ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.07.2010
DIN: constanta
ÎNSCRIS: 20.11.09
JUL-2010

O portie xxl de cultura si istorie

Am inceput sa pregatesc aceasta mini vacanta cu o luna inainte, dar....... atunci cand am ajuns in Viena m-am zapacit in asa hal ca nu mai stiam daca ceea ce citisem pe site-urile de calatorii era despre acest oras! De ce? In primul rand vremea pe site se anuntau intre 18 si 28 grade Celsius, la iesirea din aeroport am constatat ca erau in jur de 16 si... ploua mocaneste. Bineinteles ca nu eram pregatiti, nu tu umbrela, nu tu bluza cu maneca lunga, ce mai am ajuns la hotel un pic murati si zgribuliti. Ne-am cazat, ne-am incalzit cu cate un dus fierbinte, ne-am imbracat si am plecat sa luam cina la un restaurant din apropierea hotelului (recomandat de receptioner). Prima surpriza placuta snitelul pe care l-am comandat era cat farfuria, vinul bun si nota de plata pe masura.

Prima zi: un adevarat tur de forta palatul Schonbrun cu gradinile, orangeria, gradina zoo, casa palmierilor si a desertului, labirintul, muzeul trasurilorsi Gloriette. Toate acestea ne-au ocupat ziua de la 10. 00 pana la 19. 00 cu doua pauze de cate 20 minute pentru cafea. Recomand Gold Pass 32eur cu Viena card reducerea este de aproximativ 20% fata de biletele individuale pentru fiecare din obiectivele de mai sus. Acest tip de bilet include si "strudel show" pe care noi nu am mai avut timp sa il savuram, dar acest tip de bilet este valabil un an de la data emiterii / o singura intrare la obiectivele enumerate. Am mancat la o pizzarie de pe Mariahilfer (da fetelor hotelul este foarte aproape de cea mai mare artera comerciala a Vienei) si surprinzator la ora 21. 30 dormeam.

A doua zi: Muzeul tehnic ne -a ocupat o jumatate de zi, impresionant este faptul ca sunt atat de preocupati de viitoarele generatii si usureaza accesul la informatie prin jocuri interactive. In acest muzeu 50% din exponate sunt dedicate copiilor acestia avand posibilitatea sa inteleaga si sa experimenteze tot felul de mecanisme si fenomene cum ar fi producerea curentului electric, functionarea turbinelor la hidrocentrale, structura unei mine, samd. Este un muzeu ce nu trebuie ocolit chiar daca nu calatoriti cu copii.

Palatul Hofburg, Colectia de argintarie si Muzeul Sissi ne-au tinut in picioare cealalta jumatate de zi. Muzeul Sissi nu este atat de impresionant dar nu puteti "sarii" peste el biletul este valabil pentru cele trei obiective. Scoala spaniola de calarie are doar cateva demonstratii pe zi iar la ora la care noi terminasem turul Hofburgului se terminasera asa ca am plecat spre Biserica Sf Stefan, care era in proportie de 50% in renovare cel putin in exterior, interiorul nu l-am vizitat. In drum spre biserica am achizitionat si doua bilete la un concert "Viena Vals" pentru ziua urmatoare.

In drum spre hotel ne-am oprit langa statia de metrou U3 Herringer (nu stiu daca am scris corect! ) si am mancat la restaurantul Vaipiano, un fel de autoservire, pe care vi-l recomand.

A treia zi: Palatul Belvedere cu colectia impresionanta de picturi ce ne-au purtat intr-o adevarata calatorie prin istoria artei. Am petrecut aproximativ 6 ore in muzeele de la Belvedere, dar puteam sa mai stau inca pe atat daca nu imi iubeam sotul care a probat TOATE scaunele si fotoliile din muzeu si credeti-ma sunt in fiecare camera! Gradinile si fantanile arteziena sunt fantastice!

Seara de valsuri vieneze s-a desfasurat la "Kurtsalon", tinuta nu este obligatorie insa prezente da! Ar fi fost pacat sa ajungem in capitala muzicii si sa nu participam la un concert.

A patra zi: shopingggggggggggg, nu am crezut niciodata ca sotul meu va fi bucuros ca mergem la shoping, dupa trei zile de palate, muzee si tablouri cred ca asta i se pare mizilic! La sfarsitul zilei ne dureau la fel de tare picioarele si eram la fel de obositi ca in cele trei zile"culturale".

Ultima zi: Am eliberat camera la ora 11, am dus bagajul la City check in -statia Landstrase U3 sauU4 apoi am plecat in pimbare de voie pe strazile Vienei fara un traseu stabilit, caci orasul in sine este un muzeu in aer liber.

Concluzii;

Nu am vazut nici macar 50% din ce mi-am propus deci trebuie sa mai mergem o data:)).

Orasul este frumos si plin de lucruri interesante, dar nu este la fel de spectaculos ca alte capitale europene se simte din plin aerul auster al imparatului Frant Iosef care parca si-a lasat amprenta definitiv in atmosfera vieneza.

Viena nu este o locatie accesibila din punct de vedere al costurilor, bugetul pe zi /doua persoane~150euro fara cazare dar merita din plin pentru ca este cum spuneam "o portie xxl "de cultura si istorie.

Trimis de serbangggg in 31.07.10 18:08:18
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 1530 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (serbangggg); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[31.07.10 18:13:29]

@serbangggg, din cate observ ai plasat review-ul la sectiunea hotelului DAS PRESIDENT dar despre hotel in sine nu ne-ai spus nimic. asadar acest review va fi mutat la sectiunea cu review-urile despre Viena, eventual te asteptam daca vrei sa scrii alt review despre hotel cu mai multe amanunte despre preturi, conditii de cazare, etc.

creivean
[31.07.10 21:08:53]

Nu am vazut nici macar 50% din ce mi-am propus deci trebuie sa mai mergem o data.

Dacă-ţi spun că am fost de 3 ori şi nu am văzut nici cât ai văzut tu, mă crezi? Drept îi că, faţă de ce ai văzut tu, eu am fost dus (de nas de nevastă-mea şi prin Pandorf (de 2 ori) şi în SCS (de 3 ori), iar Mariahilfer Strasse, a ajuns un fel de bulevard orădean pentru noi.

Până ne dai mai multe detalii, despre hotelul în care ai stat (DAS PRESIDENT), de preferat întrun review separat, permite-mi să-ţi acord prima notă.

mariana
[31.07.10 21:20:49]

Nu-i bai, facem echipa si mergem toti vreo 10 zile si atunci poate reusim sa vedem mai multe. Pana atunci un vot pentru o vizita reusita.

Alina Morar
[31.07.10 21:44:00]

Si eu ma inscriu. N-am vazut nici 15% din acest superb oras.

martta*
[31.07.10 23:37:18]

Maine plec spre Viena si am o lista intreaga de obiective, lista care include si cele vazute de tine. Stau o saptamana si abia astept sa vizitez tot ce foarte frumos ai descris tu

serbanggggAUTOR REVIEW
[01.08.10 23:02:40]

CAM ASA S-A INTAMPLAT ,DREPT E CA AMINTIRILE DESPRE OBIECTIVELE TURISTICE AU FOST MAI PREZENTE SI M-A CAM LUAT VALU'.

[02.08.10 00:14:27]

Impresii despre Viena, orasul muzicii, citite in liniste?

... nu se poate!... asa ca.... Sa cante muzica!

ms65
[16.09.10 17:43:24]

serbangggg,

si eu am fost si voi ajunge si la sfarsitul acestei luni in Viena, de aceea te rog sa-mi dai mai multe amanunte despre modalitatea de a scapa in ultima zi de bagaj pana la plecarea din oras - "am dus bagajul la City check in -statia Landstrase U3 sauU4 ". Eu am bilet de plecare in jur de 7 seara si de la hotel trebuie sa predau camera cel tarziu la 11 dimineata.

Multumesc!

Alina Morar, creivean, mariana, martta*, ms65, serbangggg