ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2010
DIN: Pucioasa
ÎNSCRIS: 26.03.09
JUL-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 8.5

Resedinta de vara a reginei Maria

Am fost acolo duminica 25 iulie sa-l revedem dupa cativa ani. Am dorit sa ne aducem aminte si sa facem o comparatie cu ce-a fost in perioada cand castelul era administrat de statul roman.

M-a bucurat faptul ca erau foarte multi vizitatori - romani si straini -, chiar daca am stat la coada la bilete, nu mai mult de 10 minute.

Pretul biletelor a ramas acelasi: 20 lei pentru adulti, 5 lei pentru copii scolari, 10 lei - studentii si gratis pentru copii pana la 6 ani.

De la intrare am observat ca parcul si castelul erau sub atenta observatie a unei echipe de paza, la fiecare etaj existand persoane care asigurau ordinea si altele care puteau fi mini-ghizi daca aveai curajul si curiozitatea de a stii cat mai multe despre camerele unde te aflai si despre persoanele care le-au locuit.

Dupa trecerea rapida prin camera de garda de la parter urcam pe scari abrupte spre dormitorul Reginei Maria, apoi prin holul etajului ajungem in sala castelanilor si in salonul cel mare. Cu ajutorul scarii secrete deja suntem la etajul al 3-lea unde vizitam salonul de muzica si biblioteca si apoi prin loggie ne trezim pe terasa castelului, la ultimul etaj.

Facem pauza pentru cateva poze si cateva detalii pe care le aflam prin amabilitatea unei doamne din personalul castelului. Dumneaei ne arata zidul care a fost hotarul dintre Tara Romaneasca si Transilvania. Dincolo de zid se afla o copie a capelei de la Balcic si o mini-hidrocentrala ce asigura curentul necesar castelului, construite in timpul Reginei Maria.

Apoi trecand prin salonul Principelui Nicolae al Romaniei admiram cateva arme albe, iar in camera de joc o masuta si patru scaune parca abia-si asteaptau jucatorii. In urmatoarea incapere incepem sa lecturam: despre Vlad Tepes si povestea lui Dracula, despre strigoi si vampiri, dar si despre ordinul cavalerilor teutoni.

Pe scara principala a castelului incepe coborarea, trecand la etajul 3 prin anticamera salonului de muzica si ajungand la etajul 2 unde o usa cu motive florale se deschide pentru a admira salonul Biedermeier, apoi in dormitorul regelui Ferdinand I al Romaniei pe langa obiectele de mobilier admiram coroana si sceptrul acestuia.

Se spune ca Regina Maria a transformat castelul dintr-o fortareata militara intr-o resedinta de vara, impunandu-si gusturile rafinate, acest lucru vazandu-se cel mai pregnant in sufrageria de la etajul 2.

Dupa ce admiram colectia de imbracaminte si colectia de scuturi coboram in gradina interioara si ne punem o dorinta la fantana ce atrage toate privirile.

Sala de proiectie si cinema nu era deschisa turistilor.

In magazinul de suveniruri gasiti pe langa vederi, carti si DVD-uri cu si despre castel, cavaleri si arme in miniatura pentru copii, dar si vinul "Chateau Bran" pentru adulti.

Cu parere de rau ne despartim de castel, plimbandu-ne agale pe aleile din parcul acestuia.

Sper ca v-am adus-aminte de castelul Bran celor care l-au vizitat si v-am starnit curiozitatea de a-l vedea celor ce n-au ajuns inca la el...

Trimis de corinne in 02.08.10 17:05:50

VIZUALIZĂRI: 2172 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (corinne); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Castelul Bran vazut din strada principala

biancuta
[02.08.10 19:14:10]

Mi-ai reamintit de zilele cand am fost si eu aici! Trebuie sa revin!

ms65
[31.12.10 16:24:33]

si eu am fost acolo si totusi mi-ai starnit dorinta de a ajunge din nou... mi-a facut placere sa citesc si impresiile tale despre castel... un An Nou mai bun!

biancuta, ms65
Alte impresii din această RUBRICĂCastelul Bran: