ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2008
    ÎNSCRIS: 10.09.08
    SEP-2008

Raport pret/calitate foarte bun

Salut,

In perioda 1-7 septembrie am fost in Olympic Beach, la 2 pasi de Paralia - Katerini.

A fost un concediu foarte reusit, iar destinatia Olympic Beach a fost ideala in ceea ce ma privste. Nu cred ca in Romania gasesc similar la acest raport calitate / pret. Ca peste tot, exista si plusuri, dar si minusuri... De fapt este al treilea an consecutiv cand merg in Grecia (Creta/ 2006, Sithonia / 2007)

Am plecat din Bucuresti cu masina proprie la ora 4:30 si am ajuns in Olympic Beach la ora 16:30. Am facut pauze din 2 in 2 ore si am bajbait pe langa Sofia din cauza unei lucrarilor de asfaltare). In Bulgaria am vazut vreo 4 radare, iar in Grecia am vazut o singura masina de politie in tot sejurul. In total sunt 1550 km dus-intors.

Inca de la inceput am observat raceala vamesilor greci care nu ne-au salutat, nu au spus "bun venit" dar au vrut sa se uite in portbagaj... Vamesii romani si bulgari au fost respectuosi si eficienti.

Nici atitudinea familiei ce administreaza hotelul Panthenon nu a stralucit. Nu ne-au salutat nici la sosire si nici la plecare, iar pe parcurs ne-au ignorat cu desavarsire. Atentie ca si ei practica smecheria cu cheia "pierduta": dimineata lasi cheia doamnei de la receptie, iar cand te intorci seara ti se spune cu tupeu ca nu ai lasat-o. Evident, scopul este sa te taxeze cu niste bani pentru inlocuirea butucului dupa ce eliberezi camera... Am asistat personal la o astfel de faza.

Apropos de camera: am fost cazati in camera 106, cu vedere oribila in balcoanele vilei din spate. Dar camera a fost renovata recent si foarte curata. Chicineta este echipata corespunzator cu ibrice, tacamuri si 2-3 farfurii. Atentie ca la acest hotel nu primiti asternuturi, sapun, hartie igienica, prosoape, detergent de vase. De asemenea, camerele nu au plasa de tantari (ceea ce e deranjant chiar si in septembrie), iar multe becuri sunt arse. La TV sunt doar 5-6 posturi si alea in limba greaca. Cazarea 7 nopti a costat 230 euro si am luat-o prin www.vilextur.ro

Hotelul Panthenon are plaja proprie dotata cu sejlonguri si umbrele pe care le puteti folosi daca comandati ceva la bar (ex: p bere Amstel de 330 ml costa 2.5 euro, un cocktail costa 3.5 euro). Din pacate, toate plajele nu sunt deloc ingrijite - peste tot sunt mucuri de tigari, pungi si resturi de ambalaje. La difuzoare se pot auzi si manele cu Gutza.

Spuneam despre proprietarii hotelului Panthenon ca nu-i intereseaza prea mult calitatea serviciilor. De exemplu, cineva s-a usurat noaptea langa dusul aflat pe plaja hotelului, iar rahatul garnisit cu boabe de porumb nedigerate a stat acolo pana seara... Proprietarii ar fi putut sa faca curat, dar i-a durat in fund de noi.

Cred ca anul acesta a fost o adevarata invazie de viespi si de tantari...

Despre taverne, numai de bine - chelnerii se straduiesc sa faca pe plac turistilor, iar fiecare local are chelneri romani, bulgari si de alte nationalitati.

Mancarea la taverne se bazeaza foarte mult pe prajeala si pesmet, adica mancaruri ce par in cantintati mari si sunt destinate sa umple burta. Iata exemple de preturi: calamar prajit portie mare (7 euro), calamar prajit cu garnitura si tatzichi (4.5 euro), calamar la gratar (12 euro), tatzichi (2 euro), snitel pane cu garnitura (5 euro), crabi (de fapt un amestec de paine ca carne de crab / gen fish fingers) - 4.5 euro, 4 felii de paine excelenta (0.5 euro), shaorma la farfurie (5 euro), shaorma mica (1.8 euro), bere Amstel / Mithos la sticla de 0.5 litri (2 euro), inghetata (0,5 euro / cupa). La cele mai multe terase desertul este din partea casei, iar halba de bere soseste cu gheata la exterior!

La supermarketuri se practica urmatoarele preturi: bere Amstel la sticla de 0.5 litri (0.8 euro / buc), bere Amstel la cutie de 0.5 (1.1 euro/buc), rosii (0.8 euro / kg), Pepsi la 1.5 litri (1.7 euro / buc), prune (1.4 euro / kg),

"Taranii" care vand pe faleza dintre Olympic si Paralia sunt foarte amabili si au preturi bune la fructe: prune mari (0,75 euro / kg), struguri (0.75 euro / kg).

In Paralia sunt zeci de magazine de haine (blanuri, geci de piele). Marfa buna costa scump, dar exista si produse "de buget" (geci de piele la 45 - 60 de euro, pantofi la 20 euro, lanutiri din aur la pretul de 0.8 euro / metru liniar). In acest domeniu totul este negociabil, iar "grecii" se roaga de tine sa cumperi.

Excursii se pot face prin agentiile de turism din zona. O recomand pe cea la Skiatos (30 euro / persoana) si excursia pe mare cu vasele din portul Paralia (15 euro / persoana). Este indicat sa intrebati ce intra in pret, ca sa nu luati tzeapa. Ex: transportul cu autocarul pana in port, transportul cu vaporul, masa, bautura, taxe de intrare la diversele obiective turistice, ghid in limba romana etc. O sa vedeti ca aceeasi excursie costa 30 euro la agentia X si 11 euro la agentia Y...

Paralia si Olympic Beach sunt pline de romani si de sarbi.

Daca vezi un autorism parcat in statia de autobus poti fi sigur ca are numar de Romania!

Transportul cu autobusul intre Paralia si Olympic costa 1.2 euro/persoana, dar se poate merge pe jos pe faleza. Seara este luminata.

Atasez cateva poze facute in zona.

Catalin

Trimis de catalinache* in 11.09.08 08:02:23

VIZUALIZĂRI: 3217 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (catalinache*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P1x Hotelul din mijlocul pozei este Panthenon. Are atat camere cu vedere la mare, cat si camere cu vedere la vila din spatele hotelului
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 100 PMA (din 1 vot)

sniga
    [02.04.09 14:57:02]

Multumim pentru detalii. Vreau sa specific pentru cine merge in grecia ca acel aur, pe care il vind ei la cm, nu este aur. Anul trecut am cumparat si noi de la acel atelier de icoane de la baza meteorelor, un lant si-o bratara. Ni s-a spus de catre ghid sa luam ca e bun, ca e un aliaj de aur cu titan si ca-si pastreaza proprietatile. Foarte multi oameni cumparau. Dupa vreo trei saptamini, o luna cind ma uit mai bine incepuse sa se curete si sa se uriteasca. Mai ales acolo unde este inchizatoarea se vedea cel mai bine ca nu este nici un aliaj, ci mai degraba o tinichea suflata cu ceva, caci nici macar nu se vedea pe dedesubt ceva sa arate macar ca argintul. Ne-am simtit pacaliti si de greci si mai ales de ghizii care erau romani, dar lucrau pentru o agentie locala greaca. Deci, atentie, nu va lasati pacaliti.

AndreeA__
    [16.05.09 22:24:10]

Buna

si eu am fost anul trecut in Olimpyc Beach si trebuie sa te contrazi c in ceea ce priveste plaja... Eu am fost la sfarsitul lunii iunie, cand era extrem de curat... in comparatie cu plajele din Romania sau chiar din alte parti ale Greciei (Corfu...)

In ceea ce priveste acel "aur", trebuie iar sa te contrazic... Si eu mi-am cumparat bratari la cm si dupa purtari zilnice si fara a le feri de ceva in mod special, nu si-au pierdut nimic din aspectul initial...

Deci... ce pot sa spun? poate esti mai ghinionist de felul tau... dar mai incearca... ca altii au avut mai mult noroc...

sniga
    [17.05.09 11:24:49]

Buna! Poate ca intr-adevar sintem mai ghinionisti, dar n-as risca sa mai cumpar. Am dat pe un lant si-o bratara 50 euro, si dupa trei saptamini de purtare arata ca-n pozele pe care voi posta acum. Le-am pastrat ca amintire doar.

Chowder
    [20.07.09 19:53:15]

buna... nu detineti nicio informatie despre Aparthotel Penthesilea, tot in Olympic Beach... Voi merge in august... Cu greu, de-abia am gasit locuri si as dori daca se poate sa aflu cateva detalii...

Va multumesc anticipat si la multe vacante placute!

sibicrengut
    [06.08.09 10:06:28]

CINE STIE DACA SE POATE FACE IN SEPTEMBRIE PLAJA SI PANA CAND?

AndreeA__, bleugen, catalinache*, Chowder, sibicrengut, sniga
    Alte impresii din această RUBRICĂPanthenon Hotel: