ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2010
    DIN: Prahova
    ÎNSCRIS: 18.07.09
    JUL-2007

Manastirea Sapanta

In Maramures am fost cu trei ani in urma (sa fie oare patru? ), cu aceeasi gasca din fiecare concediu, plus sau minus o familie, doua. Au mai fost opriri (pe la Certeze, celebrul sat plin de palate ale maramuresenilor plecati la munca in strainatate, facut celebru de Pro Tv, la Barsana, la Borsa, dar extraordinar mi s-a parut la Sapanta, acolo am aflat parca adevaratul spirit al locului, dar mai ales al oamenilor, printre crucile din cimitirul vesel, dar si la manastirea Sapanta, care pe atunci era nou construita.

Ratacisem ore in sir prin cimitir, cumparasem palincuta si alte produse traditionale de la localnici (si la Sapanta e plin de magazinase de suveniruri) si cautam o pensiune unde sa mancam ceva cu specific local. Asa am ajuns pe o straduta, paralela cu albia unui rau. Acolo am gasit indicatoare catre manastire si ne-am zis, conform unei"ziceri"des folosite in gasca noastra ca"daca tot am ajuns acolo"ar fi pacat sa nu mergem sa vedem despre ce este vorba.

Intr-un luminis in mijlocul unei paduri de stejari batrani un acoperis de biserica maramuresana intepa cerul. In jur... pustiu. soare, padure, lemn... O cladire austera, partea din jos construita din piatra, partea de sus din lemn. Mai tarziu aveam sa aflam ca Biserica a fost construita de mesterii din Barsana, dupa planurile unui foarte mare arhitect (imi cer de o mie de ori iertare, dar nu-mi amintesc numele lui) si ca are cel mai inalt acoperis construit din lemn din Europa (daca tin eu minte bine 70 de metri).

slujbele se tineau atunci intr-un fel de demisol captusit cu caramida, mobilat auster cu cateva strane, asternut cu scoarte tesute in casa. Ne-a impresionat o scara cioplita in intregime din trunchiul unui singur stejar.

Mai tarziu am intalnit cateva maicute, mai ca ne era jena de voia noastra buna estivala si, mai ales, de tinuta noastra cam nepotrivita.

Amintirile imi sunt acum usor estompate, a trecut ceva timp, dar a ramas in amintirea mea, alaturi de Cimitirul Vesel si de Memorialul de la Sighet, unul dintre locurile cele mai interesante pe care le-am vizitat in Maramures.

Trimis de irinuca* in 27.07.10 21:25:49
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SĂPÂNŢA [MM].

VIZUALIZĂRI: 2462 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (irinuca*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Manastirea Sapanta,biserica
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 200 PMA (din 1 vot)

lupugrgt [09.09.10 16:34:24] »

manastirea se numeste PERI si e cea mai inalta constructie din lemn din Europa... am vizitat-o si eu acu doua saptamani...

lupugrgt
    Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirea Peri-Săpânța: