ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2008
DE masu
ÎNSCRIS: 11.09.08
SEP-2008

Peisaje superbe, munte si mare la un loc

Revenit recent din Ag. Georgios North, hotel Alkyon, agentia Christian Tour, numai mic dejun.

In ce priveste transportul (cu avionul, recomand, din toate puncteel de vedere) Totul a decurs ceas. Asteptati pe Otopeni la plecare, asteptati in Kerkyra la sosire, autocarele erau acolo (vreo 6-8), fiecare cu lista de pasageri pe care trebuia sa-i ia si sa-i depuna la locatii. La Alkyon ne astepta la receptie lista pe camere unde trebuia sa fim cazati. La intoarcere, la fel.

In hotel am intalnit romani, polonezi, slovaci si ceva englezi si nemti. Nu stiu in ce masura s-a facut discriminare. N-am vazut camerele celorlati. Dar erau unele care aveau cada de baie si altele care aveau doar dus.

Complexul are 3 cladiri: una in fata (paralel cu plaja-40m pana la drumul care trece prin fata, apoi plaja, mare), 2 in spate astfel ca toate formeaza un U. Noi am stat in cea din fata, dar cu vedere in spate. Mobilier mai vechi, dar in buna stare; dulap gen incastrat in perete, frigider, aer conditionat, televizor, baie cu dus cu perdea, apa calda in permanenta. curatenie in fiecare zi - maturat, luat gunoi, facut paturile. asternuturile si prosoapele schimbate odata la mijlocul sejurului. Personalul amabil.

Camerele merita cel mult 2 stele, nu 3 ca in oferta. Dar au fost curate. In 7 zile s-a facut curat in fiecare zi, schimbat asternuturile si prosoapele o data. Aer conditionat luat de la receptie 5 euro/zi. Dar daca sunteti cazati in mai multe camere e suficient sa ia doar unul (o telecomanda) ca merge peste tot. De asta ne-am prins ulterior. Televizor in camera care pe langa vreo 5 posturi grecesti (din care vreo 3 dau filme americane titrate) mai prinde TVR internat, MTV, un post polonez, unul cehesc sau slovac si nu mai stiu ce ca nu l-am prea folosit. Nu are internet nici wireless. Exista cel putin un internet cafe, pentru amatori. In alte statiuni (ex. Ag Gordis am vazut un local care avea wireless) poate este, dar aici nu am vazut si nici nu am cautat. La taverne exista TV care prinde si alte programe si in special meciurile atunci cand este cazul.

In ce priveste restaurantul hotelului, nu am mancat acolo, ci la taverna din fata - Marina. Ne-a placut mai mult acolo. Chiar am stat o noapte pana la oara 1 si nu eram decat noi-o masa - si au stat dupa noi pana ne-am hotarat sa ne culcam fara mutre, apropouri, jocuri de lumini (ca in Romania); si nici nu am facut cine stie ce consumatie. La orice comanda facuta cand o aduce vine si cu bonul fiscal; mai ceri ceva, iar bonul fiscal si tot asa, incat in orice moment stii cat ai de plata. Eu zic ca la banii dati pe cazare cu mic dejun a fost relativ in regula - nu ne-am propus sa depindem de masa, iar in camere stateam cat sa dormim, sa ne spalam si sa ne schimbam.

Micul dejun-bufet; zilnic:ceai sau cafea, lapte, cereale, un suc cam transparent, salam, unt, gem, 2 tipuri de paine, o crema/pasta de branza de vaci (cred, asa parea) ; alternativ: telemea/cascaval, compot de piersici, oua fierte; cred ca mai avea si cacao pentru lapte. La taverna din fata hotelului care apartinea tot de acesta avea de toate.

Nu prea am vazut tantari, dar in schimb viespi cate vrei, cam ca mustele la noi. Si vin in special la masa si te agaseaza (tot ca mustele). Doar pe sotie a intepat-o in ultima zi. In toate cele sapte zile de Corfu am vazut o singura musca.

Plaja este foarte lunga, lata de vreo 50m in fata hotelului, nisip; nu sunt pietre nici pe plaja nici in apa (poate cate 1-2 ratacite); sezlonguri si umbrelute (2 sez+umbrela=6 euro toata ziua; lasi prosop si ce mai vrei pe ele si pleci iti faci treaba, mananci si le gasesti tot acolo fara probleme). Apa curata si calda; poti inchiria barci, hidrobiciclete, skijet, plimbari pe mare, banana, excursii, chiar acolo la centrul de pe plaja.

Pentru vizite, am inchiriat o masina si ne-am plimbat in diverse locuri in masura timpului disponibil. Prea scurt pentru cat am fi vrut sa vedem, dar sa si facem plaja, ca doar am venit la mare. Am fost 5 adulti si o fetita de 6 ani asa ca ne-a trebuit o masina mai mare, cam greu de gasit. Pana la urma am luat un Fiat Albeea de 5 locuri (cam 50 euro/zi), asigurare totala, 2 persoane soferi, fara limita de km, benzina platita de noi. Cam mult a costat, dar impartit la cati eram a fost OK. Nu ne-a trebuit decat bani si permisul de conducere si sa-i spunem la ce hotel stam. Asa usor cum am luat masina, tot asa am dat-o inapoi. Nu a interesat decat daca avea rezorvorul umplut pe jumate, asa cum am primit-o si asta la insistentele mele, deoarece am atras atentia ca acul arata un pic sub. N-a fost nicio problema.

Am apucat sa vedem cateva statiuni si orasul Kerkyra. Drumurile in general bune, asfaltate, foarte putine gropi. Dar dificile, multe pante abrupte si serpentine. In cel mai fericit caz cate o banda pe sens, dar in multe locuri (si in special in sate) o singura banda pe ambele sensuri. Nu incap 2 masini una pe langa alta. Fie exista semafor, fie la mica intelegere - cineva trebuie sa se traga mult in dreapta, daca e loc, sau pur si simplu dai inapoi pana exista un loc disponibil. Atentie in special noaptea. Din aceasta cauza, desi distantele sunt mici, iti ia destul timp sa le parcurgi fiind nevoit ca in general sa mergi cu 30-40 km/h. Dar mie mi-a placut si in plus e pitoresc si peisajele sunt superbe, e pacat sa mergi mai repede.

Ne-am descurcat mai usor cu ajutorul hartii de la cei care am inchiriat masina si cu cele luate de mine pe net si din acest post a fost OK. Totusi de remarcat ca stau rau cu indicatoarele pe drum. Nu sunt prea clare, sunt puse aiurea, uneori le vezi prea tarziu, multe sunt puse doar pe sensul dinspre Kerkyra spre statiuni (invers fie nu sunt sau le vezi greu). Trebuie sa-ti faci traseul inainte pe harta, cu toate localitatile prin care treci si apoi sa te uiti dupa indicatoare. Astfel, am reusit sa nu luam nicio excursie de la agentie, am mers pe cont propriu si bine-nteles am iesit mai ieftin.

N-am apucat sa vedem tot ce-am fi vrut, timpul a fost prea scurt. Dar am bifat Sidari, Afionas, Paleokastrita, Ag. Gordis, Kerkyra Town, Pantokrator si Aqualand. Si submarinul galben. Am mai fi vrut sa inchiriem si o barca, dar era numai pe intreaga zi si ni s-a parut prea mult o zi (din cauza copilului aveam probleme cu orele de masa, soarele si inotatul din barca). Asa ca ne-am multumit cu o hidrobicicleta.

Ne-a placut foarte mult excursia. Corfu are locuri si peisaje superbe, munte si mare in acelasi loc. Sate pitoresti cu taverne bune. Oameni ca peste tot, si mai buni si mai rai, dar nu am avut probleme.

Despre celelalte statiuni, ce sa zic, unele bune altele mai putin. Unele nu prea pot fi numite statiuni, mai mult sate dezvoltate turistic. Dar frumos, liniste si pe plaja si la taverne, fara urlete, fara manele, fara muzica data la maxim, fara claxoane in disperare si bubuiturile basilor din masini.

Consider ca per ansamblu a meritat banii dati si chiar ar fi trebuit sa luam 14 zile ca nu ne plictiseam. Ne-a parut rau cand ne-am vazut pe aeroport.

