ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2010
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 27.12.07
JUL-2009

O pensiune moderna la un colt de tara

Veneam inspre Braila, de la Viena si plecasem cam tarziu. Dupa un drum destul de lejer, pe cararile (rog a se citi autostrazi) Ungariei, in sfarsit ne apropiem de Romania. Primul gand ce ne-a trecut prin minte, a fost sa ne cazam undeva prin Timisoara, iar a doua zi sa imi continui drumul spre casa, inca vreo 700 de km

Dar, la vreo 2 km de vama Cenad, chiar in localitatea Cenad, inainte de Sannicolau-Mare, pe unde am intrat in tara, dupa o curba strinsa, ne-a sarit in ochi reclama unei pensiuni. Am tras frina de mina si am descalecat. Deoarece se lasase seara si ochii mei vedeau numai paturi si dusuri, ne-am dus sa ne interesam daca au camere libere si cam cat ar costa! Norocul de data asta a tinut cu noi, deoarece am inoptat aici si nu a trebuit sa mai circulam inca o ora pana la Timisoara. Am platit doar 30 de euro pentru o camera dubla, cu mic dejun, intr-o locatie excelenta, de invidiat chiar!

Pensiunea Anka este asezata fix la soseaua care duce de la vama Cenad catre Timisoara, DN6 cum imi arata GPS. Cu toate ca este aplasata la DN inca o data ferestrele termopan isi fac datoria si estompeaza zgomotul de la sosea. Este o pensiune noua, de cica 3 ani (asa scria pe eticheta de pe spatele lcd), care are categoria de 4 stele, iar eu consider ca le merita cu varf si indesat!

Am intrat prin stanga pensiunii intr-o curte generoasa pavata catre garajul incapator. Acolo in partea dreapta am zarit piscina, iar pe marginea ei o multime de palmieri naturali (cred ca rude cu cei din Constanta). Din garaj se poate ajunge intr-un mic colt de rai, adica un lac in miniatura, care are un podet si cateva salcii si gazon si unde se joaca in voie citiva pestisori (pacat ca nu de aur). Un loc minunat in care turistii cu timp se pot relaxa, dar si drumetii ca doresti un pat curat si o ambiata de neuitat. Din pacate noi doar am admirat acest loc de agreement si am amanat pentru data viitoare pescuitul.

Tot in dreapta garajului este o terasa destinata doar turistilor. Mai la dreapta e receptia, iar de acolo pe scarile de marmura ajungi la camere sau la restaurentele cu saloane de fumatori sau de nefumatori (un lucru rar la noi). Au camere single, duble si apartamente.

Camerele sunt mari, in culori calde, cu obiecte de mobilier cat mai moderne si confortabile. Are LCD, mini-bar, internet wireless si aer conditionat. Chiar daca este situata intr-o comuna (din Romania), dotarile si serviciile, sunt de laudat. Un pat matrimonial mare si confortabil pentru 2 persoane, se afla in mijlocul camerei, apoi 2 noptiere si 2 veioze, o masuta de televizor si un dulap de culoare inchisa, sunt dotari care mie mi-au fost suficiente cand am poposit aici, la pensiunea Anka. Pe pereti tablouri frumoase, atat in camera, cat si pe holurile largi, pline de plante ornamentale.

In alt hol sunt mese si scaune, pentru turistii care vor sa mai stea la o sueta sau narghilea. Lenjeria si prosoapele sunt de o calitatea superioara, la fel si draperiile si mocheta moale si noua din camera. Foarte multe ghivece de flori atarnate la fereastra, cat si in fata pensiunii dinspre strada, dar si in curte. Se vede ca proprietarii sunt tineri cu perspective si cu mult bun gust si grija pentru clienti! Fata de la receptie ne-a soptit ca aceasta pensiune nu e destinata doar celor in tranzit, ca mine, deoarece aici vin des si tabere intrenationale de copii.

In afara de restaurante, in fata, catre strada este un bar frumos si elegant. Afara era o alta terasa, unde aveau acces si cei care opreau aici doar pentru o pizza, sau o bautura racoritoare de la bar. Alaturi poti cumpara orice doresti de la un supermarket sau de la fast-food. Un alt punct de reper este Biserica Catolica, care se afla in vecinatatea pensiunii deci aveti toate conditiile daca doriti sa va usurati si sufletul.

Micul dejun a fost destul de bun, l-am servit de dimineata si ne-am continuat drumul spe casa dulce casa.

Am fost foarte multumiti de conditiile si dotarile pe care le-am avut aici. E una dintre cele mai moderne pensiuni romanesti in care am fost cazat, pe care v-o recomand si voua, cand mergeti sau veniti de departe, ca mine!

Adresa pensiuni

Trimis de dannek in 28.07.10 23:15:34

VIZUALIZĂRI: 5297 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dannek); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Panoul care nu te lasa sa treci mai departe decit dupa ce te cazezi

bessondm
[28.07.10 23:24:06]

Faina pensiune, dupa spusele tale. Eleganta si descrierea facuta, cu lux de amanunte si multa atentie la detaliile ce ne fac sa ne simtim bine; ce sa mai... m-ai cucerit!

ascent
[28.07.10 23:30:38]

Felicitari pentru descriere! Un vot si din partea mea!

trandafir 1970
[28.07.10 23:50:53]

Chiar arata super; felicitari pentru inspiratie si pentru review! Merita premiat cu un vot! Semnat:"vecina" de masa de la petrecerea din Poiana Brasov!

raduu1972
[28.07.10 23:54:11]

o sa tin cont de aceasta pensiune la momentul cand voi iesi din tara pe acolo,multumesc

dannekAUTOR REVIEW
[29.07.10 00:00:07]

@trandafir 1970

multumesc!

tot matinala si tu???

@raduu1972

si zona este frumoasa soseau excelenta, vama este mai lejera decit celelate indeplineste toate conditiile ca sa alegi acesta zona.

Anul acesta pe aici o sa plec spre austria

trandafir 1970
[29.07.10 00:02:34]

Da, este momentul meu preferat de savurat excursii virtuale, cand toata casa doarme; AFA este pentru mine un fel de poveste de "noapte buna!"

georgiana
[29.07.10 01:26:46]

@Dannek,

Buna dimineata, de aici, de langa Cenad!

Sunt atat de mandra sa citesc ca un coleg de pe site a fost pe aici, pe langa mine!

Eu locuiesc foarte aproape de Cenad, la doar cateva minute si cativa km doar si cunosc pensiunea pe care ai descris-o tu sus atat de frumos si unde ai fost cazat!

Despre Cenad- in cateva cuvinte- as putea scrie ca este o localitate de frontiera foarte frumoasa, unde populatia este de nationalitate romana, maghiara, sarba si germana!

Are un trecut foarte important, nu doar pentru noi, cei din Banat, deoarece aici a fost in secolul al X lea infiintata prima scoala din Romania, cu predare in limba latina!

La iesire din Cenad, catre Timisoara, pe partea dreapta, veti admira silueta unei manastiri noi, construite in anul 2003-Manastirea Morisena, care a fost ridicat pe ruinele unei biserici de calugari rasariteni!

Ma bucur @dannek, ca te-ai simtit bine in Banat si ca doresti sa mai revii!

Eu trec destul de des pe langa aceasta pensiune, in drum spre vama Cenad-Kiszombor si am oprit de cateva ori sa ne racorim pe terasa, la un suc! Dar surpiza mare e ca nu stiam nimic de lacul cu pesti si podulet si salcii si aflu de la tine!

cosminp
[29.07.10 09:11:51]

un obiectiv de retinut, dupa cum spui, la un pret convenabil.

mariana
[29.07.10 17:10:20]

Nu se aud zgomote din sosea, este relativ amplasata la drumul principal?

In apropiere, in com Sandra, mai este o pensiune frumoasa, pens Schwbenhouse, 4* care este amplasata tot in centrul comunei dar mai retrasa.

ascent, bessondm, cosminp, dannek, georgiana, mariana, raduu1972, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Anka [Cenad]: