ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2010
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 11.07.10
JUL-2010

Hotel Imperial - o vacanta reusita!

Imi pare rau in primul rand pentru cei ce nu s-au simtit bine la acest hotel si vacanta li s-a transformat intr-un cosmar. Mie, insa, mi-a placut nespus aici.

DRUMUL: Am intrat in Bulgaria pe la Ruse si am urmat cu strictete GPS-ul (pe care mai bine nu-l ascultam). In loc sa ne duca prin Varna, ne-a deviat pe drumul spre Burgas... Era singuri prin munti, pe serpentine... iar soseaua era plina de cratere... La intoarcere am venit prin Varna si a fost muuult mai bine!

CHECK IN-ul: Am ajuns la Hotelul Imperial in jurul orei 12: 00 (pe care de altfel l-am gasit foarte usor, gratie celor ce au dat detalii despre hotel pe acest forum). Ni s-a spus sa revenim la ora 14: 00, ceea ce am si facut.

CAMERA: La 14: 00 am fost cazati intr-o camera de la et 6, cu o superba vedere la mare! Camera mare, aerisita, dotata cu aer conditionat, tv, feon, minibar, seif. Baia este curata, prosoapele ne-au fost schimbate zilnic si intotdeauna erau 2 hartii igienice in baie.(cred ca depindea si de femeile de serviciu, ca am citit ca altora nu li se schimbau nici prosoapele si nici hartie nu li se dadea suficienta).

MANCAREA: Mancare a fost din belsug: peste (macrou, file de cod/pangasius, hering), carne de pui (la gratar, snitel, la tava), carne de porc (gratar, la tava cu vin), cartofi (prajiti, piure, la cuptor, fierti), pilaf... cascaval si branza de cel putin 3 feluri, salam, sunca de praga, bacon... toate extrem de bune... salate din belsug si cu de toate... de nu stiai ce sa iti alegi... ciorbe de pui, de porc, de vita (cu f multa carne)... paine neagra, cu semnite, graham, alba, chifle, prajita (si nu am vazut in niciun caz paine mucegaita cum s-a scris). Despre dulciuri nu am cuvinte... in fiecare zi alt sortiment de tort... iar totul era imens... ca nici la nunta nu am vazut asa ceva:)... +prajituri, baclava... Si fructele au fost la inaltime: pepene galben, piersici, nectarine, mere, portocale, caise, banane (nu am vazut niciun fruct stricat!! ) -intr-adevar bananele nu erau intregi, ci taiate in 2, dar nu apucau sa se inegreasca fiindca se 'evaporau' imediat.

In privinta mesei am o singura obiectie si nu privind calitatea mancarii, ci servirea de la Snack Bar... intre pranz si cina toata populatia hotelului se muta la snack bar, unde se statea la cozi interminabile pentru o clatita sau o bucata de pizza. Asta nu mi s-a parut ok.

PISCINA: Daca doriti sa peteceti o zi la piscina trebuie sa va ocupati sezlong de la ora 6 dimineata (punand un prosop pe el) fiindca altfel nu mai prindeti loc decat pe iarba. Aici- o bila neagra...

PLAJA: Hotelul Imperial are plaja privata la care se ajunge atat pe drum, cat si prin faimoasele dune de nisip. Plaja e in stanga Hotelului Oasis amplasat pe plaja. Nisipul e fin si curat, iar apa am gasit-o limpede. Barul de pe plaja functioneaza intre 11 si 18 si de aici puteti lua bere, pepsi, mirinda lemon si apa minerala.

DE VIZITAT: Nu ratati Nessebarul. Este superb!!! Noi am ajuns acolo cu mini carul (3 leva/pers). Si centrul este frumos, dar parca prea aglomerat

In concluzie, mi-a placut mult aici, nu regret nicio secunda hotelul ales. As mai merge si anul viitor tot aici, dar parca as vrea sa vad si alte locuri.

Pentru orice intrebare legata de hotel ma puteti contacta pe mess: laura_bodysoul

Trimis de laura_bodysoul in 02.08.10 14:40:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Hotel Elena-Nisipurile de Aur

VIZUALIZĂRI: 4623 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (laura_bodysoul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Andree
    [02.08.10 14:49:08]

Ft buna descrierea dupa opinia mea...pozici vedem facute de tine?

[03.08.10 07:30:16]

Salut , asa cum ai relatat , asa a fost si la noi ,adica foarte frumos , totusi carcotasi exista pe oriunde sa mai critice cate ceva .Daca te duci croit pe carcoteli, cum se duc unii , inseamna ca pentru concediu au rezervata o alta data .

sorin_133*
    [03.08.10 15:36:22]

Buna

Am o intrebare : parcarea este platita? Asa cum a afirmat "banal" daca vrei sa gasesti nod in papura vei reusi. Sunt curios cand o sa renuntam sa cheltuim bani in Bulgaria, Grecia, Turcia etc . si sa mergem pe litoralul nostru care sa-ti ofere aceleasi conditii daca nu chiar mai bune.

manuelaa
    [03.08.10 15:38:45]

Laura, esti prima persoana care de vreo vreme incoace scrie in sfarsit ceva de bine. Felicitari pentru vacanta reusita!

vladex
    [03.08.10 16:10:12]

Abia asteptam si eu un review favorabil. AM FOST ACOLO la sfarsitul lunii iunie pt al doua oara la Imperial, si m-am simtit la fel de bine ca anul trecut. Cand am citit ce scriau cei care au fost dupa mine sau chiar in aceeasi perioada, nu imi venea sa cred. Sunt intr-adevar schimbar fata de anul trecut, din pacate nu in bine, dar totusi este ok. Ne-am simtit foarte bine. Vacante placute!

laura_bodysoulAUTOR REVIEW
    [03.08.10 16:13:50]

sorin_133, parcarea este 5 leva/zi, dar noua ne-au zis sa o parcam pe trotuar, in fata hotelului (o vedeam din balcon), spunandu-ne ca nu are rost sa platim parcarea aiurea fiindca 'dacia logan nu se fura'... si nu am avut nicio poblema... am gasit-o intreaga!

Ghelus*
    [04.08.10 10:57:48]

Bravo!!! Esti cu adevarat o persoana realista, care nu are alte asteptari decat cele pentru care a platit.

M-am intors ieri de la acest hotel si sunt foarte multumita, am primit mai mult decat am dat. E adevarat ca nu iti ofera distractie insa stim ca daca vrei mai mult, platesti mai mult. Iar despre coada la clatite, am stat mult mai putin decat la cea pentru ,,gogoasa infuriata" de la Eforie.

Cu alte cuvinte m-am simtit mult mai bine ca pe litoralul romanesc unde nu isi dau silinta sa te faca sa te simti bine.

Ce nu inteleg, ce anume nu le-a placut unora la categoria mancare? Am venit si cu unele kg in plus, suntem pe undeva si pretentiosi, am fost si in concedii de 1600 euro.

Un sfat pentru cei care vor pleca aici cu ,,inima stransa" dupa ce au fost derutati de altii: toate sunt minciuni, mergeti cu incredere si cu ideea ca va veti simti bine, nu va lasati pacaliti de cei care poate nu au acasa nici pe jumatate din ce au pretentie de la altii!

webmasterXY*
    [04.08.10 11:02:48]

@Ghelus, poata gasesti intr-o zi timpul necesar si dispozitia sa initiezi propriul review cu impresiile tale de la acest hotel si binenteles cu notele meritate. Accesezi acest link adauga impresii si apoi editezi impresiile personale.

PAA
    [05.08.10 13:43:21]

Imi spuneti si mie va rog, exact, cam cat este pana la plaja, pentru ca noi o sa mergem cu un copil de 2 ani si avem un intreg arsenal dupa noi...

Si oare am inteles bine... la plaja este bar?

multumesc

Ghelus*
    [05.08.10 14:29:10]

La plaja este bar cu racoritoare si bere. In 5 minute sunteti la plaja pe drumuletul din spatele hotelului, ajungeti la Clubul VIP Oassis, treceti chiar prin spatele lui, iar acolo veti vedea plaja hotelului Imperial (scrie si pe umbrele). Va recomand sa o luati pe acolo, daca aveti si carucior pt copil. Intre hotel si mare nu e nimic, inafara de dunele de nisip care sunt protejate prin lege.

Vacanta placuta!!!

bobchi
    [06.01.11 14:26:12]

Imi spuneti si mie daca exista animatie pentru copii?

Multumesc

[06.01.11 17:24:07]

bobchi, animatie exista dar slabuta fata de alte hoteluri, si se adreseaza celor cu varste cam de la 10 ani in sus.

robert911
    [15.08.12 18:28:20]

stiti daca sezlongurile de pe plaja hotelului sunt contra cost? pentru ca cineva spunea ca acestea si umbrelele se platesc separat!

[17.08.12 11:13:02]

@robert911: Da sunt contracost, se platesc dimineata la receptia hotelului si cu hartiuta te duci la nenea la plaja si o prezinti.

Andree, banal, bobchi, Ghelus*, laura_bodysoul, manuelaa, PAA, robert911, sorin_133*, vladex
    Alte impresii din această RUBRICĂImperial Beach Hotel (Imperial Resort):