03.08.10 12:16:09]

Am platit 250 de euro de persoana- transport + cazare+2 mese si inca 50 de euro-transport pentru copil (cazarea a fost gratis pt copil) Camera avea 2 paturi desperecheate unul mai lung si unul mai scurt, mobila era veche si nefunctionala (sub televizor aveam o comoda cu locuri pt bibelouri in care mi-am bagat picioarele, ... la propriu ,,eu am dormit pe patul scurt, si-mi atarnau talpile) nu aveam aer conditionat desi l-am platit si de aia am acceptat excursia printre altele, chiveta din baie statea sa cada.

Asa zis-ul autocar ere chinezesc KING LONG, aerul conditionat functiona haotic, iar cauciucurile erau marca "doi bani" adica "TWO COINS" pe bune va zic.

Sunt multe de spus... astept intrebari

[03.08.10 12:17:06]

da asa este

webmasterXY*
[03.08.10 12:20:40]

Adaugate data si pretul sejurului

[03.08.10 12:31:23]

vacanta a fost in iulie 2010

Nicu
[03.08.10 13:47:08]

Cred ca ai stiut de la inceput in ce fel de vacanta (tara) mergi si cred ca stiai ca nu mergi in Elvetia sau Germania.

Am fost si eu in locuri considerate... de unii... neplacute sau unde nu merita sa mergi si stiam ca nu voi gasii acolo conditii ca si in vestul ASA ZIS civilizat dar nu am mers acolo pt conditii, am mers ca sa vad si alta lume. Ex alta lume vizitata de mine Albania, Macedonia, R Moldova, sunt destinatii mai aparte si merita vazute, asa ca si Ukraina (Odesa) a fost altceva cred.

Faptul ca au intepenit undeva la anii 90 e ceva foarte real, am vazut asta la Chisinau si parca m-am intors la romania aia de dupa revolutie.

Am vizitat Kievul (Odessa nu) si am ramas impresionat e alta lume.

Tipul asta de vacante (excursii) e mai aparte si cred ca ramine in amintire, faptul ca mergem mai mult spre vest incepe parca sa devina banal.

250 euro cu transport inclus consider ca e foarte bine.

[04.08.10 08:29:05]

Agentia se numeste OMEGA TURISM din Iasi, iar ghidul se numeste DURNEA are vreo 75 de ani si nu le are cu limba rusa. IMPORTANT: Interesati-va cu ce fel de autocar plecati la drum, noi am facut 15 ore la dus si 12 ore la intors!!!

Excursii la ODESSA se organizeaza in continuare si beneficiaza de o reclama sustinuta.

Evitati hotelul VICTORIA, nu are aer conditionat, si la ce calduri sunt, o sa va vina sa va urcati pe tapet.

Au totusi frigider si televizor cu programe exclusiv in ruseste.

Daca mai aveti intrebari...

[04.08.10 08:31:52]

[@Nicu] Daca stau bine si ma gandesc, ai mare dreptate, stiam ca nu merg in spatiul SCHENGEN, dar n-am stiut ca o sa ma intorc in timp, asta e, am luat-o, merg mai departe...

Nicu, RICHELIEU
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperind Odessa: