ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2008
ÎNSCRIS: 28.12.07
AUG-2008
[?] AD. + 1 COPII

Dinler, peste asteptari

Dupa experienta Kusadasi de anii trecuti, am ales pentru acest an o destinatie inedita pentru noi - Alanya. Am optat pentru transportulul cu masina personala, pentru a degusta cat mai mult din farmecul regiunilor prin carea am trecut si desi a fost destul de obositor, nu ne-a parut rau pentru aceasta alegere...

Dupa o calatorie in trei etape, cu o oprire in Kusadasi, apoi cateva ore pentru odihna cand am ajuns in Anttalya, am purces sa vizitam cat mai multe. Uimiti de frumusetea Ulas Beach, precum si de a Alanyei, pe la ora 11 am plecat spre Dinler. Din centrul Alanyei pana la Dinler, nu se fac mai mult de 20 de minute (si asta asa... mergand incetisor si cascand ochii pe la toate celalalte hoteluri ce le recunostem din oferta agentiei ...:) )

Drumul curge lin, se merge drept pe drumul care leaga Alanya de Mersin, se trece prin Oba si prin Mahmutlar .

Pe la 11 si 20 am ajuns la destinatia noastra finala, hotelul Dinler. Nici bine nu am intrat pe poarta hotelului ca bell-boy-ul a si fost langa noi. Cu zambetul pe buze ne-a insfacat bagajele (muuulte :))) ) si ne-a indrumat spre receptie.

Inevitabilul coktail de bun venit si prosopelul cald si umed au aparut in nici 5 secunde. Ne-au primit atat receptionera cat si managerul hotelului, dat fiind ca eram primii romani (cu domiciliul stabil in Romania) care vizitam hotelul. Si cred ca acesta a fost si principalul motiv pt. care am primit una dintre cele mai bine amplasate camere standard (etajul 1, vedere la mare si piscina, imediat dupa lift - dar dupa colt, fara galagie). Camera nu era gata, asa ca ne-au invitat fix 10 minute in lobby, unde, pt. ca ne-au fost deja puse bratarile, am putut sa ne bem ciocolata calda, ceaiul sau cafeluta. Fac o paranteza; lobby-ul, foarte primitor a fost locul in care am accesat net-ul zi de zi, in timp ce degustam cate o cafeluta sau un chec deosebit de gustos, pe care zilnic, dupa ora 15.30 il gaseai acolo.

Camera: mare, aerisita. Din start "echipata" cu un pat dublu si un pat pt. a treia persoana (nicidecum pat pliant sau vreun patic micut langa patul principal), un fotoliu comod, 2 tabureti si cel mai important un blat mare pe care sa ai loc suficient sa-ti lasi toate "minunile"-camere foto, cosmeticale bla bla bla :). Duplap incapator. Baie cu cada. Totul deosebit de curat! - Se facea curatenie, se schimba lenjeria si prosoapele in fiecare zi. (Nu cred ca cele 10 ytl au fost cauza pt. care femeia de servici a fost deosebit de atenta - si discreta pot spune)

Aer conditionat individual! Esential!!!

Vedere spre mare si piscina, dar fara zgomot. Geamurile termopan de calitate, perfect izolate termic. Un amanunt important; suprafata vitrata mare cat peretele! Balconul, perfect intimizat... spatios - o masuta, 2 scaune si mult loc pe langa... Tot apropo de intimitate; folia de pe geam ne permitea sa stam cu perdelele total trase, astfel incat sa privim mereu marea, fara ca inauntru sa "patrunda vreun ochisor indiscret" :)).

Desi hotelul a fost construit prin anul 1997 si renovat in 2006, stilul arhitectural nu este unul futurist, ci unul minimalist. Insa cuvintele COMOD si UTIL sunt la loc de cinste...

Ca o remarca personala: eu una vreau o camera curata, intima si comoda, nu vreau capodopere arhitectonice in domeniul hotelier. Daca doream Burj al Arab sau Jumeirah Beach hotel, atunci mergeam in Dubai. Asa am fost in concediu in Turcia, la mare si la soare! Asadar, vad hotelul Dinler ca un BEACH hotel perfect !

Intre hotel si plaja trece chiar drumul principal spre Mersin. Dar nu am fost deranjati cu nimic de asta. Trecerea la plaja se face printr-un pasaj subteran, foarte curat si bine intretinut, perfect luminat. (nici pic de igrasie sau de senzatie de sufocare).

Odata trecut pasajul subteran, ai impresia ca ai intrat in "Gradina Paradisului" :). O gradina plina de palmieri, leandri, trandafiri japonezi si tot felul de flori care mai de care mai frumoase. Un miros splendid! Printre palmieri, pe iarba, multe sezlonguri, pt. cei ce prefereau acest loc in dauna plajei .

Plaja - capitol distinct!

Blue Flag. Curat, aerisit .

Insa FOARTE IMPORTANT! Cei cu copii mici sau cei care nu stiu sa inoate nu au ce cauta acolo!!!! Intrarea in mare, foarte abrupta. Multe pietre. Cu totul si cu totul altceva decat ceea ce vazusem eu pana atunci. Un fel de sisturi... Parca mai multe pietricele s-au conglomerat si au format aceste sisturi. Ele sunt atat pe plaja, inainte de intrarea in apa (vizibile mai ales la reflux), cat si imediat la intrara in apa. Mie valurile mi-au venit de hac! :))) Am un cucui cat toate zilele!

Pe portiunea unde sunt amplasate sezlongurile este nisip. Dar la intrarea in apa nu-i fir! Totul este plin de pietricele! Fara incaltaminte speciala n-ai ce cauta acolo!!!!! Desigur, este si un ponton (1 eur/zi) de unde poti sa cobori, pe scari, direct in mare. Dar unde-i farmecul, atunci ?

Am fost relativ "socati" :) in prima zi... Apoi ne-am pus papuceii speciali (cumparasem anul trecut ca si protectie pt. aricii de mare) si totul a fost super! Mai o vanataie, mai un cucui :)... dar asta e! Frumusetea unica a locului merita! Apa deosebit de curata, de calda. Valuri imense toata perioada cat am stat acolo. Dupa structura tarmului, nici nu cred ca sunt altfel de plaje pe-acolo...

Bine, a nu se intelege ca e imposibil de intrat in mare! Am postat si fotografii, tocmai ca sa nu fiu gresit inteleasa. Ideea este ca valurile deosebit de puternice si sisturile despre care vorbeam fac destul de greoaie intrarea in apa. Insa, odata trecut "hopul", totul e ok pt. cei cu incaltaminte si cu inaltime de cel putin 1.50 m, in cazul in care nu stiu sa inoate... Un pic mai abrupt decat la noi la Neptun. Dar nu imposibil, nu neplacut!!! Noi stim sa inotam, asa ca pt. noi a fost superb. Dar si fara sa stii sa inoti, copacel copacel :), te poti tine pe picioare cam 10-15 m de la tarm. Desi pare greu de crezut, plaja din pietricele, daca ai pauci speciali, de la un moment dat nu mai deranjaza! Repet, este cu totul si cu totul altceva decat la noi pe litoral... Dar e frumos !

Insa cine iubeste plaja de nisip si intrarea lina (sa tot mearga 20-30 de metri ca la Mamaia), nu are ce cauta la Dinler!

Sau poate utiliza piscina! Nu-i o piscina foarte mare, insa nu-i de loc aglomerata. Se pare ca toti turistii au preferat splendoarea marii...

Fara probleme legate de locul pe sezlong la plaja sau la piscina. Arhisuficiente!

A! Sa nu uit. Prosoapele de plaja se schimba de cate ori doresti, contra cost -1 euro.

Vizavi de costuri suplimentare: pontonul, prosoapele, masajul, fresh-ul (1.5 euro), inghetata, minibarul, restaurantul a la carte.

Gratuit: sezlongurile de peste tot, sauna, hamam, sala de fitness, teren de tenis, mese de biliard si ping-pong, internet in lobby

Absolut sincer, nu am simtit nevoia de a consuma din minibar, nici de a face plaja pe ponton (la sezlong stateam maxin 2-3 minute intre reprizele de baie in apa marii, care era atat de calda, curata si de placuta - ceea ce am inteles ca nu-i la fel peste tot; de exemplu, in Lara a fost in aceeasi perioada marea agitata si a scos multe alge)

Capitolul masa - se lasa cu multe off-uri vizavi de silueta :))))))

Micul dejun foarte variat; 5-6 feluri de branzeturi, mezeluri 3-4 feluri, dulceturi la cutiuta sau la bol, unt, crema de unt, unt de arahide, ciocolata, salate, cruditati, omleta, oua moi (3 min si 5 min ), compoturi, masline de nu stiu cate feluri, uleiuri, condimente si adaosuri, iaurt simplu si de fructe, fulgi, lapte, cafea ciocolata calda, ceai etc... etc... Deosebit de buna era omleta preparata de catre un bucatar, direct sub "ochisorii tai " :). Nu in ultimul rand, la micul dejun, fructe proaspete. Lubenita mai dulce si mai aromata ca acolo n-am gasit niciunde!

