ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 30-40 ani
    ÎNSCRIS: 20.02.09
    JUL-2010

De evitat varianta prin Vama catre Albena

Drumul pina in Vama Veche este ca in palma. Partea de Bulgaria este foarte proasta.

Prin Romania am mers din Bucuresti pe A 2, la Fetesti taxa e de 11 lei pt autoturism si era coada cam de 1. 5km pe la 8 am, care insa a mers repede. De la Cernavoda am luat-o pe dn22c cu Saligny, Mircea Voda, Castelu, Poarta Alba Basarabi care se transforma in Dn3 la Valul lui Traian si apoi e intrarea in Constanta, unde am mers drept pina la al 3-lea semafor, la Kaufland unde am facut dreapta si am tinut-o pe acest drum prin Agigea, Eforii, Mangalia, 2 Mai, Vama Veche.

Dupa Constanta prin padurici vezi fetite care sint chiar foarte matinale, la care nu m-as duce nici in ruptul capului.

Am plecat din Buc la 6. In jurul orei 10. 30 am ajuns in vama unde totul a fost o formalitate, si drumul continua pe E 87 prin Bulgaria cam 80 de km pina in Albena.

Prima jumatate a drumului este foarte proasta, trebuie mers cu grija, asfaltul avind diferite nuante, fiind greu de depistat gropile de la distanta. Eu unul am luat citeva la rind.

Am vazut 1 sau 2 echipaje bulgaresti de politie, exact asa cum se spune, dupa curbe sau dupa deal. Ar cam trebui respectate limitele de viteza pentru a se evita orice contact cu politistii bulgari.

A doua parte a drumului este buna, fiind asfaltata mai nou sau cu un asfalt mai de calitate. Iarna grea de anul asta a facut probleme si drumurilor lor nu numai celor din Romania.

Daca mai merg vreodata prin Albena o sa aleg varianta de Giurgiu Razgrad, Shumen, Varna Albena, care insumeaza vrea 320 de km parca...

Trimis de zpedro* in 01.08.10 19:47:41

VIZUALIZĂRI: 4569 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (zpedro*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[01.08.10 20:00:32]

puteai să mergi şi pe la Negru vodă - Dobrich - Albena.

dar tot de drumuri proaste dădeai... numai că ar fi fost ceva mai scurt.

zpedro*AUTOR REVIEW
    [01.08.10 20:06:00]

da, am auzit si de varianta asta, insa mie unul mi s-a parut cel mai drept din punct de vedere al traversarii teritoriului bulgar.

adigogu
    [01.08.10 22:55:23]

Am fost si eu anul acesta prin varianta Ruse-Varna la dus şi întradevăr drumurile sunt destul de bune şi poţi pe alocuri să şi mergi cu viteză mai mare, iar când m-am întors am făcut-o prin Vama Veche, pe aici întradevăr drumul este mult mai prost, dar este mai scurt.

Eu totuşi dacă aş mai merge în Bulgaria aş alege varianta prin Vama Veche, pentru că pe A2 (la noi) poţi să mergi cu o viteză constant mai mare şi bineînţeles că drumul pe la bulgari este mai scurt.

[01.08.10 23:04:07]

pentru lămurirea acestei divergenţe, io propun un rămăşag; 2 maşini să plece în aceeaşi zi, la aceaşi oră şi din acelaşi loc spre Albena, de pildă. cine ajunge al 2-lea, plăteşte cazarea ambilor!

ce ziceţi?

[17.09.12 07:54:18]

Buna dimineata

Va rog mult sa-mi spuneti, daca stie cineva, cat costa vigneta pt. o zi / saptamana in Bulgaria, pentru un microbus Mercedes Sprinter cu 20 locuri?

De unde pot procura aceasta vigneta?

Mentionez ca merg cu un grup de 20 de persoane in BG, doar pentru o zi intr-o excursie (nu am mai fost in BG).

Multumesc mult pt. eventualele raspunsuri.

[17.09.12 07:58:13]

@cojocaru a. :

vigneta pentru categoria respectiva de bus nu stiu cat este exact dar chiar la granita gasesti punctele de cumparat vignete.

pentru un autoturism este 10 leva/saptamana. vignete de o zi se gasesc mai rar.

[17.09.12 08:01:45]

@iordachec: multumesc mult pentru raspuns

numai bine!

[17.09.12 08:02:01]

se lucreaza intens pe varianta Razgrad, lucrari de largire si modernizare a drumului si din cauza asta se merge greu uneori cu semafoare fiindca se merge doar pe o banda. dar poate pana la vara se vor termina.

[17.09.12 08:05:54]

@iordachec: eu merg pe ruta Vama Veche-Balcic-Albena -Nisipuri si vreau sa ajung la m-rea Aladja

Indraznesc sa va intreb daca sunt semnalizate bine urmatoarele obiective: Cap Kaliakra, Castelul reginei Maria, m-rea Aladja (langa Nisipurile de Aur)

multumesc

[17.09.12 08:21:20]

@cojocaru a. : articolul de mai sus e, din păcate/fericire învechit.

Acum drumul până la Vama Veche e relativ ok (București - Agigea doar pe autostradă, dar cu oarece limitări de viteză; Durankulak - Varna e ok, prin iulie mai lucrau la asfaltări prin localități, mă gândesc eu c-or fi terminat).

Sunt indicatoare spre obiectivele pe care dorești să le vizitezi (io am fost pe la toate) doar că adesea bulgarii le pun cel puțin aiurea: chiar în intersecția unde ar trebui să schimbi direcția de mers. Așadar, dacă nu știi bine dinainte pe unde s-o iei, când vezi o intersecție, redu mult viteza (oricum, asta de obicei o impun și semnele lor de circulație) și fii cu ochii mari pe toate indicatoarele de pe marginea drumului. Cele pentru obiective turistice au culoarea maro sau chiar verde (cele mai vechi) cu scris alb. Dar mai sunt și din cele 'normale', cu scris negru pe fond alb.

[17.09.12 11:59:03]

@cojocaru a. :

cum a spus si Dragos daca esti atent la semne nu ai cum sa ratezi. iar castelul Reginei Maria e aproape imposibil de ratat in Balcic.

drumul ales de tine este ok, se merge bine. fii atent la partenerii de trafic fiindca bulgarii au bunul obicei sa te atentioneze cu flashuri cand vad radare pe drum.

drum bun!

[17.09.12 14:26:44]

@Dragos: multumesc mult pentru ajutor

numai bine!

cojocaru a.*, iordachec, zpedro*
    Alte articole din această RUBRICĂDrumul spre nordul litoralului bulgar: