ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2010
    DIN: Mannheim Germania
    ÎNSCRIS: 23.10.09
    DEC-2008

Insula muierii

Insula femeilor sau a “muierilor”- cu numele spaniol Isla Mujeres, se află nu departe de coasta plajii din Cancun. Numele vine de la perioada pre-spaniola atunci când femeile locale făceau pelerinajul spre această insulă să se închine zeitei Ixchel, zeiţa fertilităţii.

Plimbarea cu feribotul de la Cancun la Isla Mujeres si vizita acestei insule a fost o experienta unica. Ajunsesem in Cancun cu o seara inainte si dormisem direct in centrul orasului in Hotelul Radisson Hacienda click aici - un hotel in care te poti odihni si aclimatiza pentru o zi sau doua deoarece se poate ajunge la el cu autobusul direct din aeroport si este destul de ieftin (40 Dollari / camera).

A doua zi ne trezisem cu mari asteptarii – in sfarsit sa vad faimoasa statiune Cancun despre care am auzit deja de atatea ori. Un minibus pus la dispozitie de catre hotel ne-a dus pana in “zona hotelera” cum se numeste plaja din Cancun. Am coborat din autobus la marginea strazii unde se aflau unul langa altul marile complexe hoteliere si a trebuit sa trecem prin holul unui hotel pentru a ajunge la mare. Oau…nisip alb de iti lua ochii si apa azurie mai curata decat o apa de cada. Si o gramada de hoteluri cu zeci de etaje amplasate unul langa altul. Din oau-ul pe care l-am avut in primul moment a devenit mmhh…pacat! Sotul meu vazandu-mi dezamagirea in ochi se indreapta spre receptie sa intrebe unde sunt plajele acelea faimoase din vederi. "Pe Insula Mujeres", vine raspunsul promt al receptionerului.

Portul de plecare Gran Puerto Cancun Ferry terminal se afla la capatul de nord al plajei denumit “El Embarcardero” si vaporasele pleaca din jumate in jumate de ora. Drumul pana pe insula dureaza circa 15 min., pret dus-intors 5,50 Dollari. Si cu toate ca era deja in mijlocul zilei ne-am imbarcat pe urmatoarea cursa. Apa marii sclipea în nuante diferite, de la turcoaz la albastru intens si in departare se vedea Isla Mujeres la orizont. Cu cat ne departam mai mult de tarm vedeam cat de “poluata” este zona plajii din Cancun.

Dupa circa 15 minute puneam piciorul pe o insula de numai 7,5 km şi o lăţime de 500 m. Dar cat de frumoasa!!! Ne-am plimbat ore integi pe stradutele inguste printre case din lemn, colorate in stil caraibe admirand micile curti interioare atat de fumos amenajate. Intr-un tarziu am descoperit in nordul insulei o plaja cu nisip alb, fin cu zeci de palmieri. Si intre acesti palmieri erau agate hamace in care oricine se putea odihni. Ceea ce am facut si noi. Admirand apusul de soare care devenea din ce in ce mai rosu si care ne molesea din ce in ce mai mult. Caldura, oboseala, un cocktail tropical si apusul de soare ne-au facut sa adormin leganti de briza marii. Ne-am trezit intr-un tarziu, soarele apusese demult, speriati nestiind in primul moment unde ne aflam.

Suntem cumva in paradis? sper ca nu – pentru ca asta ar insemna…va imaginati voi ce... repede fuga inapoi spre port cu frica ca pierdusem ultimul feribot. Nu aveam la noi absolut nimic de schimb si nici nu luasem cu mine prea multi bani (inca nu stiam cat de sigur este Mexico-ul asa ca un hotel nu ne-am fi putut permite – mai ales ca aici sunt f. putine hoteluri si f. scumpe).

Dar am avut noroc…am prins ultimul feribot ce pleca la ora 12 noaptea. A doua zi am plecat cu o masina inchiriata spre zonele din sudul Rivierei Maya (cum se numeste zona turistica) descoperind alte statiuni incantatoare dar nici una nu a avut aceasta frumuseţe naturală si niciunde nu am mai simtit aceasta atmosfera relaxanta ca si pe Isla Mujeres – probabil cea mai frumoasa insula a noastra a femeilor ;-)

Trimis de Pami* in 27.07.10 16:05:22

VIZUALIZĂRI: 10343 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Pami*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P10 apus de soare pe Insula Mujeres

Pami* [27.07.10 16:18:55] »

am evaluat hotelul Radisson din Cancun si nu Insula Mujeres (doar cadrul natural este pt. insula) deoarece aici nu am dormit peste noapte ;-).

ancamariagadea* [27.07.10 19:46:04] »

Doamne, Pami, prin ce locuri minunate ai umblat

Am citit cu interes review-ul tau care mi-a placut mult, atat datorita locului mirific, cat si a felului tau special de a ne relata aceasta vacanta...

Frumos!

adaiulia [27.07.10 20:01:12] »

Frumos...un mare vot si de la mine.

Admin [27.07.10 23:33:32] »

am retras notele de la rubricile aferente hotelului, deoarece ai scris prea putin despre el si, mai ales, pentru ca scadea nejustificat (si cel mai probabil nemeritat) media care se afiseaza in dreptul acestei destinatii - Insula Mujeres.

E evident recomandabil sa nu se mixeze impresiile si recomandarile despre o zona turistica cu cele despre unitatea de cazare - de multe ori exista diferente (cateodata majore) intre cele doua recomandari, iar rezultatul devine neconcludent si pentru una si pentru alta... Mult mai bine ar fi ca in aceste cazuri sa fie scrise doua reviews-uri distincte - unul dedicat cazarii (cu notele aferente) si unul de tip "recomandari de calatorie", dedicat exclusiv obiectivelor interesante de vazut/vizitat.

Pami* [28.07.10 13:02:29] »

ok webmaster, sunt de acord! am sa incerc sa scriu si despre alte orase pe care le-am vizitat deoarece pentru mine Mexico este destinatia perfecta pentru un concediu !

webmaster13 [16.08.10 23:36:51] »

sper sa placa melodia atasata, vine cu un SB bine meritat!

magdalena [18.11.10 07:53:06] »

Pami, uneori paradisul poate fi chiar pe pamant, aici, aproape de noi...

Nu contest ca Mexic este o destinatie perfecta pentru un sejur, dar mai e si oceanul care ne desparte!

sandu.53 [18.11.10 08:44:53] »

impresionat loc, ireal de frumos, un review care-ti face mare placere sa-l citesti iar pozele sunt de nota 10! felicitari!

vitza [31.12.13 00:28:59] »

Ceau,

Spune-mi te rog cu ce agentie ai mers in Mexic? Zona Akumal cum e? Noi acolo am gasit o oferta buna pe 9 nopti 2200 euro pentru doua persoane, in iulie cu soloofertas.

Multumesc.

Pami* CONS. ONORIFIC AFA / AMERICA DE NORD [31.12.13 17:35:10] »

@vitza: noi nu mergem cu agentie ci intotdeauna pe cont propriu- deoarece nu doresc sa fiu legata de un hotel ci imi place sa ma plimb si sa schimb hotelele pentru a vedea cat mai multe locuri dintr-o tara. Deci cumparam bilete de avion direct de la agentia de zbor (in acest caz a fost Condor) si daca este posibil inchiriem o masina la fata locului.

Cateva hotele rezervam si dinainte dar ne lasam si cateva zile "libere" pentru cazul in care ne place undeva, ramanem spontan acolo peste noapte. Asa a fost in Akumal! ne-a placut enorm de mult! Astfel am ramas pentru 2 nopti intr-un mic bungalow direct pe plaja ce apartine de Hotel Akumal Caribe. Deci zona Akumal ti-o recomand cu mare caldura!

Daca doriti doar intr-un singur hotel - am citit acum ca vreti sa petreceti acolo "luna de miere" va recomand cea mai ieftina alternativa cu plecare din Madrid prin pullmantur.es/viajes/-/ca ... julio-2014.html ( cred ca si soloofertas tot aceste oferte le vinde doar la preturi mai ridicate ) . Preturile pentru luna iulie de la 745,00 EUR / persoana.

vitza [02.01.14 20:42:35] »

@Pami: Multumesc mult pentru informatii.

O sa le cer oferta la pulllmantur pentru ca pe site nu au inca cazare dar sunt sigura ca exista din moment ce am primit de la soloofertas.

Iti doresc un an Nou Fericit!

adaiulia, magdalena, Pami*, sandu.53, vitza
    Alte impresii din această RUBRICĂExcursie pe Isla Mujeres: