ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2010
DIN: Bacau
ÎNSCRIS: 01.09.09
JUL-2010

Recomand...

Un hotel ok, recomandat celor ce nu doresc neaparat liniste. Un hotel de 480 de camere populate cu lume diversa (stiti cum se spune multa lume, putin oameni... ). Nu pot sa imput hotelului faptul ca grupurile de tineri (in special israelieni) faceau un scandal monstru noaptea cand se intorceau de la discoteca... (poate am nimerit eu camera pe un palier mai zgomotos)... in rest... ok... mancare, piscina.

Am vizitat putin si hotelurile din jur, asa din curiozitate. Ce distingea Hrizantema de restul era faptul ca aici exista multa verdeata in jur, la piscina. La hotelurile din jur, din cauza faptului ca piscina era inconjurata doar de beton si sticla, atunci cand copii faceau zgomot, tipau, se jucau se auzea ca "pe scara blocului".

Statiunea mare, aglomerata si putin murdara... dar suportabil (mie personal mi-ar fi placut altceva, dar incercand sa fiu obiectiv... a fost ok).

Raport calitate/pret f. bun. (am stat cu muuuult mai multi bani in conditii muuult mai proaste, doar pentru ca am platit numele statiunii).

Ce mi s-a parut f. scump: parcarea - 10 lev/zi si 2 sejzolonguri+1 umbrela = 21 lev/zi.

Ce m-a impresionat placut: peste tot ti se dadea bon fiscal.

Am prins perioada in care 1 dupa amiaza si ziua urmatoare au fost probleme cu alimentarea cu energie electrica a INTREGII statiuni. Cei de la Hrizantema s-au dat peste cap si au reusit sa faca in asa fel incat sa simtim cat mai putin acest neajuns. Ar fi ipocrit sa imput aceasta problema celor de la hotel si sa amenint ca "voi da in judecata, voi cere despagubiri":) prostii... Fata de ce probleme am avut cu masina, la dus, imediat dupa Varna, acestea erau copilarii.

Pe final: un hotel ok, cazare-masa-curatenie-piscina. Face banii...

Trimis de radu_catalin in 30.07.10 15:06:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena

VIZUALIZĂRI: 1918 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (radu_catalin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

mk
[30.07.10 21:30:30]

ce-mi puteti spune despre traseul ales pe teritoriul Bulgariei?

Ati mers Ruse-Varna?

radu_catalinAUTOR REVIEW
[31.07.10 10:12:05]

Nu. Am mers pe traseul Calarasi-Silistra-Dobrich-Varna-Sunny Beach.

Drumul e f. bun (are portiuni scurte de petice, aprox. 10-15 km din total). Bacul la Calarasi e la 15 min. Nu am vazut politie decat dupa Varna. La Dobrich se ocoleste pe centura. Super ok. Drumul e relativ liber, nu prea sunt localitati (vreo 3 si acelea scurte) si nici radare. De la Calarasi la Sunny Beach sunt aprox. 235 km. Personal, mi se pare un drum mai bun si mai scurt decat prin Ruse.

Drum bun si concediu placut.

Chiar merita Hrizantema...

radu_catalinAUTOR REVIEW
[10.03.11 22:20:08]

Voi scrie aici cateva cuvinte... pt ca eu am scris initial in acest acest topic... si chiar nu as vrea sa intru in diverse polemici.

Nu stiu, dar uneori am senzatia ca am fost in locatii diferite, sau unii isi gasesc cate o placere in a se plange mereu... Hmmm... Dar haideti sa scriu cate ceva desre conceptul "all inclusive" * (webmaster: daca ti se pare de interes poti muta aceste cuvinte unde crezi)

- acest concept a fost inventat in Caraibe;

- cuprinde mancare (dupa cum stiti) cu specific LOCAL si bauturi LOCALE; e important de stiut acest lucru pentru ca unii se plang ca nu au avut "gratar" (daca nu e in traditia locala veti gasi f. rar sau deloc); pentru mancaruri cu alt specific va trebui sa comandati la restaurante; sucurile sunt de asemenea produse LOCAL (gen Adria); Coca-Cola si Pepsi-Cola sunt considerate "de import"; la fel si whiskey, gin, vodka (cele originale) si alte asemenea; acces la piscine si la alte locatii comune;

- NU cuprinde bauturi alcoolice sau non alcoolice straine (desi unele hoteluri le mai includ in oferta lor); nu include acces la sauna, masaj etc;

- ca regula simpla trebuie sa stiti ca "orice serviciu care este prestat direct de o persoana (ex. masaj), sau orice sport care consuma carburant SE PLATESTE";

IMPORTANT! conceptul "all inclusive" inseamna sa:

- mananci cat poti, DAR NUMAI IN INTERIORUL restaurantului; ESTE interzis sa scoti si un fruct in afara! Daca il iei cu tine, inseamna ca nu ai mai putut manca si atunci nu ti se cuvine!

- orele de masa TREBUIE respectate la minut! -asta e ratiunea pentru care exista "intre mese" - pentru intarziati-credeti-ma exista locatii de mari fitze (de 3000 euro/pers) unde dispare orice tava cu mancare cu 15 minute inainte ora de terminare a mesei;

- orele de piscina sunt "sfinte" (de aceea uneori miroase f. tare a clor - din cauza unora care nu inteleg ca exista reguli de functionare, toaletarea piscinei se face cu intarziere);

Cam aceste sunt cateva reguli minimale. Pentru servicii in plus exista ultra all inclusive, super, elegange ultra all... sau alte derivate.

Mai trebuie sa mai stiti ca un hotel de 5* nu inseamna neaparat camere sau bai imense. Unele, celebre chiar, au camere jumatate cat cele de la turci, insa au: sali de conferinte, croitorie, coafor etc (mai nou internet, servicii de banking personalizate), sau un nume celebru.

Am scris aceste cateva randuri pentru ca unele review-uri ma amuza cu naivitate lor si pentru ca, poate stiind la ce sa se astepte, fiecare isi poate calcula un raport pret/calitate care sa si-l poata permite.

mk, radu_catalin
Alte impresii din această RUBRICĂHrizantema Hotel: