ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2010
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 19.10.08
APR-2010

Descopera Budapesta

Doua orase unite Buda si Pesta... unite in 1873 au dat nastere acestei frumoase capitale. Despartita de Dunare atrage anual mii de turisti pentru frumoasele croaziere oferite si pentru renumitele poduri.

O alta lume de care ramai vesnic indragostit este imaginea care -ti ofera Dealul Gellert asupra orasului si monumentul in cinstea calugarului benedict Gellert.

De aici coboram spre piata Adam Clark unde un funicular urca spre Palatul Regal si Bastionul Pescarilor.

Vizitam: -Palatul Regal, construit in stil baroc care adaposteste Biblioteca Szechenyi, Muzeul de istorie si Galeria Nationala

-Catedrala Matei Corvin, o combinatie de stil baroc si gotic cu una din cele mai bune acustici

-Bastionul pescarilor cu cele 7 turnuri in cinstea celor 7triburi care au unit Regatul Maghiar

-Muzeul martipanului, doamne ce delicatese...

De aici se vede cel mai bine frumoasa cladire a Parlamentului, podurile de peste Dunare si Insula Margareta.

-Coboram si ne continuam drumul cu o scurta oprire la Palatul Parlamentului, impresionanta arhitectura, (se poate vizita cu ghid)

-Piatra Eroilor, cu imensul monument in cinstea eroilor si cele doua muzee de arta (muzeul de arta frumoasa si expozitia nationala)

-De aici mergem inainte spre Parcul Varosligety care adaposteste gradina zoo, unde poti petrece linistit o zi intreaga in compania a zeci de animale sau la o terasa.

-Tot aici se gasesc Baile Szechenyi, circul, lacul artificial, tarabe si terase

De aici ne indreptam spre Marea Sinagoga, construita in 1844, in stil bizantin, se poate vizita fara sau cu ghid (in 5 limbi) este cea mai mare din Europa si a doua din lume.

O alta distractie mai poate fi la cumparaturi in centrul pietonal sau la o cafea pe malul Dunarii la una din multele terase si in asfintit de soare nu uitati de o plimbare cu vaporasul.

Ar mai fi multe de vazut si de scris, mai ales despre cum se mananca in acest oras (sau mai corect cat se mananca) dar va las sa descoperiti singuri pentru ca noi atat am reusit in 2 zile si traim cu speranta ca vom reveni.

Si la plecare nu uitati sa admirati cele 7 poduri (dintre care cel cu lanturi ,cel mai frumos) dupa numarul de coline pe care este asezata Budapesta (7)in cinstea celor 7 triburi care in 897 au unit si format Regatul Maghiar.

Trimis de mariana in 30.07.10 16:15:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2796 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 palatul parlamentului,budapesta

creivean [30.07.10 16:26:57] »

Primul vot, meritat, vine de la mine, drept apreciere pentru un excelent reviw. Bravo, ţine-o tot aşa.

biancuta [30.07.10 19:59:01] »

Am in plan si un drum la Budapesta. Felicitari pentru acest ghid util!

webmaster13 [30.07.10 22:12:36] »

Mariana poate ne spune Pit cum se traduce titlul acestei melodii !

Sper sa placa!

piti [30.07.10 22:25:09] »

"Priveste spre mine" sau "Uita-te la mine".

Multumim webmaster 13!

creivean [30.07.10 22:45:45] »

@piti

Si VidamPark, inseamna Parc de Distractii?

Am vazut ca si-n Budapesta si in Debrecen, parcurilor de distractii li se spune la fel.

Multumesc si scuze de oftopic.

piti [30.07.10 22:50:03] »

@creivean

Vidam inseamna vesel asa ca se poate asimila cu Parc de distractii .

creivean [30.07.10 22:52:50] »

Multumesc mult, pe cel din Debrecen l-am vazut deja, pe cel din Budapesta il vad in 15.08. Sigur. Pentru asta eram interesat. Mariana, ma scuza ca-ti poluez review-ul. Poate cei ce vor sa descopere Budapesta, vor gasi utile si cateva expresii in ungureste.

KFZ [30.07.10 23:10:34] »

foarte frumos review-ul, am vizitat acum 1 saptamana Budapesta, a fost foarte cald, neobisnuit pentru acest oras,

va recomand accesul auto la Insula Margareta de pe Podul Arpad, deoarece in prezent podul Margareta este in reparatie, circula doar tramvaiele,

Voted!

dananecula [30.07.10 23:17:25] »

Tinand cont ca si noi de-abia asteptam sa ajungem la Ramada Resort Budapest in perioada 12. 08 - 17. 08. tin sa-ti multumesc pentru informatiile tale foarte utile, draga Mariana!

Multumiri si lui Piti pentru ,,traducere'' caci intr-adevar, @creivean are dreptate. Ne vor fi foarte utile cateva cuvinte in ungureste ca... nu se stie. La cat de ne-engleziti sunt ungurii, banuiesc ca e mai sanatos sa ai asupra ta un ghid si-o harta decat sa intrebi trecatorii in stanga si-n dreapta

Pozele sunt splendide, deci... la mustata de SB iti daruiesc 400 PMA bine meritate!

Felicitari de 2 ori: o data ca sunteti timisoreni si trebuie sa va mandriti cu asta, iar a doua oara ca sunteti la o aruncatura de bat (fata de noi, ploiestenii) de frumoasa capitala Budapesta si... asta spune totul.

georgiana [30.07.10 23:43:17] »

De Muzeul Martipanului nu am auzit si prin uramare l-am ratat! Poate ne spui in cateva cuvinte care-i treaba pe acolo!

danezul [31.07.10 08:57:16] »

Citeste acest rewiev: click aici

si eu sunt la faza de documentare asa ca am ajuns la numarul 20 din 42 de impresii

georgiana [31.07.10 09:30:21] »

@danezul,

Multumesc frumos, l-am citit.

Daca inca nu ai mai vizitat Budapesta, pregateste-te pentru o mare surpriza. Mie mi-a placut mai mult decat Londra!

Sanziana [01.08.10 22:13:13] »

frumos review, ce zici o pui de-un ghid turistic? ca si asa te duci periodic in Ungaria, poate mai sunt doritori...

mariana [02.08.10 01:46:03] »

@sanziana nu sunt buna de ghid, mai am multe de vazut si eu dar recunosc ca merg cu placere in acest oras.

Am citit tot felul de aberatii despre unguri, este aiurea dupa mine, daca respecti un om te respecta la randul lui.

@dana, daca ajungi acolo iti recomand sa vizitezi si marea sinagoga, este foarte frumoasa (fara ghid, pt. ca iti va vorbi 30 min despre istoria evreilor). Informeazate bine, ia o harta iar restul sa te tina picioarele si incaltarile ca ai ce vedea si merita. Concediu placut si vreme buna.

dananecula [02.08.10 01:52:31] »

@mariana

Multumesc mult de sfaturi si pentru urari!

Inca o intrebare, daca-mi permiti: pe care drum ne sfatuiesti sa iesim din tara? Pe la Arad sau pe la Oradea?

Am tot vorbit cu mai multe cunostinte despre iesirea spre Ungaria si nu suntem inca hotarati care varianta ar fi mai buna? Care drum este mai bun?

Voi pe unde v-ati incumetat s-o luati ?

Multumesc anticipat!

mariana [02.08.10 10:35:23] »

Noi plecam, Timisoara -Sanicolaul mare-vama Cenad, nu circula tiruri, este mai liber si vamesi mai ok Drumul tm- cenad mai bun ca cel arad -oradea care este in lucru si destul de rau (acum 2 saptamani am iesit pe acea vama)

Nu stiu ce directie alegi sa vii spre vame, pe jos ai varianta Caransebes-Lugoj drum in lucru, lugoj-tm -sanicolau-Cenad drum bunicel. Pe sus daca vii Deva- Arad drumul este bun (s-ar putea plin cu tiruri) in schimb ai o portiune de la Arad la Oradea in care se lucreaza

Noi mergem asa: tm- sanicolaul mare-cenad -szeged aici luam rovinieta, urcam pe autostrada si directia budapesta, timp 2, 5-3 ore. Cumpara o harta din benzinarie si nu ai probleme si in Budapesta la fel.

Ungaria are forinti, noi am schimbat in tara, am iesit mai bine, atentie in centrul Budapestei schimbul este mai mic deobicei. Nu este o regula, sunt locuri unde se poate plati cu card (magazinele mari, restaurante si benzinarii) sau pur si simplu cu euro, accepta.

Un mic amanunt ,pastreaza fise de 100 forinti ,unele toalete sa platesc la fel si cosurile in magazine se scot cu fise de 100 forinti.

creivean [02.08.10 11:38:44] »

@dananecula

Având în vedere că tu eşti ploieşteancă, iar eu orădean, nu-ţi pot recomanda decât traseul pe Valea Prahovei-Braşov-Tg. Mureş-Cluj-Oradea-Vama Borş-Debrecen-Budapesta. Asta deoarece, Valea Oltului îi plină de tiruri (ca fapt divers, e bine de ştiut că, Valea Oltului, cu ieşire din ţară pe la Nădlac, este cea mai scurtă rută de străbătut România pentru camioanele turceşti şi bulgăreşti, care o preferă pentru scurtime şi pentru taxele de drum mai mici).

Părerea mea.

mariana [02.08.10 12:08:41] »

@Creivean, nu-i mai lung decat cel prin deva-arad-oradea-bors?

creivean [02.08.10 12:23:10] »

Din Ploieşti în Oradea, pe varianta mea, de mai sus 535 km. Distanţa Ploieşti - Arad (pe Sibiu, Deva) este de 521 km, iar Arad - Oradea 118 km. Total 639 km.

Dacă laşi la o parte TIR-urile şi alegi Ploieşti - Arad, care-i mai scurt, ieşi din ţară pe la Nădlac, nu mai merită urcat spre Oradea.

presario [02.08.10 12:27:13] »

Eu fac des Oradea - Bucuresti si merg pe Cluj - Tg Mures - Brasov - Ploiesti. Este Ok aceasta varianta si mai buna decat pe Sibiu - Deva.

dananecula [02.08.10 19:04:12] »

Va multumesc mult de tot tututor pentru detalii si sfaturi.

@mariana

Cred ca varianta propusa de tine o vom alege la inapoiere, pentru ca-mi doresc macar o zi sa mai vizitam Timisoara, deoarece am vazut mult prea putin din acest mare oras. Am reusit acum o luna sa poposim decat o dupa amiaza in Parcul Rozelor, cand era Festivalul Inimilor (si o nopate la hotel Senator) si tare mi-as fi dorit macar sa vad interiorul catedralei, locasul unde am fost botezata. Poate v-am surprin putin, de 41 de ani sunt ploiesteanca, dar nascuta mi-s in Timisoara, insa de la 2 luni am plecat de-acolo gratie serviciului tatalui meu, cadru militar, ce a servit patria ani buni. Deci dorinta mea de a vedea Timisoara dupa ... 41 ani este explicabila

@creivean

Multumesc frumos pentru calcule si detaliile legate de km ce-i vom avea de parcurs in tara, pana aproape de granita. Din cate am inteles drumurile noastre ar fi marea problema, caci dupa ce treci granita la unguri soselele sunt ok.

Am studiat si noi zilele acestea si am facut ceva calcule studiind http: //www. viamichelin. co. uk/

Chiar azi am vorbit cu un amic din Oradea si... cred ca zarurile au fost deja aruncate si vom alege iesirea din tara pe la vama Bors. Vom stationa o zi la el sa putem vedea si Oradea, alt oras deosebit pe care de-abia astept sa-l vizitez numai citind review-urile si pozele postate de tine, mai ales parcul acela...

Drum bun si distractie placuta si voua in Budapesta!

@presario

Iti cam dau dreptate in legatura cu varianta pe Sibiu. Acum o luna, am fost intr-o delegatie prin tara si tin sa-ti spun ca drumul Ploiesti-Brasov-Fagaras-Sibiu-Alba-Caransebes-Lugoj l-am facut in aproape 9 ore.

Mi s-a parut foarte lung, in conditiile in care am mers doar eu impreuna cu sotul, dar acum tinand cont ca vom merge in concediu impreuna cu copiii (11 si 13 ani) ne dorim un traseu cat mai accesibil din toate punctele de vedere.

Asa ca varianta Ploiesti-Sinaia-Brasov-Sighisoara-Tg. Mures-Cluj-Oradea cred ca ne avantajeaza cel mai bine.

Va doresc numai bine si vacante frumoase si voua!

biancuta, creivean, dananecula, danezul, georgiana, KFZ, mariana, piti
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Budapesta și împrejurimile:

• pagină generată în 0.81735587120056 sec