De la ora 11 pana la 18, la barul de la plaja se serveau gozleme (specialitate turceasca -1 clatita umpluta cu branza, carne, cartof sau spanac, dupa gust) si hamburgher (de fapt "pide", tot o specialitate turceasca)

Masa de pranz: foarte variata si ea. Nu are rost sa mai scriu toate felurile. Cert este ca erau multe. Si mai ales pt. cei ce se plang ca nu-i carne la restaurantele hotelurilor din Turcia: era carne "cacalau " :))) (scuzati-mi expresia ), de toate felurile. Bineinteles NU PORC ! (" prietenii stiu de ce" : ) ) .

Si apropo de carne! Stiti care era specialitatea la Dinler? IEPURELE...

Se pare ca in intreaga zona carnea de iepure este foarte apreciata .

Prajituri - nenumarate feluri. Aspect foarte frumos, dar si gusoase.

O caracteristica a mancarii de la Dinler a fost mancarea fooooarte gustoasa! Era atat de buna (inclusiv prajiturile) de parca ar fi fost facut in casa. Nota 12 pt. bucatarul sef!

Fructele (pepene galben, lubenita, pere, struguri, piersici, prune) erau nelipsite atat dimineata, la pranz cat si la cina .

Atat la masa cat si in baruri (1 la plaja, 1 la piscina si 1 in lobby) se puteau servi in permanenta bere (Troy) de la dozator, vinuri si tot felul de spirtoase (cred ca locale, eu nu le-am incercat...). Produsele Pepsi (toata gama), trebuiau cerute de la barmani. Autoservire era la sucul de la dozator (Nu Tang ! "Falez" se numea si era cat de cat de calitate - adica chiar avea concentrat natural de fructe), la Ayran, la ceai rece, bineinteles la apa, la ciocolata calda, cafea capuccino si tot felul de ceaiuri (pliculete "Lipton" ).

Langa piscina, de la ora 14 si pana seara tarziu se serveau spaghetti.

Am mai spus despre checul foarte bun din lobby si de la baruri...

Ce sa tot vorbesc atat de mancare?! Mai spun doar atat: foarte gustoasa si arhisuficienta! Nu ne-a lipsit nimic. Ba ! :) Cumpatarea :))) Asa ca am venit cu niscaiva kilograme in plus... Dar cine poate sa reziste la bunatatile alea!? Atentie! 100% noi nu suntem niste gurmanzi! Si totusi asa s-a intamplat...

Mancarea "ca acasa" vine in completarea atmosferei "ca acasa "... Personalul deosebit de cald, amabil, primitor! Incepand cu portarul si terminand cu cei din echipa de animatie. Izmail se numeste "factotumul" de acolo :) Adica el este cel care semneaza regia, compune textele, se ocupa de decoruri si nu in ultimul rand "joaca". Pe langa ei l-am remarcat in mod deosebit pe Chacy si pe Lena rusoaica :) ... Bineinteles ca la hotel (deci si programul de animatie era la fel ) se vorbea turca, germana, rusa si engleza. Ca doar nu era sa vorbeasca romaneste! Dar n-am avut absolut nicio problema de comunicare.

N-am deranjat pe nimeni si nu am fost deranjati de nimeni! Toata lumea isi vedea de concediul si de distractia sa, cu mult mult bun simt! Nu era nicio diferenta intre turci, nemti, rusi, cateva familii din Albania, una din Serbia si nu in ultimul rand una din Japonia. Ceea ce am remarcat la acest hotel, spre deosebire de alte locuri in care am fost era ca toti turistii erau cu zambetul pe buze, toti se simteu bine! Si NIMENI NU DERANJA pe nimeni. N-am intalnit niciun fel de nesimtire! Poate ca atmosfera din hotel era "de vina", poate marimea lui (nu mai mult de 190 de camere)... poate personalul... poate intamplarea. Dar cadrul general a fost asta; mult bun simt din partea tuturor! Niciun fel de fitze sau ifose (iarasi "prietenii stiu de ce" :), insist pe acest aspect... :). Niciun fel de scandaluri sau ridicari de ton...

Si de aici, trec la concluzia finala: Dinler este un hotelde 5* fara fitze, departe de hotelurile de 5* cu renume (gen Dedeman , Royal W., Rixos etc . etc...), dar este un hotel de vacanta minunat!

Trimis de silvia71 in 12.09.08 07:13:28

VIZUALIZĂRI: 4074 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (silvia71); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P1x [fără descriere]

silvia71