ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2010
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 05.07.10
JUL-2009

Paltinis - Doamne, cat e de frumos aici...

Am descoperit aceast colt mirific al naturii anul trecut, vara. Am avut parte de o vreme superba, insorita tot timpul, drept pentru care am putut face numeroase drumetii. Nu voi face literatura aici, voi posta cateva fotografii care vor vorbi de la sine despre minunatia acestor locuri pitoresti.

Sunt multe drumuri de cutreierat, toate prin padure. In padurea de brazi nu ne-a fost teama nici de lupi, nici de mistreti. Am intalnit ciuperci viu colorate la tot pasul, unele mici, altele uriase, unele negre, altele viu colorate, rosii, portocalii, ca-n basmul Hensel si Gretel. Copacii sunt atat de inalti, ca nici macar soarele nu poate patrunde printre ei... Iarba e atat de moale, ca un covor de catifea. N-am intalnit nicaieri un colorit atat de viu al ierbii, al brazilor, al padurii precum aici... Atatea nuante de verde, de la cel mai inchis, la cel mai deschis... Si aerul e atat de ozonat, il simti in nari proaspat si curat. Adevarat izvor de sanatate!

Toate drumurile sunt marcate! Dar noi tot am atins performanta de a ne rataci intr-o poienita si de a pierde semnul dupa care ne ghidam in padure. Am refacut a doua zi acelasi drum (pe care l-am fi reluat de mii de ori, atat era de frumos! ), si ne-am dat seama ca traseul mergea circular... Plecai catre o destinatie si te intorceai pe un alt drum... Practic, mergeai intr-un cerc! Asta era chiar interesant!

Cu toate aceste frumuseti ale patriei noastre, mi-a parut rau sa constat ca turistii romani sunt foarte putini aici. Nu ca le-as fi dus eu lipsa! Dar e pacat sa n-ai cu cine imparti aceste frumuseti. N-am intalnit niciun roman in drumetiile noastre. Nici unul macar! In schimb, erau destui straini, veniti aici foarte bine echipati, ca pentru alpinism! Familii tinere cu copii mititei, fiecare carandu-si rucsacul in spinare! Bravo lor! Ai nostri se inghesuie sa viziteze Bulgaria!

Si, asa, ca de final, nu pot totusi sa nu aduc si o remarca negativa aici! Sunt cateva trasee in muntii Cindrel, care, desi semnalizate, n-au mai fost refacute de ani buni. In drum spre baraj, parca (imi scapa numele), cel ce coboara din Poiana Oncesti, drumul devine inaccesibil. Padurea e toata numai uscaturi, practic drumul devine inchis, copacii sunt cazuti de-a curmezisul, nu mai ai pe unde sa inaintezi... Am aflat de la localnici ca sunt 5 ani buni de cand era proiectat sa se faca ceva curatenie pe acolo, dar nimeni n-a catadiscit sa faca ceva. Pacat! Mare pacat! Avem o tara prea frumoasa. Uneori ma intreb chiar daca o meritam!

Trimis de aishor in 28.07.10 16:40:08

VIZUALIZĂRI: 2218 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aishor); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 copacii se inalta pana la cer

creivean
[28.07.10 16:45:59]

După ce ţi-am citit review-ul, îmi pun şi eu, ca tot românul, o întrebare retorică :

De ce, toate review-urile care încep frumos, cu impresii deosebite despre locurile din România, se încheie cu păreri de rău, raportate la servicii/infrastructură/nesimţire/mizerie/etc. ?

dannek
[28.07.10 17:09:18]

@creivean

raspunsul il gasesti la conducatorii nostri alesi!!

mirelab
[28.07.10 17:26:22]

Un mic off topic...sau nu?!? Sper ca simtul civic sa se materializeze in randul cator mai multi dintre noi si sa ne intalnim prin'prejurul oraselor noastre in data de 25 septembrie 2010! Haideti sa formam echipe si poate reusim ca pe 26 septembrie sa putem spune: uite, acest parculet/mal al lacului/etc este mai curat si datorita mie!

Poate ne ajutam webmaster cu un post nou pe forum, ne vom organiza si vom ingalbeni si noi strazile oraselor cu tricourile micii/marii noastre comunitati!

valeamariei
[28.07.10 19:06:11]

ma bucur tot timpul cand cunosc tineri ce se bucura de natura in felul vostru!

Sa te plimbi prin paduri, pe munti, prin natura este: sanatos, pitoresc, relaxant, provocator iar faptul ca adesea nu intalneati pe nimeni as putea spune intim; poate mai intim decat intr-o camera de hotel cu peretii subtiri unde in loc sa auzi pasarele si fosnetul padurii auzi se poate auzi altceva...

"Padurea e toata numai uscaturi, practic drumul devine inchis, copacii sunt cazuti de-a curmezisul, nu mai ai pe unde sa inaintezi... Am aflat de la localnici ca sunt 5 ani buni de cand era proiectat sa se faca ceva curatenie pe acolo, dar nimeni n-a catadiscit sa faca ceva. Pacat! Mare pacat! Avem o tara prea frumoasa. Uneori ma intreb chiar daca o meritam!"

prefer de departe acei copaci cazuti si acele uscaturi in calea mea peste care este mai dificil dar si provocator sa treci, decat niste peturi, plastice sticle, cutii s.a.; dar oare cati tin cont de preferinta mea... a nostra... ?!!!

krondia*
[28.07.10 19:22:32]

Frumoase impresii. Sunt ani buni de când am fost la Gâtul Berbecului, greu traseu dar spectaculos. Din păcate turistul român a devenit tot mai dependent de hotelurile luxoase cu AI şi preferă animaţia de la piscină unei plimbări în mijlocul naturii. Impresionante pozele cu ciupercile uriaşe!

aishorAUTOR REVIEW
[28.07.10 21:59:44]

Multumesc krondia ca mi-ai amintit! Intr-adevar, drumul acela impracticabil despre care am scris si cu care am postat doua fotografii era cel spre Gatul Berbecului...Eu, din pacate, n-am ajuns sa-l parcurg in intregime...

ascent
[28.07.10 22:33:08]

Foarte frumoasa statiunea Paltinis. Am fost acolo, dar sunt multi ani de atunci. Imi aduc aminte ca erau afine din belsug, ne minunam cat de multe sunt. Felicitari ca ai fost acolo si un SB din partea mea!

[01.08.10 16:10:47]

nu ma pot gandii la alta melodie decat la cea postata, sper sa fiu in asentimentul autoarei acestor impresii!

aishorAUTOR REVIEW
[17.08.10 15:31:18]

superba melodia! multumesc mult.

[21.04.13 12:05:16]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Prin Munții Cindrelului" (nou-creată, între timp, pe sait)

aishor, ascent, creivean, dannek, krondia*, valeamariei
Alte impresii din această RUBRICĂPrin Munții Cindrelului:

• pagină generată în 0.066122055053711 sec