Trimis de masu in 11.09.08 03:41:36

VIZUALIZĂRI: 4094 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (masu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Alkyon Beach Hotel - front
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

masu [30.09.08 04:23:16] »

Am mancat in mai multe locuri in Ag. Georgios, in special seara cand ne intorceam din plimbari si am participat la 2 seri grecesti - sunt anuntate la taverne in fata, fiecare in alta zi a saptamanii. Nu trebuie decat sa te asezi la o masa si sa consumi ceva. Fara inscriere la nicio agentie. Preturile sunt cam aceleasi peste tot, mici diferente in plus daca localul este ceva mai aranjat cu mese si scaune mai dichisite. Dar calitatea mancarii cam aceeasi- buna as zice eu. Deci am fost la Moonlight Restaurant (bunicel, vinul casei la carafa foarte bun, seara greceasca mai pitoreasca, la sfarsit patronul si un localnic au dansat pe scaune, pe mese, cu paharul de vin pe cap, cu masa in dinti, nebunii...), Taverna Marina care este tot a hotelului si unde poti manca seara pana la orice ora (la indemana, bunicel, seara greceasca mai ca pentru turisti, tot asa fara nicio inscriere anticipata), Noa Noa (bun, dar poti avea surprize sa nu gasesti ce e pe lista - am impresia ca e calculat mai mult pentru turistii cazati in vila respectiva; ni s-a spus ca daca dorim ceva anume sa-i anuntam cu o zi inainte si se rezolva) si Diktia (de departe preferatul nostru, preturi numai o idee mai mari, dar mancaruri multe, bune, personal foarte amabil si simpatic, revii cu placere). Se pare ca un local bun e si Venceremos deoarece si el era mai mereu animat.

In Corfu e dificil de mers cu masina din cauza drumurilor foarte inguste, in pante abrupte, cu multe serpentine, dar lumea circula civilizat, cu atentie atat pentru el cat si pentru ceilalti, nu sunt curse de raliu, claxoane innebunite, faruri in ochi, nu se aplica regula celui mai tare - in pistoale sau in masina puternica. E o problema cu locurile de parcare, dar pana la urma gasesti mai usor ca in Bucuresti, si mai ales daca nu tii neaparat sa lasi masina la 10 m de prosop ( dar in Ag. Georgios e posibil si asta; mai greu in Paleokastrita, Ag. Gordis, Sidari).

Nu ratati apus de soare in Afionas, si daca are cine sa se sacrifice sa nu bea luati apoi masa la una din tavernele de sus cu vedere exceptionala asupra golfului. Merita.

Am fost si pe Pantokrator, la manastirea de acolo si am stat de vorba cu calugarul roman (din Galati). Ne-a rugat sa transmitem ca a ajuns o traditie ca la acea manastire/biserica sa fie numit un calugar roman. Au fost mai multi inaintea lui. Intrati in vorba cu el. E amabil si incantat sa discute si sa va povesteasca. La intoarcere luati masa la taverna Oasis din Strinilas, la strada, foarte frumoasa si se manaca foarte bine.

Admin [01.10.08 06:24:35] »

Impresionant nivelul de detaliere, l-am notat ptr bonus PR.

bogdan [09.01.09 08:04:14] »

daca mai citeste cineva p-aici si are habar, il rog sa-mi spuna si mie CARE SE MERITA MAI MULT CORFU SAU THASSOS? multumesc

jokermen2001 [22.01.09 07:02:41] »

Dute in corfu thassos nu este chiar asa de frumos

mickel [09.03.09 15:23:03] »

O intrebare generala: Merita platit suplimentul de deminpensiune de 49 de euro (care ar fi deci 7 euro/masa) sau mai bine mananci la restaurantele locale?Cam care sunt preturile la restaurante?Mersi

mickel [10.03.09 11:58:15] »

Inca o intrebare. Are rost sa rezervi din timp, nu in sensu de a obtine reducere de early booking, ca oricum nu am de gand sa achit toata suma, dar se poate intampla sa nu mai gasesc mai tarziu?Vreau sa rezerv pentru 22 septembrie.Mersi

jokermen2001 [11.03.09 13:07:46] »

rezerva cu vreo 1,2 luniinainte dar pe criza asta poate nu se mai arunca lumea asa mult Eu am rezervat deja in Platamonas-Nei Pori la hotel Niko Paradis si plec pe 27iunie

madz [01.06.09 11:36:21] »

Buna. rog pe cine are poze cu hotel alkyon sa imi trimita si mie va rog, chiar as vrea sa vad cum arata hotelul in pozele celor care au fost si nu de pe site-uri. cam ce preturi sunt la tavernele din statiune? merci frumos

bogdan, jokermen2001, madz, masu, mickel
Alte impresii din această RUBRICĂAlkyon Beach Hotel: